Croitorie - sfaturi si idei(Capitolul 5)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Aura, mersi pentru tiparul de pantalon, nu stiu daca o sa-mi construiesc eu, la cat de usor il scot din revista, dar nu se stie niciodata, si daca nu iti este greu le vrem si pe celelalte te rugam!, multumim! esti o draguta (am observat ca avem,aveam acelasi nume )

Iulia foarte reusit sarafanul, sa-l porti cu placere! scap eu de burtica, o sa va ajung din urma! Si ce de florare ai! o sa ma uit si eu prin librarii dupa ele.

Da Alina, scuze ca nu am zis nimic de geanat ta, si mie mi se pare frumoasa si chiar am vazut pe la fete avea pusa in loc de curea o esarfa. S-o porti cu placere! Nici eu nu am gasit intaritura pentru genti, imi dadeau una mai groasa de gulere. Cat despre cusutul manecii jos, eu le pun invers cred, sa-mi stea in sus nu in jos, nu stiu daca ma intelegi, adica eu niciodata nu cos fara chestia din fata, cutia cu diverse.

Va pupic fetele, spor la treburi!



Elena 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Si eu am florare ca Diana, din alea de scoala, mici. Trebuie sa caut si eu minunatii ca ale tale Iulia. Acum ca le-ai facut poza( pt. asta)stiu ce sa caut. Merci mult.

Tomari ma bucur ca ti-am fost de folos. Scanez acum si la rochie si iti trimit( parca pantalon si rochie ai cerut nu?)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Acum am tras cu florarul J-ul dintre picioare la pantaloni pt fi-mea. Asa e, astea scolare sunt mici si foarte mici. Iulia, le-ai luat cumva de la vreun magazin pt arhitectura, desen tehnic, etc? Masina aia semi-industriala e doar cu extensie de masa sau cu masa mare, ca alea industriale? Mie mi-a zis reprezentantul Brother ca are 2 masini: una liniara semi-industriala Juki si un triplock, amandoua cu masa dar mai vechi. Cand afli pretul te rog sa-mi scri si mie pe mail, poate si mai multe detalii. Sarafanul e bestial, cu curea cu tot. Si problema cu spatele am avut-o si eu(stii ca l-am facut din raiat alb) doar ca eu am facut un nr prea mare si am crezut ca de aia e mare spatele. Oricum iti vine bine.
Aura, merci pt tiparul de pantaloni. Eu pt mine iau din Burda dar pt fi-mea ii fac din ochi si ma ajuta.
Merci de complimente pt geanta. Nu e prea reusita dar imi trebuia ceva sa port la bocanci, nu mergea geanta de piele. Si o port ca postasii, pe oblic. Am descoperit ca nu ma pasioneaza gentile. Ma enervez ca nu coase unde e foarte gros si in multe straturi. N-o mai desfac... Asa moare
Tonia, am piciorus de tiv ascuns de la Brother, se potriveste la masina mea. E foarte util, n-am ce sa zic. De fapt la orice masina nu poti sa folosesti toate cusaturile daca n-ai accesorii. Sunt smecheri ca te fac sa cumperi in plus. Ata ete...
De chestia cu invatatul de la cineva cu experienta... Cate dreptate aveti; inainte se fura meseria asta, se invata practic, fara manuale. Ma uitam la un halat de-l bunicii mele, facut la croitoreasa. In afara de butoniere(pe care le-am peticit eu si i-am facut altele) e perfect lucrat si are... zeci de ani, vechime.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittygreeneyed spune:

Buna, fetelor! Va citesc cu placere de ceva timp, dar nu am indraznit sa intru si eu in vorba. Acum nu pot sa ma abtin sa va felicit pentru ca sunteti harnice si foarte indemanatice. Si mie imi place sa fac diverse lucruri cu mana mea, dar nu prea am timp si nu pot sa ma deprind cu secretele tiparelor. Asa ca am ramas la activ doar cu niste huse pentru scaune, o perinita asortata si niste pantalonasi la cel mic (5 ani) facuti dintr-o bluza de-a mea, croiti si cusuti "dupa ochi".
Am in proiect pantaloni pentru mine, pantaloni pentru baietii mei, fuste pentru mine, etc... Numai sa gasesc timp sa ma asez la masa si sa croiesc, mai ales ca nu am experienta...

Kitty, mamica de Adi si Robi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Kitty bine ai venit si tu in gasca alaturi de miset si sasha. Aici pune intrebari ca din raspunsurile primite sigur vei intelege si vei reusi sa faci ce ti-ai propus.

Alina in Burda de luna trecuta au tipare de pijamale pt. copii. Au tipare separate pt. bluze si pt. pantaloni. Eu de acolo am luat tipare si i-am facut fetii 3 perechi de pantaloni. Sunt super usori. Daca mi-au iesit mie iti dai seama.
Ma bucur ca o sa iti foloseasca tiparele mele.
Uite aici si tipare de rochii, printre care si de sarafan:
http://good-times.webshots.com/album/561438488wZtrnz


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Kitty, bine ai venit, lume noua, nu sta in umbra ca nu ai de ce! te ajutam cu placere
Daca ti-au iesit bine pantalonii facuti "din ochi" e bine, si tot asa am inceput si noi cu pernite, lenjerii si portofele!
Pentru proiectele tale de viitor iti sugerez, ca sa-ti fie mai usor, sa-ti cumperi revista Burda, scoti tiparul si gata! unde nu stii te indrumam, nu este cazul sa-ti construiesti singura tiparele (parerea mea).
Timpul imi lipseste si mie, dar vad ca la sfaturi nu ma dau in laturi

Elena 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomari spune:

Iulip orice tipar e bineprimit.In carte le ai pe categorii?(rochie, fusta, sacou etc)
Va trimit si eu ultimele scanari din cele doua manuale si tiparul de salopeta ptr. bebei cu tabelul de marimi valabil si la pelerina.

http://s235.photobucket.com/albums/ee146/tomari_album/

in cazul in care unelele pag nu se vad clar imi spuneti sa le refac. Succes si mult spor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomari spune:

Kitty bine ai venit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Elena ia cauta prin neam poate ne facem rude prin alianta daca actualul meu nume e acelasi cu fostul tau nume. Mai sti ce rude oi fi cu soata mea? Aku ne facem neamuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Prin Constanta chiar nu avem neamuri, trebuie sa rascolim arborele genealogic

Elena 17+

Mergi la inceput