Croitorie - sfaturi si idei(Capitolul 5)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Stati sa va zic. Mosorelul e ala cu ata? Suveica e aia unde sta mosorelul? Eu am pus ulei si in chestia aia, era la baza metal si deasupra plastic. Si pt. ca nu se intindea am intins eu cu pensulica. Aku' daca facui prostie ata ete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomari spune:

Buna dimineata -telor, vad ca sunteti foarte matinale.
Patentii despre care vb. Aura
http://i235.photobucket.com/albums/ee146/tomari_album/DSCI1533.jpg
si mas de cus
http://i235.photobucket.com/albums/ee146/tomari_album/DSCI1532.jpg
http://i235.photobucket.com/albums/ee146/tomari_album/DSCI1529.jpg
http://i235.photobucket.com/albums/ee146/tomari_album/DSCI1531.jpg
Vreau sa va intreb ceva; se gaseste ata de cusut foarte subtire dar foarte rezistenta; am vazut in comert de polyester dar tot are scame. Daca da, unde?
Am primit doua carti despre croitorie si din ce am apucat sa vad difera modul de constructie a tiparelor.E drept ca e diferenta mare de ani intre ele dar tiparul clasic ar trebui sa se construiasca la fel, nu? Am si eu fix-ul meu cu constructia tiparelor.
Incerc mai tarziu sa copiez cateva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miset spune:

aura mosorelul este cel care intra in suveica.dar daca mosorelul este de plastic nu trebuie uns deoarece se dasfasoara prea repede ata.numai la cel de metal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomari spune:

Aura nu te speria,dai inainte. Si eu cand mi-am luat mas de cusut electrica (Victoria) ma mai uitam la ea ca si curca-n lemne. Unde mai pui ca si cartea tehnica e in germana; ma mai ghidam dupa imagini dar intre teorie si practica nu poti pune "=".

Aura imi poti trimite si mie pe PM acele indicatii (despre tipare)?

Vianne, nu ne mai dai nici o veste! Despre Elena 17+ mai aflam cate ceva dar tu cum te mai simti? Asteptam vesti bune.
Tonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

tomari eu am o carte de construit tipare si trebuie intai sa o scanez. O sa incep operatiunea de azi dar nu stiu cat dureaza ca sunt cu timpul liber mereu in incurcatura. Hai sa incepem altfel. Sa incepem sa scanez pe parti. Incep diseara dupa 10 cand o sa am bebeii culcati ca sa n-am surprize( cu ei langa mine imi e absolut imposibil sa fac ceva, sunt tare curiosi si inconstient distrugatori, si cum cartea nu e a mea...). So maine dim. cel tarziu iti livrez constructia tiparului la rochii, sau fuste, sau pantaloni, sau veste. Parca astea erau.
Pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

miset saru'mana pt. explicatii si mai ales pt. rabdare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomari spune:

Multumesc anticipat, oricum e bine; ma intereseaza rochii si pantaloni. Trimit si eu ce am ca sa vedem dupa care ne putem orienta mai bine (ne descurcam sau mai tare le incalcim ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia72 spune:

Servus,fetele! Cat ati scris!Urez bun venit fetelor noi Sasha si Miset!

Eu raman tot la parerea mea: masinile vechi sunt mai bune! Si cu cat sunt mai grele cu atat sunt mai bune,ptr. ca piesele,angrenajele sunt din mat. bune. Cele usoare sunt de plastic.Am auzit de la un mecanic de mas. ca cineva i-a adus un triploc la reparat si avea piesele din plastic suflate cu crom;asa ceva nu vazuse,dar nici nu se putea repara.Ptr. ca am muscat-o cu masina noua(SINGER)nu mai imi trebuie.

Iulyp,tu ai Singer ca si mine,eu o am de 4ani si nu am uns-o ptr. ca nu se desface sa ajung la angrenaje.Am incercat o data si mi-am dat seama ca daca mai continuam sa desfac suruburi desfaceam toata carcasa. oRICUM AM RAMAS CU UN SURUB PE CARE NICI IN ZIUA DE AZI NU STIU DE UNDE L-AM SCOS.
Am cusut si pe ind. BROTHER si JUKI.Sunt foarte bune!
Guguluff,sa stii ca juki e buna.Din asta mi-a promis ca imi aduce:semi-ind. Tricoul ti-a iesit super!Si caciulita piticei.

Sasha,as vrea si eu tiparul ptr. rochie. Am sa-ti trimit un PM cu adresa mea de mail.

Mi-am terminat sarafanul.Deseara voi face poze si le voi posta .

Va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Iulia, esti mai libera, ce bine. Astept sarafanul. Si eu ma gandeam ca Juki e mai buna, tot semi-industriala e si asta dar e din '70, toamna, ma rog, e veche. Sa vedem, daca trage si piele. Tu ai aflat pretul pt aia pe care ti-a promis-o? Coase doar drept sau are mai multe cusaturi?
Fetele, daca va ies tipare costruite de voi, ma abonez si eu la carte. Dar ma gandesc... Doamne, sa mai si desenez tiparul, sa calculez, sa trasez... Abia il copiez din Burda.
Tonia, ai masini tzepene de cusut, cred ca trag bine. Sunt nemtesti amandoua, nu?
Aura, si sus trebuie uns dar cum zice si Iuliana, s-ar putea sa nu mearga desfacuta. De obicei au un surubel in stanga sau in spate, tot pe partea stanga ca sa-i scoti carcasa de plastic.
Pup.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Alina eu mi-am facut aku un an tipar pt. pantalon dar m-am impotmolit la partea dintre picioare ca n-am stiut cum sa fac linia aia curba.
Iulia merci de info. Si a mea e incapsulata, partea de sus nu merge desfacuta. simai nou am descoperit ca ii lipseste un surubel. Oare ofi ala care ti-a ramas tie pe dinafara?Dami-l inapoi

Mergi la inceput