La noi la Galati sa veniti ! (36)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Oana_G spune:

Fetelor dar ce mult scrieti ....


Oana si Andra (21.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

Oana eu stau in 17 mi-ar veni aproape la flora, dar , am zis ca il dau la ceeasi gradinita cu varsu ca ei se cunosc si se joaca impreuna, varsu sta in 18, asa ca am hotarat la motanul incaltat dupa ce am aflat ca o cunosc pe directoare , sa vedem, sper sa nu am vreo surpriza neplacuta.

Alina, mama de Vlad (25.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_G spune:

ok Alina. Cum zici tu. Numa' sa nu zici ca nu ti-am zis.


Oana si Andra (21.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

neata!

ca sa vedeti ce de subiecte de discutie am ....ma intorc la gradinita , m-am razgandit, vreau sa dau copilul la step by step in 19, am sunat , inscrierile se fak din 3 martie, asa spune madam la tel ....voi ce parere aveti despre gradinita asta, ma refer la cele care aveti copii acolo?

Alina, mama de Vlad (25.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Adica io am fata la Step by Step in 19.
In general sunt multumita de activitatile pe care le fac, dar sunt si suficiente neajunsuri. Eu am ajuns la concluzia ca e dupa noroc. Daca nimeresti o clasa unde educatoarele sunt sufletiste si formeaza o echipa bine inchegata, daca stiu sa se poarte cu copiii in asemenea fel incat mersul la gradi sa fie o placere nu doar o necesitate, aproape ca nu mai conteaza unde merge copilul.
Din punctul meu de vedere, noi cam am dat "rasol". Sunt multe aspecte negative la clasa unde-i fii-mea, incepand de la faptul ca educatoarele nu se agreaza intre ele, si de aici apar o gramada de probleme in comunicare.
Eu nu-s multumita chiar deloc din acest punct de vedere.
Despre gradinita pot spune ca e destul de buna, daca s-ar face si Step by Step pe bune, nu doar cu numele, ar fi si mai bine. Mancareae bunicica si diversificata, dar le mai scapa din cand in cand la desert/gustare ...caramele sau alte chestii de genul asta, dar in general e bine. Nu se face meniu decat cu carne de pui, fara vita, tocatura sau porc. Dotarile clasei se fac din banii parintilor. Daca se aplica formula de mai sus cu educatoarele, s-ar putea sa gasiti cateceva din anii precedenti, daca nu, atunci sa va asteptati sa va spuna ce aveti de cumparat.
Eu am vb cu mamici care au avut copiii in clasa asta, generatia anterioara si imi povesteau ce dotari avea clasa respectiva. Cand am dus-o pe fii-mea la grupa mica, nu aveau decat niste ratuste de plastic si niste chestii din lemn pt constructii, in rest nimic! Sau cel putin eu n-am vazut sa fie. Chiar sa se fi distrus toate, e aproape imposibil.
Sunt multe de povestit, dar ma opresc aici, pt ca nu cred ca e o regula generala, s-a nimerit sa fiu eu un pic mai ghinionista.



Liliana& Andra-Maria

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

neata!

Hai mai Liliac ca mi-ai dat cu un par in cap , da pana la urma asa am hotarat asa vom face, daca nu ne convine skimbam gradinita pe parcurs ca doar se poate , nu?

Alina, mama de Vlad (25.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mir3lly spune:

Salutare!!
Stie cineva cum se pot inscrie copiii la patinaj?
Fetita mea este tare incantata de patinaj si as vrea sa o inscriu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Alina, am specificat ca poate tu esti "norocoasa". E bine sa stii dinainte si partile rele, ca sa nu iti stea in gat atunci cand te confrunti direct cu ele.
Poate ca o sa nimeriti la o clasa unde este armonie intre educatoare, si atunci totul va fi excelent. Eu doar aspectul asta negativ l-am expus (si as putea vorbi zile in sir despre el, dar mai bine ma abtin).
Eu nu am mutat fata de la clasa respectiva din cauza uneia din educatoare si a educatoarei ajutatoare, care s-au dovedit a fi sufletiste si atasate de tot ceea ce reprezinta activitatea de educator, iar pe cealalta educatoare, as pune-o sa faca niste cursuri de comunicare, si poate ca in felul acesta s-ar putea rezolva o parte din probleme.
Cat despre ceea ce reprezinta sistemul Step-by-Step, eu am stat si-am studiat o diversitate de articole la tema, dar in afara faptului ca este impartita clasa pe sectoare de activitate, din ceea ce am desprins in discutiile cu Andra si cu alti copii (se stie ca ei nu mint si nu inventeaza de-aiurea) nu s-a dedus ca se face dezvoltarea educationala a copilului in functie de calitatile copilului, ci se face pe sistem "vechi": 20 min desen, 20 min educatie muzicala, etc... cu toti deodata, nicidecum dezvoltarea temei din programa de invatamant pe centrele de activitate, asa cum ar fi fost firesc. Aici depinde f mult si de educator.
Apoi, ar fi fost firesc ca saptamanal sa primim noi, parintii, evaluari ale activitatii copilului nostru, nu numai sa privim niste lucrari afisate, ca eu poate nu-s in masura sa apreciez nivelul lor, ci trebuie sa mi se explice de ce a facut asa, care a fost scopul activitatii, care-i nivelul atins de copil...si unde ar trebui motivat in continuare. Eu am intrebat doar la sf anului cateceva si am fost tratata cu sictir si data cu flit. De-asta zic, sa nu ai cine stie ce asteptari de la ceea ce inseamna Step-by-Step aplicat in gradinita aceasta. Dar poate esti norocoasa.


Liliana& Andra-Maria

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_G spune:

Asa liliac, spune-ti ideea mai departe ...
Te sustin ...

Alino, ti-am zis doar sa mergem la gr. 30 ...


Oana si Andra (21.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

Eu am baiatul in clasa cu fetita lui liliac.Si eu zic ca singura pb e buna intelegere(sau neintelegere??!!) dintre educatoare.De aici vin toate bataile de cap majore si activitatile nu au continuitate(sau finalitate??!!).
Dar..in ceea ce priveste dotarile facute in anii anteriori din banii parintilor eu am alta parere decat liliac.Eu am contribuit in anii anteriori la cumpararea masinii de spalat ,care in prezent se foloseste,a lustrelor,a perdelelor,a covorului .Si astea sunt.A..uitasem Tv.Si la asta am contribuit.De jucarii chiar nu stiu ce sa zic.
Insa minusul care-l vad eu clar la clasa e ca nu invata mai multe poezii,nu invata mai multe cantece..sa aiba activitati matematice la nivelul lor care sa le dezvolte creierul si gandirea.
Mancarea e oki din punctul meu de vedere.Fata de alte camine..e superbun.Zic asta din experienta mea.
In mare se merita aici fata de alte camine de cartier care nu au dotarile astea.
In ceea ce priveste inscrierea...e complicat.Cererile sunt foarte mari.Eu o cunosc f bine pe directoare,pe administratora,pe educatoare.....si cu toate astea am fost si am vb ca sa-l treaca pe listuta cam cu un an inainte.
In mare sunt multumita,dar pb cea mare la noi la clasa e ca educatoarele nu vorbesc intre ele..ba chiar au ajus sa se urasca de-a dreptul.Directoarea spre marea noastra dezamagire nu se baga...pt ca mai are un an si iese la pensie....asa ca....doar sa reclamam starea asta la inspectorat..dar nu stiu cui ar ajuta.
Deci..decizia e a ta.

Mergi la inceput