Croitorie - sfaturi si idei(Capitolul 5)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tomari spune:

Alina unde ziceai ca te strange sau tipa (culoarea?); si mai ziceai ceva de maneca dar din foto nu se observa nimic (chiar daca eu lucrez cu ). Cred ca esti ca mine: de cate ori lucrez ceva la final gasesc tot felul de defecte. Sa o porti cu placere sanatoasa.

Hai sa va spun un pont de la o cunostinta ; distanta dintre ac si bratul din dreapta determina natura materialului de cusut-cu cat distanta e mai mare presupune un material mai gros. Asta am aflat-o in urma cu 20 de ani; nu stiu daca mai e valabila la noile tipuri de masini.
Noapte buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miset spune:

bine viteza este mult mai mare, dar nu mi se par periculoase.Mesterul unde am facut eu practica imi spunea ca este ca si condusul masini auto"vrei viteza ?calca pedala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miset spune:

dar cea computerizata este si mai pretentioasa si si are si suveica sus si graifarul este de plastic si la gros nu prea merge,si daca ti se rupe acul de mai multe ori graifarul se crapa si este mai greu .fiindca nu poti face altul,iti trebuie sa faci comanda ,si iti dai seama cat ar fi unul ,fiindca la brather piesele sunt scumpe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Alina, stai linistita, asta te sperie pe tine, viteza? eu am lucrat pe masina industriala, cum zice si Miset, daca apesi pedala ai viteza, dar nu sunt periculoase, in schimb au asa o "putere" se simte cum intra acul in material, mult mai hotarat, parca. Ma rog, parerea mea. Oricum ce imi place mult la masinile industiale este ca au masa lor si masina este la nivel cu masa, adica poti aranja materialul altfel, mie mi-a trebuit ceva timp sa ma obisnuiesc cu masina asta electrica pentru ca este mai inalta decat masa (eu am avut una obisnuita cu pedala).

Va pupic fetele, sper sa am mai mult timp azi de vorbit cu voi, ieri a fost o zi DEMENTA

Elena 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dionisia10 spune:

Sasha, eu as fi incantata sa primesc cartea despre rochie, chiar am in lucru una, adresa mea este:
pe PM
mersi mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

quote:
Originally posted by miset

draga iulyn masina se unge cam o data pe saptamana depinde cu material lucrezi.vezi ca sunt niste orifici pe masina,si pe la graifar se mai pune cate o picatura de ulei cu pompita.sper ca iti este de folos.



Cand zici orificii te referi la cele de sub piciorusul de cusut?
Ce e ala greifer? Pe unde e?
Merci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Am reusit sa scot tablita aia de sub piciorus. Maaaaama ce de scame erau adunate acolo. Nu avea nici un surubel ce trebuia desfacut. Am mai incercat si alta data dar n-am reusit aku nu stiu cum am reusit dar ma bucur ca am reusit. Acum cu periuta de la masina de tuns si cu uleiul tot de la masina de tuns ca Singerul nu avea nimik o sa rezolv treaba. Dar nu stiu daca e complet. In sus trebuie uns si curatat pe undeva?
Multumesc Alina pt. explicatie.
Totusi ce e ala greifer?
Si se da suveica la o parte si se unge sub ea?
Scuze daca sunt stresanta dar trebuie sa invast si chestia asta ca sa ii prelungesc zilele OZN-ului meu, asa cum o alint eu dupa ce n-am gasit-o pe net deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Fetele, nu va mai scrie-ti adresa de mail peste tot. Imediat va umpleti de "spam", primiti mail-ri cu tot felul de reclame si porcarii. Adresa de mail se trimite pe PM ca sa fie mai sigur.
Miset si Elena, merci de impartasirea experentelor. Ideea e ca nici la casnica nu apas pedala cu puture, pana la capat. De, incepatoare...Dar cochetez cu ideea cumpararii unei industriale pt piele. Am niste propuneri bune(300lei) un Necchi plana pt piele si un Juki liniara normala. Ce firma e mai buna dintre ele si e bun pretul?
Sasha, vezi ca si Miset a zis, cele computerizate sunt mai sensibile, nu trag gros. Si o sa ai nevoie, la scurtat un blug, de modificat un palton(geaca), o husa pt vreun fotoliu. Eu am descoperit ca ma pasioneaza materialele dificile, am cusut bluza de jerse cu o mila... Dar cand am bagat acul in nanghinul pt o perna, am simtit ca traiesc. Ma rog, chiar e nevoie sa cosi si gros si te-ar durea sufletul sa strici o computerizata.


ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miset spune:

graifarul este suportul unde sat suveica si acel trbuie uns dra poti pune si o picatura de ulei in suveica numai daca ai mosorelul metalic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Hai sa va spun ce a facut inteligenta mea. Am dat pe acolo pe sub ac si pe sub piciorus cu periuta si pt. ca nu se ducea toata mizeria ce credeti ca am facut? Am bagat aspiratoru. Ce credeti ca s-a intamplat? In secunda urmatoare a disparut suveica. Am albit instantaneu. Credeam ca am mai aspirat si altceva. Noroc ca ieri am golit sacul de la aspirator ca altfel eram boschetar acum prin mizeria din sacul de la aspirator.
Toate bune si frumoase, am aspirat doar suveica pe care am recuperat-o, m-am incurcat in ata ei care era intinsa de la masina de cusut pana in sacul aspiratorului. Cand a trebuit sa pun capacelul ala la loc nu mai intra, era sa rup acul, pe care l-am scos si abia am reusit sa pun tablita aia. Ce mai incursiune. Sa va mai spun ca era sa uit sa ung masina dupa toata tarasenia cu curatatul?
Aveti grija fetelor ca azi e si marti si e si 13. Eu nu cred in balarii din astea dar mai trebe tinut cont si de ele si acordata atentie mare la absolut tot ce faci.
Bafta.

Mergi la inceput