Nasterea Teodorei in zi de sarbatoare

Nasterea Teodorei in zi de sarbatoare | Autor: ramyteo

Link direct la acest mesaj

Dupa o sarcina cu greutati ca fetita mea nu a vrut sa stea la mine in burtica am avut si o nastere grea spun eu. Era ora 5 dimineata cand am simtit o durere ca si cand iti merge burta m-am ridicat si m-am dus la toaleta. Nu reuseam sa fac nimic si atunci m-am intors in camera ,nu m-am pus bine in pat ca iarasi m-a apucat si iar m-am dus dar nimic . Cand m-am pus in pat am luat si o pastila de no-spa caci oricum trebuia sa iau in fiecare dimineata si iar m-a apucat cand m-am uitat la ceas mi-am dat seama ca sunt dureri sau mai bine spus inceputul durerilor. Erau din 5 in 5 minute. L-am trezit pe sotul meu si i-am zis :"iubitule cred ca am sa nasc" zambind a zis "nici sa nu te gandesti" de fapt nu ii venea sa creada ca aveam timp pana la inceputul lunii august si noi eram in 29 iunie 2005. Dupa ce s-a trezit am asteptat sa vedem daca se accentueaza durerile.
Am sunat pe soacra mea care sta cu noi in oras si mi-a zis ca poate sunt dureri false ca se mai intampla dar la ora 9 am simtit cum un lichid mi se scurge pe picioare deja emotiile erau mari si eram si bucuroasa ca imi voi vedea copilul pentru ca la nici un ecograf nu a stat sa-i vedem sexul.
La ora 10 am ajuns la spital si era chiar doctorul la care am mers pe timpul sarcinii. Dupa ce m-a consultat mmi-a spus ca dilatatie nu este dar membranele erau rupte. A iesit afara si le-a spus alor mei ca sa plece ca voi naste pe la orele amiezii si atunci sa vina. Binenteles ca sotul meu Tiberiu tot a stat cu mine.
Ma tot plimbamm ca asa ni se spunea ca sa ne putem dilata.
La orele amiezi domnul doctor a venit si mi-a spus ca am aproape 2cm dilatatie. Deja incepusem sa ma ingrijorez caci durerile erau mari si de dilatat nu ma dilatasem. Plangand i-am spus sotului ca nu mai pot si sa vorbeasca cu doctorul sa vedem cei de facut?
Pe la ora 15 aparuse din nou domnul doctor ca pana atunci nu l-am mai vazut. Deja destul de agitat Tiberiu i-a bagat o suma de bani in buzunar si a discutat cu el. A spus ca imi va pune perfuzii ca sa ma ajute. Da intradevar mi-a bagat perfuzia si disperarea mea a fost ca am avut dureri incontinuu nu mai aveam pauza si mai puternice.
Se facuse deja ora 18 si o asistenta a venit la mine si i-am spus ca eu nu imi mai simt copilul dar a spus ca din cauza durerilor. Cand m-a consultat avea si eu vreo 3 cm dilatatie . Cand a inceput sa imi apese cu mana am zis ca urc pe pereti de durere si la un moment dat am prinso de mana si ea calma mi-a spus:
-"Stiu stiu e dureros dar eu doar incerc sa te ajut ca altfel ai sa stai si la noapte tot asa dar sa sti ca uterul tau in loc sa se dilate se strange la loc"
Nu mai aveam forta in mine de durere si incontinuu ma rugam, rugaciunea care imi venea in minte era Tatal Nostru. Nu va puteti inchipui de cate ori l-am zis in continuu.
La un momentdat mi-a spus :
-"Uite ca faci progrese deja se apropie spre 7cm."
Nu mai reactionam, eram cumva pierita.
Dupa ce mi-a dat pace asistenta ramansesem in pat si deja simteam ca pica cerul pe mine. Deja imi bagase a doua perfuzie.
In sfarsit aproape de ora 20 m-a scapat la toaleta dar nu faceam nimic si deja imi venea sa imping. O alta asistenta pentru ca la ora 19 se schimbase tura a pus ca la o contractie sa imping de 3 ori. Am ascultat si a zis ca atunci cand i se vede motul ma pune pe masa.
Dupa ceva vreme a zis :
-"Gata hai pe masa ca i se vede motul"
M-au ajutat sa ma ridic si m-au dus intr-o alta sala in care se afla masa. Cand m-a ajutat sa ma pun pe masa mi s-a blocat soldul drept si am avut o durere ingrozitoare dupa ce mi-au maasat soldul m-a lasat durerea de sold.
Venise si doctorul chemat de asistente si am simtit ca ma taie dar si-a dat seama ca ma uit cu niste ochi mari la el si mi-a spus:
-" Nu aveam ce face ca daca nu te taiam nu puteai naste"
Cand am impins am gemut si a zis ca daca urlu nu ma va ajuta cu nimic. Nu am mai scos un cuvant numai sa scap o data. Nu stiu exact cat a durat dar la un moment a zis sa nu mai imping de ce? Copilul era cu cordonul ombilical dat dupa gat creed ca de 2 ori. Dupa aceea a traso afara din mine si cand m-am ridicat am vazut ca ii fetita dar nu zicea nnimi nu respira si am inceput sa strig:
-"Plangi mami plangi"
In continu am repetat cuvintele astea. Doctorul a aspirato pe nas pe gura i-a dat o palma la fun si degeaba . I-a facut semn la asistenta si i-au bagat furtunasele din nou si iar i-a dat una la fund si atunci am auzit un oa si atat iar doctorul a zis:
-'Vezi ca stie sa si planga? La ce ora ti s-a rupt apa?"
-"Pai la ora 9 si ce asta ii plans?"
- "Prea mult ati stat "
Nu am mai zis nimic ca ma simteam prea slabita dar un singur lucru l-am intrebat:
-"Pot sa vorbesc la telefon?"
Zambind a zis ca da si infirmiera care si ea ma ajutat ca imi impingea de burta ca sa iese fetita mi-a adus telefonulimediat l-am sunat pe sotul meu care era chiar langa spital dar nu mai apucase sa-si vaada fetita.
In aceea zi au fost 5 nasteri si toate fete si pe toate le-a vazut numai pe fetita lui nu, era tare dezamagit.
Cineva imi spunea ca am sa uit de dureri dar si acum dupa doi ani si 5 luni ma ingrozesc si nu stiu daca voi putea uita vreodata.
Dupa toate cele intamplate mi sa spus ca e sarbatoare si eram fericita ca am o fetita de 3400g si 51 cm. O nascusem mai devreme dar o alta asistenta a zis sa ma bucur ca fetita ii bine ca daca o nasteam la termen o faceam de peste 4000g.
A doua zi nu am mai avut rabdare sa mi-o aduca si m-am dus la nounascutii si era o asistenta care mi-a zis ca ma ajuta sa o cautam si i-am spus numele de familie si am inceput sa cautam prin patuturi dar nu era de gasit. Iar am luat bebelusii la rand si nici unul nu era al meu deja simteam ca mi se inmoaie picioarele. Cand asistenta se uita spre usa era un icubator acoperit cu mai multe cearceafuri de bebe. Cand a ridicat fetita mea dormea nu avea ea treaba la caldurica ca era tare imfofolita. Atat de repede mi-a venit inima la loc si am pupato dar nu mi-a venit sa cred ca era roza la piele caci8 cand s-a nascut era visiniu spre negru datorita faptului ca a stat prea mult fara lichid si a mai fost si strangulata.
Cand mi-a aduso in salon eram cea mai fericita. O asistenta a venit mi-a luato si a zis ca mi-o aduce imediat. Cand s-a intors fetita mea plangea si incerca sa o linisteasca nu mi-a spus de ce plange.
O prietene de-a mea care ii asistenta si ea a venit si mi-a luato in brate si a zis ca i-a tras sange pentru analize din cap si mi-a aratat mi s-a rupt sufletul in doua.
A doua zi mi-a spus doctorita pediatra ca are rh pozitiv si grupa sanguina A2 ceea ce m-a bucurat caci eu am rh negativ.
Nasterea a fost miercurea si luni de abia mi-a dat drumul acsa cu zanuta mea care o iubim si e cam rasfatata.
Intr-o zi i-am dat peste manuta si mi-a trecut un fior iar in gand un singur lucru mi-a venit " OARE DE ASTA M-AM CHINUIT CU EA CA SA DAU ACUM IN EA?" .
Daaca doriti sa-mi spuneti ceva aveti libera alegere.
Sper ca nu v-am plictisit si doresc tuturor gravidelor o nastere usoara .




Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Na ca m-ai facut sa plang...sa va traiasca minunea si sa va bucurati de ea.
Frumoasa poveste

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)


poze


povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyteo spune:

Multumesc draga ancadragoman si sa-ti traiasca iubitica mica si dulce.
Se pare ca esti proaspata mamica si multa sanatate la amandoua.
Ti-am vazut pozele si ti-am citit si povestea si sa sti ca m-a emotiona.
Va pupicesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_papatot spune:

sa traiasca bebe mic si sa se faca mare si voinic!

mami_papatot 22+ cu Honey mica

http://community.webshots.com/user/mami_papatot

Sunt cucoana-n casa mea!

http://bd.lilypie.com/24Mjp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyteo spune:

Multumesc! Dulcica aia mica are niste ochii.... Nu am cuvinte sa-ti traiasca.
Cat de curand ne vom face si noi album si va asteptam sa-l vedeti.
Pupici multi multi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk.m spune:

ramyteo, bine ca ati scapat cu bine amandoua! nici nu imi pot inchipui cat de greu ti-a fost! eu cred ca daca ar pati ceva copilul meu din cauza neglijentei doctorului, l-as omori cu mana mea! nu e prea ortodox ce spun, acum, in Postul Craciunului, dar,,, n-am ce face, asta simt.
eu sper sa fie bine, sa am noroc sa nasc ziua si sa fie doctorul in localitate, iar daca nu,,, sa nu fie complicatii. am intrebat daca exista ecograf in sala de nasteri si mi-a raspuns ca nu, e unul singur in toata maternitatea. eu sunt din sighisoara, si vreau sa nasc aici, desi multa lume merge la tg. mures. sper sa nu regret hotararea mea. oricum, pentru orice eventualitate am mers si acolo la un medic, care mi-a promis ca, daca va fi nevoie, ma va pune in legatura cu un coleg de al lui care se pricepe si care vine la nasteri, fiindca el, presonal, nu va fi in tara in acea perioada. asa ca... Doamne ajuta! Multumesc pentru incurajari, pupici tie si Teodorei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyteo spune:

Ma bucur ca esti mai increzatoare Raluk. Sa sti ca si noi va pupam si cum la Teo ii plac bb ar fi in stare sa-ti pupe burtica.
Eu nu am mai avut putere sa il mai strang de gat pe dr. ca eram pe alta planeta dupa ce am nascut datorita travaliului prea lung.
Doamne ajuta sa ai o nastere mai usoara.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu_boches spune:

ptr "puputza"

Bucuria vine din lucruri marunte...
Lena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyteo spune:

Mersi pupici si pentru voi Lulu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelone77 spune:

Salutare fetele,

intradevar e cam urit ce fac doctorii in ziua de azi. Ar merita ucisi, nu batuti. Ei au impresia ca au de-a face cu niste "bucati de carne", nu cu oameni, cu niste mamici care au un suflet, care cu chin sau fara au purtat in pintec un sufletel mic. Ptr ei nu stiu cit conteaza suferinta sau bucuria noastra de mamici...
Important e ca bebeii sunt bine, cum e si Teodora, fata de situatiile in care ei ramin cu handicap, cum e de ex Sebastian, baietelul de 3 luni, dat si la Tv, care nu maninca , nu aude si nu vorbeste sau cazuri mai vechi cum e si sora mea care e handicapata tot din cauza doctorilor care nu s-au sinchisit sa faca ceva cind mama a avut probl la nastere...Oare plateste cineva ptr toate astea???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyteo spune:

MINUNEA MEA TEO

http://community.webshots.com/user/ramyteo
mona&teo

Mergi la inceput