La noi la Galati sa veniti ! (36)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Gianina, daca nu punem banii in discutie, gradi Omul de zapada am inteles ca e super amenajata, si pot sa-ti mai spun de la o prietena care are copilul acolo ca e multumita de personal. Ai putea sa incerci, totusi, sa o duci o luna de proba. sau o saptamana, sa vezi daca se acomodeaza. Du-te si vorbeste cu doamnele de acolo.
Cat despre Piticot, eu zic ca e prea departe de tine, cred ca faci o ora pe drum, si e obositor pentru micuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rapsody spune:

Buna ,

Ma intereseaza daca stiti cand se fac inscrierile la gradinite pentru la anul si daca sunt probleme la noi in Galati.Ma intereseaza in special la gradi Parfumul Teilor si daca stiti care sunt conditiile de acolo.Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

Rapsody inscrierile la gradinita se fac acum in februarie la majoritatea gradinitelor, despre gradinita de la Parfumul teilor nu stiu prea multe ca nu e in ariamea de interes, dar din auzite e ok, proaspat renovata, sper sa nu incurc borcanele.

Alina, mama de Vlad (25.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rapsody spune:

Multumesc Alina pt raspuns. Oare pot sa ma duc cu baiatul sa o vizitam, ne primeste? E naspa ca eu sunt la serv. pana la 17.00 si n-am cand..trebuie sa ma invoiesc special pentru asta. Si ai idee ce acte trebuie la inscriere?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viorica avram spune:

Nu pot sa nua bag si eu in discutie.
eu nu optez pt o gradi de stat, in primul rand pt ca sunt multi copii si nu se ocupa de ei si apoi pt ca nu au programul de care am eu nevoie.
sotul meu si cu mine muncim aproape non stop. ora la care eu as putea renunta la munca ar fi 5.30-6 pm.pana atunci copilul meu trebuia sa aiba activitati care il ajuta sa creasca, nu?am incercat si varianta cu dus pana la pranz si dupa aceea stat acasa cu bona sau bunica.dar ...papusa nu mai avea program de somn, de masa, de invatare, de joaca.manca aiurea, statea la desene aproape non stop, nu invata nimic nici de la bona nici de la bunica si o gaseam seara nervoasa si obosita.iar cheltuielile pt masa, plimbare si alte nimicuri zilnice ma costau mai mult decat 650 ron cat dau la gradinita particulara la care o duc.si nu sunt intotdeauna multumita dar stiu ca doarme la pranz, mananca,se joaca cu alti copii, socializeaza, face pian, deseneaza, coloreaza iar seara cand merg s-o iau avem doar program de joc si o ora-doua la desene. am constatat ca e mai ieftin pt noi deoarece singura masa o luam seara in familie.
iar Shlini, incepe sa cunoasca literele, vorbeste frumos si invata multe lucruri pe care nu le stie de la mine.
si e in siguranta, lucrul cel mai important, de altfel.

Viorica
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiut85j spune:

Buna fetele

Viorica,mai facut curioasa si interesata:La ce gradinita ai fata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Ma bag si eu in discutie...
In primul rand, inscrierile la gradinitele de stat se fac, in mod normal, in iunie, dar e bine sa fie "ploile aranjate" intre timp. Eventual luata legatura cu educatoarea care va lua in toamna grupa mica sau cu directoarea institutiei. Ca formalitate, sa depuneti macar o cerere si aduse adeverintele de la serviciu. In general, stiu ca legal, sunt acceptati la program prelungit, copiii ai caror parinti lucreaza. Daca unul dintre ei nu are serviciu, atunci se dirijeaza catre gradinitele cu program scurt. Dar...se pot face exceptii.
Acum , cu gradi de stat sau particulare... eu am alta perceptie. In vara am studiat posibilitatile de a o da pe fii-mea la o gradi particulara, dar m-am razgandit. Nu numai costurile ridicate dar si organizarea lasa de dorit. Daca se fac promisiuni de 10-15 in clasa, m-am confruntat cu situatia in care erau peste 30 inscrisi. Sa nu-mi spuneti ca nu vin toti!! In sistem privat mai degraba sunt primiti in colectivitate copilasii bolnavi. Inca nu am gasit la niciuna, un fel de camera de izolare a celor care au probleme de sanatate.
Apoi, spatiile nu erau f generoase, sali cam mici, multe dintre ele neavand spatiu de joaca afara. In privinta meniului, eu nu am facut studii aprofundate, pt ca oricat de muuult as da pentru mancarea zilnica, al meu copil e fixat sa se hraneasca doar acasa, asa ca nu era un atuu.
Revin...

Liliana& Andra-Maria

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Am revenit...
Nu de alta dar de cele mai multe ori n-am cum sa duc o idee pana la capat.

Gradinitele particulare sunt excelente, in schimb, pentru oamenii care nu au timp. Daca ai un job, care te solicita pana la o ora tarzie, si nu ai niciun ajutor, atunci asta e cea mai buna alegere. La gradi de stat, la 4 jumate-5 fara un sfert, cand ajung eu, si asta in pas alergator, fara sa ma opresc nicaieri in drum, nu mai sunt decat 2-3 copilasi, care oricum nu mai dezvolta activitati de dupa-amiaza, ci doar sunt supravegheati. (ca o paranteza...intrebarea mea vesnica e...ce program au parintii respectivi?? Ca eu zic ca e super oki ca pot sa plec la 4 de la serviciu...)

In alta ordine de idei, in semestrul 2, adica de pe 12 februarie, mergem la club de pictura. Nu ca as detine vreun mic Picasso, dar incerc sa ii caut si alte activitati pe langa cele clasice. Am observat ca Andra e destul de docila, invata f repede, dar se si plictiseste la fel de repede de metodele mele de educare asa ca daca mai schimb mediul sper sa ramana cu ceva in urma.
Ne mai "omoram" we pe la patinoar. Nu ca am fi cine stie ce artiste, dar macar stam in picioare.
Chiar asa, cum va mai petreceti timpul liber cu copiii?? Ca as vrea sa mai diversific, dar nu mai stiu incotro sa ma indrept, tinand cont ca vremea e destul de "neprietenoasa" pt joaca in aer liber... Merge de-o plimbare, dar nu prea lunga (si aici cred ca e mai mult pb mea, ca mi-s friguroasa rau )

Liliana& Andra-Maria

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiut85j spune:

LILIANA,zi-mi si mie cate ceva despre patinoar.
Demult doream sa ajung cu fata si pe acolo,dar...nu aveam destule informatii.
Acu daca tot adusei vorba ,spune-mi cate ceva..cost,program...in special sambata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Noi avem patine pentru fata, deci nu stiu ce sa-ti spun despre inchiriat patine pt cei mici.
Dar, excluzand acest aspect s-o luam metodic:
- inchiriat patine adulti: 6 RON/pereche, obligatoriu cu un act de identitate
- garderoba: 1 RON/pers
- intrare: adulti 4,4 RON, copii 2,1 RON
Programul lor e cam urmatorul: 9-11, 11:30-13:30, 14:00-16:00, 17:-19, si parca si 19:30-21:30 dar nu-s sigura.
Eu am fost in mai multe perioade orare, si pot sa spun ca evit programul de la 11:30 si pe ala de la 14, pentru ca sunt multi pusti preadolescentini, care nu prea stiu sa ii fereasca pe cei mici. Nu e o problema daca se proptesc in mine, ci faptul ca eu o tin de mana pe mandra mica, si mi s-a intamplat sa mi-o "smuceasca" si s-o tranteasca, fara ca eu sa am timp sa reactionez. Mai degraba seara, cand sunt multi adolescenti si tineri (ca mine ) ca sunt fff atenti cu copiii, doar ca este obositoare asteptarea pt fii-mea.
In programul de la 9 sunt si instructori de patinaj, dar noi suntem un pic cam comode dimineata, asa ca n-am reusit sa ajungem in timp util ci doar jumate de ora la sfarsit.
Noua ne place f mult ideea, doar ca odata ajunsi acolo, dupa vreo jumate de ora, "gandacelul" meu e obosit si vrea acasa


Liliana& Andra-Maria

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

Mergi la inceput