Cand poti spune ca un copil este stangaci?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jackie spune:

N-ai de ce sa-ti faci griji! Si fata mea de 8 ani e stingace si n-are probleme. N-am facut niciun efort sa ii schimb mina, iar cind a mers la gradi le-am atras atentia sa o lase in pace! Acum e la scoala si recunosc ca nu scrie prea frumos, dar asta de lene, ca de putut poate- atunci cind o mai cearta doamna!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ianusca spune:

Multumesc pentru experientele impartasite!

Cred ca noua romanilor ne este foarte greu sa schimbam niste conceptii invechite. Daca sunt si cadre didactice care procedeaza in continuare asa cum ati spus si voi, adica obliga copii sa foloseasca mana dreapta, ce pretentii sa mai ai la niste bunici iubitori.

Nu ma deranjeaza ca e stangaci, si eu simt ca au ceva aparte.Ce ma deranjeaza este ca aproape toate persoanele care il vad, spun:schimba mana Ian, sau celalalta mana Ian.etc.

Oricum eu sunt hotarata sa-l las sa-si foloseasca ce mana vrea.Temerea mea era sa nu-l incurajez in ceva in care inca nu este bine definit. Are totusi 2 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanademunck spune:

Ianusca, un copil stangaci are emisfera dreapta dominanta , asa cum un dreptati are emisfera stanga dominanta. In momentul in care incerci sa schimbi (de ex sa faci stangaciul sa scrie cu dreapta si vice versa) apar probleme de lateralitate cerebrala!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Este mult prea devreme sa iti poti da seama daca e stangaci sau dreptaci, iar eu zic sa nu iti mai bati capul cu asta si sa il lasi in pace. Am citit undeva (nu mai stiu exact unde - parca in Capraru) ca abia spre varsta de 6 ani se clarifica preferintele copilului pentru dreapta sau stanga. Pana atunci preferintele pot oscila. Si la fiu-meu a fost asa, adica mai intai se folosea mai mult de stanga (spre disperarea nasilor si bunicilor), apoi mai mult de dreapta, pentru ca apoi sa le foloseasca pe amandoua in mod egal, fie ca manca sau se juca.
Acum, la patru ani jumate foloseste mai mult mana dreapta, insa noi nu am facut nici un efort sa ii schimbam preferintele (ne enervau si pe noi cei care ii atrageau atentia ce mana trebuie folosita, si nu ne jenam sa le-o spunem).
In final va folosi ce mana i se va parea lui mai "potrivita", ca nu vedem asta ca pe o problema.
Deci, lasa-l in pace! Si atrage-le atentia si "binevoitorilor" sa il lase in pace.
Numai bine!
P.S.: tu esti dreptace? daca da, imagineaza-ti cum ar fi sa te oblige cineva sa devii stangace. Nu cred ca chestia asta se poate educa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittygreeneyed spune:

Scria in articolul cu "testele" pentru stangaci ca avand 2 parinti dreptaci exista 1 sansa din 10 sa fie stangaci. Eu sunt mai "inzestrata". Din doi parinti dreptaci, au iesit doi copii stangaci (desi de unul nu sunt chiar asa sigura, desi are 5 ani)
Si eu le dau peste nas "binevoitorilor" care incearca sa-i "educe" in prezenta mea, si nu ma sfiesc sa o fac chiar in fata copiilor, sa stie si ei ca le iau apararea si nu ma rusinez de ce le dau eu voie sa faca...

Kitty, mamica de Adi si Robi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Afar' de planseta, ibric, foarfeca si fier de calcat - nimic nu m-a deranjat in "stingacia" mea. Asa ca le evit cu strasnicie :)
Nu-i un capat de tara... Ah, mint! La scoala, in bancile de cite doi, tre sa stai mereu in stinga, daca stai in dreapta nu incapi sa scrii de coleg si invers :)) Da'i meserias la tenis, ca tu esti obisnuit cu dreptacii, in timp ce dreptaciul din fata ta primeste toate loviturile pe invers si se zapaceste :))))
Pupici,
Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daliaailad spune:

Si fetita mea e stangace. Am banuit ca e stangace de cand avea in jur de 6 luni. De cand a inceput sa intinda manuta spre jucarii, a intins-o pe stanga. Apoi a luat lingura si creionul in stanga. Nu poate face mai nimic cu dreapta si nici nu am fortat-o. Deseneaza foarte frumos dar de scris, scrie urat.

E in clasa I si cred ca s-a facut prea mult caz de faptul ca e stangace. La grupa pregatitoare doamna repeta intr-una ca scrie urat si nu vrea sa scrie, etc. 'Grupa pregatitoare' e un fel de a spune pentru ca erau 30 de copii cu varste intre 4 si 7 ani, dintre care doar 6 au inceput scoala anul acesta...
A inceput scoala in septembrie, la 6,5 ani, fara entuziasm si cu ideea ca ceilalti copii vor scrie bine pentru ca scriu cu dreapta, iar ea nu. Ideea cred ca i s-a accentuat pt ca scrie urat, dezordonat si constat ca devine tot mai timida.
Nu stiu cum sa procedez ca sa redevina indrazneata si sigura pe ea ca inainte...
Problema ei e una emotionala, nu intelectuala. Incep sa cred ca am gresit ca am inscris-o anul acesta la scoala. Dintr-o clasa de aprox 25 de copii, doar 5 sunt nascuti in 2001, ceilalti in 2000. Am fost surprinsa sa aflu ca multi dintre ei stiau sa citeasca si sa calculeze bine inainte de a merge la scoala, fapt aparent apreciat in scoala. Si-atunci ma intreb ce mai invata acesti copii in cl I? Ea stia litere si toate cifrele, isi scria numele, mama, tata, si alte cateva cuvinte. Eu intentionat n-am vrut s-o invat sa citeasca pentru ca mi se pare normal sa invete in clasa I...Poate gresesc eu.

Dalia


http://by.lilypie.com/X8XZp2.png
http://b1.lilypie.com/Ck8qp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ianusca spune:

De acest lucru imi este frica si mie. De "pedagogi" plini de zel.Sa nu-mi forteze copilul sa scrie cu dreapta iar micul meu sa inceapa sa perceapa acest lucru ca pe un handicap. N-ar trebui sa fie diferit fata de ceilalati.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittygreeneyed spune:

Eu le spun mereu sa-mi povesteasca ce se intampla la gradi, ce a facut doamna, si daca ma deranjeaza ceva, ii spun doamnei de fata cu copiii. Asa am procedat si cand am mentionat ca ei obisnuiesc sa scrie cu stanga, iar doamnele m-au linistit ca ele nu-i forteaza sa scrie cu dreapta. Daca cumva se intampla asa ceva, sunt sigura ca as afla si eu si as repeta pana pricep si ele!

Kitty, mamica de Adi si Robi
Pozne de pitici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amethyst spune:

daliaailad, fetita mea are aproape 5 luni dar cred ca e prea devreme sa spun ca-i stangace, nu?:) dar si ea apuca prima data cu stanga, daca ii intind mainile ca sa mi le dea pe-ale ei, prima data tot pe stanga o intinde, se intoarce pe burtica exclusiv pe stanga deocamdata dar mai avem timp sa vedem ce si cum, nu?

"Exista o infinitate de moduri prin care poti dovedi ca esti prost. E greu sa le eviti pe toate."

Mergi la inceput