PCOS (4)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns psj spune:

asa e, acum sunt gravi. dar n-am nicio explicatie sau n-am ajuns la vreo concluzie pe care sa o pot aplica si alta data. sansele erau mai mici teoretic tinand cont ca nu mai aveam decat o singura trompa si un singur ovar si nici ala intreg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

Biaramultumesc pentru informatie!Ti-a spus ginecologul ca ai ovare micropolichistice?Sau pe ce a pus diagnosticul de SOP?Eu zic sa mai consulti si alti endocrinologi , mai ales prb cu tiroida.Ia tratament si nu astepta sa evolueze negativ.
Va citesc din umbra doar ca numai am timp de scris , ca a inceput presesiunea.Va imbratisez cu drag pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Denisabia,

Succes la examene!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

gudindesa fie!Maine am doua examene practice , inca unul miercuri dupa care incepe sesiunea:sapte examene in 4 saptamani.
Fiecare are examen practic si teoretic , deci 14 in total.Va tin la curent.Merg sa mai recitesc interpretarea ECG-ului , m-am ametit cu atatea infarturi , hipertrofii , aritmii si alte cele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauravoinicu spune:

Buna seara fetelor ! Iata ca intr-un final am ajuns la voi , uneori urmaresc subiectul si mi-a placut ca sunteti f . informate.
O sa incerc sa va scriu povestea mea . Eu nu stiu daca am PCOS , dar pe zi ce trece tot mai multe aspecte ma fac sa cred chestia asta .
Eu nu am CM deloc , nu am avut decat un CM natural cand eram in clasa a 10-a , de atunci nimic , doar daca luam progesteron imi venea . Pe la 16 ani am fost la Parhon pt invetigatii , microadenom hipofizar nesecretant , de atunci cativa ani ma duceam in fiecare an pt investigatii , am avut un medic f bun care din pacate nu mai profeseaza la noi in tara . Toata perioada asta am fost convinsa ca eu nu am CM din cauza microadenomului hipofizar ,care imi da toti hormonii peste cap , asa intelesesem eu atunci , dar cu timpul m-am mai lamurit . Doctorul ginecolog la care sunt de vreo 5 ani , mi-a zis ca microadenomul nu are nici o legatura in cazul meu ,fiindca prolactina imi iese mereu in limita , este pur si simplu o intamplare ca il am , daca as fi avut CM nici nu as fi stiut ca il am . Prea mult nu l-am crezut , dar inainte da a incepe tratamentul pt FIV , bioloaga cu care am facut FIV nu a vrut sa incepem stimularea pana nu am mers la endocrinolog , si el mi-a spus la fel , dar ca am PCOS de aceea nu imi vine CM . Totusi ce ma mira pe mine este faptul ca mie nu imi vine deloc deloc . Mi-a recomandat pe durata FIV-ului sa iau Siofor . Dr. ginecolog nu a fost de acord cu diagnosticul pus , mi-a zis ca eu nu am asa ceva ,ca analizele mele nu indica asta , intradevar prima data cand m-am dus la el pt asa ceva mi-a dat sa fac analize . Am hotatat sa nu iau Siofor , ceea ce mult am regretat , fiindca din cauza stimularii am facut sindrom de hiperstimulare foarte nasol . Bioloaga intr-una mi-a spus ca se astepta la asa ceva , mai ales ca eu mai aveam antecedente cu hiperstimularile ,fiindca am PCOS , mi-a spus ca de cate ori voi face stimulare asa se va intampla , nu am ce sa fac.
Eu acum aproape 2 ani , am mai facut 2 stimulari cu menogon , dar in doza mica pt IUI unde am produs peste 20 de foliculi , am zis sa o incerc si pe a 3-a si surpriza , desi mi-au dublat doza de menogon nu am dat nici un rezultat , nici macar un amarat de folicul . Am testat si clomifenul , nici un rezultat . La sf. anului trecut am zis sa imi incerc norocul la FIV , am trecut printr-un cosmar . Am avut 16 ovocite , din care am ramas cu 8 embrioni , din pacate nu am apucat sa fac ET din cauza ca am facut hiperstimulare si starea mea de sanatate era f. nasoala , dr.-ii au hotarat si mi-au congelat . Dupa toata treaba asta am tot stat si m-am gandit la PCOS si la ceea ce mi-a spus bioloaga , dar nu inteleg de ce dr. ginecolog nu este de acord cu asta . Mi-a spus ca eu nu am acnee , nu sunt grasuta deloc , si nici pilozitate . Pilozitate am , dar asa am fost din totdeauna si am si cu cine semana mai paroasa asa. Mi-a spus ca am sindromul Kallman. Nu stiu ce sa mai cred . Maine caut analizele pe care le-am facut in ultimul timp si va scriu mai multe .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Laura,

E destul de tarziu si eu ma scol devreme asa ca nu am sa scriu acum tot ce as vrea dar revin maine. Insa, inainte de a va spune noapte buna as avea cateva precizari:

1. Care este raportul LH/FSH in z2?

2. Imi pare rau ca nu ai luat metformin. Sa sti ca de pilda in Austria la fetele ca noi se da metformin pt cateva luni inainte de FIV pentru ca acesta ajuta la cresterea calitatii ovocitelor.

3. Eu in adolescenta aveam ciclu neregulat (pana in 40 de zile). Am trecut prin multe: ACO plus un tratament gresit: corticoterapie. Ar fi foarte multe de spus. In fine, vroiam sa-ti spun ca dupa corticoterapie eram prabusita hormonal. Cativa ani nu am vrut sa vad nici un medic. Apoi m-a dus o prietena la endocrinologita ei. Nu prea imi venea ciclu. Nici macar cu progesteron. Atunci am primit prima data metformin si pt mine a facut minuni. A reiceput sa-mi vina ciclu. Bine, nu la 28 de zile ca asta deja e un vis.

4. Fetele cu PCOS sunt predispuse la hiperstimulare si foarte multe sunt rezistente la stimularea cu clomifen.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Deci, am revenit.

Laura,

Exista persoane cu PCOS care nu au acnee sau o acnee pronuntata asa cum exista persoane care nu sufera de hirsutism. Dupa cum iti spuneam conteaza nu numai nivelul seric al testosteronului, dar si tipul de receptori cu care esti inzestrata.

As mai vrea sa adaug insa ca in bolile endocrine sunt multe simptome care sunt comune mai multor boli. Asa ca este posibil sa fie vorba de sindromul Kallman. Numai un medic foarte bun iti poate spune exact.

Eu personal prefer de partea endocrina sa se ocupe un endocrinolog de problemele mele. De mult am fost la ginecolog si clar era depasit de situatie, dar nu era un ginecolog specializat pe infertilitate asa cum este dr. T. Dr. T este un medic foarte bun pe infertilitate (atunci cand nu trateaza cu superficialitate si fusareste analizele). Dar ne-ai povestit ca pe tine te-a tratat cu mult profesionalism si atentie.

Tu ai facut in z2 LH si FSH si alte analize cum ar fi glicemia provocata, DHEAS, testosteron etc.?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauravoinicu spune:

Am revenit .
Deci , tocmai predispunerea mea la hiperstimulare m-a facut sa cred din ce in ce mai mult ca am PCOS .
Ultimele analize pe care le-am facut au fost pt fiv , si le-am facut o data in amenoree si odata in ziua 2 de CM (CM pe care l-am avut fiindca am luat duphaston ) , asa mi-au dat sa fac ...
In amenoree am avut rezultatele : DHEA-S - 195 ug/dL (35-430) , FSH-8,32 , LH-16,07 , Testosteron - 1,24 (0,005-0,73),
iar in ziua 2 :FSH- 10.05 , LH-13.20 , Testosteron-1,11 .Raportul LH/FSH nu stiu sa il calculez , mereu am vrut , dar nu am inteles niciodata cum se calculeaza , uneori sunt mai batuta in cap
Dr imi zicea ca la mine nu conteaza in ce zi le fac , ca organismul meu este setat sa functioneze asa , fara CM , ca eu am un blocaj la hipotalamus , undeva mai sus de hipofiza . Atunci mi-a dat sa repet si in ziua 2 de CM fiindca incepeam chiar in ziua aia stimularea pt FIV si au vrut sa vada exact pe ce valori plec , si pe ce doza de gonal o sa mearga.
Eu cat am fost adolescenta numai la endocrinologi m-am cautat , chiar si acum 5 ani cand am inceput sa imi doresc un bebe , dar mai mult pt microadenom ca imi era frica sa nu creasca . Mergeam in paralel si la ginecolog si la endocrinolog , pana am lasat-o balta ca nu faceau decat sa imi dea intruna sa repet analizele , dar nimic concret pt bebe , simteam ca bat pasul pe loc .... si asa ma ajuns la DR.T , care "s-a apucat de mine direct" ca sa zic asa , mi-a dat analize (din nou ), m-a laparoscopiat (tipic pt el), si diverse tratamente de avea macar o ovulatie (sa vada daca ovarele mele raspund ), ca eu nu avusesem CM natural deloc , dar apoi o ovulatie ..... vise. A fost singurul medic care m-a lamurit exact ce se intampla cu mine , cred ca de fapt ceilalti nu au stiu ce sa imi spuna , de ce nu am CM deloc si ziceau ca de la microadenom ,de aceea am trait cu impresia asta mereu. Stiu si eu cum frunzareste dr.T analizele , dar de atatia ani de cand sunt la el mi-am dat seama ca nu chiar le frunzareste , cand este ceva nasol in analize vede imediat si am ramas surprinsa ca isi aduce aminte cam ce rezultate am in general la analize , si de obicei se uita pe analizele cerute de el ...... restul nu il intereseaza . Momentan sunt multumita de el , din toti medici la care am fost el a fost cel mai consecvent . Pe viitor daca nu reusesc cu ET-ul sau cu al 2 -lea FIV , vreau neaparat sa merg la dr. Corina Neamtu . Oricum la fiv 2 o sa iau siofor , de fapt dinainte ...
Hai ca m-am lungit iar , m-am incurcat in amanunte neinteresante si mai vroiam sa scriu ceva si am uitat , da imi aduc eu aminte.......
Aaa , glicemia provocata nu am facut-o , am facut glicemie serica si era prin 2005 -79 mg/dL (70-105) , si atunci DHEA-S am avut-o peste limita , mai exact 4 g/ml (0.8-3.9). Cum se face glicemia provocat?
Din toate simptomele de PCOS eu nu am decat lipsa totala a CM (din cate am citit eu voi aveti CM , mai rar poate ,dar aveti), pilozitate si predispunerea la hiperstimulare , rezistenta la clomifen , ar fi cam destule . Incerc sa le pun putin in balanta cu sindromul Kallman , la care in afara lipsei CM si uneori lipsa mirosului... nu am nimic , adica sunt dezvoltata normal dpdv sexual. Nu prea am gasit pe net asa multe despre sindromul Kallman , dar mai caut..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

raportul ala se calculeaza impartind LH din z2 la FSH.
cum ar fi la tine 13/10=1,3 aproximativ , oricum mai mic decat 2.
ai asteptat vreodata mai mult sa vina ciclul fara sa iei duphaston? eu am avut si 8 luni fara ciclu :(, asta inainte sa ma apuc de anticonceptionale sau de tratamente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Laura,

Ti-am trimis un PM.

In legatura cu metforminul. Sa nu il iei decat sub supraveghere medicala si in dozele recomandate. Vezi ca atunci cand ai sa incepi poti sa ai probleme gastro-intestinale si greata.

In plus, in timpul tratamentului cu metformin trebuiesc urmarite transaminazele, NU ai voie sa faci anestezie generala si sa nu cumva sa nu mananci. Iei pastila la masa.

Mergi la inceput