Sa ne amintim de cei "plecati" vesnic (2)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Am tot intrat zilele astea sa citesc aici ce se mai intampla si de vreo 2 zile vad niste polemici care nu isi au rostul la acest subiect. acsintetina, daca vrei sa dai citate, sa iti impui ideile fa-o in alta parte pt ca aici oricum nu se discuta despre parastase (a fost doar o informatie ceruta de o fata), se discuta despre cei plecati, despre cum erau ei, postam amintiri despre ei, asa ca citatele si predicile nu isi au rostul. Sau in Biblie scrie ca nu ai voie sa iti amintesti de ei odata ce au murit???? Scuza-ma dar eu nu ma pot detasa de amintirea celei care mi-a dat viata.
In religia noastra ortodoxa se practica slujba parastasului, se face in biserica de catre preot. Cu siguranta tu ai o alta religie care pe mine personal nu ma intereseaza.
Haideti sa incheiem aici polemicile si sa ne amintim de ai nostri asa cum se cuvine in preajma Craciunului. Iar cei care aveti altceva de spus dechideti fratilor subiecte noi ca e voie!!!

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

http://community.webshots.com/user/Crinutz - Grecia 2006/2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laina spune:

asa....bun. stiti ce nu inteleg io? de ce nu-l lasati pe acsintetina asta sa citeze pana i s-o apleca? si nu mai comentati atata. lasati-l, bre, sa oboseasca, sa se certe singur daca poate.

gata, propun sa nu mai dam nici o replica domnului respectiv.

fetele, fiti vesele, sa fie si ei fericiti.

io is bine, normal ca mi-e dor de el, mai ales cand trec prin fata blocului lui (statea in cartierul vecin) si ma astept sa-l vad la geam... cand vad numarul in agenda telefonului...Da. Asta este. O sa fie cu mine mereu. Impart cu el in gand bucuriile si tot.

am o comoara de fetita care o sa ma faca sa iubesc din nou craciunul...

dar iar o sa-mi fie dor de sampania bauta in fata blocului in noaptea de revelion...

Dar ce coteaza? el e cu mine, il simt aproape, oriunde ar fi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

Acsintetina, nu crezi ca e normal sa iti amintesti de parinti, frati, rude, prieteni care nu mai sunt printre noi?
Eu cred ca fiecare dintre noi am pierdut pe cineva drag. Nu e firesc sa te gandesti la persoana draga, sa-ti amintesti clipele frumoase petrecute impreuna, sa-ti fie dor de acea persoana, sa o pomenesti din cand in cand? Eu nu cred ca Dumnezeu sau Scripura interzice acest lucru.
Cu ce nu sunt eu de acord, si ma enerveaza la culme, mesele intinse dupa inmormantari, si pe care le evit intotdeauna. Adica nu mi se pare firesc si normal ca dupa ce-ti ingropi pe cineva drag, sa mergi la restaurant, sa mananci si sa bei... Dar asta e un alt subiect.


Criss si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lore03 spune:

Ieri s-au implinit 6 luni de la "plecarea "sotului meu.A fost prima noapte in care l-am visat foarte clar .
Astazi Laura a avut prima ei serbare la gradinita .A fost atat de frumoasa .Mi-as fi dorit atat de mult sa fie si Vio langa noi.Dar poate asta a si vrut sa imi transmita ca este langa noi.In vis statea cu mainile intinse catre Laura .
Imi este foarte tare dor de el.

Fetelor va pup pe toate si imi pare rau ca intrebarea mea legata de parastas a provocat polemica .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laina spune:

ei iaca lore! daca era sa i se puna pata, i se punea din cine stie ce cauza...motive se gasesc. Probabil se lua de noi ca facem spiritism, va vb cu mortii, saum ai stiu io ce trasnai. stai calma...sunt oameni si oameni.

Pupa Laura din partea mea si...sigur ca Vio e cu voi. nu stiu cum sa spun..intelegi tu... ei sunt asa de aproape de noi! si daca am avea acces la lumea lor, i-am putea atinge...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:

Cu tot respectul pt durerea voastra va recomand cu caldura sa cititi cartile vestitului medium din State, ALLISON DUBOIS.
Sper din tot sufletul sa va aduca o picatura de alinare in sufletele voastre.

"We Are Their Heaven"

"Don't Kiss Them Good-Bye"


"Secrets of the Monarch"

Personal le-am citit pe primele 2 ,sper sa reusesc s-o achizitionez si pe ultima.
Deasemena, personal, mi se pare extraordinara aceasta persoana, care a reusit sa-mi inlature 99%din scepticism.

http://www.allisondubois.com/








Ile, mami de Vivian (07.03.2006)


http://good-times.webshots.com/photo/2040193270101233639hAhBhR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gonghy spune:

Buna fetelor!
Intru eu cu supararile mele
Am uitat sa va spun ca in ziua in care am facut pomana la amandoi bunicii,am trecut sa las si ceva pungutze de pomana pt ei la niste vecini din blocul unde au locuit cat au fost in viata.
M-am intalnit cu vecina de vis-a-vis cu usa lor si cand m-a vazut cu pungutza in mana asa a inceput sa planga......mi-a spus sa stau linistita sa imi vad de viata mea,de bubulina mea,ca stie cat de mult i-am iubit dar ca au fost batrani si fiecare la randu-i va merge DINCOLO.
Vorbind asa cu ea la usa va spun ca nu mi-am putut indrepta privirea spre usa unde odata locuiau bunicii mei,oooffff da ce plans m-a luat iar......abia mai pot sa scriu.
In fiecare seara spun o rugaciune pt mea si aseara dupa ce m-am rugat pt ea,am inceput in gandul meu sa vorbesc cu ei...cu bunicii mei. Doamne parca imi veneau raspunsuri de la ei la fiecare intrebare de a mea,i-am rugat sa aibe grija de Maya,de mine si sotzul meu,sa ne fereasca de toate cele rele si noaptea iar i-am visat.
Abia asteptau sa raman gravida,ca la cum am pierdut celelalte sarcini imi tot spuneam ca nu vor apuca niciodata sa-si vada stranepoata/stranepotul. Din nefericire bunicul nu a mai apucat a o vedea pe Maya,in schimb bunica a mai apucat primele 3 luni din viata Mayei si era tare fericita cand o vedea,mie mi se parea ca se face mai bine cand imi vede bubulina,dar din pacate....
Imi este dor de ei foarte tare si acum in preajma sarbatorilor ma doare si mai tare ca nu ii am aproape,asa cum era bunica mea cu pareza pe partea dreapta dar putea sa miste manutza,asa framanta ea la cozonaci si erau atat de buni
Chiar am vorbit cu mama mea astazi si am spus ca in memoria ei de Sfantul Craciun voi face in fiecare an cozonaci dupa reteta bunicii.
Era moldoveanca si ieseau o minunatie de cozonaci,uneori abia putea sa-i scoata din cuptor cat de mult cresteau.

Am simtit nevoia sa ma descarc cu aceste amintiri triste dar si foarte frumoase,aici cu voi in acest prag de sarbatori.



http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=93574
Povestea fetitei noastre
http://community.webshots.com/user/gonghy
Poze cu noi
Laura si bebe Maya 19.09.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

B.nica, Acsintetina va rog, sa mutati polemicile pe subiectul despre intoleranta religioasa.

Oana_B
www.fertilityfriend.com/home/ysatis" target="_blank">vesnica aspiranta
I love pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria spune:

Parastasurile si pomenile care le savarsim pentru cei dragi ai nostri adormiti intru Domnul sunt foarte de folos sufletelor acestora. Acestea nu sut nicidecum "jertfe de mancare", ci dovada a iubirii si a comuniunii dintre noi cei vii cu cei adormiti - ca fiind toti "madulare" a lui Hristos . Acestea sunt fapte ale iubirii si milostivirii despre care zice Mantiutorul "Fericiti cei milostivi ca aceia se vor milui". Biserica biruitoare formata din crestinii raposati si cea luptatoare care suntem noi cei de aici se afla intr-o permanenta comuniune. Sfintii mijlocesc pentru noi si sigur multi dintre noi le-am simtit ajutorul. Tot asa si noi mijlocim pentru cei dragi noua, iar pentru milostenia noastra in numele lor, Dumnezeu le da si lor iertare si nici pe noi nu ne lipseste de roadele acestei milostenii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vdrag spune:

Va salut fetelor! Este prima oara cand scriu la acest topic si asta pentru ca am un mare semn de intrebare pentru ca nu stiu ce ar trebui sa fac! Acum cateva saptamani soacra cumnatei mele a murit in spital din cauza unei tumori la cap. Pentru cumnatul si cumnata mea a fost o perioada destul de grea iar slujba la biserica a fost emotionanta. Astazi, cumnata mea a facut ordine in toate lucrurile pe care soacra sa le-a avut si mi-a telefonat pentru a ma intreba daca doresc sa vin pentru a alege din imbracaminte pe care a avut-o, ceva care as putea purta, mai ales ca soacra sa a avut lucruri frumoase dar care nu sunt stilul cumnatei mele. Fara sa ma gandesc prea mult, am acceptat si dupa ce am probat o multime de lucruri, am reusit sa aleg cateva. Insa ajungand acasa, am inceput sa imi pun intrebarea daca am facut bine ceea ce am facut si daca ar trebui sa fac ceva inainte de a purta aceste lucruri. Imi puteti da cateva sfaturi, va rog? Nu de alta dar nu as vrea sa stau cu gandul ca am facut ceva care nu va fi bine pentru mine sau familia mea!

Mergi la inceput