Sa ne amintim de cei "plecati" vesnic (2)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lore03 spune:

Imi iau la revedere de la cel mai trist an .Sper ca cel care vine sa fie mai bun si pentru mine dar si pentru voi.
Dumnezeu sa aiba grija de sufletele iubitilor nostri care nu mai sunt printre noi.Sper ca de acolo de unde sunt sa vada cat de mult ii iubim si cat de mult ne lipsesc.

LA MULTI ANI!

un suflet trist

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

A fost greu dar a trecut...in sfarsit! Imi doream sa treaca mai repede sarbatorile astea caci e greu cand lipseste cineva de la masa. Sper si eu sa vina un an mai bun caci asta a fost ingrozitor pt fff multi. Va doresc din inima sa va linistiti, sa acceptati, sa va ganditi doar cu drag la ei, sa nu mai plangeti des ci doar atunci cand e dorul mai mare, sa va ocupati timpul cu lucruri frumoase ca ei de acolo de sus sa se mandreasca cu noi, sa fiti si mai bune decat ati fost anul trecut si sa aveti putere si sanatate pt ce va urma in vietile noastre. Am invatat anul asta ce a trecut ca viata nu e usoara deloc, ca nenorocirea vine cand te astepti mai putin si de-asta trebuie mereu sa fi multumit de tine si sa traiesti viata frumos. Sper sa ma gandesc mai mult la mine si la familia mea in acest an si sa nu mai am nici un eveniment neplacut in familie. E tot ce imi doresc!
La multi ani!


"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

http://community.webshots.com/user/Crinutz - Grecia 2006/2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lore03 spune:

Incerc sa tin acest subiect in actualitate ,este prea important ca sa se piarda prin celelalte subiecte ,unele stupide as spune.

O sa pun aici linkul cu albumul meu ,asa o sa ne si vedeti.
Sper sa intrati mai des aici si sa nu lasati sa ne pierdem pe "drum"
Va pup pe toate si va doresc un an mai bun,sper si pentru mine acelasi lucru

ALBUM LORE

un suflet trist

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariarusu spune:

Buna fetelor , buna Crinuta, am intrat sa te salut, mi s-a facut dor de tine nu am mai vorbit demult, (ce mai faci?), stiu ca luna viitoare se face un an de cand mamica ta nu mai e...si stiu cat ti-e de greu....si mie mi-e la fel , m-am gandit sa il conving totusi pe tata sa o lase pe surioara mea sa stea la mine , macar de la toamna, sau din vacanta de vara... daca acum inca ii este greu sa se desparta de ea. Ma gandesc ca este oricum fetita si are nevoie de afectiune de un mediu linistit pentru studiu, si sa aiba pe cineva aproape , tata e plecat aproape toata ziua, nici nu stiu daca mai manca mancare calda la ameaza fata aia..si cine ii face foc,,, noi nu putem merge zilnic la ei , suntem departe si avem servici, stiti voi.... voi ce ma sfatuiti? daca il las singu credeti ca va intra si mai adanc in depresie? dar pe de alta parte mi-e mila sa o sacrific pe fetita ....scrieti-mi va rog...



Maria

"Timpul meu īngaduie, timpul meu īmi apartine numai mie."(Dostoievski)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Maria, ce coincidenta! chiar ma gandeam la tine aseara cand m-am bagat in pat si ma gandeam ca nu ai mai scris de mult nimik. Din cate imi amintesc si mama ta tot luna viitoare face un an, nu ? sau ma insel si era vorba de altcineva? Ma rog...Da e greu acum cand am trecut in alt an si deja trebuie sa zic ca s-a intamplat anul trecut, cu cat se indeparteaza mai mult cu atata de mai greu, mi-e mai dor si parca uit tot mai mult din chipul ei, noroc cu pozele.
Ideea ta de a o lua pe cea mica la tine e f buna, poate are si ea nevoie de o femeie in viata ei. La fel de greu o sa fie si pt tatal tau dar puteti face o incercare sa vedeti cum rezista. Si tata cred ca va ramane singur anul asta dar noi suntem aproape la doar 5 km, adica la celalalt capat al orasului, deci nu e prea mult dar ideea de a sta singur noaptea mereu, e nasol. Eu zic mai inati sa stati de vorba cu el, sa vedeti ce zice si apoi sa actionati. Pe el nu-l puteti muta cu voi cumva?
In rest tie cum iti mai e? Hai mai scrie-ne cate ceva despre tine. Ma bucur ca ai intrat.

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

http://community.webshots.com/user/Crinutz - Grecia 2006/2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariarusu spune:

Asa este Crinuta, nu ai gresit cu mult ,mama a murit in 18 Martie si cum mama ta a murit la sf lunii Februarie datele sunt foarte apropiate ....

Saptamana trecuta a fost tata la noi si mi-a zis sa deschid calculatorul sa ii arata niste poze cu mama, desi pe calculator am doar poze de cand era bolnava, slaba si cu acele vesnice tuburi si pungi pt urina dupa ea...dar chiar si asa venea la mine sa ma vada, sa stea cu noi, asta pana cand a cazut la pat si nu s-a mai putut misca.
El se uita la poze si i-a curs o lacrima....zice '' nu imi mai aminteam chipul ei...(desi are si acasa poze cu ea, dar probabil ii e groaza sa se uite singur la ele, sau sa nu o faca pe asta mica sa planga,,,nu stiu)

Eu as vrea sa il mut la mine si pe el dar crezi ca vrea? doar are gospodarie... animale, plus ca inca lucreaza ....la primarie ...nu vrea sa le lase acolo. In schimb bunicul meu care are 75 de ani dupa moartea bunicii i-a mers tare rau, s-a simtit singur , mai ales dupa ce a murit si mama...a inceput sa isi innece amarul in bautura ...asa ca l-a luat unchiul mmeu si l-a dus la ei ...a lasat gospodarie tot... si acum se simte foarte bine.
Sora mea cu sotul ei ,,care statea cu ei , mai ales cand mama era bolnava si-a luat casa si s-a mutat , nu departe dar oricum s-a mutat de acolo, altfel nu mi-as fi facut griji , pt aia mica...

Oricum am sa va spun ce am rezolvat......sper sa fie bine pentru toata lumea.



Crinuta ce rau imi pare pt tatal tau , dar nu aveai si tu o sora care statea cu ei? sau era doar provizoriu?

In rest sunt bine asa cat pot spune ''bine'' inca ma simt vinovata ca nu am ajutat-o mai mult, ca nu am mers la ea inainte sa moara...sti tu vesnicele ganduri care ma chinuie....si cred ca au sa ma chinuie toata viata,... imi tot spun.. era asa de tanara ...
Mai rugati-va si voi pentru mamica mea....

Va pup pe toate



"Timpul meu īngaduie, timpul meu īmi apartine numai mie."(Dostoievski)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lore03 spune:

Maine sunt 7 luni de la decesul sotului meu.Nici nu mai spun cat de tare sufar pentru ca sunt sigura ca stiti deja asta .Imi este dor de el foarte tare si imi pare rau ca nu este langa mine si Laura sa ne bucuram amandoi de ea.Il iubesc la fel de mult si cateodata inca sper sa fie un vis si sa se intoarca .

Crinutz si Maria sunt alaturi de voi si de durerea voastra.

Va pup pe toate si o sa ma rog pentru toti cei care nu mai sunt printre noi.

un suflet trist

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Zi trista pt mine, azi ar fi trebuit sa fie ziua mamei mele dragi. Ar fi implinit 67 de ani! Am sa ma duc sa ii duc un buchet fff frumos de flori colorate, vii care sa ii infrumuseteze mormantul nins. Cate ne mai pregatea de ziua ei!!!! Mereu facea o masa cu familia, facea tortul ei preferat cu crema de cacao, ii placea ei tare mult! Ma gandesc si la tata saracu' ce o fi in sufletul lui azi, si la surorile mele.



Lore sunt alaturi de tine, sa fii tare!
Maria, sper sa rezolvi problema cat mai curand si sa fie bine pt toti. Intr-adevar sora mea a stat cu tata pana acum dar va trebui sa plece dupa sotul ei, nu departe doar la Bucuresti si va veni in fiecare week-end acasa. A tot amanat plecarea asta un an pt ca i-a fost greu sa plece si sa il lase pe tata. Dar eu o sa fiu aici si o sa il ajut cum pot. Si nu te mai simti atat de vinovata ca nu ai de ce. Viata te aduce in niste ipostaze pe care nu le poti evita uneori, asa a fost sa fie. Intotdeauna e loc de mai mult intr-adevar dar atat s-a putut atunci. Eu zic ca am facut tot ce era omeneste posibil. Desi si eu am remuscari de tot felul. Atunci cand o sa ma gandesc la mama o sa ma og si pt mamica ta.
Va sunt alaturi!

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

http://community.webshots.com/user/Crinutz - Grecia 2006/2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

Am pierdut si noi anul acesta un suflet drag. Chiar in a treia zi de Craciun. E vorba de matusa mea, singura mea matusa care mi-a fost mult timp foarte apropiata. A murit subit..un atac cerebral si asta a fost tot. Sicriul, inmormantarea...totul...imi revin obsesiv in minte....omul nu e nimic...o mana de tarana, transformata care mai devreme sau mai tarziu se intoarce tot in tarana. Sufletul e totul si ma gandesc ca facem atat de putin pentru el. Pentru mine acest moment a fost unul dureros, m-a apropiat mai mult de Dumnezeu si sper pe viitor sa fac mai mult pentru suflet si mai putin pentru trup.

Suntem alaturi de voi si de durerea voastra!
Doamne ajuta!

Larisa si Alexia (13 iulie 2006)

http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/

www.sonia.as.ro" target="_blank">S-o ajutam pe Sonia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiaMaria spune:

Si pentru mine este o zi trista. Azi se implinesc 3 luni de cind l-am imormintat pe puternicul si frumosul meu tatic linga mamica mea. Trei luni lungi si grele. A murit in bratele mele dupa o suferinta cumplita. Metastaze la inima, ficat si stomac. Mereu imi vin in minte clipele de sfirsit, durerea fara de margini prin care trecea si faptul ca nu se plingea de nimic, doar gemea. Si eu nu puteam face nimic, absolut nimic. Este ingrozitor!
Stiu ca acum este acolo sus linga sotia lui iubita si ne vegheaza cu drag pe noi copiii lor. Odihniti-va in pace dragii mei parinti si Dumnezeu sa va aibe in paza sa.

LiaMaria

Rugati-va pentru Diana
http://dianadumitru.netfirms.com/

Asa a venit pe lume printesa mea:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=105962

Mergi la inceput