Perlutele Teodorei

Perlutele Teodorei | Autor: ramyteo

Link direct la acest mesaj

Teo doi ani si cinci luni. Chiar azi s-a bagat intre pat si perete si nu mai stia cum sa iese si la un moment dat o aud "aualeu de capu meu"

Intr-o zi vorbesc cu nasa la telefon si Teo ma intreaba "cu cine beci?" la ca eu ii spun cu Mos Craciun si ii dau telefonul sa vorbeasca si ea dar nasasa isi ingroasa vocea si vorbeste cu Teo la cateva secunde imi intinde telefonul si zice "na ii nacia" adica nasa (nea facut praf)

In alta zi era foarte rea la care socramea foarte sigura pe ea se imbraca in Mos Craciun si o intreaba daca ii cuminte la care in 5 minute de frica zic eu a si adormit iar cand s-a trezit o arata pe bunasa cu degetu si ii zice "tu fot moci cuciun" (adica tu ai fost mos Craciun) binenteles ca i-a picat fata .

Intr-o dimineata se trezeste se pune langa taicasu si ii spune "mociu imi duce ghi ci boboane .... a nu ghicit eu nu mociu duce bobo mie tu duci bobo mie" (mosu imi aduce jucarii si bomboane....a nu am ghicit eu nu mosu aduce bomboane tu imi aduci bomboane) binenteles ca in totdeauna incercam sa-i explicam ca mosu ii aduce bomboane la care ea foarte calma zice " da da mociu, mociu aiecs" (da da mosu, mosu Alex)- mosu de botez

In maxi-taxi Teo in brate la taicasu si trece o doamna si ii agata piciorul din gresala si Teo iar Teo in gura mare "au ma tata paciolu meu ma" toata lumea a ras de ea.

Ea isi doreste foarte mult un bebe (jucarie) nu ca nu ar avea dar na ... si tot in maxi-taxi ii zice la taicasu "tata ti de ce nu dus mociu bebe? ca-i la mine in bulta" (tata sti de ce nu mi-a adus mosu bebe? ca-i la mine in burta)




http://community.webshots.com/user/ramyteo
mona&teo

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Sa-ti traiasca printesica ! E o scumpa ! M-am amuzat pe cinste, imaginandu-mi scenele descrise de tine...
O pentru amandoua !

Mamica de nazdravan Rares si Mihnea

[url=http://www.flickr.com/photos/Giulia_20[/url]

Good things last forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyteo spune:

Mersi mult draga Pisi. Sa-ti traiasca baieteii sunt super dulci
Va pupam pe toti

http://community.webshots.com/user/ramyteo
mona&teo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyteo spune:

In seara asta ne pregateam de culcare la care Teo zice ca face "piciu" si ii spun sa faca la olita dar ea imi zice "da tu vegi putza" la care ii spun sa mearga linistita ca nu ma uit da ea"vede tati si ii cine" il strig pe Tibi sa nu se uite la fata si intr-un final merge si dupa ce termina vine in viteza si zice "pupa mami pupa" cand ma uit ea era dezbracata si se amuza pe cinste.

Intr-o dimineata se trezeste si cu ochii intredeschisi se uita la Tibi care era la calc si ii zice "mama magalu" si el o intreaba ca asa ii spunea ea? iar ea se intoarce tacticoasa si zice "hai bugi" (hai fugi)

O intrebam "Teo ce ii spui mosului dupa ce iti da cadourile?" si ea raspunde "mana magalu" (mana magaru).

De mos Nicolae primeste un catel pe care de abia il cara dupa ea de mare ce ii si se duce la vecinamea si ii spune "dus mociu un chetel mic mic mic " si cu mainile arata cam cat ar intra o nuca .



http://community.webshots.com/user/ramyteo
mona&teo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyteo spune:

Am adunat hainele sa le pun in dulap si ficamea isi ia o pereche de chilotei si ii spun sa-i lase jos ca trebuie sa-i bag in dulap dar ea imi da replica " asta da teaba" (asta da treaba)

Eu am paru lung si fata il admira si deodata zice "cand chec male.... " si dadea din cap ca da la care am intrebato ce vrea sa zica si imi zice "cand chec male si am palu male" (cand cresc mare si eu o sa am paru mare).

In alta zi ii spune la Tibi "tati nu tunzi de aici da?" si ii arata varful la o suvita de par si dupa aceea ridica mana spre radacina suvitei "de aici da poti sa tunzi"

http://community.webshots.com/user/ramyteo
mona&teo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyteo spune:

Am facut mici modificari si un tanar ne dadea niste gauri pe colidor si binenteles era plin de praf ficamea l-a tot studiat dar era tare cuminte si la un moment-dat vine la noi si ne spune in gura mare " mami nenea are kkt pe pantaloni" am crezut ca intru in pamant .


Intr-o alta zi venise administratorul blocului cu inca un barbat sa-mi schimbe niste tevi si cum taia cu flexul ficamea s-a cam inervat ca nu-i placea si se duce la ei si le spune "no gata?" la care i se raspunde ca imediat ea isi pune manutele in sold si le spuse " uite acuma facut migerie acolo " si iar i se raspunde ca se va face si curat si numa ne trezim cu ficamea ca ofteaza asa din suflet.

Intr-o zi in timp ce o schimbam imi spune "eci alata" (esti urata) iar eu ii raspund rapid "tu cu mata" si fata s-a uitat asa la mine mirata si-mi zice "adica tu cu mine?".

Cand apuca usa deschisa ficamea fuge la vecinamea care ii mai in varsta si la care ii spune babi, fuge direct in bucatarie si striga "babo hai dai mancale?" iar vecinamea o intreaba "da ti foame ?" iar ficamea "hai ma babo da sa manc" nu de alta da ficamea numai ce mancase acasa.

Mosii ei de botez sunt tineri si findca stam aproape ne vizitam des . Numai ce venise mosasu din Germania si binenteles ca la fata i-a fost dor de el si moasasa sa-i faca in ciuda se pune pe canapea langa el si il pupa pe obraz in continuu la care ficamea se duce langa ei si ii spune "asta ii mociu meu" iar moasasa ii spune ca ii a ei iar fata se incrunta si cand i-a apucat pe amandoi de par sa vezi ce fain i-a despartit la distanta de jumatate de metru.







http://community.webshots.com/user/ramyteo
mona&teo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyteo spune:

face numai prostioare si deja devine obraznicutza azi dimineatza dupa ce a facut kk la olitza si-a aruncat o jucarie in kk si i-am zis ca daca a aruncato si eu io arunc cu tot cu kk si i-am ascunso si dupa ce i-am spalat olita am zis sa si-o duca la loc iar ea ma intreaba ca unde ii este jucaria si i-am zis ca am aruncato si dupa ce imi ia olita din mana imi zice "netzitzito" (nesimtito) si o intreb ca de ce ma face asa cu gandul ca din cauza jucariei iar ea imi spune "asa" si iar o intreb si ea "mai pus duc olitza".

Din cauza ca inca mai trebuie sa-i iasa maselutze imi plange noaptea si azinoapte imi face un scandal cat casa scanteii si imi spune ca vrea sa mearga la vecinamea si eu de nervi ii spun ca daca mai plange ma duc si imi iau un copil mai cuminte dupa cateva minute bune imi spune "dute'n lume iatzi un alt copil ca ios lea , ma duc la babi"

Dintro data vad ca pleaca la ea in camera dar nu am mai auzito bombanind si o strig o data de doua ori de trei ori si fata mea ce sa-mi raspunda si ma duc spre camera si iar o strig "Teo unde esti?" si o voce cumva imfundata se aude "in lume" fata mea era in dulap intre haine.

http://community.webshots.com/user/ramyteo
mona&teo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

E o scumpa Teodora!Sa va traiasca si la cat mai multe perle!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyteo spune:

lA FEL CAT MAI MULTE PERLUTZE!
SA-TI TRAIASCA PUIUTZI MICI!
PUPICI



http://community.webshots.com/user/ramyteo
mona&teo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyteo spune:

De mos Nicolae vine sora mea mai mare si ii aduce la ficamea un bebe de jucarie. Ficamea il studiaza si ii spune sa-l dezbrace iar soramea ii spune ca daca il dezbraca atunci mosul ii va lua bebele , ficamea iar ii spune sa-l dezbrace iar soramea iar ii spune acelasi lucru iar ficamea ii spune sa-l dezbrace putin ca sa-i faca baie iar soramea accepta pana la urma si dezbraca bebele la care ficamea ii spune "acuma ii spun la mosu ca ai debacat (dezbracat) bebele".

Avem un mos care urca si coboara pe un lant si care are binenteles si sacul in spate iar ficamea fuge spre mine si imi intinde mosul si zice "defa mami sacu ca sa scot bebele de la mociu" (desfa mami sacul ca sa scot bebele de la mosu) normal fata stie ca ii aduce mosu un bebe si s-a gandit ca ii in sacul de jucarie.

Avea cam un an si jumatate si eram la mosii ei de botez si pe cand ne pregateam de plecare moasasa intreaba pe mosasu daca vrea sa mearga sa-i cumpere ceva iar el ii spune ca da iar ea ii cere bani cand ficame vede ca la moasasa ii da bani se intoarce hotarata si ii spune "coate baii" tare hotarata fata mea cu mana intinsa .

Cineva o intreaba ce vrea sa-i aduca mos Craciun iar ea stand cateva secunde pe ganduri zice "aa kkt" si se amuza de numa.

Ma duc cu maxi-taxi pana la moasasa si inainte sa ne dam jos a coborat un barbat mai in etate si se apleaca dupa niste sticle cu apa dar eu nu am fost atenta la el si ii spun la ficamea sa spuna la revedere soferului si aud ca bolboroseste ea ceva dar nu mi-am dat seama si cand ajung jos mai repete dar eu o intreb ca ce zice si o pun pe trotoar si ascult sa vad ce zice la care se mai intoarce si lume sa se uite la ea si ficamea amuzaata rau imi spune "am vazut culu la nenea ala" si il mai arata si cu degetu, au cand am auzit sa vedeti ce repede am luato si am plecat de rusine dar ma bufnea si rasu ca doar acel barbat se aplecase in fata noastra si probabil ca i se trasese pantalonii fiind mai gras .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:



la Teo!

Andreea lui Andreiut Puiut

Mergi la inceput