afara din patul nostru!

afara din patul nostru! | Autor: Siminna

Link direct la acest mesaj

Buna.
Nu stiu unde in alta parte as putea sa intreb asta, in principiu daca as stii vreun psiholog de copii bun, l-as plati numai sa-mi dea citeva sfaturi. Intreb si mamicile psiholoage de pe forum, am vazut ca exista si dau sfaturi pe-aici, sper sa ma ajute si pe mine.
Am o fetita de 3 ani cu care dormim in pat de la virsta de 1 an, cind a refuzat cu obstinenta patutul. Din comoditate, nervi cedati, oboseala, etc, am cedat si de atunci dormim toti trei in pat bine mersi.
Surpriza este ca al doilea bebe e pe drum. Sint totalmente in ceata sinu stiu ce voi face, sincer, nu-mi vine in cap nici o idee de cum o sa ma descurc cind o sa vina bebe.
Vreo sugestie??
multumesc tare mult anticipat.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

mergi cu ea si alegeti pat nou de fetoita, decoratiuni, ii pregatiti camera ei implicand-o.
dupa aia, treceti la dormit cu bb doiu in pat;-)))))



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

Bun sfatul Sabinei,dar daca nu reusiti sa o adaptati/obisnuiti la camera si patul ei pana vine bb2,eu nu as face schimbul brusc.Adica nu o muti in patul ei cand vii de la spital cu bb,poate starni o gelozie mare si un sentiment de inferioritate in fetita mare. Deci,daca nu reusiti pana vine bb2, las-o in pat pe cea mare si pe bb in patut,langa voi. Extenuant,dar eu asa as proceda o perioada,pana schimbarile se produc de la sine. Oricum,probabil dupa experienta cu fetita mare n-o sa-l luati pe bb2 in pat cu voi degraba. Apoi,cand bb are 6 luni si doarme toata noaptea,poti instaura o noua regula,amandoi copiii in camera lor,impreuna. Eu cred ca asa as proceda.

Baiatul meu are 5 ani si doarme cu mine,nici nu concepe altfel,dar e obicei bine inradacinat,la 3 ani mi-ar fi fost mult mai usor sa fac schimbarea. (asta spun privind retrospectiv,la vremea respectiva mi se parea imposibil-asa cum vi se pare si voua acum probabil. Nu te baza pe las' ca creste si o sa inteleaga altfel)Problema la noi e ca fi-meu da din picioare noaptea ca un cal de curse,in directia opusa mie,bineinteles si sotzul nu suporta "stressul" nocturn asa ca si-a luat calabalacul si s-a mutat in alta camera. Asta e mult mai nasol decat in cazul vostru.

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.

Anca
carnaval
Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lore71 spune:

daca va permite spatiul, cumparati un patut frumos,cum bine spunea Sabina, ales de fetita ta, dar pentru inceput, lipeste patutul mic de patul vostru.E greu ca dintr-odata sa o "expulzezi"in camera ei;explica-i ca asa cum fiecare are periuta lui de dinti, hainutele lui etc,la fel e si cu patul .Daca ai o carte de povesti mare cu ilustratii, foloseste-o:alege o poveste cu o printesa care doarme in patul ei, in camera ei si insista pe imaginea respectiva:culoarea patului,asternuturile detalii .Nu e usor,dar lipind patutul de al vostru, se va obisnui iar apoi nu va fi decat un pas sa o convingi sa mutati patutul in alta camera.Sper sa-ti fi fost de folos.Cu drag,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Nu stiu cum vezi reusi cu fetita, dar pe bb2 ar fi bine sa-l puneti de la inceput in patutul lui separat de al vostru.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

quote:
Originally posted by mariamunteanu

Nu stiu cum vezi reusi cu fetita, dar pe bb2 ar fi bine sa-l puneti de la inceput in patutul lui separat de al vostru.

Maria



Baietelul meu doarme cu mine de la aproximativ 2 luni. Din comoditate, zic eu. Se trezea noaptea, il alaptam iar cand vroiam sa-l pun in patut, plangea. Si nu l-am mai pus in patut, a ramas cu mine in pat. Acum are 4 ani si 6 luni si nici nu concepe sa doarma singur sau la mama. N-a dormit nicio noapte fara mine.

Criss si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Siminna o sa te descurci intr-un fel! Nu am astfel de experienta, dar din discutiile cu alte mamici am tras cam urmatoarele concluzii.
Daca poti incearca sa o culci singura, dar nu insista foarte tare, pentru ca sa nu para ca este din cauza bebe 2.
Majoritatea mamicilor cu care am vorbit au sfarsit prin a dormi cu amandoi in pat, apoi pe la un an al celui mic i-au mutat pe amandoi in alta camera.
Poti incerca sa culci bebe 2 in patut langa voi.


Off topic... fetelor nu exasperati...si baietelul meu nu accepta sa doarma singur. Am incercat la 4 ani, la 5 ani, la 6... mi-a reusit cam de 3 luni (in decembrie implineste 7 ani). Fara prea multe insitente, fara plansete. Este adevarat ca si acum, daca vrea la baie ma striga pe mine, ca spune ca-i este frica sa mearga la baie. Ma duc, il duc, apoi se culca singur la el in camera.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

hai sa te incurajez si eu, in sensul ca nu esti singura in aceasta situatie: si Vladu' meu doarme cu noi in pat, la 3 ani si 2 luni.
deocamdata trecem printr-o perioada foarte stresanta, asa ca nu mi-am propus inca sa schimb ceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOR spune:

...O, Doamne...
"Dragut" subiect! Imi amintesc cum la primul copil pe care l-am crescut regulamentar , patrulam toata noaptea luandu-l in brate , punandu-l in patutz, esential era sa nu las copilul sa ne invadeze teritoriul. De la 3 ani si jumatate am incercat sa-l culcam in camera lui. Povesti de seara, vraja marii...cum atipea el, fuga in patul conjugal. Ma simtea si imediat auzeam chemarea la ordine "mamiii...". Iar ma duceam la el...si uite-asa ma plimbam toata noaptea, ca nu voiam sa dorm cu el in camera lui, ci doar sa stau putin pana adoarme. Dimineatza eram chiauna, nici nu mai stiam unde dorm, mi s-a intamplat si sa cad din pat, ca eu dormeam pe furate, ca sa ajung in patul meu.
Dupa ce m-am chinuit cu spor toata iarna, in primavara cand copilul incepuse sa se obisnuiasca , din cauza unei defectiuni tehnice s-a sistat caldura, astfel am fost nevoiti sa stam toti 3 in aceeasi camera pt o luna ( am montat de urgenta centrala termica, era abia la inceput, ne-au tb o gramada de aprobari). Si astfel efortul meu a fost zadarnic, a tb s-o iau de la inceput...
...In cele din urma puiul s-a obisnuit sa doarma singur, iar cand a aparut bebe 2 a fost putin gelos ca dormea in camera cu noi (bineinteles, in propriul patutz), dar l-am convins ca el e baietel mare si are camera proprie , decorata frumos , cu tot ce ii trebuie.
O lenjerie de pat noua , cu ursuletzi, aleasa impreuna a fost, de asemenea , un argument convingator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminna spune:

va multumesc din suflet, sinteti foarte dragute ca mi-ati raspuns, stau si ma gindesc care ar fi cea mai buna solutie...
cred ca am sa-ncerc sa o mut usor usor, la inceput poate cu mine cu tot in camera ei, dupa ce o sa investim ceva bani in redecorare, dupa care am sa ma retrag discret, cu riscul de a ma trezi cu ea peste noi, nu?. o sa va tin la curent cu mersul procesului. :)
va pup dulce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loren@ spune:

Nici eu nu stiu cum voi reusi, dar in dec ii vine patul..am comandat unul care sper sa o atraga pe Bia semanind mai mult cu o jucarie decit cu un pat...si eu vreau sa doarma in patul ei, nu cu noi, dar momentan pina vine patul sta inca cu noi, ca in tarc nu mai am incredere sa o las, pentru ca am prins-o intr-o seara cind se pregatea sa sara si de atunci m-am speriat!Ea are 1 an si 10 luni!

Bia

Mergi la inceput