Sa ne amintim de cei "plecati" vesnic (2)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gonghy spune:

Vdrag nu ai facut nimic rau in a primi aceste lucruri,poarta-le linistita. Cand primesti asa lucruri si sunt date de pomana,in amintirea cuiva drag sa spui:
"Dumnezeu sa-i primeasca!" si e suficient.


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=93574
Povestea fetitei noastre
http://community.webshots.com/user/gonghy
Poze cu noi
Laura si bebe Maya 19.09.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gonghy spune:

Fetele dragi voi pe unde umblati?
Bine nu la ora asta,ca eu nu am somnic inca dar asa in rest??
Hai mai povestiti cate ceva,stiu ca se apropie sarbatorile si va este tare greu fara cei dragi si mie la fel dar......ce putem face??
Asa e viata cu bune si rele

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=93574
Povestea fetitei noastre
http://community.webshots.com/user/gonghy
Poze cu noi
Laura si bebe Maya 19.09.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laina spune:

da, mah gonghy, e greu, fir-ar ea....

io n-am mai scris multa vreme, fiindca nu ma mai prea incadrez in "peisaj"...dispute despre ce e crestin si ce e nu, voia lui dumnezeu....eu nu ma bag la astea, si daca zic ca-s atee o sa-mi sara lumea in cap. asa ca....

noi nu faceam brad de craciun, nici eu nici Daniel. si in cartier la noi era un bradut mic si frumos, numai bun. il impodobeam pe ala, se vedea si de la fereastra mea, si de la a lui. aveam fiecare cate o "jumatate" de brad de facut, era un fel de concurs...cel mai frumos era cand mai si ningea...

la bradul ala mi-a dat prima data de inteles ca tine la mine...ne ocupam fiecare de jumatatea lui, si el a venit si a agatat pe partea mea un glob in forma de inima...

nu stiu, pare absurd, siropos, ca intr-un film prost...toate chestiile astea acum, cand el nu mai e...

si stiti ce e mai siropos? eu. Eu. in cele doua craciunuri care au trecut fara el, m-am dus si-am agatat glob-inima in brad...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oliv75 spune:

buna,
e prima oara cand scriu aici dar vreau sa-i pomenesc pe bunicii mei dragi, care au murit anul acesta. Mi-e greu sa scriu de teama sa nu plang. Bunicii de care va vorbesc sunt parintii mamei, locuiau in Ardeal intr-un orasel micut, unde m-am nascut si am stat primii ani ai copilariei. Cele mai frumoase amintiri de acolo vin...
Acum vreo 2 seri ma intrebam ca atunci cand o sa-i revad (in viata de apoi) cum mi se vor arata? Tineri (desi eu nu i-am cunoscut asa, normal), cum erau la varsta copilariei mele sau la sfarsitul vietii, atat de batrani incat asteptau sa-si gaseasca linistea...
Din pacate nu am putut sa ajung la inmormantarea lor dar uneori ma gandesc ca asa a fost sa fie, sa nu-mi iau ramas-bun. Dupa ce au fost casatoriti 67 ani(!) au murit la doar 3 luni distanta unul de celalalt , ne asteptam la acest deznodamant pt ca mai mare decat dragostea noastra (a copiilor si nepotilor) fata de ei era neputinta lor de a sta separati.
Dumnezeu sa-i ierte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona3176 spune:

salut toate fetele
duminica 16 decembrie am facut parastasul de 6 luni,a unicului meu fiu ,ANDREI.Greu foarte greu,nu am cuvinte sa va descriu cita durere a fost si va fii.Vine Craciunul si ANDREI nu mai este,nu mai am cu cine impodobii bradul,nu mai am la cine sa daruiesc cadouri,este foarte greu.Nu pot sa ma obisnuiesc ,parca trebuie sa vina de undeva si nu mai vine ,si eu tot astept si el nu mai vine.Am cumparat un bradut natural in ghiveci si il voi planta pe mormint ,sa aiba si el un bradut de craciun.
Sa ma scuzati daca va intristez si va urez sarbatori fericite!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Simona, imi pare rau sa aud ca ai o astfel de durere. Ne intristezi insa nu e vina ta, e bine ca ai venit aici sa vorbesti cu noi. Doamne, ce greu trebuie sa iti fie! Intr-adevar sarbatorile nu isi mai au rostul fara cei dragi, insa pentru ei trebuie sa zambim macar un pic si sa trimitem zambetul nostru catre cer, catre dragii nostri pentru ca ei sa vada ca suntem bine, sa nu le ingreunam sufletul. O sa ii trimit si eu mamei mele dragi un zambet si poate ma va vedea de acolo de sus.
Mi-e doooorrrr de mama mea!!! As vrea sa o vad, sa o aud, sa o vad trebaluind prin casa, sa o cert ca face prea multa treaba, sa ii aduc un cadou de Craciun si sa ma intreb daca ii va placea. Mi-e dor de mancarea ei buna, de mainile ei dibace care stiau sa faca orice, orice....E primul Craciun fara ea. E atat de greu de conceput! Acum parca resimt si mai rau lipsa ei. Mamica mea draga te iubesc!
Sa aveti un Craciun linistit si un an nou fara durere si necazuri!


"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

http://community.webshots.com/user/Crinutz - Grecia 2006/2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gonghy spune:

Dragele mele stiu ca la toate ne este greu dar eu tot o sa va fac o urare,asa ca...

Va doresc ca noul an sa va aduca pace in inima si'n suflet,bucurii,fericire si tot ce e mai bun si mai frumos pe lumea asta.
Un Craciun fericit si un AN NOU mai bun decat acesta!


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=93574
Povestea fetitei noastre
http://community.webshots.com/user/gonghy
Poze cu noi
Laura si bebe Maya 19.09.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lore03 spune:

Offfffffffffffff.Ce tristete!!!Nu ma bucur deloc de sarbatorile acestea.Vreau sa fim toti trei fericiti ,il vreau inapoi pe VIO .
Doar fata ma mai bucura .Daca nu ar fi ea nu as mai fi vrut sa traiesc.

Va doresc la toate un an mai bun si Dumnezeu sa ne mai aline durerea .Iar pentru toti cei plecati dintre noi

un suflet trist

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Doamne, am intrat aici sa vad ce se mai discuta...De fiecare data ma umfla plansul cand citesc despre atata suferinta...povestea lui Lore, povestea mamicilor care isi plang puii, tare greu imi este pana si mie, ca-mi imaginez ce-o fi in sufletele voastre.
Fetelor dragi, pomeniti-va mortii cu tot atata iubire ca pe vremea cand ii imbratisati si ii sarutati in momente fericite care acum sunt numai amintire! Dumnezeu asculta rugaciunea celui ramas singur, vede suferinta lui si pentru asta daruieste si mai multa mila sufletului celui plecat. Lasati-i pe cei care nu mai au treaba cu mortii lor sa faca ce vor, iar voi rugati-va pentru ai vostri, in fiecare zi, aprindeti-le lumanari, daruiti pentru ei orice lucru folositor si faceti toate astea din suflet! Nu va departati de biserica, pentru ca Domnul care ne poate mantui pe toti este acolo mai mult decat numai in inimile noastre. Cei adormiti au acum o singura nadejde: aceea a invierii. Daca voi in sufletul vostru simtiti ca va puteti ruga pentru ca parintilor, sotilor, copilasilor dragi sa le fie mai usoara vesnicia, faceti-o din suflet si cu credinta in marea iubire de oameni a lui Dumnezeu! Pentru ca nici un om nu se stinge degeaba: ceea ce este nemuritor in el, sufletul, nu piere in veci, ci numai se muta in alta lume, unde a randuit Dumnezeu.
Pomenirea, rugaciunea, milostenia, aducerea aminte de momentele fericite petrecute cu fiinte dragi care acum nu mai sunt aici, ne ajuta sa ramanem umani, sa aratam ca ne-am iubit si inca ne iubim unii pe altii, si in fine sa implinim cea mai importanta porunca, aceea a iubirii de Dumnezeu Caruia ii incredintam pe cel drag adormit intru vesnicie, si de aproapele nostru, nelasandu-l in uitare ci continuand sa-l iubim si dincolo de moarte.
Sunt alaturi de voi cu tot sufletul! Sa aiba grija Bunul Dumnezeu de noi toti si de cei dragi ai nostri acolo unde sunt ei acum!

Marilena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lore03 spune:

Marilena 12 foarte frumos ai scris

Pentru voi fetele triste ca si mine va doresc CRACIUN FERICIT si Dumnezeu sa ne aduca alinare si putere sa mergem mai departe .

Iar pentru cei iubiti de noi si plecati si Dumnezeu sa ii odihneasca.

un suflet trist

Mergi la inceput