Mamici de iulie-august 2008 (6)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mihaelaaa spune:

quote:
Originally posted by irinuca_81

Ralu79 si the_andreea sa stiti ca si eu fumez si imi fac procese de constiinta de cate ori pun mana pe o tigara. Eu am reusit "performanta" ca de la mai bine de un pachet pe zi sa ajung la 4 - 5 tigari/zi. Sper sa pot sa ma las de tot, stiu ca imi trebuie multa vointa...dar...o sa reusim noi cumva.

Va pup pe toate si bebici sanatosi!

Irina 6+



Maaai,daca ziceti voi...zic si io...
Mi-am dat si eu silinta sa ma las de fumat cand am aflat ca sunt gravi cu David...da ce credeti ca am reusit???Nu,n-am reusit.
Asa cum ziceti si voi ma mustra constiinta la fiecare tigara aprinsa...da tot n-am reusit.
Am incercat sa fumez cat mai putin....da performanta de 4-5 tigari n-am reusit,sa stiti.
Acum io zic Doamne-ti Multam ca David e sanatos,nu e nervos,nu a fost sub greutate la nastere,etc(ca de astea imi faceam io probleme).
Asta nu inseamna ca de data asta zic"Lasa ca nu se intampla nimik,uite ca David e sanatos,pot fuma in continuare!"
Nu,nu zic asta si de data asta vreau sa-mi dau si mai mult silinta.
Acum sa stiti ca ma astept sa dati cu rosii,(de ex."vai de mine,cum poti fuma in sarcina ,nu te gandesti la copilul ala?)dar sper sa dea cu rosii mamicile care au fumat si au reusit sa se lase si nu cele care nu stiu ce-i aia...si cat de greu e....

Mihaela,5+

si de DAVID-29 martie 2007


DAVID...cat sunt de maricel...

Poze cu David

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2917ac23b344a0c9f2c340&skin_id=0&source=category&category_id=12&large" target="_blank">Sarcina si continuarea...David (filmulet)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:


...buna drgutelor,

..va multumesc mult pentru mesaje...in seara aceasta am fost sa-mi iau analizele ce le-am facut joia trecuta...si din pacate nu sunt cele mei bune analize din lume...am niste probleme de sanatate..:(..care bineanteles ca vor fi amanate pana dupa ce vine bebe...oricum..m-am hotarat sa mai fac odata analizele...abia astept sa vina odata ziua de joi sa merg si sa fac eco...macar sa stiu ca bebe e bine..

...acum nici nu ma mai gandesc ca ma ingras...acum vreau doar ca bebe sa fie bine...si am si RH negativ..:(

pustai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Mihaelaaa, cred ca 3-4 tigari pe zi nu e rau, nu cred sa afecteze bebele.
Eu inainte de sarcina fumam cate un pachet jumate pe zi, dupa ce am aflat de sarcina, prima saptamana mi-a fost greu sa ma las brusc, asa ca am fumat cate 4-5 tigari pe zi.
De doua saptamani fumez, adica pufai mai mult o tigara toata ziua, atat ma lasa organismul, numa o tigara si asta dimineata, dupa sa vreau, sa ma fortez sa mai fumez nu pot, dau afara imediat.
Mie medicul mi-a zis ca daca nu pot si nu pot sa ma las de fumat, sa fumez cel mult 2 tigari pe zi.
Eu ma bucur ca am scapat de agitatia aia din primele saptamani in care corpul se obisnuieste cu nivelul scazut de nicotina din organism, si mai ales ticul cu tinutul tigarii intre degete.
Asa ca te inteleg ca iti vine greu sa te lasi, si nu cred ca cineva iti va tine morala, tu esti singura care decizi ce hotarari iei in viata ta.

Fetelor eu am mari probleme aici in Japonia cu hainele de gravida, eu is inalta 1.78, astia aici sunt pipirniciti rau.
Am fost ieri in magazine sa-mi caut o salopeta,pantaloni, bluze, aiurea, panatlonii parca sunt pescaresti,imi vin sub genunchi, salopetele sunt groaznice si la fel ca si pantaloni parca ma duc la pescuit, bluzele ma tin la spate, manecile sunt scurte, deci...rasu plansu, ramane sa-mi cumpere maica-mea haine si sa-mi trimita colet, asa m-am linistit cu umblatul la cumparaturi pt toale.
Abia astept luni sa merg la medic, poate vad iar samburelul, si niste filme,explicatii de la medic cu nasterea cred.

Toate cele bune va doresc,si aveti grija de voi.

Poze
Animalutele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Buna fetelor!

Ma inscriu si eu in clubul vostru daca o sa ma primiti, aseara mi-am facut un test de sarcina sa imi confirme banuiala care o aveam de o saptamana si a iesit cu doua liniute mari si late.
Inca nu am fost la medic...abia m-am dezmeticit, inca nu stiu ce si cum trebuie sa fac
DPN ar fi 24 iulie.



Ana, mamica de bondar bzzzzz - cu aripi si acusor - Stefan de 3 ani si....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

Bun venit ana_a. Sa intelegem ca nu iti mai amintesti cum e? Ca vad ca ai un bondarel :)

camy_pus sper sa fii ok. Si eu am Rh negativ, sotul pozitiv si baietelul pozitiv. Dupa prima sarcina am facut vaccinul si acum trebuie sa incep dozarile de anticorpi. Ma rog sa lipseasca cu desavarsire pana la final.

Nati greu e cu hainutele. Eu am renuntat la pantaloni si sarafan caci ambele variante ma aratau de acum ca balena esuata asa ca am ales o fustita care la mijloc e din material crosetat si se muleaza pe burtica si bluzite cu decolteu adanc :))Macar acum.

Monalac ma bucur ca esti bine.

Mihaela & clubul 4-5 bucati pe zi :) culmea ar fi sa arunc cu rosii dupa ce la prima sarcina nu am fumat 3 luni, ca mi se facea rau de la miros, dupa care cica de la stres am inceput sa bag cate o tigara pe zi. Pacat ca m-a tinut ratia asta numai cat am alaptat. Apoi am crescut cantitatea. Eu recunosc nu am nici un merit in lasatul asta de fumat de acum. Atat de mult mi-am dorit bb asa ca atunci cand sotul m-a pus sa aleg am zis ca renunt la fumat foarte usor. Si repet ma ajuta mult ca in anturaj zi de zi nu se fumeaza, nici la lucru, nici acasa, nici prietenii foarte apropiati si pana acum chiar am reusit sa evit locurile cu fumatori. Ce va mai fi...o sa vad.
Va pup

Dorian
prunca...pruncul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Mihaelaaa sa stii ca am auzit de multe cazuri in care femeile au continuat sa fumeze in timpul sarcinii si nu s-a intamplat nimic. Tu esti unul dintre exemple. Banuiesc ca daca reduci cantitatea nu e nimic grav. Eu am reusit sa ma las de fumat din august de cand incerc sa am un bb, insa nu sunt un caz prea relevant pt ca oricum nu fumam prea mult - 4-5 tigari pe zi.

Anna 5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisarh spune:

quote:
Originally posted by Mihaelaaa
quote:
Originally posted by irinuca_81
Ralu79 si the_andreea sa stiti ca si eu fumez si imi fac procese de constiinta de cate ori pun mana pe o tigara. Eu am reusit "performanta" ca de la mai bine de un pachet pe zi sa ajung la 4 - 5 tigari/zi. Sper sa pot sa ma las de tot, stiu ca imi trebuie multa vointa...dar...o sa reusim noi cumva.Va pup pe toate si bebici sanatosi!Irina 6+
Maaai,daca ziceti voi...zic si io...Mi-am dat si eu silinta sa ma las de fumat cand am aflat ca sunt gravi cu David...da ce credeti ca am reusit???Nu,n-am reusit.Asa cum ziceti si voi ma mustra constiinta la fiecare tigara aprinsa...da tot n-am reusit.Am incercat sa fumez cat mai putin....da performanta de 4-5 tigari n-am reusit,sa stiti.Acum io zic Doamne-ti Multam ca David e sanatos,nu e nervos,nu a fost sub greutate la nastere,etc(ca de astea imi faceam io probleme).Asta nu inseamna ca de data asta zic"Lasa ca nu se intampla nimik,uite ca David e sanatos,pot fuma in continuare!"Nu,nu zic asta si de data asta vreau sa-mi dau si mai mult silinta.Acum sa stiti ca ma astept sa dati cu rosii,(de ex."vai de mine,cum poti fuma in sarcina ,nu te gandesti la copilul ala?)dar sper sa dea cu rosii mamicile care au fumat si au reusit sa se lase si nu cele care nu stiu ce-i aia...si cat de greu e....Mihaela,5+si de DAVID-29 martie 2007DAVID...cat sunt de maricel...Poze cu Davidwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2917ac23b344a0c9f2c340&skin_id=0&source=category&category_id=12&large" target="_blank">Sarcina si continuarea...David (filmulet)
Salut! Eu am fumat, nu am putut sa ma las inainte de a sti ca sunt , dar dupa ce am vazut cele 2 liniute am zis ca trebuie sa ma las. Am mai fumat o saptamana o tigare pe zi, jumatate dimineata si jumatate seara, dar de fiecare data ma simteam vinovata ca ii fac rau lu bb si nici nu mai savuram tigara, asa ca mai bine le-am lasat. Bine mai tarziu, dar si acum nu le mai suport, nu mai suport nici un miros. Am auzit si eu femei care au fumat in timpul sarcinii si care au nascut bb-ii sa natosi sau altele nesanatosi. Eu am preferat decat sa zic mai incolo, pe la 6-7ani, ca din cauza fumatului nu stiu ce are copilul, mai bine am renuntat la ele. Desi am fost fumatoare si nu le-as fi lasat pt nimic in lume (nici pt sotul meu care e nefumator) pt bb ma gandesc ca merita si mai bine nu risc. te-as sfatui sa te lasi, oricat de greu este.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisarh spune:

Buna dimineata Eu am intrat in a 9a saptamana, deci am facut 2 luni.Sunt mai bine cu greturile, parca, nu mai sunt asa greu de suportat. Dar mananc mai putintel, mai mult legume sufle, salate si iaurt, lapte, carne nu mai pot manca. Eu sper ca dupa ce misca bb sa revin la normal sa pot manca orice si sa nu mai am treaba cu mirosurile si greturile.Joi mi-am facut programare la dr Ion Ionut, imi va face eco probabil si sper sa raman si sa nasc cu el. Am vb cu el zilele astea si mi-a zis data de nastere 26 iun spre iulie. Pai mai multe detalii dau dupa control. Va doresc greturi usoare. in 8-9 saptamani ce mai fac?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuk spune:

Neata' mamicilor!Bun venit noilor mamici!
Am si eu o intrebare ptr fetele care mai au bbei acasa!De aseara inteapa groaznic la atingere sanul drept!Daca ating areola parca ma inteapa ceva...ma sperie stiti ce inseamna?Dar numai la sanul drept ,in rest durerea normal de sarcina a sanilor!Ce sa fie oare ?
AAA si in plus....mi-au aparut pe mine niste pete rosii ca la urticarie!Cred ca am mancat ceva ce nu mi-a placut dar astea trec nu stiu ce este cu intepaturile astea!
va pup dulce

corinuk 5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Buna fetele!

Ana bine a venit. Sracina usoara si bebe sanatos si papacios. Sa ne dai datele sa te punem la listutza.
Vicky si eu tot pe 14 dec merg la eco numai ca la mine va fi cea de datare a sarcinii si nu cea morfo.
Mihaela nimeni nu te judeca sau arunca cu rosii. E alegerea ta si numai tu stii cat iti este de greu/usor sa te lasi de tot sau macar sa reduci nr.
De ex ai mei amandoi fumeaza si de mine nu s-a prins am incercat nu mi-a placut asta e, dar asta nu inseamna ca daca cineva fumeaza ma apuc sa il judec e problema lui personala pt mine nu face asta nici o diferentza.
Monalac ma bucur ca nu ai sangerat sa speram ca va fi ok si de acum inainte.
Camy_pus nu te ingrijora incearca sa fii in continuare optimista pt rh se fac injectii si stiu multe mamici cu rh negativ care nu au avut pb si au avut copiluti sanatosi. Nu te gandi la ce e mai rau ca nu face bine.
Nati greu cu hainutzele, bine ca iti trimite mama ta. Da pe shopuri pe net nu ai incercat? Din mamicile care le stiu eu din Japonia au comandat majoritatea pe net nu stiu exact sa iti zic ce site-uri dar ziceau ca au gasit pe net hainutze pe marimea lor.
Noi suntem bine la noi azi noapte tot a plouat si acuma e totul umed si trist si intunecat. Deprimanta vreme. Toata noaptea a rapait ploaia in geamuri.
Fata iar s-a trezit de la 6 jumate cand a plecat tati de acasa si nu a mai vrut sa doarma si mie mie atata de somn de la vremea asta as dormi non stop si creca tot obosita as fi. Si maine tre sa ies din casa sa merg cu fata la gimnastica ca data trecuta nu am mai ajuns si maine dupa amiaza merg cu ea si la medicul de familie ca a facut o iritatie urata si sa vedem despre ce e vb. Si m-am si certat ieri cu receptionista de la cabinet ca noi suntem abia mutati vara asta aici si am fost si eu personal am depus actele pt mine si fata si Florin si ieri sun si imi zice ca fata nu e inregiostrata zic cum nu e? Ca am completat un teanc de hartii si aveam si caietul fetei la mine si nr nhs si toate si acuma tre sa merg mai devreme maine sa se lamureasca de ce nu e copilul in calculator. Is belea serios eu le-am dat hartiile da nu va faceti pb totul e ok cand aveti nevoie veniti la noi si cand colo copilul nu e in calculator la ei. Si dureaza ceva timp sa vina toate datele de unde am stat inainte si de asta speram sa fie deja inregistratata ca sa ajunga si actele alea pana la anul macar.
Eu tot cu greturile aseara iar mi-a fost rau de numa, azi dim asa si asa da nu bate spre mai bine. mancarea gatita e cam no no, ma mai fortez cat de cat sa pap ceva ca mor de foame numai cu iaurt si fructe si dulciuri ca simt nevoie acuta de dulciuri. Oricum la kg stau cam tot la fel 62 si ceva, deci nu am pus nimic inca, mai vedem mai acusi ce si cum.
Tare mi-e frica sa nu ma umplu iar de vergeturi ca iar tre sa dau o multimea de bani la laser. Bine ca nu au fost dati degeaba a avut efect da oricum tot se mai cunosc ca nu pot scapa de ele definitiv decat daca ma operez, ma gandesc acuma daca imi apar unde mai apar? Ca is full.


---------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)

Mergi la inceput