PCOS (4)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

elenaraluca,

Iti doresc mai mult decat orice sa reusesti sa-ti gasesti pacea interioara cu ocazia Sfintelor Sarbatori. Linistea sufleteasca este foarte importanta atat pentru reusita tratamentelor cat si pentru capacitatea noastra de a lupta cu sindromul si cu greutatile cotidiene ale vietii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biara spune:

Sunt noua pe acest forum asa ca "salut" tuturor forumistelor si fie ca noul an sa va implineasca toate visele in special cel cu un mic . Am intrat pe forum pentru ca de o luna am aflat ca sunt "fericita castigatoare" a PCOS, adica doar acum am gasit un medic bun care sa imi puna un diagnostic clar. Ma bucur oarecum pentru ca acum stiu cu ce ma lupt, de fapt am inceput deja lupta.
Eu acum urmez un tratament cu metformin si duphaston, si vreau sa va intreb daca a-ti luat vre-una dintre voi metformin si daca doar el singur a avut rezultat si daca a-ti avut senzatia in timpul tratamentului ca va ingrasati?
Va doresc un an nou cat mai bun(p.s. am auzit ca anul care vine e numai bun pentru a reusi in tot ce ne propunem :) )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by Biara

Sunt noua pe acest forum asa ca "salut" tuturor forumistelor si fie ca noul an sa va implineasca toate visele in special cel cu un mic . Am intrat pe forum pentru ca de o luna am aflat ca sunt "fericita castigatoare" a PCOS, adica doar acum am gasit un medic bun care sa imi puna un diagnostic clar. Ma bucur oarecum pentru ca acum stiu cu ce ma lupt, de fapt am inceput deja lupta.
Eu acum urmez un tratament cu metformin si duphaston, si vreau sa va intreb daca a-ti luat vre-una dintre voi metformin si daca doar el singur a avut rezultat si daca a-ti avut senzatia in timpul tratamentului ca va ingrasati?
Va doresc un an nou cat mai bun(p.s. am auzit ca anul care vine e numai bun pentru a reusi in tot ce ne propunem :) )



Biara,

Bine ai venit printre noi ... daca se poate ura asa ceva
Vazand partea plina a paharului, asa cum ai mentionat si tu, daca tot ai acest sindrom, macar acum ai un diagnostic clar si poti incepe sa lupti.

Ca sa raspund la intrebarile tale:
1. Da, luam metformin. Tratamentul standard in PCOS este metformin zilnic (pentru rezistenta la insulina) si progesteron in faza luteala (pentru deficitul progesteronic). La care se adauga un regim alimentar adecvat pentru mentinerea curbei glicemice si secretiei de insulina la unnivel cat mai bun.

2. In mod normal, daca respecti regimul alimentar si iei si metformin, ar trebui sa te ajute sa slabesti un pic.

Un sfat sincer pentru o nou venita: noi suntem la capitolul 4 al topicului PCOS. Incearca sa-ti faci un pic de timp intr-o dupa-amiaza si citeste si celelalte 3 capitole. Ai sa gasesti in ele o serie postari cu informatii utile si interesante pentru PCOS.

Succes si te asteptam cu noi relatari. Sper sa-ti merga din plin tratamentul si sa obtii rezultatele dorite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Biara,

Inca ceva. Vad ca esti din Cluj-Napoca si zici ca ai gasit un medic bun care se pricepe la PCOS in Cluj?
Pai, spune-ne si noua numele caci s-ar putea sa fie si alte fete interesate de aceasta informatie, cum ar fi Denisabia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicaosoian spune:

Dragele mele am intrat sa va zic Un An Nou Fericit,La Multi Ani,multa sanatate si sa ne ajute Bunul D-zeu ca anul acesta sa ni se implineasca la toate fetele de pe lista visul
Eu simnt ca anul acesta voi reusi(am 12 luni la dispozitie:))
acum sant tare optimista.
va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaraluca spune:

La multi ani fetelor,sa va distrati de revelion,si anul ce vine sa ne aduca bebeii mult doriti !Intradevar aceste ovare micropolichistice ne cam dau de lucru si sunt tare incapatanate dar pana la urma le vom invinge si ne vom vedea visul devenit realitate!UN AN MAI BUN SI MULTA SANATATE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AmandaR spune:

Va doresc un an nou minunat in care toate visele frumoase sa vi se implineasca.
La multi ani!!!!!!!!!!

AmandaR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

La multi ani!

Sa avem parte de un an bun, plin de impliniri, de bucurii, de reusite, de optimism, de pace sufleteasca si de dragostea si intelegerea celor dragi.




Sper sa va bucure sufletul, acum la intrarea in Noul An:
www.youtube.com/watch?v=dcLMH8pwusw" target="_blank">Happy New Year (ABBA)
www.youtube.com/watch?v=n6itweaebdo" target="_blank">IL DIVO-The Christmas Collection-"Adeste Fideles"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

"Sorcova vesela,
Sa traiti, sa-mbatraniti,
Ca un mar, ca un par,
Ca un fir de trandafir,
Ca merii, ca perii,
In mijlocul verii,
Ca vita de vie,
De Sfanta Marie.
Tare ca piatra,
Iute ca sageata,
Tare ca fierul,
Iute ca otelul
LA ANU' SI LA MULTI ANI!!!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

Acum ,la vremea colindelor , cand un nou an a coborat din cerurile instelate in alai de mare sarbatoare , va doresc ca in noul an norocul sa va sprijine la fiecare pas ,iar fericirea , speranta si bucuria implinirii sa va lumineze in fiecare zi.LA MULTI ANI!
Fetelor dragi sper ca v-ati simtit bine de sarbatori , la mine nu s-au terminat asta-seara merg la ziua nasului de Sf Vasile , asa ca fac loc de voie buna ,mancare , si putina bautura.Ce-i drept dupa atata petrecut parca esti mai obosit decat inainte sa se sfarseasca anul.
Biara chiar te-as ruga sa-mi spui si mie numele endocrinologului din Cluj.As vrea sa mai fac o vizita in curand si m-ar ajuta o informatie.Multumesc.


Mergi la inceput