PCOS (4)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AmandaR spune:

Fetele!!!!! A inceput un an nou. Speram sa ne aduca cat mai multe bucurii si cat mai multe sa ramanem. E adevarat ce zice Denisabia, si eu sunt mai obosita dupa sarbatori decat inainte de ele.
Gudinde multumim de sorcova si de toate sfaturile.
Biara, si pe mine m-ar interesa la ce medic mergi in Cluj, pentru ca si eu merg la Cluj luna aceasta la un control si sa imi scrie medicul analize hormonale. Doar ca o sa imi scrie analize pentru zilele 14 si 21. Eu o sa merg in ziua 2 sau 3 sa fac LH, FSH si Estradiol. Sa fac si Prolactina? Valorile prolactinei difera pe parcursul lunii? De la clinica, unde am sunat azi mi-au spus ca pentru prolactina trebuie samerg in maxim 2 ore dupa ce ma ridic din pat. Dar au zis ca rezultatele nu mi se dau imediat. Si atunci cum stiu eu ca le-au procesat in perioada imediat urmatoare si ca ma pot baza pe rezultate?
elenaraluca, iti tin pumnii la fiv. O sa fie bine si vor fi doua liniute, o sa vezi.
la toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biara spune:

quote:
Originally posted by denisabia

Acum ,la vremea colindelor , cand un nou an a coborat din cerurile instelate in alai de mare sarbatoare , va doresc ca in noul an norocul sa va sprijine la fiecare pas ,iar fericirea , speranta si bucuria implinirii sa va lumineze in fiecare zi.LA MULTI ANI!
Fetelor dragi sper ca v-ati simtit bine de sarbatori , la mine nu s-au terminat asta-seara merg la ziua nasului de Sf Vasile , asa ca fac loc de voie buna ,mancare , si putina bautura.Ce-i drept dupa atata petrecut parca esti mai obosit decat inainte sa se sfarseasca anul.
Biara chiar te-as ruga sa-mi spui si mie numele endocrinologului din Cluj.As vrea sa mai fac o vizita in curand si m-ar ajuta o informatie.Multumesc.http://community.webshots.com/user/denisabia


On primul rand va doresc tuturor un an mai bun decat anultrecut si daca se poate cate un bebe (sau poate doi, sau chiar 3 :) ). Denisabia din pacate nu pot sa iti dau numele nici unui endocrinolog , eu am fost diagnosticata cu acest sidrom de catre ginecologul meu, d-na doctor Daniela Rotaru, toti rndocrinologii la care ma duceam ( in momentul in care am inceput sa devin o femeie cu greutate :), am mers la endocrinolog ca sa vedem care e problema, majoritatea imi spuneau ca sa nu mai pap atat, deageaba spuneam eu ca nu pap si ca nu am ciocolata in poseta ca nu ma credeau)asa ca la un moment dat am renuntat sa mai merg la doctor. Anul trecut am fost iar la endocrinolog la d-na Carmen Gruita care dupa ce a vazut rezultatul analizelor a zis ca " da aveti dreptate este ceva in neregula cu dvs, dar analizele sunt ok, daca vreti sa slabiti va prescriu un medicament. Apoi am mers la D-na Ana Valea care a fost sigura care mi-a facut o ecografie tiroidiana si mi-a spus ca am hipotiroidism si penru problema amenoreiei imi recomanda sa iau duphaston. Astea sunt pe scurt aventurile mele medicale de anul trecut pana cand am diagnosticata cu PCOS.
Acum revenind la partea cu recomandatul eu ti-o recomand ca si endocrinolog pe d-na Ana Valea, e la TeraMed , problema e case ajunge foarte greu pentru o programare trebuie sa astepti chiar si 2 luni.
Pe partea de gine o recomanda cu caldura pe d-na doctor Rotaru, se ocupa exemplar de paciente, nici o clipa nu mi-a dat senzatia ca are programul incarca si ca la usa mai asteapta alte paciente.
Sper ca am fost cat de cat de folos si scuzati pentru povestea are nu se mai termina :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biara spune:

AmandaR sper ca ti-am raspuns la o parte din intrebari mai sus, in ceea ce priveste prolactina, stiu ca daca ai rezultate cu valori ridicate aceasta poate fi cauza principala pentru care nu poti ramane insarcina, stiu pe cineva care dupa ce so-a scazut nivelul prolactinei nu a mai avut probleme si acu asteapta un bebe. Cat despre ora de recoltare este prima data cand aud de asa ceva. din cate stiu eu daca prolactina e mare aceasta e mare in orice moment al lunii, pentru ca din cate am citit in mod normal nivelul prolactinei ar trebui sa creasca doar in timpul sarcinei si dupa cat timp alaptezi. Poate ma insel eu cu aceste aprecieri, sper ca sunt oe forum fete cu studii medicale care pot sa iti dea un raspuns mai corect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carissma spune:

In pariul cu viata am mai invins un an. Am ramas la masa de joc si am ridicat miza la 2008. Un alt an o noua provocare! Vom invinge! La multi ani!
Cand am primit acest sms gandul mi-a zburat catre voi, catre colegele mele dragi de suferinta, catre cele mai sufletiste, saritoare, optimiste si curajoase forumiste.
Imi cer scuze pt intarzierea cu care va urez La multi ani! dar sa fiti sigure ca va doresc din suflet un an mai bun cu multe reusite si impliniri!
AmandaR eu nu am facut laparo, am trecut direct la stimulare, intrucat principala problema la mine era anovulatia cronica. Dr a vrut sa urmareasca macar o perioada producerea ovulatiei si abia dupa aceea daca nu s-ar fi intamplat nimic cred ca ma trimitea sa fac laparo. Dar uite ca din fericire pt mine in prima luna cand am ovulat datorita Puregonului s-a si intamplat minunea!
Iti tin pumnii si tie sa fie bine daca te hotarasti sa incepi stimularea cu Puregon!
Despre prolactina pot sa-ti spun ca recomandarea dr meu a fost ca sa merg la recoltat la minim 2 h dupa ce m-am trezit. Tin minte f clar acest detaliu intrucat eu aveam programare la laboratorul de analize pe la 8 si am pus ceasul sa sune la 6 dimineata. Sper ca nu te-am incurcat mai rau!
Gudindemultumim de urari! Daca te avem alaturi cu siguranta vom avea un an mai bun!
Gabrieluta si Rodicace faceti fetelor? Nu mai intrati pe la noi de cand v-au venit sotiorii acasa!
Psj si Uca ce mai fac mamicile?
Denisabia e adevarat ca te obosesc f tare Sarbatorile dar e asa o oboseala placuta ca eu as vrea sa fie tot anul Craciunul si Revelionul.
Elenalaura si Biara bine ati venit fetelor ! Va astept cu vesti bune cat mai curand!
Dupa ce scap si de inchiderea asta de an promit sa intru mai des!
Va pe toate si un An Nou la superlativ tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AmandaR spune:

toate fetele!!!!!!1
Biara, multumesc mult de raspuns. Eu merg la Cluj la D-na dr Mironiuc si am hotarat sa merg si la dr Micu pentru a doua parere. Stii ceva despre el?
Carissma am vrut sa sun azi la clinica, poate am inteles eu gresit chestia cu doua ore dar voi suna maine. Ma bucur ca esti bine si ca totul decurge normal. Doar sa vad cand vin rusii ca luna asta, dupa ACO am fost cam dereglata si am avut tot felul de spottinguri.
Cum se numara zilele unei menstruatii? Cu tot cu ziua in care incepe urmatoarea, sau fara aceea? Ca eu le numar cu tot cu prima zi din urmatoarea, dar acum nu sunt sigura ca asa e bine.
O seara frumoasa sa aveti!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaraluca spune:

Buna fetele!ce sa mai intamplat pe aici?are cineva vreo veste buna?ca numai de rele aud ,chiar acum cand ma apuc de fiv .Parca as vrea sa mai aud si de bine ca m-as duce cu alta tragere de inima!a mai facut cineva fiv ?raspundeti-mi va rog indiferent daca imi veti spune de bine sau de rau!sunt disperata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

elenaraluca, nu vreau sa te sperii, vreau doar sa te pun in garda. eu am ovare micropolichistice, am facut si fiv. ce vreau sa spun este MARE atentie daca faci fiv, fetele cu ovare micropolichistice sunt predispuse la hiperstimulare ovariana, eu am facut chiar o "versiune" severa si am ramas fara un ovar si trompa aferenta. cat despre reusit/nereusit a fost fiv-ul nu stiu ce sa zic, inca am embrionii respectivi congelati. Am ramas insarcinata la vreo 2 luni dupa aia, probabil a mai hiperstimularea efect sau asa a vrut Dumnezeu, nu stiu. Incercam de 4 ani.
am vazut ca intrebai si la subiectul despre dr predoi, eu nu am facut cu el asa ca nu stiu ce sa zic decat ca nu ti l-as recomanda pe medicul meu , Ancar il cheama.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by AmandaR

toate fetele!!!!!!1

Cum se numara zilele unei menstruatii? Cu tot cu ziua in care incepe urmatoarea, sau fara aceea? Ca eu le numar cu tot cu prima zi din urmatoarea, dar acum nu sunt sigura ca asa e bine.
O seara frumoasa sa aveti!!!




Prima zi a CM este prima zi de sangerare. O consideri z 1.
Data urmatoare cand iti va veni ciclul, din nou prima zi de sangerare va fi z 1, dar a ciclului urmator, deci nu o numeri in actualul ciclu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaraluca spune:

Buna psj!si mie mi-e teama de hiperstimulare dar sa speram sa nu se intample.tu esti insarcinata acum?sau asta sa intamplat mai demult?mi-ai mai dat un strop de speranta totusi ca vad ca se poate ramane insarcinata cu ovare micropol.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

elenaraluca,

Psj este gravida acum.

Mergi la inceput