1 an si 5 luni - da peste mana!

1 an si 5 luni - da peste mana! | Autor: Sheannamp

Link direct la acest mesaj

Se poate face ceva pentru ca baietelul meu de 1 an si 5 luni sa numai ne dea peste maini de cate ori nu ii convine ceva, de fapt ca reactie la aproape orice?
Mai ales la masa, are o agerime fantastica in a nimeri linguritza.
Uneori o face in gluma, alteori cand se enerveaza, uneori pare ca ar vrea sa ma mangaie dar rezultatul este o palma pe fatza, practic tine loc de orice......
Ar putea fi o reactie sau un lucru preluat de la mine? Eu cand ma enervez dau cu palma in masa...... si din pacate asta s-a intamplat destul de des in ultima vreme (din cauza mofturilor la mancare pe care le fac si care ma aduc la disperare).

Indiferent de cauza si de unde a invatat cred ca trebuie sa fac ceva ca sa renunte la asta. Nu de alta dar mi-e ca daca ii scapa lui frati-su geaman o palma de asta nu e tocmai placut.

Multumesc anticipat pentru orice sfat!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Poate te ajuta ideile de aici:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=109943
Da, spui bine ca este posibil sa te imite. Restul nu mai scriu fiindca stii tu mai bine decat mine.
Bafta si nervi tari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

am observat la d ca de fiecare data cand noi suntem mai agitati, mai tensionati, vorbim mai tare, ne certam...tipa. tare si mult. nu stiu daca imita cumva sau doar ne arata ca il deranjeaza, dar tipa.

cred ca atat timp cat nu descoperi si inlaturi cauza, modelul, va fi cam in van. orice ai face.


diana si david 03.12.06



Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf?language=english" target="_blank">OMS recomanda www.babycentre.co.uk/baby/safety/chokingguide/" target="_blank">Prim ajutor www.gahospita.go.ro/toxapel.html" target="_blank">Toxapel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Eu nu cred ca te imita, este o reactie la nervi. Daca nu-i place ceva, raspunde cum stie el mai bine. Iar daca vede ca va enervati, o sa continue. La fel a facut fata mea pe la 1 an si 7 luni, acum, 3 luni mai tarziu a lasat-o mai moale. Am tot prins-o de manutza si i-am atras atentia cand ma lovea pe mine, ca nu are voie. Daca lovea linguritza, ma faceam ca nu observ. N-a mai facut asta de vreo 2 sapt. Probabil s-a plictisit.

Ingrid S si Diana
http://www.dropshots.com/Ingrid28_photo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

caaaalm, rabdare...si...ignore!
daca obesrva ca te "ataci" asta il monteaza si mai tare. Singura solutie e blandetea, parol.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Mersi mult de sfaturi si incurajari! Cred ca aveti dreptate.
Partea proasta e ca trebuie sa deschid un anunt la "Mica Publicitate": Cumpar rabdare. Multa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Nu cred ca are vreo legatura cu faptul ca tu mai dai cu palma in masa...

Ar fi 2 motive pentru care o face...unul ca sa atraga atentia...(poate ca in ultimul timp s-a schimbat ceva in programul vostru si petreci mai putin timp cu el, sau doar asa ii se pare lui)...altul ar fi un fel de exprimare...o mica frustrare ca nu se poate exprima si nu poate fi inteles inca prin cuvinte...

Solutia ar fi sa ii acorzi un pic mai multa atentie decat de obicei, sa te joci cu el mai mult, sa il incurajezi, sa il lauzi mai mult cand face ceva satisfacator, mai multa "dragaleala".
Alt lucru util este sa il ajuti sa se exprime (la varsta asta gandesc foarte mult si limbajul nu ii ajuta inca) sa il lasi sa ia decizii singur (de ex cand nu ii convine ceva, lasa-l pe el sa faca asa cum vrea, da-i cat timp are nevoie...arata-i ca ai incredere in el ca poate face acel lucru)...

Dupa fiecare palma pe care o da, fara sa ii atragi atentia la palma respectiva, poti sa ii raspunzi cu o imbratisare, un pupic, un "mai-mai" ...ii arati tu il iubesti neconditionat, are un model de comportament pe care vrei sa il urmeze,ii distrage atentia de la palma pe care a dat-o, il linisteste, ii da un sentiment de confort...



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze, 3000km prin Romania


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Desi sfatul meu nu e "educativ" absolut de loc (din contra)... tzi-as sugera, in timp ce-l hranesti, sa-i dai lui o jucarioara interesanta (un telefon/carticica/masinutza cu melodii si butoane). Sa pui muzica (vesela pt copii) si eventual, daca te tzin puterile, sa fredonezi sau chiar sa cantzi in timp ce-i dai de mancare.
Gabisor (acum are 3 ani si 4 luni) intre 10 luni si 14 luni a mancat exceptzional de bine (legume, fructe, etc)... Cum a inceput gradi... cum a scazut apetitul si au inceput furiile, etc... singurele alimente care le-a acceptat erau... fructele... si pt ca f mult timp a avut si un gag refex f puternic (orice mancare care nu era pure o facea sa verse... desi rodea si papa paine integrala si biscutzi simpli fara probl) i le faceam shake si le accepta cu multa placere (capsuni cu banane, mar cu pruna, para cu avocado, mango, piersica, caisa, etc; carnea si oul i le-am strecurat in capsuna pt ca are aroma si gustul puternic). Niciodata nu a facut mofturi la ce-i place asa ca... i-am dat doar ce-i place (uneori... pt ca lipsea "verdele" in alimentatzie, ii puneam patrunjel in mar, sau cateva frunze oparite de spanac in para, etc)
Distragerea atentziei a fost cea mai buna metoda (adica a functzio in cazul nostru) pt a deturna "actziunile nedorite" ale copilei.
In rest... daca simtzi ca nu mai ai putere si rabdare... ia o pauza... cat de mica... Du-te la baie in fatza geamului deschis, respira adanc de vreo cateva ori, spala-te pe fatza, bea un pahar mare de apa si... multa bafta!


Lorelai
Iarna pe ulitza..., Albume foto pe Webshots
"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

E mai naravash; si al meu face la fel si are deja 2 ani si 3 luni. Incerc sa-i explic ca doare, nu-i frumos etc. Uneori ii mai dau si eu cate un bobarnac, sa vada cum e (nu tare, evident, ca nici nu plange, dar se enerveaza).

Alteori se tranteste pe jos, cand nu-i convine ceva. Trebuie ignorat sau gasit "calcaiul lui Ahile", cred eu. Adica pedeapsa (nu corporala) care il face sa se potoleasca. Pe al meu daca il trimit singur in camera lui, adica in ignora toata lumea, se supara, tipa, asta e pedeapsa potrivita (nu suporta sa fie ignorat, de multe ori cand vorbim intre noi vrea sa fie el centrul atentie si ne spune "taci, nu mai vobi ca vobesc eu"


Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ada_S spune:

Sunt perefect de acord cu sinzi ana, si la noi a functionat acest comportament.Si noi avem un baietel de 1 an si 5 luni si am patit la fel ca si tine. Initzial il certam apoi am observat ca reactioneaza agresiv, astfel ca nu il mai certam ci ii explicam ca nu e bine si il imbartisam.Daca totusi continua (se intampla foarte rar) il ingnoram, dar nu inainte de ai explica de ce facem asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Pana acum vreo luna ne-am confruntat si noi cam cu acelasi lucru, insa nu la masa. Bebelina mea de un an si 5 luni (pe atunci) dadea cu palma in fratele ei mai mare (patru ani jumate), insa nu din rautate sau la suparare, ci in joaca si mai ales cand vroia sa il iubeasca .
De fiecare data ii atrageam atentia ca nu e frumos, ca nu e voie, ca il doare si o puneam sa il mangaie (cu manuta ei in mana noastra, faceam "mai -mai"). El, bietul, indura toate dovezile ei "mai violente" de dragoste, insa nu eram de acord cu astfel de manifestari. Si nu stiu de unde avea deprinderea asta, ca in casa sigur nu a vazut pe nimeni sa loveasca, chiar si "de drag".
Acum nu mai loveste, ba chiar i-a intrat in reflex treaba cu "mai-mai"-ul cand o cuprinde dragul de frate-sau.
In concluzie, la noi a mers cu explicatul.
Mult succes (din pacate nu iti pot oferi si rabdare, ca e marfa rara si pe aici )

Mergi la inceput