La noi la Galati sa veniti ! (36)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gitana spune:

Vilma,mersi ptr informatii.Chiar nu stiam pe nimeni care sa aiba copilul la Omul de zapada sa imi spuna cum e acolo.Am vorbit cu doamnele de acolo si mi-au zis ca pot s-o aduc pentru o perioada de proba in vara.Mai mult decat atat chiar si o prietena-medic mi-a sugerat sa e mai sanatos ptr copil sa inceapa gradinita primavara-vara.

Despre gradinita de la Parfumul teilor eu am auzit in general de bine.Este renovata recent,mancarea este buna,doar ca nu este grupa mica numai grupa mijlocie,mare si pregatitoare.
Referitor la educatoare.....am o prietena care a avut fetita acolo si a nimerit o educatoare complet dezinteresata.Si-a mutat fetita la gradi la Pegagogic si diferenta este foarte mare intre ce activitati au aici si ce faceau la Parfumul Teilor.
Gianina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mir3lly spune:

Buna dimineata! Am facut cafeaua deja! Cine vine??
Apropo de subiectul cu gradinitele....Cand eram noi de varsta gradinitei nu erau atatea gradinite particulare, de fapt nu era niciuna. Atunci toti copiii mergeau la gradinitele de stat. De ce va zbateti atat pentru aceste gradinite nu pricep. Parerea mea este ca desteptaciunea copilului nu depinde de plata destul de mare la gradinita particulara.
Fetita mea este la o gradinita de stat in al 2-lea an deja si merge foarte bine, stie multe poezii, cantece, socializeaza foarte bine.Sper sa nu va suparati dar asta este o realitate, banii nu imbunatatesc cu nimic resursele copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gitana spune:

Mir3lly bineinteles ca "banii nu imbunatatesc cu nimic resursele copilului", dar la o gradi particulara programul e 8-18.00,spre deosebire de gradi de stat unde la 16.30-16.45 deja trebuie sa fii acolo sa-ti iei copilul.La o gradi particulara poti sa-ti duci copilul si vara(in eventualitatea cand chiar nu are cine sa te ajute este f important acest aspect).Nu cred ca a spus nimeni aici ca o gradi particulara iti garanteaza un copil mai destept sau ca acolo nu se imbolnaveste samd.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

mir3lly, in mare ai dreptate, poate in ceea ce priveste statutul unei gradinite private, dar exista mici exceptii care contrazic regula, din pacate.
Asa cum am mai spus, si eu am copilul la o gradi de stat, si sunt aspecte care ma nemultumesc. Daca as fi gasit ceea ce caut EU, la o gradi particulara, n-as fi ezitat sa investesc (nicidecum nu mi se pare o risipa).
Pe mine personal, nu ma incanta ideea de memorare a cantecelelor si poeziilor, ci ma intereseaza ffff mult aspectul practic. Adica vreau sa inteleaga ce zice acolo!!! Sa interpreteze un text, sa povesteasca dupa o imagine data sau pe urma unui text, sa creeze, sa dezvolte. Eu am fost un mic "papagal", ca asa se cerea ATUNCI! Nu vreau ca si copilul meu sa faca aceleasi lucruri. Ei, si aici intervine contradictia: banii pot sa intervina in imbunatatirea resurselor copilului in situatia in care EU, ca parinte, ma vad depasit de situatie.
Nu te supara, dar acesta este un aspect pe care noi, mamele il luam in calcul f des. De-asta se si discuta despre dansuri, pictura, muzica si alte chestii, care se fac la gradi, nimic de zis, dar daca se vrea mai mult, nu se poate fara un minim investit.
Cand am ales gradinita Step-by-Step, am studiat ce inseamna acest lucru, ca modalitate de studiu alternativ, ce implicatii sunt, ce rezultate, cum se procedeaza, care este scopul. Si nu am ales intamplator. Ca nu se face chiar "ca la carte" asta e altceva, dar macar se incearca.
Uite, fii-mea de ex, nu stie nici poezii, nici cantecele prea multe, dar eu sunt ffff multumita ca atat cat stie, intelege!!! Isi pune intrebari, cauta raspunsuri. Chiar zilele trecute am luat-o la serviciu, si bineinteles, asa cum e impamantenit, colegele mele au intrebat-o: "Imi spui si mie o poezie?" iar ea cu ochii mari le-a raspuns cu o intrebare: "Pot sa-ti spun o poezie de-a mea??"... Bineinteles ca a urmat o scurta povestioara inventata de ea dar care avea rima!!!
Multe ar fi de spus din punctul asta de vedere...


Liliana& Andra-Maria

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mir3lly spune:

Dragele mele, cand am postat aici nu am vrut sa va supar, ci doar sa imi spun parerea despre gradinitele particulare care nu ofera nici pe departe ceea ce ne dorim pentru copiii nostri.Faptul ca sunt mai putini copii, ca au poate conditii mai bune materiale(datorita parintilor), nu inseamna ca sunt ceea ce ar trebui sa fie. Mai avem mult pana cand o sa se inteleaga si la noi acest concept de gradinita particulara si de pregatire a cadrelor, asa cum trebuie. Mie personal , faptul ca sunt particulare nu ma incanta cu nimic, si nu din cauza banilor , ci din ceea ce stiu referitor la slaba pregatire a cadrelor si implicit a copiilor.da, programul prelungit este de mare ajutor pentru noi, ca parinti, dar, doar atat. Faptul ca fetita ta, spune o poezie sau povestioara inventata de ea nu cred ca este meritul educatoarei ci a copilului si poate a voastra ca parinti. Sper sa nu va suparati pe mina si sa auzim numai de bine.
Apropo, nu are nimeni copilul la patinaj?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Mai, Mir3lly, ce-am vrut eu sa zic si ce s-a inteles
Nicidecum nu am spus ca nu ai dreptate sau ca ceea ce ai exprimat ca punct de vedere, nu este valoros, ci din contra. Dar am trasat niste puncte, ca reper, pentru toata lumea care are dileme in ceea ce priveste alegerea unei gradinite sau a alteia.
Fiecare isi cunoaste extrem de bine atat copilul cat si resursele de timp. Deci, alegerea unei gradinite pentru pici se face in raport cu aceste caracteristici.
Eu doar am exprimat un punct de vedere care se raporteaza direct la mine. Fiecare alege varianta cea mai potrivita pentru copilul sau.
Si pentru ca n-am stiut sa enumar, poate, pe cazuri, s-a inteles aiurea.
Eu am spus doar ca, personal, nu-mi place sistemul actual de invatamant, incepand cu gradinita (si terminand cu scoala, facultatea!) si ca daca as fi gasit ceea ce as fi cautat in sistem privat, n-as fi ezitat sa duc copilul acolo.
Si daca am ales sistem de stat, am timp sa ma ocup de copil dupa ora 17, incerc sa "investesc" in ceea ce i se potriveste ei.
Cred ca concluzionat mai bine de atat, nu-s in stare sa o fac.

Am incercat sa dau o mana de ajutor, doar.

Uite, ai intrebat de patinaj. Sunt gradi, dar particulare, care ofera, inclus in pachetul de optionale, aceasta varianta. Daca eu mi-as dori ca fata mea sa faca patinaj, dar EU, ca parinte n-am timp sa ma ocup de acest aspect, ce varianta am??
Sau, sunt gradi particulare care ofera incluse in pachet, cursuri de dansuri latino, iar eu vad ca al meu copil are inclinatii spre asa ceva, dar, din nou, ma lovesc de resursa timp, ce pot sa fac??
Sau, avem un copil caruia i-am stabilit un meniu lacto-vegetarian, si suntem plecate la serviciu, bunici n-avem in apropiere si nu vrem sa schimbam ceea ce deja am fixat. Din nou, ce putem face?
Sau...ar fi o gramada de variante.
De-asta spun ca fiecare optiune se raporteaza direct la copil.
Scuze, daca am spus ceva aiurea, si retractez...

Liliana& Andra-Maria

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Liliac, saru-mana pentru atatea informatii. Citeam pe pagina cealalta ca intentionezi sa mergi cu Andra la club de pictura. Asta ma intereseaza si pe mine, pentru Anca. Asa ca zi-mi unde ai gasit clubul si despre ce e vorba.
Mercic frumos.

PS: ce faceti de sfantul indragostitlor, zis si Valentin?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_G spune:

servus fete!

Observ ca inca e subiect fierbinte 'gradinita' ... Dar sint convinsa ca veti lua deciziile potrivite ptr voi si copilasii vostri.
Eu merg pe mina gradinitelor de stat. Luni voi merge sa-mi inscriu fiica la gradi, asta daca mi-o va primi, ptr ca va implini 3 ani in octombrie, iar cereri sint ff multe. Dar, daca va fi respinsa, si nu voi gasi o gradi de stat, am sa merg o perioada pe una particulara.

Observ lipsa alinei. Pe unde esti? Alinam! Da un semn ...

Oana si Andra (21.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Vilma, noi intentionam, deocamdata, sa facem descoperiri. Nicidecum sa perfectionam, pentru ca nu prea avem ce. Andra deseneaza frumos si ingrijit pentru varsta ei, dar nu e nicidecum vreo micuta Picasso, asa ca initial vom merge la Palatul copiilor. Am discutat cu d-na director si mi-a cam taiat craca de sub picioare, ca cica este prea mica , dar eu am insistat, asa ca de marti mergem macar sa vedem despre ce este vorba si daca o sa-i placa, o sa mergem in continuare, daca nu, asta e. Ideea de la care am plecat, cu pictura, e sa dezvolte cunostinte de cromatica si imbinare artistica, tinand cont ca e don'shoara, si sa nu ma trezesc ca da in kitch mai tarziu, iar eu nu am suficiente cunostinte in domeniu incat sa o pot invata ce este corect si ce nu.
Pentru cei/cele care vor sa mearga la Palatul Copiilor, o sa va loviti prima data de un refuz, ba legat de varsta, ba legat de faptul ca grupele sunt deja formate, ba de faptul ca deja a inceput anul "scolar"... dar daca chiar se vrea, se poate
Eu m-am lovit de aceeasi problema la Centrul Cultural Dunarea de Jos, ca am vrut sa o duc pe Andra la balet, si acolo n-am gasit inca "portita" asa ca am amanat pana la vara, cand vom merge sa ne inscriem la "admitere".
Oana, e f bine ca ati luat-o din pripa cu cautarea gradinitei pt tiza fiicei mele. Si noi ne-am lovit de acelasi aspect cand am inscris-o, ca si Andra mea e nascuta la sf lui septembrie si cica nu avea 3 ani impliniti. Am mers pe argumente logice si tot de un fel de refuz m-am lovit. Asa ca am promis sa o tin acasa pana cand face 3 ani
Si chestia cu gradinita si cu scoala, cred ca intotdeauna va fi subiect fierbinte, tinand cont de faptul ca intotdeauna ne dorim ce este mai bun pentru picii nostri, asa ca e firesc sa cautam, intrebam, dam din coate, ca la sfarsit sa concluzionam ca am facut tot ce ne-a stat in putinta.

Ei, acum sa schimbam un pic subiectul... De fapt vin si eu cu o rugaminte. Eu am ceva-ceva desene animate, dar tare mi-ar placea sa-mi maresc colectia. Asa ca daca este cineva interesat de un "schimb de experienta"...i-as fi recunoscatoare.
Daca vreti, fac si-o lista cu ce am si ce as putea sa va dau.
Ideea e ca ne-am cam plictisit de astea si parca am vrea ceva nou.

Aaaa, si inca ceva...azi dau eu cafeluta de dimineata

Liliana& Andra-Maria

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

Neata! nu am disparut doar ca in ultima perioada am o multitudine de probleme si treaba cu gradinita am lasato cam moarta, cum va ziceam posibilitatea sa duk copilul la orice gradi de stat o am, pe ideea pile, relatii, cunostinte samd, dar asa de tare m-a secat directoarea de la Step by step, aia care nu "ia spaga" conform spuselor Korinei , dar i-a spus sotului ca :inscrierile incep de fapt pe 3 martie, dar acum vin pilele, cunostintele, rudele (si noi eram tot"trimisi" la ea) si sa vina sotul mai spre sfrasitul lunii cu doasarul poate mai raman lokuri dupa ce isi baga "rudele", deci orikum inainte de cel 3 martie....stau si ma gandesc cei care nu cunosc pe la gradi cefak? m-a apucat asa o greata de tot de insemana gradinite " recomandate" de nu va inchipuiti, oricum am stat, am mai cantarit si am zis : step cade, mi-a lasat un gust amar, motanul e cam departe asa ca am hotarat sa ducep copilul la gradi care e la 5 minute de casa si anume la Licurici, nu stiu nimik despre gradinita, educatoare samd singurul lucru care il stiu e ca e mult mai comod pentru noi, nu stiu daca fac o greseala dar ma gadnesc ca oricum nu conteaza prea mult gradinita pentru viitorul copilului ......... sau gresesc?

Vilma da tu ce faci de ziua indragostitilor? eu nu stiu, anul trecut am fost la restaurant, da anul asta nu am nici un chef, cred ca o sa ma multumesc cu o cina acasa, in 3 si eventual un vin bun .

Alina, mama de Vlad (25.09.2005)

Mergi la inceput