Croitorie - sfaturi si idei(Capitolul 5)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tomari spune:

Made in Germani amandoua. Prima "Victoria" am ales-o dintr-o rev. Neckerman; desi aici nu se stie de marca asta, in Germania erau mai multe tipuri si fara sa o laud e o marca f.b. Eu nu le ung decat cam la trei luni si nu am probleme cu ele.

Tonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miset spune:

aura vezi sa nu mai aiba suruburi ascunse sub niste capacele de plastic ca si niste actipilduri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miset spune:

alina, pielea o poti coase si la masina casnica numai ca trebuie sa ungi mereu cu ulei sau cu un piciorus special dar la mas casnice mai rar gasesti decat la cele vechi.de cele doua mas nu am auzit dar pretul este bun, acum depinde cat de veche este si mas.fiindca brather-ul este in jur de vreo 1500euro.acum vezi tu cam ce ai vrea sa cosi tu din piele,ca iti trebuie si ac special pentru piele gasesti in mercerii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Aura, linia curba de la pantaloni o faci cu florarul de la librarie, asa am mai auzit fete, si chiar cand m-am dus la croitor am vazut ca avea unul mare, si e valabil si la maneca (rascroitura bluzei)

Elena 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Da, abia am gasit si eu un set de florare, nu prea se mai poarta la scoala asa ceva.
Miset, am cusut piele pe masina casnica. Am piciorus de teflon si ac de piele si ata de piele. Mi-am facut pantaloni si nist accesorii. Doar ca nu le-am pus betelie si abia am cusut fermoarul. Nu m-a satisfacut casnica, sincer. Am vazut masina de la Pfaff, model din '54 care tragea prin piele(6-8 straturi) niste cusaturi frumoase...
Aura, incearca cu florarul cum spune Elena, linia aia e ca un J si merge trasa.
Tonia, am vazut ca Iuliana si Dana sunt foarte multumite de overlock-ul Privileg. E de la Quelle si cica isi face treaba bine. Si oricum ce face neamtul, face bine... Asa, ca... Sa le stapanesti sanatoasa.
Am facut si eu o geanta dupa ideea Alinei, din blugi taiati. Din craci am facut pantalonii Elizei si restul geanta. E moale, nu sta teapana. Asta e, n-am gasit cu ce s-o intaresc.
Interior: http://i146.photobucket.com/albums/r243/Guguluff/Croitorie/IMG_3292.jpg
Exterior: http://i146.photobucket.com/albums/r243/Guguluff/Croitorie/IMG_3294.jpg
Pup.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miset spune:

alina vezi in mercerie este intaritura speciala pentru posete si merge fb. eu fac plicuri de ocazie cu ea. adica din acelas material ca si rochia deci nu material cum este blugul mai moale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Iubitele, ma roade o intrebare... Cum se pot coase cracii la pantaloni, manecile, etc pe masinile cu masa? Ma rog, industriale sau nu. Te chnui sa turtesti materialul, cosi de pe dos sau cum?
Miset, am luat o chestie tare, neagra, cam ca un plastic, aproape. Dar dupa ce am terminat geanta. Inainte sa o gasesc pe asta, intrebam si imi dadeau din aia pt gulere, ca mai groasa nu au. Aaa, si tineau la mercerie filtru de aspirator si filtru de hota, la metraj. Dar manere de genti si intaritura de genti, nexam...

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ppisic spune:

Nu am apucat sa citesc tot, dar raspund pe scurt: Iuly, recunosc ca povestea cu aspiratorul e foarte amuzanta

Tomari, fiecare 'autor' are tiparele sale de baza...De fapt fiecare companie are tiparele sale...Un tipar de baza este construit dupa anumite dimensiuni ale corpului, cu diferite adaosuri de lejeritate ( functie de material si tip de produs) Dupa ce ai gasit un tipar si o gama de marimi potrivita incepi sa te 'joci' cu tiparul de baza...


Va pup si fug la somn, maina inca o zi plina de tipare

-------------------
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Neata fetele, harnicute,

Alina, chiar nu inteleg intrebarea, mie mi se pare ca e mult mai simplu la masina cu masa, si nu inteleg unde trebuie turtit materialul, eu ma obisnuisem pe cea cu masa, aranjam asa de bine materialul! si la pantaloni era simplu, chiar am observat in pozele voastre la masini, voi nu aveti partea din fata, cutiuta, unde se tin diferite chestii, voi nu o tineti in masina cand coaseti? eu nu am incercat fara ea, chiar mi se pare ca nu mai tin materialul cum trebuie...

Vianne o veste ceva? cum iti mai este?

Va pupic fetele, o zi minunata va doresc!



Elena 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Elena, eu tin partea cu accesorii a masinii in general, dar o scot daca cos ceva circular. Spre exempu la pantalonii pititcei sau la o bluza de jerse(tivul manecilor) mi se pare ca e prea gros bratul liber, ma rog nu intra piesa circulara decat intinsa. Asa m-am invatat, nu stiu cum as coase tivul la pantaloni cu acul dublu(de pe fata) sau tivul ascuns daca as avea masina cu masa. Trebuie sa ma pun la masina lui maica-mea sa incerc. Servici usor
Alina, ne e dor de tine. E totul ok?


ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput