La noi la Galati sa veniti ! (36)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Oana_G spune:

Buna seara Galati!

In primul rind va urez si eu La Multi Ani!, si sa aveti parte in 2008 de multa sanatate, bucurii si impliniri alaturi de cei dragi.
Nevoia de a va cere sfatul m-a impins sa scriu. Ca de citit, o fac zilnic.
Care e "durerea" mea. Anul acesta vreau sa-mi dau fata la gradi/camin. Poate a mai fost discutat subiectul ... n-am cautat in 'arhive'. Va rog pe voi, cele care aveti informatii in legatura cu gradinite din Galati, sa-mi spuneti. Acuma, mai stiu ca parerile sint impartite, ...
Spuneti-mi pe la ce gradi aveti voi copilasii.
Din cite am mai auzit eu, de gradinita de la parfumul teilor am auzit cum ca ar fi o gradinita f buna. Vreo 4 mamici au laudat-o (una dintre ele a avut copilul acolo acum 13 ani, si cica a pastrat traditia). Am fost la aceasta gradinita ptr preinscriere sau cum se cheama, insa am aflat ca nu au grupa de 3-4 ani. Si ca e posibil ca sa intre la grupa de 4-5 ani. Cred ca exclud aceasta varianta ptr ca fata mea va face 3 ani in octombrie, si parca n-as vrea sa fie cea mai mica ...
Am mai auzit ca buna este si o gradinita din tiglina, pe linga liceul pedagogic.
Sint in dilema ca sa zic asa, si trebuie sa ma misc repede (ca sa prind loc sau ceva de genul asta).

Si inca o rugamintele la fetele cu copii dansatori. Peste 2-3 ani, am sa va intreb despre scolile de dans, unde practica copii vostri. Ca si eu as vrea s-o dau la dans sportiv.

Multumesc mult!

Oana si Andra (21.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

Neata!

Oana avem aceesi problema!

Laura cand mai dai un oki pe aici te rog sa imi zici unde il inscriu pe Vladi ca am inteles ca prin februarie se fak inscrieri, eu vreau in zona dunarea, ma intereseaza "motanul incaltat" sau mai e una langa fostul liceu economic, ce poti sa imi zici de aia? sau alta? chiar si o doamna educatoare care ia o grupa mika ce imi recomanzi ?

Alina, mama de Vlad (25.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_G spune:

Salutare!

Alinam, am crezut ca nu te intereseaza subiectul. Parca nu te-am vazut sa fi scris ceva de genul asta. Da, e destul de complicat cu locurile. Astazi o colega de serviciu m-a intrebat de ce vreau sa-mi dau copila la gradi asa de mititica. Ca o sa fie flaminda (inca nu maninca singura - de rezolvat problema in vara ce vine), ca o sa stea (scuzati expresia) kkta, pisata, ca n-o s-o stearga nimeni ... A reusit sa ma sperie putin.

Stie cineva sa-mi spuna ceva de gradinita Pinochio?

Ms fain!

Oana si Andra (21.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraFlo spune:

Buna dimineata !

Alina du-te cu foarte mare incredere la Motanul Incaltat. Singurele educatoare de acolo pe care nu le-as recomanda sunt cele avute de Daria anul trecut......dar ele nu vor lua grupa mica, asa ca stai fara grija. De recomandat vreo educatoare.....cele pe care le stie cat de cat mama nu i-au grupa mica in toamna.
Dar nu-ti face probleme, la grupa mica vei avea cu totul alte probleme decat educatoarea......acomodarea fara parinti/bunici, intrarea in colectivitate, bolile.
Tu optezi pentru program prelungit sau pana la 12 ?
De cea de langa fostul liceu economic nu stiu nimic; adica din M18 ? Langa blocul parintilor tai ? Afla ce numar are gradinita si intreb.

OanaG, nu pot sa te ajut prea mult; stiu doar ca acea gradinita din Tiglina II, din spatele Liceului Pedagogic, este foarte buna. Acolo fac practica elevele din liceul si astfel sunt nevoite sa pastreze un standard ridicat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

neata!

Laura nu e cea de langa mama din 18 .acolo nici nu e gradinita ca l-as duce iti dai seama, e vorba de liceul economic ala vechi din 19, de langa piata..... nu stiu cum sa iti explik pana sa ajungi in piata de la mine, mi-ar fi mai aproape de casa decat motanul incaltat , e o gradinita, langa biserica ..... sigur o stii, la iaia am fost eu, de program inca nu m-am hotarat, eu l-as lasa pana la 4, tu ce parere ai e mai bine cu program pana la 12?

Oana, Vlad inca e cu pampers, de mancat mananca singur daca are chef, de vorbit abia a inceput ..........asa ca, da eu nu ma stresez, ce fak toti copii o sa faka si el, la vara o sa ne invatam fara pampers, pana atunci va vorbi si el limba romana, desi prefera engelza, pt el e mai simpla heheheheh

Alina, mama de Vlad (25.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiut85j spune:

O sa-mi scriu si eu parerea despre acest subiect,desi sa mai discutat despre gradi si parereile au fost impartite.

Pareri pro si contra vor fi intodeauna si cred ca nu exista gradinite fara cusur,depinde in mare masura de educatorii la care nimeresc copii.

Eu am avut fetita la MOTANUL INCALTAT 3 ani si nu am avut probleme de nici un fel cu educatoarea.Sunt educatoare pe care eu le-as recomamdanda, dar sunt persoane care nu au fost multumite,deci depinde de copii,parinti,ce divergente au fost...

In primul an ,am inscris-o la program normal pt ca eram acasa mereu.In urmatorul an la camin pt ca lucram.A fost o perioada groaznica si pt ea si pt noi,era obisnuita sa doarma in patul ei,colegi noi,nu sa putut acomoda.Am fost nevoita sa o duc inapoi la grupa ei.

Deci trebuie sa va hotarati de la inceput ,sa nu schimbe clasa,educatoarea daca aveti un copil care se acomodeaza mai greu cu schimbarile,ca al meu.

Succes si sa luati hotarari bune pt copii vostrii,sa aiba noroc de educatoare cu suflet care se implica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

Laura eu tot caut si cercetez ca nu e vorba doar de Vladut al meu, e vorba si de Robert al Dianei :) verishorii, vrem sa ii dam in aceesi grupa, ca ei se cunosc :)

Alina, mama de Vlad (25.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraFlo spune:

Stiu si gradinita de langa biserica, Alina...nu stiu nimic despre ea dar o sa intreb. Oricum mi se pare ca arata tare bine ..........de afara.
In privinta programului.......sincer ? eu l-as lasa pana la 4. Stiu cat d emult isi iubesc bunicii nepotii si ce bine le face copiilor nostri iubirea lor, dar.........ii si alinta frate de nu mai scoti alintarea din ei in veci. Evident ca parerea mea e subiectiva si tine de experienta mea.
Eu asa am procedat in primul an :am inscris-o cu program pana la 4, in zilele cand mama putea o lua la 12 ( asta pt ca fiica mea a plans tot anul ca nu vrea la gradi), in zilele cand statea tot programul, se duceau ai mei s-o ia, se plimbau, o duceau in parc, (deci se vedeau zilnic si aveau activitati impreuna), si o aduceau acasa pe la 6 cand ajungeam si noi acasa.
Revin.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Eu am amandoi copiii acum la gradi cu prog. normal, in incinta liceului Pedagogic (de fapt e in curtea liceului, este o cladire separata). La grupa pregatitoare sunt foarte multumita de dna (Soimu Diana). La grupa mijlocie, la Tudor, doamna are un stil mai aparte, eu nu-s obisnuita dar incerc sa ma acomodez.
Programul e de 4 ore, din pacate au o saptamana dimineata, una dupa masa. Pachetel de acasa.
La anu' vreau sa-l duc pe Tudor la o gradi care sa-mi fie in drumul spre scoala Ancutei, deci o sa ne mutam, teoretic. Vom mai vedea.
Nu stiu nimic de gradinita de la Parfum (parca nici nu mai e sediul ala, ca se prabusise...sau stiu eu gresit?), de Cristal stiu ca e acceptabila, in rest, doar daca va intereseaza gradi particulare, va pot spune. Eventual pe PM, ca sa nu zica cineva ca fac vreo reclama.
Numai bine si we fain

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciristina_serban spune:

Salutare...

Eu am dat baiatul la gadinita Cristal si pot spune ca sunt multumita. E la program prelungit... am considerat ca e mai bine asa pt el.. nu-l foiesc pe drumuri ”toata ziua buna ziua”... are un prodram de somn.. si are un program de masa... Noi am avut noroc ca am nimerit la o clasa cu educatoare f. bune... (nu stiu altele cum sunt). L-am dat la gradi tot foarte devreme... el abia in noiembrie facea 3 ani si l-am dat din septembrie... acomodarea a fost grea ...dar rapida... dupa cel mult doua saptamani a mers cu placere l agradinita... si eu cred ca e meritul doamnei educatoare.... de care pt spune ca razvan s-a atasat f mult... numai de ea vorbea in primul trimestru... ca si dotari mi se par oke... e un pic o gradinita cu renume dar si oarecum cu pretentii... La masa copiilor as mai umba o idee... dar asta e... nici taxa nu e colosala...

Eu una sunt multumita ca l-am dat la gradinita... consider ca e un pas foarte important in dezvoltarea lor.... dar conteaza enorm cadrul didactic, sa stie sa-i atraga. Nici baiatul meu nu vorbea prea mult cand a inceput gradinita, insa acum se vede o evolutie clara... vorbeste stalcit inca, dar leaga cuvintele..face fraze. Vine cu multe cuvinte noi... Ce sa mai zic... eu una sunt multumita.

Va pupik si mai vorbim!

Cris si Razvan cel nazdravan (23.11.2004)

Razvan

Mergi la inceput