PCOS (4)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carissma spune:

Buna dimineata dragele mele!
Am intrat sa va si sa va !
Eu de astazi sunt libera pana dupa Craciun asa ca am intrat sa va doresc: Craciun fericit, multe bucurii, multa sanatate, liniste si caldura in suflete! Sa aveti parte de niste Sarbatori de vis alaturi de cei dragi voua iar Mosu' sa va indeplineasca chiar si cea mai ascunsa dorinta!.
Sunteti extraordinare si va multumesc din suflet pt tot sprijinul vostru!
Sarbatori fericite tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GABRIELUTA spune:

Buna fetele!
va citesc zilnic sa stiti.Nu am avut ce sa va mai scriu.
Acum am intrat sa va pup pe absolut toate fetele, sa va urez si eu toate cele bune si sa auzim numai de lucruri bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinutZa611 spune:

Buna seara fetelor!
Abia acum am descoperit forumul acesta si vreau sa va multumesc pentru initiativa.
Eu am fost diagnosticata cu pcos acum 6 ani, insa cum atunci nu vroiam un bebe, mi/au fost prescrise anticonceptionale.
Acum imi doresc un copilas si de circa 8 luni urmez un tratament cu metformin, duphaston si clomiphene.
Problema e ca eu nu am deloc menstruatie (amenoree secundara) si nici dupa metformin nu apare neprovocata.
Desi iau metforminul de 8 luni inca ma simt rau si mai nou ma dor foarte tare sanii. Doctorul meu nu m/a trimis sa fac nicio analiza cand mi/a prescris medicamentele astea.
Nu reusesc sa gasesc un medic care sa se ocupe si de mine cum trebuie.
Chiar imi doresc un bebelus.
Este cineva pe forum care sa fi luat metformin o perioada asa lunga de timp?
Va pup pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by crinutZa611

Buna seara fetelor!
Abia acum am descoperit forumul acesta si vreau sa va multumesc pentru initiativa.
Eu am fost diagnosticata cu pcos acum 6 ani, insa cum atunci nu vroiam un bebe, mi/au fost prescrise anticonceptionale.
Acum imi doresc un copilas si de circa 8 luni urmez un tratament cu metformin, duphaston si clomiphene.
Problema e ca eu nu am deloc menstruatie (amenoree secundara) si nici dupa metformin nu apare neprovocata.
Desi iau metforminul de 8 luni inca ma simt rau si mai nou ma dor foarte tare sanii. Doctorul meu nu m/a trimis sa fac nicio analiza cand mi/a prescris medicamentele astea.
Nu reusesc sa gasesc un medic care sa se ocupe si de mine cum trebuie.
Chiar imi doresc un bebelus.
Este cineva pe forum care sa fi luat metformin o perioada asa lunga de timp?
Va pup pe toate.



Bine ai venit pe forum si printre noi!

In primul rand m-ai blocat cu tratamentul de 8 luni cu clomifen.

Sa o luam metodic: tratamentul pt PCOS consta in metformin zilnic si progesteron (duphastonul este progesteron sintetic) 10 zile in faza luteala. Deci, medicul tau ti-a dat tratamentul corect.

Clomifenul este dat pt stimulare. Stimulare care se face pt obtinerea ovulatiei. TE ROG spune-mi ca nu iei de 8 luni clomifen. Stimularea nu se face niciodata mai mult de 3 luni consecutive pentru ca distruge endometrul. Apoi pauza. Deabea dupa pauza se pot face inca 3 luni de stimulare. Multe fete cu PCOS nu raspund bine la stimularea cu clomifen.

In legatura cu durata tratamentului cu metformin. Sa sti ca 8 luni nu e mult. Sunt fete care iau de ani de zile. Asta pt ca metforminul ajuta la scaderea rezistentei la insulina reusind sa previna sau amane o serie de complicatii pe termen lung ale sindromului, cum ar fi diabetul.

Sfat sincer: parcurge toate capitolele din urma. Am postat acolo o serie de informatii importante si interesante care te vor ajuta. In plus suntem doar la capitolul 4 asa ca eu cred ca daca-ti aloci o dupa-amiaza termini tot fara probleme.

In plus, daca mai ai intrebari, nelamuriri sau orice ai tu pe suflet ... nu ezita sa postezi. Daca putem sa te ajutam cu ceva o s-o facem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

eu nu citisem si partea cu clomifen. pare cam mult timp 8 luni.
ai facut monitorizare ecografica a ovulatiei? de ex. la mine avea efect zero si ma gandesc ca ar fi bine sa vezi ecografic daca ovulezi. macar daca nu are efect sa stii sa nu mai iei degeaba atatia hormoni si sa treci pe altceva.
la ce medic mergi? cred ca toate suntem in cautarea medicului ideal care sa se priceapa la pcos si nu doar sa experimenteze pe noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

Neata fetele!
Tocmai m-am intors de la spovedanie si sunt tare bucuroasa , ca am gasit un preot bland , unde mi-am putut descarca sufletul.Am tras si o fuga pe la medic sa-mi iau trimitere pentru analize , dar laboratorul are vacanta pana pe 8.Probabil nu voi avea vreme sa le fac la Cluj , ca incep presesiunea.Mi-am revenit , doar ca parul e friabil si a revenit pacatoasa de matreata.As lua niste suplimente cu Fe , dar nu stiu de care , inca cercetez.In rest lucrurile incep sa se normalizeze.
Pentru gudinde , da Alchemille e cretisoara , o recomand in astfel de cazuri , neavand contraindicatii.
Va trimit o imbratisare calduroasa si toate urarile de bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Drage mele colege de suferinta ,

Va doresc un Craciun binecuvantat insotit de caldura sufleteasca a celor dragi voua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AmandaR spune:

fetelor!!!
N-am scris de mult ca nu am avut ce. Dupa 2 luni de AC am mers la eco in a zecea zi, alaltaieri, si medicul a zis ca nu exista nici un folicul dominant. M-am cam suparat ca din ce stiam dupa ce iei AC exista o posibilitate mai mare sa ramai . In ianuarie fac analize hormonale si dupa aceea o sa ma hotarasc daca fac laparo sau incerc inainte si cu Puregon. Voi ce ziceti? Nu prea mai am rabdare. Carissma, tu ai facut laparo?
la toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by AmandaR

fetelor!!!
N-am scris de mult ca nu am avut ce. Dupa 2 luni de AC am mers la eco in a zecea zi, alaltaieri, si medicul a zis ca nu exista nici un folicul dominant. M-am cam suparat ca din ce stiam dupa ce iei AC exista o posibilitate mai mare sa ramai . In ianuarie fac analize hormonale si dupa aceea o sa ma hotarasc daca fac laparo sau incerc inainte si cu Puregon. Voi ce ziceti? Nu prea mai am rabdare. Carissma, tu ai facut laparo?
la toate



Amanda

Sa sti ca multe dintre noi am avut probleme dupa ACO. Mie nu imi mai venea ciclu. Deci de folicul dominant si alte alea nici nu se punea problema. Parca tot sistemul endocrin intrase in colaps. Mi-au trebuit niste luni bune sa imi vrevin cat de cat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaraluca spune:

Buna fetelor!ce mai faceti?v-am citit in fiecare zi,dar nu am avut nici o noutate pt ca nu am mai fost la doctor!Pana acum abea asteptam luna ianuarie sa fac fiv iar acum cand se apropie nu mai am nici o tragere de inima sa ma duc.Sunt cu psihicul la pamant,nu stiu ce sa mai fac!mi-e frica de esec,nu imi sta gandul decat la asta!Ma gandesc decat la ziua cand imi va iesii din nou testul negativ,dar din pacate nimic si nimeni nu ma poate ajuta!va pup!SARBATORI FERICITE!

Mergi la inceput