Mamici de noiembrie- decembrie (127)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

no, ca a sunat medicu de familie dupa noi..hihi..am mers la masurat si cantarit..in sfarsit ne laudam..acu suntem ca fat frumos..a pus intr-o saptamana 500 grame, cat trebuia sa puna in toata luna..:):) micu' de el..

parca nici n-as mai merge sapt viitoare la dr la reevaluare..brrr...

mami de ingeras Stefanut(30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Mamicilor,

voi cum stati cu fontanela ? Sophia o are foarte mica (1/1) eu nici nu o simt, dar doctorul de familie a zis sa continui cu Vigantol 2 picaturi pe zi. Vigantolul se absoarbe cutanat sau doar in gurita, ca mie mi-a mai scapat cate o picatura pe fata ei, pe care am sters-o repede, dar ma gandesc sa nu se absoarba si picaturile care nu nimeresc in gurita...

mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

victo, felicitari pt cele 500 de grame!! ;la cat mai multe!!!
lala, sar' mana ca de obicei!! asa scrie pe prospect 2.5 ml de 2-3 ori pe zi!!! dar acuma am alta intrebare : pt cat timp?? pana observ eu a s-au imbunatatit treburile?? sau e o perioada anume???

bb a mea a inceput sa pape tot mai putin: daca pana acuma papa si 120 ml cand trebuia sa pape 90 ml si a trecut la 150 ml acuma de abia mai papa 120 ml, seara doar cate 70-90 ml. pediatra a zis sa nu ne facem pb atata timp cat a luat in greutate 1300 grame si ca fiecare copil are perioade cand are pofta mai mare sau mai mica de mancare. oare sa imi fac pb?? mai ales ca si cam vomita in ultima vreme....

-------------------------------------------------------------------------
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

mami si bubulina IASMINA ALYSSA 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitz78 spune:

victo - felicitari lui stefanutz...recupereaza el, o sa vezi. nu-ti mai face griji. pupici.
gravidutzelor - pupici, curaj, sanatate si incredere.

http://s170.photobucket.com/albums/u270/cgaby/eliza/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adalia spune:

quote:
Originally posted by Victo

no, ca a sunat medicu de familie dupa noi..hihi..am mers la masurat si cantarit..in sfarsit ne laudam..acu suntem ca fat frumos..a pus intr-o saptamana 500 grame, cat trebuia sa puna in toata luna..:):) micu' de el..

parca nici n-as mai merge sapt viitoare la dr la reevaluare..brrr...

mami de ingeras Stefanut(30 oct. 2007)



bravo, Stefanut!
Si tu esti mult mai linistita acum, nu Victo?

fetelor, am nevoie si eu de ajutorul vostru: incerc sa strang niste "nasturi" pentru cumparaturi online.

va rog ajutati-ma sa reusesc. ieri eram pe locul trei, acum sunt pe locul 7:(
daca vreti si aveti timp sa ma ajutati, click pe www.zoop.ro/invitatie/290 " target="_blank"> http://www.zoop.ro/invitatie/290


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dany26 spune:

felicitari victo...imi dau seama ce bucuroasa esti pt ca si bb meu a luat doar 250 g in primele 2 saptsi peste o sapt (va avea o luna) mergem iar la cantarit...si tare sper sa isi fi revenit cu greutatea....
tu ii dai doar san??

fetelor vigantolul se da la ore fixe???

cand trebuie sa se inchida fontanela??

COMOARA NOASTRA ANDREI!!!
14 Noiembrie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

FONTANELA se inchide in jurul varstei de un an ..un an jumate..depinde de copil...de ora fixa eu nu stiu..alta ar fi problema...am inteles ca sunt mai multe pareri...cica de la desfacerea sticlutei ar fi bine de folosit doar 2 saptamani apoi sa fie aruncata sau mai este varianta cu o luna.....am citit mai multe pareri si am vazut ca sunt mamici care in momentul in care s-au dus cu bebe la dr la varsta de 1 un s-au trezit ca au inceput de sau urme de rahitism din cauza proastei administrari....unii spun ca e bine sa fie administrat cu lingurita altii spun ca trebuie direct in guritaDumnezeu stie..ca sa nu zic "dracu" ..ca m-am saturat ..de ce nu or spune si ei concret ce si cum bei frate??
..poate mamicile de bb2 stiu mai bine din experienta lor si ne ajuta.

------------------------
ROXANA de "ursuletz" GEORGE IONUTZ(31 octombrie 2007, cezariana)
------------------------
"Si s-a nascut, mititelul, tipand si batand aerul, cu fetisoara chinuita, pe care abia urma sa se astearna pacea si intelepciunea copilareasca.
... Apoi cineva mi l-a asezat in brate. M-a privit. Ne-am recunoscut; memoria comuna a doua suflete. S-a linistit. N-a mai plans. Ochii lui se topeau intr-ai mei, dospind in mine, cu caldura lor blanda, o legatura inefabila. Si am simtit toata forta iubirii lui rascolindu-mi inima."
"Niciodata nu voi uita cum te-am vazut prima oara. Erai ud, lipicios, plin de riduri si tipai de mama focului. Dar a fost cea mai frumoasa imagine care mi-a ramas in minte!"


"Doamne ajuta-ne!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

BB da -i cam 4-5 zile si vezi cum merge.Daca tot nu s-a reglat mai ii dai dupa.

Dany vigantolul nu-i musai la ore fixe dar e musai zilnic.
Fontanela se poate inchide intre 8 luni si un an jumatate parca.

O zi excelenta !
Lala.

_

Fratele mai mare!

Bubu mic! AMR maxim 4 saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Pe mine Roxule atat de mult m-a stresat vigantolul asta de i-am facut D3 injectabil pana la urma.

O zi excelenta !
Lala.

_

Fratele mai mare!

Bubu mic! AMR maxim 4 saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darleena spune:

Ce mai fac fetele?

BB si eu am observat ca pitica mea mananca mai putin in ultimele zile, dar are momente cand isi revine.

Roxana si mie mi s-a spus la fel: sa arunc sticluta dupa o luna.

Plange...revin.

cu baby KARA (7.11.2007) SI CEL MAI MINUNAT SOT SI TATIC

Povestea nasterii

Mergi la inceput