Andrei, sufletelul nostru curat!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Nana, nici mie nu imi sta in carfacter sa dezvalui lucuri intime, mai ales cand sunt dureroase... Eu te pot intelege perfect, penbtru ca si Y a avut probleme la nastere... Iti daruiesc tie aceste ganduri. Stiu ca suna sinistru, dar le astern aici si apoi vreau sa le uit... Sa uit ca am trecut prin asta...


La doua ore dupa nastere simteam ca pic de somn... Am reusit sa adorm, dar m-a trezit plansul unui copil. Desi nu il auzisem decat foarte putin timp, pana l-au scos asitentele din sala de nasteri, am stiut instinctul ca e puiul meu. Am fugit la el si era la salonul de terapie, o asitenta se chinuia sa-i prinda o vena si ii sparsese o gramada. Era plin de bandaje si urla saracul cu gurita aia pitica, de rasuna in toata maternitatea. A avut o infectie urata piticul. A stat cateva zile plin de perfuzii... Avea un tzutzurloi inclusiv in cap bagat, pentru ca si le zmulgea... Am stat cinci zile cu el in spital si de cateva ori a fost la un pas de a nu mai fi...
Au trecut toate astea. Si acum e sanatos tun... Dar, poate la o scara mult mai muca, am simtit si eu durerea asta teribila. M-am uitat in ochii lui care ma implorau sa fac ceva, iar eu ma simteam neputincioasa... Si gurita aia, stirba mamei, gingiile alea rozalii care zbierau de durere si teama... Oamneii aia care se dadeau cu presupusul si intrau cu bocancii in micul lui inceput de drum... E crunt... Deja devin agitata si lipsita de coerenta... Ti-am spus ca am sters cu buretele acest subiect, l-am inchis intr-o cutiuta mica si nesemnificativa, ca sa nu mai am curiozitatea sa o deschid niciodata.
Am eu o vorba, daca vrei sa-ti lasi sufletul sa zburde, inchide-l intr-o cutie mare si transparenta, ca el sa poata vedea, simti si iubi alte suflete... Din pacate, trebuie sa ne tinem suflete inchise.. Deh, rigrile societatii... Putini si alesi sunt oamenii care se pot diferentia de regnul animal, fara sa fie nevoiti sa se ascunda in spatele unor clisee... Oamenii fara capatai se grabesc sa judece, sa ignore, sa uite, sa insele, sa minta, sa fuga...


Micul Yannis creste mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miaunici spune:

Nana draga,
un pupic mare si de la noi, mult curaj in continuare si multa multa sanatate lui bebe Andrei, sa se faca mare si voinic, sa fie norocos in viata si sa-si bucure parintii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flori76 spune:

Nano ,acum ca am citit povestea intreaga...parca am realizat mai tare cat de dureros a fost totul atunci...Eu cred cu tarie ca Andrei o sa se faca bine,curand o sa scapati de spasmele astea nesuferite si o sa va bucurati zilnic de evolutia lui.

Fetelor,va pot spune ca Andrei este o dulceata de bebelus..Ne-a cucerit pe toti din clipa in care l-am vazut Este un copil atat de bun,de zambitor...sunt sigura,dar absolut sigura,ca foarte curand totul o sa fie ok.

Flori

------------------------
Sarbatori fericite
Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Multa sanatate ii uram lui Andrei, ne rugam si pentru el in fiecare seara, sa treaca peste momentul asta mai dificil si sa fie sanatos, cuminte si destept! Simt ca va fi bine, vei vedea, Nanita! Crede ca va fi bine si asa va fi!
tie si bubului tau.

Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Impresionanta poveste, scumpa mea. Ati trecut prin atatea... Dar va fi bine si micul tau Andrei se va face mare si va fi sanatos!!! Si eu sunt absolut sigura de asta, asa simt cu tot sufletul meu.
Pana atunci ma gandesc la voi si ma rog sa ii dati de capat cat mai repede!

mama bradutzului Tudor (9 ian. 2005)
si a papanashei Maria (25 sept. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

Nana ai stiu sa ascunzi destul de bine prin ce ati trecut, incat nici eu nu m-am gandit ca a fost atat de grav si prin cate spaime ati trecut.
Am zis "a fost" pentru ca va doresc sa ramana totul ca un vis urat pe care sa reusiti sa-l exilati asa cum zicea si annisia intr-o cutiuta mica si nesemnificativa, ca sa nu mai aveti curiozitatea sa o deschideti niciodata
Esti o mamica curajoasa si ai un pui luptator care stie ca mamica lui il iubeste mult de tot. Iar bubului tau ii urez sa fie bine si creasca mare si sanatos.
si din partea noastra



Mad, mamica de Robert Stefan (09.09.2007)

Poze puteti vizualiza prin contul comun pe flickr/contacts

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Nana, Annisia...

de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Piciulika spune:

Nana draga, toata admiratzia mea pentru taria ta, pentru discretzia cu care ai ascuns atata suferintza. Eu nu pot nici sa-mi imaginez cum e sa-tzi vezi puiul atat de vulnerabil... saptamani de zile...
Nu am cuvinte.

Doar ca STIU ca o sa fie bine puiul tau superb. Simt asta.
Domane-ajuta sa trecetzi cat mai iute peste acest capitol si sa va bucuratzi fara teama de minunea voastra.


Piciulika, mami de Michael (8.10.2007) www.unserbaby.ch/geomo/content.html" target="_blank">
Situl lui Michael - parola o stim toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Nana, ne rugam pentru voi, ne rugam ca suferinta si cosmarul sase termine. Va admiram pentru puterea voastra. Andrei are niste parinti minunati. Dumnezeu sa va ajute sa fiti tari in continuare. Sanatate Andreiutzului.

Ana, mami de Miruna (16.05.2003) si Vlad (01.09.2007)
Pozele noastre le gasiti pe Flickr/contacts

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Annisia, n-am stiut....



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput