***Mamicile de capsunici gatesc***

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lauradi spune:

Pepsi, merci pt reteta!
Cornulete din alea face si soacra-mea ca-i plac cumnatei mele.Parca vad ca si de Craciunul asta vrea sa le facem

Laura si DUCU (29.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxicucu spune:

O sa incerc si eu supa de tarhon a lui Pepsi ca tocmai am gasit la Real tarhon si am cumparat o pungulitza. Sper sa ajunga.... Sotul meu este disperat dupa acest condiment asa ca sigur o sa-i placa.

Am facut si eu tort cu crema de zahar ars dar nu asa cum e reteta din link. Am bagat intai crema la cuptor si cand era gata am turnat blatul peste ea si am mai lasat-o 20 min in cuptor. Cand o intorci pe farfurie blatul se insiropeaza cu siropul de la crema. Este bestial. Ma uitam la pozele postate de tipa aia la reteta si pare ca deasupra este blatul nicidecum crema... Daca era asa cum scrie ea in reteta, cand o rasturna pe farfurie era crema si apoi blatul....

Iata cu ce ma indeletnicesc eu.... Tort clown Prietenii nostri spun ca mi-ar mai trebui un copil daca am asa de mult timp liber....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninutza spune:

PEPSI, din pacate, nu am wok.

http://mirunamaria.blogspot.com/


Miruna Maria, 5 iunie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihamora spune:

Super tortul Roxana

Eu am facut pana acum de 2 ori pulpele cu bere , de 2 ori prajitura aia desteapta ..aaa si ciorba radauteana


Michelle mamica de Mario Dominic 15.05.2007

POZE


www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe SONIA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninutza spune:

Am facut si eu pulpe cu bere si cu stafide...f bune

http://mirunamaria.blogspot.com/


Miruna Maria, 5 iunie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ckristina spune:

eu sunt cu agenda si notez... ca la sfaturi mai rar;eu nu as putea decat sa fac copy-paste de pe net si nu cred ca are rost;

DAR AM AFLAT CEVA, de la un turc; am fost cu sotul sa mancam intr un rest turcesc si orezul din garnitura avea ceva prin el;eu curioasa am intrebat si mi a zis asa: e fidea ca sa nu se lipeasca orezul; se pune fidea pe foc cu unt(asa tare fideaua)si apoi se pune orezul 1 cana orez+2 cani apa rece; era super garnitura;eu stiam ca se pune 1 parte orez si 3 apa dar turcu insista pe a lui... orezul era de cul inchisa... am un lapsus....integral sau cum se numeste....)

www.dropshots.com/ckristina" target="_blank">CRISTINA si BIANCA(05.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Cristina, multumesc de tip. Chiar azi si-a dorit sotu' chinezeste, asa ca incerc orezul cum ai spus tu, sa vedem cum iese.

Placinta cu spanac si branza telemea

Foi de placinta/foietaj frantuzesc (proaspete sau congelate), spanac (eu folosesc congelat), ceapa, putin usturoi, branza telemea/feta, gris, oua, nucisoara (parca asa-i spune, nu?), putin unt
- iar fara gramaj, depinde mereu de tava pe care o aveti!

Se calesc ceapa si usturoiul taiate marunt in putin ulei, se adauga spanacul dezcongelat si tait mai mic si se inabuse la foc mic. Cand credeti voi ca-i gata il luati de pe foc si il lasati la racit. Cand e rece se adauga branza sfaramata mai mare (cu furculita) si grisul (atat de mult ca sa inchege putin compozitia, dar nu exagerati) si oul batut si condimentat cu sare (aveti grija ca-i si branza sarata), piper si nucisoara.
Se intind foile intr-o tava (depinde de tava daca o mai ungeti sau nu ... stiti voi mai bine), se adauga compozitia, dupa care alte foi. Se ung cu ou sau se pun bucatele de unt din loc in loc. Se coace la foc potrivit pana s-a rumenit foietajul.
Se serveste calda sau rece, dupa gust.

Mamica de Cristian (3 Mai 2004) & Amélie (26 Iunie 2007)

Sarbatori fericite!!!



Vine Craciunul, haideti sa facem putin pe Mosu': http://forum.desprecopii.com/forum/forum.asp?FORUM_ID=59

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

roxicucu, superb tortul, si merci de ce zici cu reteta aia cu tortul crema zahar ars, ca chiar vroiam sa-l incerc de sarbatori

ninutza, rusinica, stai in japonia si nu ai wok?!

ckristina, merci de idee

am gatit chinezeste asa, se face usor si repede(cam 1 ora cu tot cu copt)

peste cu sos de marar si mustar de dijon

ingrediente6 fileuri peste, jumate portocala, 15g unt,pesmet cu mirodenii si parmezam, putin ulei masline,ptr sos :marar(o lingurita) jumate ling otet, 1 lingura mustar dijon, 1 lingurita zahar, 250ml supa knor, 3 linguri faina, 26g unt

se spala pestele, se baga in sucul de portocala, se unge cu untul topit la microunda, se da prin pezmet, se pune intr=o tava cu hirtie, se pun citeva picaturi ulei masline, se da la cuptor pe programul toaster cam 15 min. ptr sos se pune untul la topit, se ia de pe foc se pune faina, otet, mustar, zahar, se am si apoi se pune supa si se da la foc in clocot ca sa se intareasca sosul se amesteca tot timpul la foc mic. la urma se ia de pe foc si se pune marar si sare

orez cu legume si bere

ingrediente, legume ce aveti, eu am pus 1 ceapa, citiva morcovi, putin ardei, ciuperci, am tocat la mixer totul,am taiat cuburi 4 dovlecei mici, am pus in wok citeva linguri ulei masline(ideal e de arahide)am calit acolo legumele, apoi am pus 2 cani orez instant(gen uncle bens) apoi cind orezul era galben, am turnat o bere, am lasat sa se evapore alcoolul, si am pus 2 cani de supa knoor si un pumn de stafide. am pus ghimbir si am lasat la fiert, cind era aproape gata am sarat si am pus ghimbir, am ras coaja portocala, am sfarimat citeva nuci cajun(cam un pumn) si am luat de pe foc si cind am servit la masa am pus cuburi de brie(brinza)

pofta buna, tot coc la fursecuri si biscuiti, am mai facut poze, am sa le pun cind am timp, sotul ride de mine, dar e primul an cind dominic NU mai e alergic si are voie sa manince asa ca fac la greu de toate

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunici minunate de mai-iunie 2007
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> ajutor ptr Sonia
www.woow.ro/prezentare/Cand_se_naste_un_copil.html" target="_blank">dedicatie de la Liana la nasterea lui David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavini spune:

Rulada de carne

O bucata mare de carne(de porc) se bate ca pt snitel, se sareaza si pipereaza.Se umple cu ciuperci calite impreuna cu o ceapa taiata marunt si marar(cand s-au calit se lasa sa se raceasca si se amesteca cu un ou crud, ca sa se tina), cu felii de sunca de praga si felii de ou fiert.Se ruleaza, se leaga cu sfoara, se pune intr-o tava cu foi de dafin, piper boabe, apa si putin ulei.Se serveste cu ce garnitura va face cu ochiul.
Pofta buna!

Lavinia, mamica de Radu Andrei (11 iunie 2007)
http://picasaweb.google.com/Radu.Dobrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavini spune:

Limba in sos picant

2 limbi de vaca se fierb si se taie felii.
3 cepe se calesc in ulei si se adauga 2 rosii cuburi.Dupa cateva minute se adauga o cutie de rosii in bulio maruntite, o lingra de mustar dizolvat intr-un pahar de vin alb, sare piper si se lasa la fiert.
Cand e apropae gata, in sos se pun bucatile de limba, catei de usturoi pisati si 3 castraveti murati in saramura si taiati cuburi.Se mai lasa putin la fiert.Se poate servi cu cartof natur.

Lavinia, mamica de Radu Andrei (11 iunie 2007)
http://picasaweb.google.com/Radu.Dobrin

Mergi la inceput