Urmatorul pas in vederea obtinerii sarcinii - 4

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Fetelor....

Rezultatil spermogramei sotului e : parvisemie cu normospermie(acum 2 luni era astenospermie si avea ca valori mobilitate 35%, morfologie 30%, lichefiere peste 1ora)).Valorile sunt clar imbunatatite acum cu 10%(mobilitate 55%, morfologie 50% forme tipice, timp de lichefiere 30 min,94 de milioane..)e f bine zic eu..si totusi..ce naiba inseamna diagnosticul???
El a luat tratamentul de aici de pe site ( nu tot) plus altceva, gasite de mine si studiate,si am facut un tratament, vi-l scriu daca vreti.Aveam emotii..se pare ca tratamentul a functionat super pentru doar 2 luni.
SA ma bucur? Ce inseamna diagnosticul?????
Stie cineva?



AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta spune:

Anis,nu stiu ce inseamna diagnosticul,dar te rog scrie tratamentul care l-a urmat si cat timp,oricum se vede clar o imbunatatire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matia spune:

Desi raspunsul meu vine f. tirziu......Am descoperit iar ca trompele mele sint infundate si zadarnic am inghitit toate pulberile, tincturile si toate pastilele! Am facut 4 hidrotubatii fara un rezultat cert si urmeaza ca peste 2 saptamini sa mai fac o tura. Daca nici astea nu reusesc dr. vrea sa-mi mai faca o laparoscopie sa vada cu ochii lui cum se prezinta situatia.........Singurul lucru bun este ca m-am mutat (acum 2 luni, cu ajutorul lui Dumnezeu desigur si cu un imprumut din banca, pe urmatorii 15 ani) si acum imi permit mai greu sa stau pe net( eu intru de acasa). Am inteles clar ca Dumnezeu are un plan cu fiecare! Credeti ca mai faceam eu imprumuturi pe 15 ani daca aveam deja un bb?Si cum il cresteam in garsoniera...?! Acum poate sa vina!

Când apa-ți ajunge la gură.....CAPUL SUS! Matia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

O sa scriu tratamentul..dar deschid un alt subiect...
am aflat ca normospermie.inseamna valoarea normala..a spermogramei..iar parvisemie...arata o infectie in organism (leucocite i-au iesit dublu la voaloare)..infectia poate fi, un dinte cariat, o infectie urinara minora...

Deschid alt subiect si il scriu (tratamentul)?

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Fetele, mi-a venit ieri menstruatia, in sfarsit, dar din nou mai putin decat de obicei si deja incep sa ma ingrijorez. Este a 3-a luna cand mi se intampla asta. Oare ce sa fie?
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Anis,nu sunt sigura,dar din cate imi aduc aminte,parvisemie inseamna cantitate prea mica de sperma(<2ml).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Meme...s-ar putea sa ai dreptate.eu am gasit ceva pe net.dar e in germana
Ma documentez si voi rectifica informatia
Merci

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelursu@k.ro spune:

Buna, fetelor. Am si eu o mica intrebare: ovulatia are loc doar intr-o singura zi? Si daca "scap" ziua respectiva, am muncit in zadar o luna? Multumesc si pupici, Ursulica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pepsica spune:

parvisemia este sigur cantitate mica a volumului spermei( <2 ml)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubitoiu spune:

Buna dragutelor..Sunt complet ametita..Nu stiu daca cineva isi aduce aminte povestea mea asa ca am sa-o scurtez la max pentru a va cere un sfat voua '' cu experienta''.
Am 1 an de cand sunt casatorita, de vreo 4 luni incercam sa iasa ceva ..dar nimic..doar vreo 5 medici schimbati..Ciclul meu este regulat, spermograma sotului este ok dar BB nu si nu.. Temp mea e 37.2 C doar doua zile din luna restul este 36.7 ( o singura luna am monitorizat-o) . Actualul meu medic m-a chemat la urmatorul ciclu sa-mi faca stimulare..Nu cred-ti ca este prea devreme ..n-ar trebui sa mai astept cateva luni??

Mergi la inceput