stress, emotivitate, neadaptare la gradi

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Saso spune:

acum nu stiu.. daca intrebam ca daca vrea sa mearga .. merge cu placere. nu e ca la gradi de dinainte, unde nu vroia sa mearga. dar dimineata cind ajungem acolo si trebuie sa ne despartim, incepe plinsul. dupa ce plec in 5 min spune educatoarea ca e ok si nu mai are nimic, se joaca si e ok

azi dupamasa spunea ca nu vrea sa mearga inca acasa! e poate schimbarea de peisaj.. ? sa nu vrea .. sa trecem iar printr-o perioada negativista? nu stiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lady.lavi spune:

parerea mea este ca singurul lucru pe care poti sa-l faci este sa o susti si sa o icurajezi tot timpul.fetita mea a crescut pina la 5anisori printre adulti..La 4ani si 10 luni si pot sa spun ca a fost foarte greu.Plangea tot timpul,nu manca pur si simplu nu se adapta.Nu comunica pina nici cu mine la un moment dat.Se intampla sa se scape pe ia.Era atat de timida ca ii era rusine sa se ceara la baie.Oricum am inceput sa fiu mai atenta la nevoile ei si sa o icurajez tot timpul.Iam esplicat ca nimeni nu are nimic cu ia,ca este o fetita buna si talentata si in primul rand ca o iubesc indiferent de faptele ei.A durat o peerioada pina a devenit mai sociabila cu cei din jur.M-am speriat cin in clasa 1 mi s-a spus ca ar fi bine sa o mai las la gradinita ptr ca e prea emotiva si nu se poate lucra cu ia.Eu am incurajato tot timpul iar acum este in clasa a3-a un copil indrasnet care a luat mereu premiul intai.mai are perioade cand se intimideaza dar in general e bine.O incurajez tot timpul sa aiba incredere in ia iar lucrul asta are rezultate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Saso spune:

MULTUMESC!
de obicei cu adul#355;ii e tare īndr#259;zneata. se pare ca si cu copii! la asta nu m-am gāndit. intr-adevar si ea..isi alege tare cu grij#259; prietenii.
dar dupa cite am vazut eu ea comunica.
doar ca are un alt stil. ii place sa ii citesc orice, sa ii explic pina pricepe. nu accepta sa ii spui ca e mai mica si v-a intelege mai tirziu. trebuie sa inteleaga acum. ne uitam la filme impreuna si poate povesti chiar bine .. actiunea filmuluui nu doar secventa de imagini.
am fost si la spectacol de balet si tare i-a placut. poate e mai matura decit cei de virsta ei care unii nu stiu cine sint si ce se intimpla in lacul lebedelor, sau in alte filme de la disney pe care le intelege si le vede cu placere.
de asta poate imi e frica un pic, ca asta sa fie poate neadaptarea ca nu are pe cineva de virsta ei.. ci poate doar cu cei un pic mai mari sa poarte astfel de discutii despre cartea pe care o citim din povestea cu fata babei si mosului, sau altele.

Mergi la inceput