Croitorie - sfaturi si idei(Capitolul 5)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tomari spune:

Din nou prezenta
Alina nu am modificat nimic la dimensiunile foto; problema e ca nici o foto nu o pot sterge. Masurile de la tipare le-am scris mai devreme (de la 62 la 98). Daca ai ceva nelamuriri la tipare spune-mi.
Sasha ne poti da adresa de anticariat ptr. ca sunt interesata si eu de carti de genul acesta si altele. Mie mi-ar place sa-mi pot construi singura tiparele dupa conformatia mea si sa nu ma muncesc cu modificatul tiparelor (mai ales cele dificile).
Se vede ca Astralul a luat net-l ca merge ca naiba; nici mesajul nu-l pot scrie ca se intrerupe (scriu de zor si literele nu apar).
Ma pregatesc ptr. inca o runda sa vad daca reusesc cu celalalt tipar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomari spune:

Tiparele de la pag. 2 sunt bune; la pag 1 le-a incalcit rau de tot; de cate ori incerc sa sterg vreo foto (dubluri) ma trimite inapoi la username si parola. Am facut bataturi de cate ori am introdus datele si degeaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

buna fetele,

Alina, foarte frumos ti-a iesit bluza, s-o porti cu placere, mie nu mi se pare strimta! S-o porti sanatoasa!

Sasha scrie repede 10 mesaje sa scapi de moderare, ca sa iti raspundem in timp real.

Tonia, sa nu stergi tiparele ca vreau si eu sa le salvez, mersi

Va pup fetele, spor in toate

Elena 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _sasha spune:

Hello again!

Tomari...de pe www.alegecartea.net am comandat 4 carti astazi. Nu exista o sectiune speciala de design sau croitorie, trebuie sa cauti prin lista de carti, sigur gasesti ceva (mai putin azi ca le-am luat eu pe toate ) Baietii de la vanzari sunt seriosi, am descoperit ca mi-au fost colegi de liceu..ce mica-i lumea!! O sa mai caut anticariate online demne de luat in seama :D si va voi comunica

Guguluff...eu am PM activat, am incercat sa-ti trimit, dar din pacate imi spune ca tu nu primesti mesaje private. Multumesc pentru sfaturi...si eu cred ca masinile Singer nu isi fac banii (se intampla ca la hainele de firma, platesti marca mai mult). Adresa mea de mail e andreea_spinu@yahoo.com si astept aici ofertele de care vorbeai..poate ma razgandesc, desi sunt aproape sigura ca brother2500 o sa iau. Si inca ceva...deocamdata nu o sa cos cu ea blugi sau stofe mai grosute, dar mai tarziu, dupa ce invat, o sa vreau sa fac hainute si din materialele astea..oare o sa ma tina? (o prietena de-a mea mi-a spus ca e total exclus, o distrug daca o sa cos materiale d'astea..ea cel putin asa a patit cu un minunat SINGER).

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _sasha spune:

aa...si Burda mi-e prietena mai veche, am scos deja cateva tipare, dar nu am avut cu ce sa le cos :(( traiesc cu speranta ca in curand voi avea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Alina e super tricoul si vorba Elenei nu pare deloc stramt ci mai degraba perfect. Dar tu sti mai bine cum te simti in el, poate te incomodeaza.

tomari cata rabdare poti sa ai, si cata perseverenta. Te admir. Desi eu nu vreau tiparul ala te urmaresc cu interes.

Fetele spuneti-mi si mie cum sa ung masina. Unde trebuie sa pun uleiul si cum si cat? N-am uns-o niciodata de 2 ani de cand o am si vreau sa ii fac un bine desi dupa parerea mea nu are nevoie. Dar ce stiu eu? Pe una din voi v-am auzit ca trebuie unsa dupa 2-3 articole cusute. Si cum tin cont de toate sfaturile de la voi trebuie neaparat sa o ung. Multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _sasha spune:

Dragelor...m-am intristat; am vb la Brother si nu se mai importa modelul 2500 , decat sora ei mai mica 2100, drept pentru care m-am reorientat catre:
http://www.brothercom.ro/detalii-masini-cusut-casnice.php?id=352 sau http://www.brothercom.ro/detalii-masini-cusut-casnice.php?id=11

Doresc doar un comentariu scurt pentru cele 2 alegeri ale mele si am terminat cu subiectul asta plictisitor pentru voi.

Thanks!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miset spune:

draga iulyn masina se unge cam o data pe saptamana depinde cu material lucrezi.vezi ca sunt niste orifici pe masina,si pe la graifar se mai pune cate o picatura de ulei cu pompita.sper ca iti este de folos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miset spune:

sasha brather-ul ca msina este fb dar nu cele computerizate,cum este 2100, daca vrei te poti opri la x5700 sau x5500 fiindca au si suveica pe verticala si este mult mai buna parerea mea eu unde am lucrat am lucrat numai pe brather si casnice si industriale si se facea producti nu ce lucram noi acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Iubitele, merci de aprecieri. Bluza nu ma strange, dar cam tipa pe mine(ma rog, e o parere).merci ca m-ati calmat.
Miset, bine ai venit! Ma bucur ca mai sunt fani Brother pe aici. Sa ne spui mai multe de industriale. Eu una ma tem de viteza lor. Spune-mi si mie cat de rapid cos, te rog(comparativ cu viteza casnicelor).
Sasha, ce sa zic, eu as inclina spre cea mecanica. Este mai ieftina cu 550 lei si nu sunt diferente pre mari intre ele, doar faptul ca cea de-a doua este computerizata si are 20 cusaturi in plus. Fa-ti o lista cu functiile amandorora si compara-le. Uite pe Amazon, prima e cotata 4 din 5 stele: http://www.amazon.com/Brother-XL5700-57-Stitch-Function-Machine/dp/B0002KH9WK Si mergi la reprezentanta sa le vezi pe amandoua, eventual cere oferta prin mail intai. Iti trimit maine mail cu ce am eu.
Aura, masinile se ung in special pe partile in miscare. Jos, la suveica sunt 1-2 surubele pe chestiaia aia care se invarte(unde bagi suveica), pui o picatura si invarti de "volanul" din stanga. Scoti capacul de sus si invarti iar cu mana stanga(cosi in gol) ca sa vezi ce se misca. Pui cate o picatura mica la fiecare incheietura(de obicei partile alea nu coincid cu locul pe unde trece ata) dar oricum cosi pe ceva de proba dupa ce o ungi ca sa nu manjesti materialul bun.
Mai scriu maine ca nu mai am loc la calculator.
Va pup.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput