Viata in Germania (48)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns osolita spune:

Miriluta, si masina mea si-a dat duhul saptamana trecuta, eu am gasit o oferta cu 333 euro de la SEG insa spala maxim 5 kg nu 6, in rest are consum A, Waschwirkung A, Schleuderwirkung tot A si consuma 43 l la o spalare. Iar in pretul asta intra livrare gratis si ma debaraseaza si de masina veche. Daca vrei iti spun unde e oferta ca nu-i departe de tine :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzi.simona spune:

buna fetelor

miriluta: eu mi-am luat acum o luna de la quelle, am comandat din catalog, ce m-a incantat e ca mi-au adus-o acasa, ca era prea complicat sa o aduc eu, m-a costat transportul 14 euro, masina 400, marca privileg, cls A la toate, 1600 rot, doar ca e pt. 4,5 kg, nu 6 cum voiai tu...era in oferta atunci, pretul ei fiind de fapt 600... a, si mi-au adus-o in 7 zile

anca_pur: bun venit, vad ca gelnhausen e pe langa main, poate reusesc eu sa ajung la o cafea, nu stiu cand, noi suntem cu vaporul si eu mai cobor pt. cumparaturi, iti trimit pm cand sunt in zona, acum am ajuns deja la rhin...

pentru toate pupici si spor la cumparaturi!

poza cu noi
poze diverse
Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Fetelor, dau si eu buzna peste voi sa va intreb ceva: stie cineva cum se face salata de cartofi nemteasca? Am mancat anul trecut cand am fost prin Austria si Germania si mi-a placut tare mult.

Sim, mami de Stefan (25.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Hello,

Si eu tot de la Quelle am luat masina de spalat.Nu mai stiu ce marca este, important este ca au multe oferte si au toate datele despre fiecare masina la ei in catalog.In 2001 am cumparat-o si a mers fara probleme pana in ziua de azi.
Fetelor mi se pare prea scump 45 euro pt. o procura.Pai nu am banii astia, ma gandesc sa o fac in germana si sa o traduca tata in Ro.Problema este ca nu stiu unde sa ma duc sa o fac. Ce fel de birou trebuie sa fie?

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

quote:
Originally posted by maraki

Hello,

Si eu tot de la Quelle am luat masina de spalat.Nu mai stiu ce marca este, important este ca au multe oferte si au toate datele despre fiecare masina la ei in catalog.In 2001 am cumparat-o si a mers fara probleme pana in ziua de azi.
Fetelor mi se pare prea scump 45 euro pt. o procura.Pai nu am banii astia, ma gandesc sa o fac in germana si sa o traduca tata in Ro.Problema este ca nu stiu unde sa ma duc sa o fac. Ce fel de birou trebuie sa fie?

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3



Monica, incearca sa o faci in romana in fata unui notar care doar i-o stampileaza ca este totul ok.Dar intereseaza-te daca e ok.Mie imi facuse al meu acum 2 ani una in modul asta pt a veni cu fetita in De.si nu au fost pb,dar e bine de interesat inainte, si oircum o astfel de procura cred ca nu costa mai mult de 20E.
Miriluta,eu am un Siemens Extraklasse cu capacitatea de 7 kg,e mai scumpa e adv,dar isi face toti banii.Dar cand am luat-o pe asta erau si mai ieftine .In peroada asta sunt multe oferte, cu siguranta ai sa gasesti ceva la banii astia.
Fetele stiu ca s-a tot discutat despre mutari in timp, cele care v-ati mutat,de unde ati luat cutii?Al meu a vb deja pt cateva cutii,dar in caz ca mai am nevoie sa stiu de unde sa iau.

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Eu am luat cutii de la Hornbach, da cred ca sunt si la Praktiker, etc. SUnt cam scumpe... daca te muti in acelasi oras poti eventual sa le inchiriezi de la firma cu care faci mutatul.

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Da,si eu am masina de spalat de la Quelle si sunt multumita.O am din 2001 si inca merge fi bine,e Privileg.

Maraki,
Cred ca poti sa faci aici la notar imputernicire(Vollmacht).Ma gindesc ca e ok sa scrii pe o pagina in romaneste si pe alta in germana,cred ca nu costa atata.
Eu am facut in vara,in Ro,o imputernicire pt mama si a costat acolo 20 de euro adica totusi destul pt Ro.Suna scurt miine la un notar si intreaba.


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Tumpi, eu am luat de la Domenie cutii cu 2 euro si ceva. Cum se spune notar in germana? Nu cred ca stampileaza vreun notar un act care nu-l intelege.

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

quote:
Originally posted by aschiutza

Eu am luat cutii de la Hornbach, da cred ca sunt si la Praktiker, etc. SUnt cam scumpe... daca te muti in acelasi oras poti eventual sa le inchiriezi de la firma cu care faci mutatul.

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar





mutatul il facem singuri,deci pica faza cu inchiriatul.
Sper doar ca al meu sa nu uite maine sa-mi aduca cutiile pt care a vb,ca daca sunt asa scumpe parca nu se merita sa dau bani pe ele ca apoi sa imi ocupe spatiul de pomana.Acum nu pare ca as avea nevoie de prea multe,dar cu siguranta cand am sa incep sa strang o sa ma iau cu mainile de cap.

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by tumpi

quote:
Originally posted by aschiutza

Eu am luat cutii de la Hornbach, da cred ca sunt si la Praktiker, etc. SUnt cam scumpe... daca te muti in acelasi oras poti eventual sa le inchiriezi de la firma cu care faci mutatul.

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar





mutatul il facem singuri,deci pica faza cu inchiriatul.
Sper doar ca al meu sa nu uite maine sa-mi aduca cutiile pt care a vb,ca daca sunt asa scumpe parca nu se merita sa dau bani pe ele ca apoi sa imi ocupe spatiul de pomana.Acum nu pare ca as avea nevoie de prea multe,dar cu siguranta cand am sa incep sa strang o sa ma iau cu mainile de cap.

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)




Tumpi,eu oferte de cutii ieftine vad des in ziarul local.
Sa-mi zici pe pm unde te muti .




Alina

Mergi la inceput