Mamici de noiembrie- decembrie (130)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

quote:
Originally posted by xelanoimis

Ieri am ajuns acasa si a fost o noapte de cosmar, Andrei a plans continuu pana spre dimineata, nimic nu reusea sa-l calmeze decat temporar. Cred ca-l durea burtica... a tras si o tura de sughit.

Vin si eu cu niste intrebari, repetate probabil de o multime de ori, dar n-am mai apucat sa citesc nimic si perspectivele nu sunt prea bune....

Cum ii calmez sughitul?
Cat trebuie sa pape pe zi?

Mama are laptic, dar el refuza sa suga la san, sta doar si limpaie si plange nervos cand vede ca nu curge nimic. Cred ca s-a obisnuit cu biberonul .



Eu o tin in brate cu capul mai sus si o mangai pe spate. Nu foloseste sa treaa sughitul, dar o ajuta sa ne se enerveze. Sua un pic de papa, dar e mai riscant daca se si agita, ca se poate ineca,

Ar trebui sa pape de minim 6 ori pe zi, chiar mai des daca papa de la san. Incearca sa te mulgi daca ai pompa de san si sa-i dai in biberon. E prea mic sa-l tii flamand ca sa invete sa suga la san. Parerea mea.

mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

quote:
Originally posted by dany26

bb-eii vostrii la masa de noapte adica ora 3-4 ...cat dureaza pana adoarm iar???ca noi stam 2 ore :schimbat+papa+ragait+adormit la loc



COMOARA NOASTRA ANDREI!!!
14 Noiembrie 2007




La noi e cea mai rapida masa, ca ii dau laptele muls, asa ca totul dureaza cam 30 de minute. La celelalte mese nu intreba....

mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

la mine cam o ora o ora jumate dureaza tot ritualul mesei, cu ce a insirat dany acolo.

mami de ingeras Stefanut(30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

sanduta, sa ma scuze pediatru tau..dar cum dumnezeu sa tii un copil de 3 saptamnai nemancat 6 ore??? e enorm..
al meu are aproape 7 saptamani si tot se trezeste noaptea de 2 ori. acum de vreo 3-4 nopti ce doarme 4 ore..pana acum la 3 ore se trezea.

mami de ingeras Stefanut(30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanduta spune:

adinag:Am facut pana la urma ce mi-a spus inima, adica nu l-am lasat sa planga de foame, ii dau laptic de cateori imi cere.

darleena: Ziua ii dau si san si lapte praf. Adica il cantaresc inainte de a suge si dupa, imi rezulta un gramaj si ii fac lapte praf aceea cantitate care sa ajunga la 100 ml in total. Dar cand a fost pediatra la mine aveam 8 mese cu tot cu noaptea, iar de atunci copilasul a rezolvat o masa, acum avem 7 in total. Deci pana la urma se regleaza el singur.

Victo: Acelasi lucru am gandit si eu. Nu pot sa-l tin sa planga de foame. Ii dau cate mese doreste numai sa-l vad ca doarme satul si linistit. Este un copil foarte cuminte. Nici cand il doare burtica nu plange ci numai se screme saracutul.



Eu am citit in cartea "Mama si copilul" ca sugarul goleste sanul in 5 - 10 minute si apoi doar sta la san fara sa mai suga realmente doar de placerea de-a sta langa mama si apoi adoarme. Asa ca acolo se recomanda sa se de-a 10 minute un san apoi 10 minute celalat san. La urmatoarea masa se incepea cu sanul ultim de la masa precedenta. In total 20 minute.

In privinta sughitului, bineinteles un pic de san sau sa-l tineti pe partea dreapta, se opreste sughitul eu am incercat.

In privinta colicelor, eu ii dau Sab simplex. E foarte bun. Ii dau gramajul indicat in prospect adica 0,6 ml, cand observ ca il doare burtica si un pic de mancare dupa aceea. Ii trec colicele foarte repede si face si caca linistit.

Eu am patit ca dupa ce o saptamana mi-a luat un san, nu a mai vrut sa-l ia in gurita deloc. Plangea nervos langa el. Motivul era ca sanul era prea plin si nu se mai forma sfarcul asa de bine sa il poata prinde. Am inteles ca exista la farmacie sfarcuri din silicon, poate il pacalesti cu alea.

Dupa nastere Cezar mi-a fost adus si mi-a fost pus la san sa suga, atunci a invatat sa suga. La voi nu a fost la fel??

bogdan sanda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

heloooooooooo unde ati disparut?????
eu l-am imbaiat pe pitic si aa dormit dus..ca am putut si manui pompita la el la nas, asa adormit..pacat ca nu am reusit sa scot mucisori..:(

mami de ingeras Stefanut(30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

echo! :)

Victo, nu folosesti batista bebelusului? Nici eu cu pompita nu scot mare lucru , doar daca scoate ceva lapte pe nasuc si e nevoie o pot folosi.
A mea a fost asa maraita cand am scos-o la plimbare ca n-am putut sta mai mult de 30 min. Ne-am plimbat de doua ori totusi. Poate nu i-a placut frigul?

Maria - 3 NOV 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

quote:
Originally posted by Vasari

echo! :)

Victo, nu folosesti batista bebelusului? Nici eu cu pompita nu scot mare lucru , doar daca scoate ceva lapte pe nasuc si e nevoie o pot folosi.
A mea a fost asa maraita cand am scos-o la plimbare ca n-am putut sta mai mult de 30 min. Ne-am plimbat de doua ori totusi. Poate nu i-a placut frigul?

Maria - 3 NOV 2007




ba o mai folosesc dar cd e infundat, nu in fiec zi.
la al meu ii place is frigu. astazi au fost -2 grade l;a cj..si n-a zis nimic. poate era flamanda fata ta..:)

mami de ingeras Stefanut(30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darleena spune:

A mea de doua nopti doarme cam 5 ore-5 ore jumatate. Adik se culca pe la 10.30-11 si se scoala la 4. Dupa aia intr-adevar se trezeste la 7 sau la 8, dar parca programul asta e mult mai bun, ca nu ma mai trezesc asa de des. Pana acuma, pana terminam eu de facut tot ce aveam de facut, mai dormeam cam jumate de ora-o ora si se trezea din nou

Azi am fost cu pitica afara si cred ca a molesit-o de tot aerul rece, ca doarme neintoarsa. S-a trezit doar sa pape si la 7 a cazut lata si tot doarme de atunci. La 10, orice ar fi, o scol sa-i fac baie. Sper sa doarma la noapte ca altfel nu stiu ce ma fac

cu baby KARA (7.11.2007) SI CEL MAI MINUNAT SOT SI TATIC

Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darleena spune:

xelanoimis eu cand sughite ii dau putin laptic si ii trece imediat. Cateodata nu ii dau nimic si ii trece de la sine (logic!) dar nici nu pare deranjata de sughit.
Despre problema cu suptul nu stiu ce sa zic. Si a mea cateodata este foarte nervoasa, parca nu vrea sa manance de la san, insa storc putin lapte pe sfarc si cand da de mirosul si de gustul laptelui se arunca pe sfarc si trage, si bineinteles, se linisteste.

vasari poate a fost maraita afara ca i s-o fi facut repede foame de la aerul tare.

cu baby KARA (7.11.2007) SI CEL MAI MINUNAT SOT SI TATIC

Povestea nasterii

Mergi la inceput