Mamici de noiembrie- decembrie (127)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dany26 spune:

mersi RGE SI LALA

o sa urmez si eu instructiunea cu vigantol aruncat dupa o luna
pb mea e ca tare mi-e frica sa nu cada mai mult de 2 picaturi in guritza...si am auzit ca nu ar fi bine deloc.voi cum reusiti doar 2 pic?ii dati cu sticlutza nu??sau altfel???

COMOARA NOASTRA ANDREI!!!
14 Noiembrie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

DANY iubita i-am picurat direct in gurita si cateodata cu lingurita..si mie mi s-a intamplat sa ii dau mai mult ..dar atata timp cat unor bbelusi le sunt recomandate mai multe picaturi nu cred ca e foarte grav ca i-am picurat mai mult.
LALA pei si cum ai facut injectabil?..poti sa imi spui exact?,...adica ce ar trebui facut..ca tare ma streseaza picaturile astea si vreau sa spun ca au fost zile cand am si omis

------------------------
ROXANA de "ursuletz" GEORGE IONUTZ(31 octombrie 2007, cezariana)
------------------------
"Si s-a nascut, mititelul, tipand si batand aerul, cu fetisoara chinuita, pe care abia urma sa se astearna pacea si intelepciunea copilareasca.
... Apoi cineva mi l-a asezat in brate. M-a privit. Ne-am recunoscut; memoria comuna a doua suflete. S-a linistit. N-a mai plans. Ochii lui se topeau intr-ai mei, dospind in mine, cu caldura lor blanda, o legatura inefabila. Si am simtit toata forta iubirii lui rascolindu-mi inima."
"Niciodata nu voi uita cum te-am vazut prima oara. Erai ud, lipicios, plin de riduri si tipai de mama focului. Dar a fost cea mai frumoasa imagine care mi-a ramas in minte!"


"Doamne ajuta-ne!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Rox la noi a fost pe recomandarea pediatrului. Bogdan a avut o fontanela mare ( 4/4) , nu asimila vigantolul asa ca l-a trecut pe injectie ( 1 la 2 luni - pana la 1 an ).
Vigantolul se administreaza cu sticluta direct in gurita si este de preferat sa nu picurati mai mult deoarece surplusul creaza inapetenta si poate duce la o boala numita anorexia sugarului.
Deci ideal este sa respectati nr de picaturi prescrise cu sfintenie.
Mai exista o varianta : vigantolette pastile care se dizolva in apa sau ceai.
Intrebati medicul.

O zi excelenta !
Lala.

_

Fratele mai mare!

Bubu mic! AMR maxim 4 saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

LALA multumim frumos...chiar o sa intreb ca mergem la sf lunii pt vaccin si o sa discut atunci cu ea.multumim

------------------------
ROXANA de "ursuletz" GEORGE IONUTZ(31 octombrie 2007, cezariana)
------------------------
"Si s-a nascut, mititelul, tipand si batand aerul, cu fetisoara chinuita, pe care abia urma sa se astearna pacea si intelepciunea copilareasca.
... Apoi cineva mi l-a asezat in brate. M-a privit. Ne-am recunoscut; memoria comuna a doua suflete. S-a linistit. N-a mai plans. Ochii lui se topeau intr-ai mei, dospind in mine, cu caldura lor blanda, o legatura inefabila. Si am simtit toata forta iubirii lui rascolindu-mi inima."
"Niciodata nu voi uita cum te-am vazut prima oara. Erai ud, lipicios, plin de riduri si tipai de mama focului. Dar a fost cea mai frumoasa imagine care mi-a ramas in minte!"


"Doamne ajuta-ne!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

si pe mine ma streseaza vigantolul asta... ... si sincer si eu am omis unele zile sa ii dau .Bine ca mi-ati spus ca trebuie aruncata sticluta ca eu inca mai am si a trecut deja mai bine de o luna

Ank Raul 17.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

Lala tu parca ai recomandat lactoza de la humana??.... ... mersi mult ...merge de minune.. face
Raul kk in fiecare seara singur singurel.. fara sa se chinuie cum facea saracutul inainte

Ank Raul 17.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

da fetelor, m-am mai linistit si eu.
dany 26, de o saptamana ii dau si completare cu nan.si ii picur vigantol cu sticluta, altfel ramane pe lingurita. oare n-ar f o idee buna sa-l punem in biberon? cele care folosim..
BB al meu ma uimeste cat mananca saracu..a ajuns intr-o saptamana de la 70-80 grame..la 150..biberonul i-l las tot de 60, in speranta ca va suge cat mai mult de la mine.

si vad ca papa cam la 4 ore, nu la 3 ca pana acum.
si lactoza asta ce e? cum se adiminstreaza? ca si al meu dimineata are vreo 2 ore de scremut d enuma..e buna si pt eliminare d egaze?

mami de ingeras Stefanut(30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Victo asta e lactoza :

http://www.casatea.ro/scripts/prodView.asp?idproduct=3527

Humana Milchzucker X500 Gr



O zi excelenta !
Lala.

_

Fratele mai mare!

Bubu mic! AMR maxim 4 saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

..fi'miu a adormit cu coada de la catzelusul de plus in mana...i-am facut baica..fierbinte..l-am oparit ca pe raci si l-am rupt in doua la masaj poate asa doarme si el dupa baica..l-am bagat in patut si-a infipt mana in catzelusul pufos si acum sforaie.
..libera la mare.....ma scuzati m-a luat valu'
..si "buci" al meu de vreo saptamana si-a schimbat programul..doarme din ce in ce mai mult si la san sta maxim 8 minute..i-am spus dr ca mi se pare ca sta foarte putin si mi-a zis sa stau linistita ca el se satura in timpul asta..okkkk...si kk face altfel de vreo sapt si ceva..el care facea de cel putin 5 ori ep zi..acum face foarte putin si lichid nu mai este consistent jumari de ou ca inainte..sa-mi fac probleme?

------------------------
ROXANA de "ursuletz" GEORGE IONUTZ(31 octombrie 2007, cezariana)
------------------------
"Si s-a nascut, mititelul, tipand si batand aerul, cu fetisoara chinuita, pe care abia urma sa se astearna pacea si intelepciunea copilareasca.
... Apoi cineva mi l-a asezat in brate. M-a privit. Ne-am recunoscut; memoria comuna a doua suflete. S-a linistit. N-a mai plans. Ochii lui se topeau intr-ai mei, dospind in mine, cu caldura lor blanda, o legatura inefabila. Si am simtit toata forta iubirii lui rascolindu-mi inima."
"Niciodata nu voi uita cum te-am vazut prima oara. Erai ud, lipicios, plin de riduri si tipai de mama focului. Dar a fost cea mai frumoasa imagine care mi-a ramas in minte!"


"Doamne ajuta-ne!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

apropo de baie..mie mi se pare rece la 37 de grade ..ori nu merge termometru ala ca lumea..eu ii fac cam la 38--39..cum la mine in camera nu e f cald..
roxana de consistenta lu kk..ce sa zic,,ca al meu cum mananca combinat..e as agalbui, mazaricheat asa..na..deci nu apos. dar sigur e diferit.

mai gravidutelor da parca nu va mai plangeti cum faceam noi..vai cate arsuri..asa bine va merge?

chiar acu ziceam ca eu o sa ma ingras de numa acuma, ca pot manca si bag la greu ca parca mi-e pofta de toate.

mami de ingeras Stefanut(30 oct. 2007)

Mergi la inceput