Croitorie - sfaturi si idei(Capitolul 5)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

quote:
Originally posted by midasnu

Aura, linia curba de la pantaloni o faci cu florarul de la librarie, asa am mai auzit fete, si chiar cand m-am dus la croitor am vazut ca avea unul mare, si e valabil si la maneca (rascroitura bluzei)

Elena 17+



Am incercat asa. Am vreo 4 florare dar nu merge. Probabil imi trebuiesc mai mari? Astea sunt pe numere?sau cum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia72 spune:

Buna fetele!

Am vrut sa va pun poza cu sarafanul dar nu merge photobucket-ul.Am sa mai incerc.
Guguluff,super tare geanta!Totusi eu zic sa-i pui ceva tare in interior.Am gasit la JUKI ceva ce seamana cu masina pe care o vreau eu.
http://www.juki.co.jp/household_en/pism/index.html
Se coase foarte usor pe ind. Ptr.mine tocmai masa e importanta(pe langa puterea de tragere,viteza).Eu rar scot partea cu accesorii.

Deocamdata nu mai am de cusut,asa ca imi croiesc un fel de hanorac din polar.De fapt as vrea sa fac un fel de trening asa de purtat prin casa. Numai ca ajung iar la pantaloni,dar ptr.casa cred ca ma risc iar.

Am sa revin imediat ce pot intra pe photobuchet.

Va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Alina a iesit frumusica geanta. Sa o porti cu placere.
Miset am si eu o mare rugaminte la tine, daca se poate, daca nu fara suparare. Pot sa te vizitez sa imi explici pe material cum se executa o camasa?(partea de la mansetele manecilor si partea cu platcile in fata la butoniere?). Daca nu se poate nu e suparare.
Aaaaaaaa si inca ceva. Nu ai nevoie de un ajutor, stiu sa trag la masina, fara sa ma platesti. Plata consta in explicatiile si sfaturile pe care mi le dai. O punem de o colaborare? Ma gandesc ca vin sarbatorile si oi avea multe comenzi de rezolvat si un ajutor ti-ar prinde bine, mai ales ca nu te costa. Ce zici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Am promis tipar de pantalon. Daca se vede bine, e inteligibil si va place va trimit si de rochie, fusta, vesta. Ok? Asta numai daca vreti

http://good-times.webshots.com/album/561439358SoGpCa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia72 spune:

Si-a reveni! Sarafanul fata:
http://i186.photobucket.com/albums/x174/iulia72/AAAA0010-1.jpg mi se vad si "cizmele"
si spate (in poza mi se pare ca am o imensa cocoasa)
http://i186.photobucket.com/albums/x174/iulia72/AAAA0013-2.jpg

Dionisia ma intreba de unde am tiparul.Il am de la Guguluff (de pe Burdastyle)ptr. care ii multumesc.

Iulyp,uite ce florare folosesc eu.Sunt foarte practice!
http://i186.photobucket.com/albums/x174/iulia72/AAAA0016-1.jpg
Mai lipseste din poza un liniar de 1m pe care il folosesc foarte mult cand masor perdelele.

Acum va las, ca ma apuc de treaba!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomari spune:

Buna -telor,
Alina la masina ta cosi tiv ascuns cu piciorus special (are in program operatiunea asta)? E nemaipomenit; cel mai urat imi este sa fac tivul de mana ascuns, adica sub surfilare. Geanta e tzais si eu am dat 500.000 de lei pe una asemenea acum 3 ani (daca n-am avut inspiratie.)

La mas de cus cu masa cosi cracul si maneca la fel doar cu mai multa atentie; inainte o mai luam si eu pe aratura si coseam si alte parti dar dupa ce te obisnuiesti nu mai conteaza masina.

Diana ai dreptate. Fiica unei cunostinte a facut sc. profesionala (vreo 2 ani jumate)de croitorie si i-am cerut cursurile. Intradevar avea scheme dupa cum se construieste un tipar dar nu stii pt cine cu toate masurile luate. La toate tiparele se adauga un nr de centimetri (cel putin 2)ptr. lejeritate dar pe toate partile incat la urma radeam cu mama ei ca nu se potrivea la niciuna.

Acuma eu ma intreb croitoresele de pe vremuri care nu aveau atatea ustensile cum reuseau sa coase costume si tot felul de rochii? Soacra mea imi spunea ca la ea la Blajani era o croitoreasa care lua masurile cu materialul dadea semne (cu coaja de sapun) si-l croia direct. Adevarul e ca exista tot felul de secrete pe care numai cineva cu experienta si mai ales dispus sa ti le explice te pot ajuta f. mult.
V-am tinut destul de vb, Tonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_roxana spune:

Servus fetele.... Ce dor mi-a fost de voi. Sa nu credeti ca v-am uitat. Am mai citit mesajele voastre dar nu am avut timp sa intru.
Iulyp, vreau sa-ti spun ca e super sarafanul. Si iti si vine bine. Vroiam sa te intreb, unde ai gasit florare asa mari? Eu am cautat dar nu am reusit sa cumpar decat de acelea care sunt folosite si de elevi la scoala. Si sunt foarte foarte mici.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_roxana spune:

Revin..... mi-e asa de rusine... in loc de iulia am scris Iulyp.
Sorry

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomari spune:

Revin -telor

1.Iulia 72 sarafanul e de *****;
In legatura cu mas de cusut Juki poti da mai multe detalii (pret in rap cu nr. de operatii)? In Bucuresti au reprezentanta? m-ar interesa un nr de tel.
In leg cu florarele : cum ti-as putea trimite bani ca sa-mi cumperi si mie un set (bineinteles sa acopere toata cheltuiala)
2. Iulyp iti multumesc f.f.f. mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia72 spune:

Nu-i nimic,Diana!Sunt cumparate din Bucuresti.Fosta mea sefa mi le-a luat din Dragon (cam asa ceva)si au costat cam 300 000lei vechi.

Mergi la inceput