Cand poti spune ca un copil este stangaci?

Cand poti spune ca un copil este stangaci? | Autor: ianusca

Link direct la acest mesaj

Buna.

Am un baietel de 2 ani care dupa parerea mea este stangaci.
Nu stiu ce sa fac fac. Sa-l incurajez sau sa-l invat sa foloseasca mana dreapta. Stiu ca pe vremuri la scoala te obligau sa scrii cu dreapta.Chiar iti dadeau peste mana.Oricum mi se pare o prostie sa bati copilul ca sa scrie cu dreapta.

Cand poti spune ca e stangaci? Primul impuls al lui Ian,baietelul meu,

este sa-si foloseasca mana stanga. Manaca cu lingurita cu stanga, covrigeii ii mananca cu dreapta. da noroc cu stanga dar si cu dreapta cand ii spun eu .Scrie, adica mazgaleste cu stanga, Cand ii spun sa foloseeasca mana dreapta , schimba creionul in dreapta, dar revine il muta imediat. Parca nici nu-l tine bine in dreapta.

Oricum ma voi documenta mai mult, dar as vrea sa stiu si parerea altor parinti care au trecut prin asa ceva.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Theiuta spune:

Draga mea Ianusca,
si ce daca este stingaci? Este vreun handicap? Lasa-l in pace, este perfect normal.

Si baietelul meu de 4 anio si o luna maninca cu stinga, se spala pe dinti cu stinga, deseneaza cu stinga si sotul a vrut sa se convinga mai bine si stii cum?: s-a facut ca ii arunca o mingiuta mica pentru a vedea ce mina intinde baietelul, instinctiv, sa prinda mingea.
A intins-o pe stinga.

Asta este, sa fie sanatos!

Theiuta

Mami si Nicolas


Sanatosi sa fim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Faptul ca este stingaci sau dreptaci este hotarit in creierasul lui cu mult inainte de a se naste, deci este un obicei innascut. Ce se facea in RO ca se dadea peste mina sau lega mina sa oblige copilul sa foloseasca dreapta era UN DRESAJ, care din pacate se practica si acum, e ca si cum ai obliga pe cineva sa priveasca prin sita, ca asa "trebuie", ca asa a facut si mama si bunica si tot neamul...In momentul in care foloseste stinga pt. lucrurile uzuale-mincat, desenat, apucat obiecte, inseamna ca este stingaci si asta e! Nu trebuie fortat sa foloseasca stinga, in nici un caz, asa cum am spus, creierul sau este cel care dicteaza aceasta miscare absolut fireasca, dealtfel, si nu e nici un motiv de ingrijorare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Si fii-mea e stangace. Tot asa, la inceput aveam dubii, ce sa fac. Acum sunt linistita: e stangace si scrie f frumos.

Cum poti verifica? Dai o minge in mana, vezi cu ce mana o arunca, pune-i mingea pe jos, vezi cu ce picior o loveste. Si ar mai fi.

Lasa-l asa cum e, nu-l forta. N-are nimic daca e stangaci, eu sunt mandra de a mea fetita ca e mai deosebita

Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Si eu sunt de acord ca nu trebuie sa-l fortezi pe Ian. Uite, fratele meu este stangaci. A incercat mama mea sa-l determine sa foloseasca mai ales mana dreapta, dar fara succes. La scoala, invatatoare il obliga sa foloseasca mana dreapta, pana a aflat maica-mea si i-a zis sa lase copilul in pace sa scrie cum vrea el. Si e perfect normal. Superstitie sau nu, se spune ca acei copii stangaci au coeficientul de inteligenta mai ridicat.

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

http://www.shutterfly.com/view/pictures.jsp
http://community.webshots.com/user/ellinia_c

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

si fii-mea e stingace. deja de la citeva luni cind deja incepea sa apuce lucrurile, tot cu stinga le apuca. acum, la 4 ani si ceva e stingace "de tot" adica face totul cu stinga.maninca frumos, inca de la doi ani fara sa scape pe linga, coloreaza f. frumos cu stinga, deci totul. si nici nu am incercat macar s-o fac sa foloseasca dreapta. am anuntat si la gradi s-o lase in pace, se descurca f bine asa.
am mai citit si eu una alta despre subiectul asta si am ajuns la concluzia ca e bine asa, cum face ea e perfect!!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriale spune:

Si baietelul meu, Ale (5 ani) este stangaci. Si nu am facut absolut nimic spre a-l obisnui sa foloseasca dreapta, chiar l-am intrebat pe el cu care mana ii vine mai usor sa deseneze, sa manance etc si instinctiv mi-a aratat stanga. Singura indeletnicire cu dreapta este folosirea mouse-ului de la pc. Altfel, stangaci pe toata linia.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betiana spune:

Un real stangaci este acela care face toate actiunile cu partea stanga a corpului.Daca are un ochean il va duce la ochiul stang, daca da un sut o va face cu piciorul stang.Dar asta nu este o problema majora.Unii copaci stangaci sunt predispusi la disgrafie .Dar nu este o regula.Daca de mic este invatat sa faca semne grafice cu mana stanga si sa se incadreze in spatiu cand coloreaza nu vor fi probleme la forma scrisului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:



Nu exista un mod prin care poti verifica un real "stangaci".
Sunt foarte multi care pot lovi mingia cu piciorul drept mai bine decat cu stangul, dar cand scriu le este la indemana stanga!!! Si viceversa!!!

Noi lasam copiii la gradinita sa se hotarasca singuri...cum le este mai confortabil!!! Sunt foarte multi care incep sa scrie cu stanga si apoi in jurul varstei de 3-4 ani aleg mana opusa si devin dreptaci...
In general ii urmarim ca atunci cand folosesc o anumita mana sa o foloseasca predominant: taiat cu foarfeca, mancat, scris, legat sireturi, apucat obiecte...




It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze, 3000km prin Romania


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

www.suntmamica.ro/Stangaci-sau-dreptaci,-care-este-partea-preferata-a-copilului-tau_qq_.html" target="_blank">teste pt a vedea daca este sau nu stangaci

Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobocel_07 spune:

Eu zic sa-l lasi sa scrie cu stanga nu nimic anormal in asta.Ce rau imi pare mie ca nu am fost lasata de mama si de doamna invatatoare sa scriu cu stanga.Imi amintesc ca imi dadeau peste mana si eu scriam ce scriam cu dreapta si mutam stiloul tot in stanga.Pana la urma m-am obisnuit sa scriu cu dreapta.Si acum imi pare rau, fac de toate cu stanga pot sa si scriu daca vreau insa nu chiar asa de repede.Eu zic sa il lasi sa scrie cu ce mana vrea el.

alexia_07

Mergi la inceput