Croitorie - sfaturi si idei(Capitolul 5)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns _sasha spune:

Buna seara sau dimineata!?

Va felicit pentru indemanare si pentru pasiunea cu care lucrati! Preocuparea mea principala in acest weekend a fost sa citesc mesajele voastre, incepand de la cap.1 de anul trecut si am terminat abia acum, destul de tarziu as zice ... Sunteti extrem de pricepute, la un moment dat poate ma primiti in grup, as fi foarte fericita..insa pana atunci prevad un drum luuuung; E minunat ce am gasit pe acest forum.

Flirtez de mult cu ideea croitoriei, de prin copilarie cand o priveam pe bunica facand fete de perne, capoate si altele pentru femeile "din sat"; asteptam sa plece, luam un rest de material si zdup in fata masinii de cusut pana mi-am prins 2 degete deodata..de atunci mi-a fost interzis sa stau in camera cu pricina..whatever
Asadar..Un prim pas in a ma "integra" ar fi acela de a-mi cumpara o masina de cusut, evident! (cu ocazia asta..scuze de off topic, dar simt nevoia catorva pareri). Din oferta nu foarte bogata, m-am oprit catre 2 modele concurente:

1) Brother 2005: http://www.masinicasnice.ro/index.php?page=shop.flypage&product_id=42&category_id=&option=com_phpshop
si

2) Singer Diva 28: http://singer.ro/ sau http://www.mediagalaxy.ro/catalog/item/?categoryId=688&productId=1987&itemId=1122#category_522

Acum...momentan optiunea mea se indreapta catre Brother (are mai multe programe de coasere, are afisaj digital, e mai ieftina...si am avut posibilitatea de a citi mai mult despre ea pe site-ul lor, pe cand Singer sunt cam varza la detalii si promovare). Pe de alta parte, am auzit despre Singer numai lucruri bune, ca e o masina fiabila


Sunt foarte nehotarata, daca va gasiti 2 minute sa-mi raspundeti ati face un om fericit! astept parerea voastra...ea va fi cea decisiva :)

Va multumesc anticipat si va doresc muullllt spor la lucru!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomari spune:

Nu reusesc sa mai copiez tipar. Am incercat sa sterg celelalte foto (selectate toate si delete, nu vrea; individual si delete tot nu vrea) mai vechi si nu le sterge, dar nici pe cele noi nu vrea sa mi le copieze ori de cate ori am incercat. Prima serie de tipare mi le-a dublat desi prima data nu mi le-a vizualizat in album. Nu mai stiu ce sa fac.Daca vrei sa renunti la unele poze nu se mai poate?

Probabil nu vroia deoarece am observ ca aveau aceeasi numerotare;desi le-am dat alt nr. sau nume (ex. tabel masuri) tot nu vrea sa le copieze. Si de fiecare data la upload asteptam un sfert de ora in care imi arata procentul pana a ajuns la 100%100 complet, si tot nu le-am gasit. Oricat de tarziu ar fi cand ceva nu-mi reuseste imi pleaca somnul de-acasa.

Viane la voi nu e ziua? ca tot n-am cu cine vb.
Va trimit masurile din tabel ca nici pe-acela nu a vrut sa le copieze.
masura 62 Bust 47,Lung. Fata 17,Guler 21,Lung. maneca 19
masura 68 Bust 49,Lung. fata 18, Guler 22,Lung. maneca 21
masura 74 Bust 51,Lung. fata 19, Guler 23,Lung. maneca 23
masura 80 Bust 53,Lung. fata 20, Guler 24,Lung. maneca 26
masura 86 Bust 55,Lung. fata 22, Guler 25,Lung. maneca 28
masura 92 Bust 56,Lung. fata 23, Guler 26,Lung. maneca 31
masura 98 Bust 57,Lung. fata 24, Guler 26,Lung. maneca 33
Ma duc sa beau un pahar de vin poate adorm
Noapte buna sau buna dimineata? Tonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomari spune:

Nu reusesc sa mai copiez tipar. Am incercat sa sterg celelalte foto (selectate toate si delete, nu vrea; individual si delete tot nu vrea) mai vechi si nu le sterge, dar nici pe cele noi nu vrea sa mi le copieze ori de cate ori am incercat. Prima serie de tipare mi le-a dublat desi prima data nu mi le-a vizualizat in album. Nu mai stiu ce sa fac.Daca vrei sa renunti la unele poze nu se mai poate?

Probabil nu vroia deoarece am observ ca aveau aceeasi numerotare;desi le-am dat alt nr. sau nume (ex. tabel masuri) tot nu vrea sa le copieze. Si de fiecare data la upload asteptam un sfert de ora in care imi arata procentul pana a ajuns la 100%100 complet, si tot nu le-am gasit. Oricat de tarziu ar fi cand ceva nu-mi reuseste imi pleaca somnul de-acasa.

Viane la voi nu e ziua? ca tot n-am cu cine vb.
Va trimit masurile din tabel ca nici pe-acela nu a vrut sa le copieze.
masura 62 Bust 47,Lung. Fata 17,Guler 21,Lung. maneca 19
masura 68 Bust 49,Lung. fata 18, Guler 22,Lung. maneca 21
masura 74 Bust 51,Lung. fata 19, Guler 23,Lung. maneca 23
masura 80 Bust 53,Lung. fata 20, Guler 24,Lung. maneca 26
masura 86 Bust 55,Lung. fata 22, Guler 25,Lung. maneca 28
masura 92 Bust 56,Lung. fata 23, Guler 26,Lung. maneca 31
masura 98 Bust 57,Lung. fata 24, Guler 26,Lung. maneca 33
Ma duc sa beau un pahar de vin poate adorm
Noapte buna sau buna dimineata? Tonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomari spune:

Inca n-am ajuns la sticla de vin;renunt ca oricum nu mai vad bine.

Ha, ha, mai e cineva care nu poate dormi. Bine ai venit Sasha. Primul fisier de masina nu mi l-a deschis.Daca vrei sa-ti cumperi mas. de cusut si dispui de bani te sfatuiesc sa cauti una performanta pe care sa o poti incerca (toate operatiile) si sa nu fie made in Taiwan etc.Eu optez Singer, Privileg, Husqvarna viking (made in Suedia-robuste),Pfaff(mecanice).In cazul in care ai norocul si stai in Bucuresti fa-ti timp o zi in care sa mergi la reprezentante(nu le spui ca ai fost si la altii ca-si pierd avantul) si sa-ti notezi firma, tipul de masini-nr. de operatii, pretul si apoi acasa sa le compari. Nu te gandi ca acum nu stii foarte multe sa faci, ci la faptul ca atunci cand vei acumula experienta vei vedea ca nu ai toate operatiile necesare ptr. a coase. O cumperi ptr. timp indelungat si e pacat sa regreti dupa aceea (ca oricum tot pe bani e si cea "ieftina".
Vezi ce mai spun fetele maine (adica astazi).

Tonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Neata fetele,

Bine ai venit Sasha! Mie imi place Brother-ul, acum o asteptam pe Alina si Dana ele sunt mai pricepute in masini de cusut.
Tonia o sa ma uit mai tarziu pe scanari, multumim!

Eu mi-am facut sambata o pereche de pantaloni dar au iesit un pic cam mari, cred ca trebuie sa-i mai trag un pic pe lateral, numai ca sa vad ce le fac sus ca sunt pe elastic si asa ce m-am chinuit.... dupa ce-i rezolv va pun si poza.

Va pupic, o zi superba!

Elena 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _sasha spune:

Va multumesc pentru promptitudine, se pare ca nu am fost singura fara somn :)

Nu pot spune ca dispun de foarte multi banuti, dar daca tot e vorba de o "investitie" pe termen lung nu cred ca-i cazul sa ma zgarcesc. buget= pana in 15 mil lei vechi. Avantajul Brother e ca are mai multe tipuri de coasere...pana acum scorul e 1-1,mai astept un pic :)

Am intrat si pe alte forumuri, asta e pe departe cel mai interesant. .
Sunt in etapa de documentare, pregatire...caut pe internet tot felul de chestii (daca nu aveti timp si doriti ceva de pe internet..just let me know si voi fi pe pozitie), chiar mi-am comandat azi cateva carti de la anticariat..le rasfoiesc si daca o sa gasesc ceva interesant va anunt!!

Cu multa rabdare am pus cap la cap o carte de pe internet despre .."cum sa faci rochia ideala?"... e foarte interesanta, vorbeste despre culori, materiale, masuri, tipuri de cusaturi, chiar te invata cum sa faci tipare..si este destul de bine ilustrata. Este scrisa de un designer american si impartaseste cateva din secretele lui. Partea nu tocmai placuta este ca e in limba engleza si nu am avut pana acum timp sa o traduc..ilustratiile oricum vorbesc de la sine. Voi fi incantata sa o impartasesc cu voi, doar spuneti-mi daca sunteti interesate, va trimit pe mail.

Spor la lucru, abia va astept creatiile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Da "vivi" nu mai am nevoie de piciorusul ala ca masinuta mea n-are program de butoniere.
tomari ce sunt aia patenti? Platca am reusit sa o cos dar n-am mai avut curajul sa ma bag la butoniere ca sa nu o stric. Multumesc mult pentru idei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

sasha bine ai venit in gashca. Eu nu stiu ce sfat sa-ti dau despre masina ca nu ma pricep dar fetele priceputele cum or sa citeasca postarea ta te vor sfatui ca sunt super de treaba.

Mai vroiam sa scriu ceva dar am uitat. Cred ca o sa-mi fac un caiet special cu intrebari pt. voi si cand oi posta atunci sa va tineti, or sa fie bombardamete maaaaaaaari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Sasha eu sunt interesata, mersi, iti trimit pe PM mailul meu, dar nu te grabi poate sunt mai multe fete si ne trimiti la toate odata sa nu faci munca de doua ori.

Multumim frumos, esti o draguta!

Elena 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Fetele, activitate mare pe la voi si mie imi cade iar net-ul.
Dana, elibereaza-te putin ca ne e dor de tine.
Tonia, multumim de tipar. E la pelerina de ploaie cu gluga? Si ce masura e? Ma bucur ca ai pus poza, cam asa e si gluga mea cu fular(maica-mea se crucea ca n-a mai vazut asa ceva). Astept detalii ca il printez eu daca-i vine piticii. Si sa nu stergi pozele astea din album ca nu o sa le mai vedem aici. Probabil e prea plin albumul, mai sterge din pozele vechi sau care nu-ti mai trebuie. Si ai micsorat pozele cand le-ai pus pe Photobucket? Sa fie cam pana in 500 KB ca sa incarce usor.
Sasha, bine ai venit. Ne bucuram cand primim noi membrii. Cat despre masina, ca sa-ti spun? Eu sunt fan Brother(fetele ma stiu deja) le , toata ziua. Singer-ul nu mai e ce era candva, adica masinile ceva mai vechi sunt mai bune decat astea noi(mitul e alimentat de masinile de cusut de colectie care se vand cu 50-80 mii de euro.) Activeaza-ti PM-ul(parca intrand la Profil persona- meniul din stanga) si sa-mi dai adresa de mail ca sa-ti trimit niste preturi de la Pfaff, Singer si Bernina. Sunt multe pana in 1500lei. Brother BC2500 e buna la banii astia, n-ai sa gasesti cu mai multe cusaturi in pretul asta, in alta parte. Doar ca este computerizata si astea sunt mai sensibile, mai pretentioase. Totusi, manualul e bine pus la punct si cei de la reprezentanta sunt de vis(raspund la mail-uri si sunt super amabili). La Singer am sunat de 2 ori si am trimis 2 mail-uri ca sa primesc o oferta. Aaa, si cumpara revista Burda, e un "must" daca vrei sa cosi haine. Nu te chinui sa inveti sa faci tipare ca nu are rost.
Elena, asteptam pantalonii si vesta, sa stii. Pe mine ma omoara modificat-ul dupa ce am terminat ceva.
Caciula Eliza(era pt un baietel dar i-am pastrat-o ei):http://i146.photobucket.com/albums/r243/Guguluff/Croitorie/IMG_3283.jpg
Am terminat tricoul, e nr. 34 si crapa pe mine... Ma tot plangeam ca imi ies prea mari. Modelul: http://www.burdamode.com/105_A_Shirt,1270777-1000019-1512001-1512003-1512049-1512051,enEN.html
Fata: http://i146.photobucket.com/albums/r243/Guguluff/Croitorie/IMG_3278.jpg
Spate: http://i146.photobucket.com/albums/r243/Guguluff/Croitorie/IMG_3279.jpg
Am gresit la imbinarea partilor din fata si i-am facut manecile drepte, nu bufante.
Pup you.


ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput