Perlutele Teodorei

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramyteo spune:

Si noi va pe voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyteo spune:

Primeste ficamea un catelus de jucarie care latra si am auzito zicand ca ii da de mancare ca sa se faca mare dar nu m-am uitat la ea sa vad ce face si cand imi aduce catelul imi zice ca nu mai merge si ii scot bateriile si ii pun altele si iar le scot si deggeaba . Il pun bine pana vine Tibi de la lucru si ii arat catelul dupa cateva minute imi arata cum scoate biscuite cu biscuite din gura catelului dar ficamea ii zice "da tati da o papat tot" iar tatasu ii explica ca daca a bagat biscuitii acolo atunci nu mai merge si ficamea ii spune "da o papat tot si acum chece (creste) male, male".

Moasasa Mirela are o prietena si tot o data si vecina la care ficamea ii spune Gogo. Intr-o zi vine Gogo la Mirela si ficamea ii ia poseta ii goleste tot din ea dupa care gaseste portmoneul ii ia toti banii marunti si restul lucrtulilor le baga inapoi. materialista fata
Dupa ce pleaca Gogo, Teo se tine dupa ea si pe scari ii spune dupa ce ii da mana :"vin tine ce dai?"
Ajung fetele acasa dupa care Gogo o intreaba daca ii este foame dar ea ii zice ca da. Dupa ce ii pune in farfurie gogo ii zice ca-i supa dar Teo ii zice "tu Gogo astai zama " dupa care Gogo iar ii explica ca ii supa dar Teo ii spune "tu Gogo zis mami astai zama"


Mirela iasa intr-o seara cu Teo pe balcon si vorbea cu un prieten de-a lor si Mirela o invata sa strige boul de Vali si ficamea tot asa il striga "bou Bali" si baiatu era cu maicasa pe balcon si ea il intreaba ca ce striga fetita aia? Dar el ii spune ca nu intelege si de atunci cand il vede il sriga "bou Bali".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gina_butnaru spune:

Ramona,

Ce de nazbatii face Teo a ta!

E o scumpa, cum vorbeste! Eu ma minunez, ca al meu inca nu a inceput sa lege propozitii, zice doar cateva cuvinte si arata ce vrea.

Pupici multi lui Teo si tie.

Mama lui Razvan-Andrei

Ticker


www.flickr.com/photos/21444943@N07" target="_blank">Poze Razvan, mami si altele


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=460bbbdd576a4f5b884f59&source=category&category_id=all" target="_blank">Filmulete


"Ai grija ce-ti doresti, ca s-ar putea sa ti se indeplineasca!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyteo spune:

Azi mergem la vecinamea si ficamea ii spune babi. Vecinamea ii da foarfeca si o bucata de material din care sa il poata marunti Teo. Dupa ce se plictiseste incepe sa arunce bucatelele pe jos si vecinamea ii spune "Teo cine imi face mie curat acum?" Iar Teo nnici ca o baga in seama dar vecinamea iar ii repeta dar Teo a mea nimic nu zice. Vecinamea ii spune "Teo eu cu cine vorbesc?" da Teo "cu nimeni " si vecinamea zice ca daca vorbeste cu nimeni se duce in bucatarie. Se apuca de facut cornulete si ficamea pe langa ea sa vada sa puna mana dar vecinamea ii spune "ce ai lucra si tu nu?" Si Teo ii rade la care ma bag si eu si ii zic "Teo hai sa lucram acasa mami ca ai imprastiat jucariile dar ficamea imi zice "da nu imi pace"(place) Asa ca tot eu ca-mi place ca nu-mi plce a trebuit sa le strang.

Are o papusa care canta si intradevar canta cam tare si ficamea din gresala ii da drumul si incepe sa-i dea peste cap si zice "taci tu nu auzi taci!".

De cate ori o strig si o intreb ce face ea imi raspunde "nimic" chiar daca ea face vreo prostie.

O strig "Teo hai pana la mami" si ea imi zice "imediat" si pot sa strig jumatate de ora ca ea tot imediat imi zice dar de venit nu vine

Eu tot o amenint ca daca nu ii cuminte il sun pe mosu si ii spun ca sa nu ii mai aduca jucarii si ma trezesc cu ficamea ca imi ia telefonul si il mai si butoneaza si zice "stai un pic" si il pune la ureche si incepe dar mai si tipa "mosule auzi, sa imi aduci ghi(jucarii) auzi, mosule auzi vreau bebe si catel da? bine ." Si inchide. Ne uitam la ea ca la felu doi ca dor nah a vorbit cu mosul da ii mai da si ordine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gina_butnaru spune:





Mama lui Razvan-Andrei

Ticker


www.flickr.com/photos/21444943@N07" target="_blank">Poze Razvan, mami si altele


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=460bbbdd576a4f5b884f59&source=category&category_id=all" target="_blank">Filmulete


"Ai grija ce-ti doresti, ca s-ar putea sa ti se indeplineasca!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyteo spune:

Mersi Gina si eu va pup pe voi.
A citit si moasasa si m-a sunat imediat si mi-a zis "pai numai atata ai scris?" ha pai cate face nici nu imi mai aduc aminte.
Anul trecut de Craciun atat de frumos a reactionat cand l-a vazut pe mos Craciun incat nu te mai puteai intelege va dati seama ce a urlat si cand mosul i-a intins plasa cu jucarii ii venea sa intinda mana dar ii era frica si binenteles ca nu mai plangea cand a vazut plasa dar na tot i-a fost frica. Cand a vazut ca pleaca mosul pe usa numa ii facea cu mana repede repede de parca pleca mosu mai repede si toate astea s-au intamplat la bunasa si cand a venit mosul la noi i-am aratat cine ii sub masca de frica sa nu mai planga asa rau si find mica uita dar ce credeti ca dupa vreo doua luni cand a vazut inregistrarea a zis "ute Adi" adica uite Adi era mosul dar bine ca atat a fost ca a uitat dupa aceea. Ceilalti se mirau cat de mult il iubeste pe mosul si il si pupa.
Ma intreb anul acesta cum va reactiona?

Aseara ii canta la taicasu "mos Craciun cu balba'n cul" eu ii ziceam sa-i cante Mos Craciun cu plete dalbe si ea ...mai si radea.

La noi pe strada sunt pusi luminite sub forma de clopot si mosul adica noi ieri noapte cand a dormit ea am pus o instalatie care are clopotei cu fondite si ficamea cand i-a vazut a zis "uite dus mosu bechetze si copotei da's mici" ha poi acu nu oi aduce clpoteii aia mari de pe stalpi in casa. A fost dezamagita ca la toata lumea spune ca clopoteii nostrii sunt mici.

Cica il serveste pe nasasu cu lamaie si ii zice "naciu vlei ia o pauza?"

Manca bomboane si Tibi ii spune" las ca mai mananci si maine da? "Dupa care fata ii zice "da sa ii dau si la mami" dupa care Tibi ii mai da una si ea jap cu ea in gura. Tibi ii zice "pai ai zis ca ii dai la mami" si ea cu gura plina ca mai avea una da din cap ca nu si mai si rade.

Coborand pe scari imi zice "si eu ma duc la scoala ca Giolgi da eu ma duc in lichitza" (si eu ma duc la scoala ca Giorgi da eu ma duc in rochitza) de acuma incepe?

mona&teo
NASTEREA TEODOREI IN ZI DE SARBATOARE
DICTIONARUL COPILARIEI
PERLUTELE TEODOREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyteo spune:

Eu sunt fumatoare si ieri am fumat binenteles si cand m-am apropiat de ficamea a zis "tu puti ca o-mputita" (tu putzi ca o imputzita".


Cand nu ii plac hainele cu care e imbracata merge la ea in camera si se dezbraca si zice "eu put ca o-mutzitz"


Ne confruntam rau de tot cu o problema. Ficamea a invatat 5 poezii dintre care una are o problema adica , Eu ii spun "Bradulet bradut dragut , Ninge peste tine" O stie dar ea spune "Bradulet bradut dragut ninge peste mine" si eu iar ii spun si iar la fel imi repeta si ii explic ca asa ii poezia si sa zica ca si mine si ea tot ca ea zice. Of , atat de greu este sa-i ex plici la un copil de 2ani si 6 luni cum trebuie sa zica ca nu zice bine si in continuu tot incerc sa-i tot explic si in sfarsit m-a impacat si pe mine si imi zice "Bradulet bradut dragut ,ninge peste mine si peste tine"


Orice carte sau caiet scris il deschide si incepe sa cante "Afala ninge" si cam atat ca mai departe nu stie dar repeta in continuu aceeasi chestie cantand.

Cand o duc la Biserica cel mai mult o incanta painea Sfintitz si colinzile. Si intr-o zi ma trezesc cu ea zicand "melgem la Doamne Doamne sa-mi dea pita?" Adica ea vrea sa zica ca mergem la Biserica sa luam anafura.

mona&teo
NASTEREA TEODOREI IN ZI DE SARBATOARE
DICTIONARUL COPILARIEI
PERLUTELE TEODOREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gina_butnaru spune:

quote:
Originally posted by ramyteo

Eu sunt fumatoare si ieri am fumat binenteles si cand m-am apropiat de ficamea a zis "tu puti ca o-mputita" (tu putzi ca o imputzita".


Cand nu ii plac hainele cu care e imbracata merge la ea in camera si se dezbraca si zice "eu put ca o-mutzitz"


Ne confruntam rau de tot cu o problema. Ficamea a invatat 5 poezii dintre care una are o problema adica , Eu ii spun "Bradulet bradut dragut , Ninge peste tine" O stie dar ea spune "Bradulet bradut dragut ninge peste mine" si eu iar ii spun si iar la fel imi repeta si ii explic ca asa ii poezia si sa zica ca si mine si ea tot ca ea zice. Of , atat de greu este sa-i ex plici la un copil de 2ani si 6 luni cum trebuie sa zica ca nu zice bine si in continuu tot incerc sa-i tot explic si in sfarsit m-a impacat si pe mine si imi zice "Bradulet bradut dragut ,ninge peste mine si peste tine"


Orice carte sau caiet scris il deschide si incepe sa cante "Afala ninge" si cam atat ca mai departe nu stie dar repeta in continuu aceeasi chestie cantand.

Cand o duc la Biserica cel mai mult o incanta painea Sfintitz si colinzile. Si intr-o zi ma trezesc cu ea zicand "melgem la Doamne Doamne sa-mi dea pita?" Adica ea vrea sa zica ca mergem la Biserica sa luam anafura.

mona&teo
NASTEREA TEODOREI IN ZI DE SARBATOARE
DICTIONARUL COPILARIEI
PERLUTELE TEODOREI





E tare printesica ta! Pupici multi!

Mama lui Razvan-Andrei

Ticker


www.flickr.com/photos/21444943@N07" target="_blank">Poze Razvan, mami si altele


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=460bbbdd576a4f5b884f59&source=category&category_id=all" target="_blank">Filmulete


"Ai grija ce-ti doresti, ca s-ar putea sa ti se indeplineasca!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gina_butnaru spune:

quote:
Originally posted by ramyteo

Mersi Gina si eu va pup pe voi.
A citit si moasasa si m-a sunat imediat si mi-a zis "pai numai atata ai scris?" ha pai cate face nici nu imi mai aduc aminte.
Anul trecut de Craciun atat de frumos a reactionat cand l-a vazut pe mos Craciun incat nu te mai puteai intelege va dati seama ce a urlat si cand mosul i-a intins plasa cu jucarii ii venea sa intinda mana dar ii era frica si binenteles ca nu mai plangea cand a vazut plasa dar na tot i-a fost frica. Cand a vazut ca pleaca mosul pe usa numa ii facea cu mana repede repede de parca pleca mosu mai repede si toate astea s-au intamplat la bunasa si cand a venit mosul la noi i-am aratat cine ii sub masca de frica sa nu mai planga asa rau si find mica uita dar ce credeti ca dupa vreo doua luni cand a vazut inregistrarea a zis "ute Adi" adica uite Adi era mosul dar bine ca atat a fost ca a uitat dupa aceea. Ceilalti se mirau cat de mult il iubeste pe mosul si il si pupa.
Ma intreb anul acesta cum va reactiona?

Aseara ii canta la taicasu "mos Craciun cu balba'n cul" eu ii ziceam sa-i cante Mos Craciun cu plete dalbe si ea ...mai si radea.

La noi pe strada sunt pusi luminite sub forma de clopot si mosul adica noi ieri noapte cand a dormit ea am pus o instalatie care are clopotei cu fondite si ficamea cand i-a vazut a zis "uite dus mosu bechetze si copotei da's mici" ha poi acu nu oi aduce clpoteii aia mari de pe stalpi in casa. A fost dezamagita ca la toata lumea spune ca clopoteii nostrii sunt mici.

Cica il serveste pe nasasu cu lamaie si ii zice "naciu vlei ia o pauza?"

Manca bomboane si Tibi ii spune" las ca mai mananci si maine da? "Dupa care fata ii zice "da sa ii dau si la mami" dupa care Tibi ii mai da una si ea jap cu ea in gura. Tibi ii zice "pai ai zis ca ii dai la mami" si ea cu gura plina ca mai avea una da din cap ca nu si mai si rade.

Coborand pe scari imi zice "si eu ma duc la scoala ca Giolgi da eu ma duc in lichitza" (si eu ma duc la scoala ca Giorgi da eu ma duc in rochitza) de acuma incepe?

mona&teo
NASTEREA TEODOREI IN ZI DE SARBATOARE
DICTIONARUL COPILARIEI
PERLUTELE TEODOREI



Apropo de mos, l-am dus si eu pe-al meu la mama la gradinita unde lucreaza, la serbare si cand sa-i fac poze cu mosu' a inceput sa planga, ca s-a speriat. Dar i-am facut poza asa, plangand. O sa pun poze la rubrica poze Razvan...
E prea mic acum!

Pupici.

Mama lui Razvan-Andrei

Ticker


www.flickr.com/photos/21444943@N07" target="_blank">Poze Razvan, mami si altele


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=460bbbdd576a4f5b884f59&source=category&category_id=all" target="_blank">Filmulete


"Ai grija ce-ti doresti, ca s-ar putea sa ti se indeplineasca!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:


E mortala ... am ris cu lacrimi.

Mai scrie.

eu - Ina

- puiutul meu

Mergi la inceput