nasterea in apa - o alternativa, un miracol

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns martie spune:

In Victoria, jud. Bv are locuinta Dr. Baiulescu, acolo are si cabinetul sau si la maternitatea de acolo a facut peste cele 1000 de nasteri. Noi am luat legatura cu el si acum 3 ani, pentru prima nastere, dar atunci tocmai se sistasera nasterile. A mai asistat nasteri si la Rupea. De ce s-au sistat nasterile in apa? Mai precis au fost interzise, pentru ca tot judetul Bv. migra sa nasca acolo, iti dai seama ca nu mai era rost pe ceilalti dr. sa mai castige asa de bine cu cezarienele si epiziotomiile, cert e ca ceea ce face acest dr. a starnit o groaza de invidii si rautati din partea bransei si pana la urma a fost interzisa nasterea in apa. Horror, nu? Culmea e ca acest dr. Baiulescu nu e nici vreun spagar, cred ca si asta deranjeaza ff. tare.
Clinica asta din Bv. e inaugurata prin martie 2007 si l-au cooptat si pe el acolo. Am impresia ca acolo e si investitie straina sau urmeaza sa fie pentru sectia de chirurgie plastica, nu mai stiu, ca nu prea ma interesa, dar in felul asta au acreditat pana la urma si nasterea in apa, pentru ca orice scorneau inspectorii de la Ministerul Sanatatii, ei aveau capitalul necesar sa indeplineasca. Vroiau instalatie de sterilizare a apei ... nu stiu cum... ei faceau... vroiau nu mai stiu eu ce ... ei aveau capitalul necesar. Si pana la urma i-a acreditat.
Cat priveste costul unei nasteri, eu chiar nu stiu din ce isi scot ei ce au investit acolo. Numai aparatura de acolo, eu una am impresia ca nu o vor scoate niciodata cu 790 Euro pe nastere, sau sunt preturi de BV si eu sunt obisnuita cu cele din Buc.
Oricum, ai perfecta dreptate, in Buc. dai 1000 de euro si te duci acasa sa mori de dureri.. Vax albina..
Faza interesanta e ca atunci cand am fost eu internata acolo, a venit o tipa la dr. pentru consultatie, dar a zis ca nu vrea sa nasca la maternitatea lor, pt. ca ea vrea sa nasca in apa. Toti dr. i-au explicat ca doar la ei se naste in apa, iar tipa asta le-a zis ca ea naste in apa la Cluj, deci o fi si acolo, dar si dr. se mirau, cine stie...
Efectiv imi face impresia ca treaba asta cu nascutul in apa se face asa ... incognito... chiar nu pot sa inteleg ce se intampla... cred sincer ca se prefera cezariana, ca e cea mai scumpa... mai ales la clinicile particulare, dar si pt. spaga dr. care asista nasteri in spitalele de stat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Fetelor, eu vazusem un documentar excelent pe tema asta, dar, din pacate, nu mai e pe google video... Se nastea si la Marea Neagra, si acasa, era superb, fara traume, fara nimic...

Cineva zicea de 790 euro... E enorm si nu stiu daca e cu adevarat necesar...

Documentarul prezenta un program initiat de rusi, cu anumite exercitii pentru gravide, cu tot tacamul... Sotii asistau la nastere fara probleme, isi incurajau sotia, foarte frumos... Una dintre femei a relatat chiar ca a trait o stare de orgasm, iradia practic fericire... Nu cu urlete, dureri...

O alta purta gemeni si medicii o sfatuisera sa faca cezariana, ca aveau copiii cordonul ombilical infasurat, ea a refuzat, din cauza traumelor provocate bebelusului (se arata in documentar si asta), si a nascut bine-mersi acasa, intr-un bazin, cu sotul tinand-o in brate si cu moasa specializata langa ea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Am o curiozitate: cum a prins medicul coplul? Era o cada normala? La spitalul la care am nascut eu mi-au spus ca nu prea e posibil sa nasti in cada pentru ca medicul nu poate sa vada bine ce se intimpla.


Smaranda Ioana, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


Bic, si tu ai nascut in apa? ne poti relata cate ceva despre asta?
martie, nu cred ca trebuie sa ne ingrijoram noi ca nu isi scot ei banii....fii convinsa ca si-i scot! depinde de planul de amortizare a investitiei pe care si l-au facut si daca urmaresc imbogatirea rapida sau profitabilitate pe un termen mai lung....pt. ca eu sunt convinsa ca foarte multe clinici practica preturi astronomice ca sa isi scoata banii repede si sa faca profit cat mai mare....ca doar tot romanul vrea sa dea lovitura si sa se imbogateasca peste noaptea.


Ceva linkuri cu documentare despre nasterea in apa cunoasteti?


Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
CONCEDIU 2007

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Bic, e o cada normala, mai mica, mai mare, chiar nu e relevant. Eu am nascut intr-o cada cu jacuzzi, cica sa ma simt eu mai bine, dar pe mine chiar ma enerveaza jacuzzi si le-am zis sa-l opreasca.
Crede-ma pe cuvand, numai un dr. oligofren poate sa zica asa ceva sau ma rog... care nu se pricepe, dar nici nu se intereseaza ca sa nu zica prostii la altii.
Deci sa nu-ti inchipui ca dr. meu si-a pus tub din ala de scafandru si a intrat in cada sa vada el acolo ce si cum exact. Hai ca ma faci sa si rad...
El baga mainile in apa, tu stai mai pe spate, te sprijini cu coatele pe marginea cazii. El cu o mana sta pe burta ta si cand iese capul copilului, atunci baga mainile si simte, oricum se vede prin apa, na .. Doooaaamneeeee, ce dr. !!!!, de unde l-ai gasit??
In apa esti ca un fulg. Eu, care de regula am 48 kg la 1,68 luasem 30 de kg. Va dati seama asa ceva! Cand vroiam sa intru in curte, tatal meu deschidea usa de la garaj, cica sa intru in casa, ca ma si enerva mereu cu chestia asta.
In apa simti ca esti usoara ca un fulg si te misti orisicum. Daca dr. iti zice sa impingi burta in sus sau altceva, tu imediat poti sa faci asta. La prima nastere a mea pe cale naturala, cand o asistenta mi-a zis sa ma urc nu stiu cum pe masa, i-am dat un pumn in cap... si a mai chemat pe inca vreo doua sa ma tina, ca le bateam pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Bic,
sa-i zici la dr. ala ca trebuie o piscina, ca se baga dr. si cu toate asistentele in apa si dupa ce se naste copilul, hop-top! sare si dr. neonatolog in apa! Si sotu sa-si ia slipul, uitasem....
Doamne, ce dr., am ras sa mor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Bic,
cum a prins copilul? Cu harponul, fireste... Sa-i zici la dr. ala ca iese copilul cu solzi pe el si numai cu harponul poate sa-l prinda... sau, in fine, vii tu cu undita de-acasa...
Iarta-ma, te rog, dar nu pot sa cred ca unii se numesc doctori...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana1980 spune:

Martie imi pare bine ca ai deschis acest subiect. Si eu am nascut anul acesta cu Dr. Baiulescu in august, la Clinica Eva. A fost super, desi a trebuit sa astept 2 sapt. Si eu tot la al 2-lea copil am ajuns la el.

Ana - mami de Ecaterina-Maria si Casandra-Petronela
www.elipetromed.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana1980 spune:

Am uitat sa scriu ca m-a costat 1600 lei toata nasterea. Nimic mai mult. Sa nu vb de dat bani la asistente sau alti dr. Nici nu se pune problema. Este super bine, dotat si curat. Stai 3 zile in acesti bani, dupa care, daca totul e ok, te externeaza.

Ana - mami de Ecaterina-Maria si Casandra-Petronela
www.elipetromed.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana1980 spune:

Acum am reusit sa citesc din urma

quote:
cum a prins copilul? Cu harponul, fireste... Sa-i zici la dr. ala ca iese copilul cu solzi pe el si numai cu harponul poate sa-l prinda... sau, in fine, vii tu cu undita de-acasa...
Iarta-ma, te rog, dar nu pot sa cred ca unii se numesc doctori...
martie Posted - 09/01/2008 : 13:29:31 Bic,
sa-i zici la dr. ala ca trebuie o piscina, ca se baga dr. si cu toate asistentele in apa si dupa ce se naste copilul, hop-top! sare si dr. neonatolog in apa! Si sotu sa-si ia slipul, uitasem....




Ana - mami de Ecaterina-Maria si Casandra-Petronela
www.elipetromed.ro

Mergi la inceput