Mamici de iulie-august 2008 (7)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Irda spune:

Salutare fetele!

Violeta.....fruntea sus draga mea, stiu ca doare ca naiba....eu am trecut de 2 ori prin asta anul asta si acum stau cu frica in san, dar o sa vina si bebe ca sa stea la un moment dat! Trebuie!!!
La asteptam un ingerash in viatza noastra este un grup de suport format din fete minunate care au trecut si ele prin acelasi lucru....Durerea unei pierderi de sarcina.....daca vrei sa vorbesti, sa plangi.....acolo vei gasi intelegere, multe incurajari si dovezi ca exista si reusite dupa asa ceva!
Pup fata, sa ai grija de tine!


Boticelina.....eu zic sa te duci si tu ca amu dimineatza la ce-ti rtebuie si iei la tine o juma de litru de apa....da nu e de abdominala te duci inainte la buda si gata....rezolvat!Bafta la eco!


Karina....cum pescuisi mama varsat de vant??? Sanatate multa si sa fie bine bebe! Despre dureri...la dr cu tine......poate ai nevoie de ceva dozari de progesteron......chiar dureri nasoale nu cred ca e ok asa la inceput de sarcina....ca bebe e minuscul si are loc sa cresca inca!


Danaaaaaaaa........pe unde umbli mama.....tot cu ameteli si rau??!!
Mai da si tu un semn sa fim si noi linitite ca esti ok, da gravida


Mai fetele cu burtici mai mari.....9-10 sapt.....voi v-ati masurat talia si peste sani??? Ca eu am ramas shokata de-a dreptul aseara
4 sapt.......talie= 63 cm
bust= 77 cm
9 sapt.......talie= 71 cm
bust= 84cm

E normal sau am luat eu proportii zdravene? Adica la cantar atarn doar cu 1 kg in plus ....de la 41 kg la 42 kg......da talia si bustul........o fi ok sau sunt prea mare??
Voi v-ati masurat?
Poate imi dati si mie vreo idee cu cat ar fi trebuit sa cresca de fapt?
Tin sa precizez ca eu de natzia mea sunt slaba si nici acum nu par grasa...doar....MAAARE!!

Pup fetele!



Irda Bebe
cu Daria 13 iulie 2005

Poze Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina22 spune:

Merci de sfat bujo si irda... din pacate pana luni nu pot sa merg nicaieri, si colac peste pupaza ma mai doare si o masea de minte care de abia acum imi creste


Karina22
4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Karina multa sanatate uff acuma s-a gasit si varsatul de vant. Pt masea daca te doare tare poti lua un paracetamol poate te mai lasa durerea.
Ana si Dara am modificat in listutza.
Maryb Dana nu a mai zis nimic de ceva vreme am mai intrebat si noi de ea dar nu a dat nici o veste. Speram ca este bine si nu s-a intamplat nimic grav.
Boticelina eu mereu cand merg la medic pana si la med de fam imi iau toate actele si hartoagele si analizele cu mine in caz de ma intreaba sau de ceva sa le am pe toate. Ca si eu am avut ceva pb si eram client fidel la sectai de ginecologie, iar tre sa ma duc acusi, asa ca m-am obisnuit decat sa nu am ceva si sa ma intrebe mai bine le am pe toate si chiar daca nu ma intreaba exact despre alea ii spun dinainte pb mele ca sa stie ce si cum.
Irda hai ca m-ai distrat cu masuratorile, eu nu m-am masurat nici sarcina trecuta nici acuma, oricum se vede diferentza burtica e mai mare acum ca data trecuta si sanii deja tre sa schimb sutienul. E de ajuns ca acusi dupa ce trec greturile am sa vad cum urca valoarea de la cantar si urca si urca, asa ca mi-e de ajuns daca ma mai si masor si incep sa ma compar cu 90-60-90 apai creca ma impusc. Nici nu cred sa fie ceva valori intr-un tabel de genul asta pt ca fiecare difera, chiar ma uitam si in mother and baby cand mai arata despre gravide si etc unele in 30 si ceva de sapt abia au o burtica de 5-6 luni si eu aratam ca un balon gata sa explodeze.
Dara ma bucur sa aud ca bebe e bine si ca totul este ok. Asa sa fie si de acum inainte.

---------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irda spune:

Mai, Mada, mama........acuma nu ca sunt eu de 90/60/90 ca n-am fost niciodata, da parca nici sa "explodez" asa....8 cm in talie si 7cm la bust in 2 luni

Acu'....bebe sa fie bine si sa cresca sanatos ca mami se descurca ea cumva.....chit ca o sa ma "rostogolesc" pana in iunie....ca nu sunt nici aia inalta (am 1,50cm...cam asa), cred ca in luna 9 mai bine ma sari decat sa ma ocoleshti!


pup fetele


Irda Bebe
cu Daria 13 iulie 2005

Poze Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Irda ti-am zis si eu deja la bust gata tre sa schimb sutienul si la burta dupa ce mi-au iesit testele alea pozitive dupa vreo sapt a trebuit sa schimb blugii ca deja aia normali ma strangeau. Daca mai si pap deja am burtica in toata regula. Ma gandesc ca poate si din cauza ca suntem la bebe 2 suntem asa la sarcina asta.
Tu ai slabit usor dupa prima sarcina?

---------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelaaa spune:


Cred ca tre s-o lasam mai moale cu mancarea...io stiu ca in primele 3 luni n-ar trebui sa luam prea mult...vreo 2-3 kg max...Acum fiecare femeie e diferita....
Mai ales ca cu ce ramai dupa nastere nu poti da jos asa usor.
Io am luat in sarcina trecuta 11 kg,si am mai venit cu 5 acasa.In timp ce alaptam am mai pus pe mine vreo 5.Astea ultimele 5 kg le-am dat jos cu o dieta...dar mai mult n-a mers,.Asa ca acum am kilele cu care am venit din spital.

Mihaela,5+

si de DAVID-29 martie 2007


DAVID...cat sunt de maricel...

Poze cu David

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2917ac23b344a0c9f2c340&skin_id=0&source=category&category_id=12&large" target="_blank">Sarcina si continuarea...David (filmulet)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Eu deocamdata nu m-am ingrasat deloc, bine, e si prea devreme. Dar la meniul pe care il am e si cam greu sa ma ingras. Poate doar painea prajita sa se depuna ca fructele si legumele nu prea cred.

bujo 6+
album de nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irda spune:

Mada..... la sarcina cu Dar am plecat de la 44 kg....deci eram mai
"grasa" decat acum...(acum am plecat de la 41kg la 4 sapt)...si desi n-am avut gretzuride de la sarcina asta si starea de rau am dat jos 2 kg in primele 2 luni...ajungand ca la 8-9 sapt sa am 42kg.....cam cat am acum......si apoi pana am nascut am ajuns la 51kg, dar am nascut la 35 sapt si 2 zile.....n-am ajuns la termen cu ea ca cred ca mai puneam pe mine!

Cand am venit acasa cu bebe aveam 46 de kg....deci cu 2 mai mult decat greutatea la care ramasesem gravida kg pe care le-am pierdut in prima luna cu bebe acasa.....asa ca ...cred ca am slabit usor...si pentru ca n-am pus mult pe mine....cred!


Da, Mihaella, e mai bine sa tinem greutatea sub control inca de pe timpul sarcinii....cumnata mea la primul bebe a lua 32 de kg...era cat ursu, bebe a avut 3850gr, dar ea a ramas cu 20 si de kg in plus dupa nastere...s-a chinuit 2 ani cu diete si sport sa le dea jos....acu ' e iar gravi da la 27 de saptamani avea dor 6 kg in plus....s-a invatat minte!

Bujo....e devreme mama......las ca vezi tu peste vreo luna incolo......moaaama ce incurajare!

Pup fata...las ca trec si greturile!




Irda Bebe
cu Daria 13 iulie 2005

Poze Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Eu din pacate simt ca am inceput sa ma ingras. Imi vine tot timpul sa mananc. Nu am greturi deci nimic nu ma opreste. Nici macar constiinta. Nu vreau sa ma ascund in spatele ideii ca oricum ma ingras deci pot manca oricat, asa ca trebuie sa ma cenzurez putin. Inainte aveam 50kg iar acum ma apropii de 52. La 1.62m

Anna 6
http://bd.lilypie.com/mXm0p2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Irda eu te bat, tu te plangi de dimensiuni si ai 42 de kg???? Eu am 1,66 si 61 de kg la mine la 55 aratam cel mai bine si nu am mai scazut sub 60 de vreo cativa ani.
Mihaela si tu ai luat putin in sarcina eu am plecat de 65 de kg sarcina trecuta aveam 15 kg in plus de la anticonceptionale, prescrise ca tratament la pb mele, normal eu toata viata am fost intre 45-50 de kg si am scazut la 60 primele 3 luni vb lui Bujo ce sa se puna ca mancam numai iaurturi si fructe si sticsuri sau covrigei. Si apoi am pus mama draga 23 de kg pe mine cand am venit acasa din materninatate aveam 83 de kg la 1,66 m.
Si faza dura e ca nu am mancat f mult trei mese pe zi si intre fructe am papat si dulce dar nu m-am omorat beam multa apa ca era vara si f cald, rar lucru la Londra vreme f calda, pe an ce trece e din ce in ce mai frig. Si totusi am pus 23 de kg pe mine.
Si in luna a 8a spre a 9a m-am trezit intr-o dim efectiv plina de vergeturi de la talie in jos care le-am tratat cu laser dar tot se cunosc deci eu cel mai mult pot purta pantaloni trei sferturi sau fusta sub genunchi restul de se poate ca se vede f urat.
Si acuma cu toate ca nu ma stresez cu kg cel putin incerc ca imp e sa fie bebe bine si nu sa tin eu diete sau ceva si sa ii fac rau, ma gandesc numai daca iar ma umplu de vergeturi unde se mai pun frate ca si asa is ca zebra.

---------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)

Mergi la inceput