Croitorie - sfaturi si idei(Capitolul 5)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Kitty, bine ai venit. E mai greu la inceput, ti se pare ca ai atata de invatat... Dar asa e in orice faci, crezi ca e usor sa pescuiesti? Te pui cu un bat legat c-o sfoara in mana si gata, vine pestele? Glumesc, normal. Eu am inceput cu scurtari de pantaloni, un cearceaf si o fata de perna pt corp. Si cu abonamentul la Burda, cu care le-am innebunit pe fete. Scoate tiparele din Burda si apuca-te sa croiesti. Iti recomand cursurile ilustrate de croitorie, explica foarte bine, cu scheme ce si cum. Si "bate-ne la cap" cu tot ce vrei, suntem multe si nu ne stresam repede
Aura, tiparele din Burda sunt mari pt fi-mea, nu are decat vreo 85cm(alea incep de la 100) dar am dintr-un nr mai vechi pantaloni simpli, pe elastic. Mi-a fost lene sa scot tiparul; am prins curaj cu blugii si ii fac unii de matlasat. Pune-ne poze cu lucrusoare de pitici, ma mai inspir si eu. Sarafanul e misto rau, sincera sa fiu, m-as baga. Dar pe ce fel de hartie desenati? Trebuie din aia cu patratele, de desen tehnic?
Tonia, ai matz cu ochii verzi... Tare dulce e. Merci de scanari.
Fetele, mai, noi suntem oricum inrudite, avem un stramos comun, croitor vestit pe vremea lui Stefan cel Mare...

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _sasha spune:

Guguluff...am eu o carte care te invata sa faci niste tipare pentru copilasi, de la 1 pana la 12 ani. Spune-mi te rog cat de mare e fetita ta sa stiu ce capitol al cartii sa il scanez si ti-l trimit. Cartulia e editata in 1970, sper sa nu fie depasite modelele, dar sa stii ca arata tare simpatic in carte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ppisic spune:

Salutici fetelor,

Este super setul de florale, Iulia !! In Romania aveam cateva florare din librarie ( scolare) destul de mari, se gases pe dimensiuni..daca ai noroc Cele pentru croitorie sunt ca ale Iuliei, deci oarecum diferite... Eu la servici folosesc un singur 'obiect' si ala doar rareori... sa mai 'uniformizez' liniile trasa din ochi, in timp te inveti sa trasezi curbele de mana desenezi pana iti iese ce vrei, si apoi tai hartia cu mult curaj

Eu am 'invatat' tiparele la facultate, dar practica isi spune cuvantul...Ca sa iasa frumos trebuie sa te uiti la rascroiala in ansamblu, sa fie o linie continua...deci daca retrasezi curbele de la pantaloni/maneci etc, trebuie sa te uiti la toate partile 'impreuna'

Asa, adaosul de lejeritate, se calculeaza in tipar, nu pe cusaturi... Valoarea depinde de tip de produs, model si material... Foarte plictisitor nu? De exemplu pentru unele tipuri de produse ajustate, din tricot, adaosul pote fi valoare negativa...sau zero...

No, m-am intins prea mult .. Spor la cusut si multa inspiratie!!

-------------------
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomari spune:

Alina am (Pitzi cea gri si Mio);cand lucrez la mas de cusut trebuie sa am grija de mosorul cu ata altfel daca-l gaseste Mio adio lucru.
http://i235.photobucket.com/albums/ee146/tomari_album/pitisimio.jpg
http://i235.photobucket.com/albums/ee146/tomari_album/DSCI0004.jpg
http://i235.photobucket.com/albums/ee146/tomari_album/asdsadf5.jpg
http://i235.photobucket.com/albums/ee146/tomari_album/DSCI0007.jpg
Cea gri o avem de 9 ani cand fiica mea la 6 ani a declarat-o "soruta"ei, astfel incat matza s-a invatat sa se joace cu fiimea de-a scunsa. Problema era cand se jucau mai multi copii deoarece intotdeauna o dadea de gol.
Mio e cel caruia nu-i place sa stea singur. Daca plecam de-acasa il gasim la intoarcere cu Bebe (care e mai mic decat fiimea cu un an) .
In concluzie suntem o familie numeroasa
Tonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomari spune:

Diana ia mai zi ca-mi place despre adaosul de lejeritate. Cum as putea obtine mai multe info? vor crede fetele ca sunt obsedata, dar imi place sa adun cat mai multe info ca apoi sa le testez pana iese ceva. Mi se pare mai usor sa stii construi decat sa modifici (tipar) un lucru gandit de altii (in croitorie nu e mai usor sa faci un lucru decat sa-ti vina clienta sa modifici dupa ce au lucrat altii?) parerea mea.

Cand mai ai timp nu ne suparam daca ne mai spui cate ceva din secretele tiparelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomari spune:

Fetelor care imi puteti explica cum pot printa scanarile cu explicatiile de la Iulyp? Am incercat direct n-am reusit, am incercat sa le copiez intr-un fisier dar s-au transferat foarte mici iar cand le-am marit nu mai erau clare. Nu mai stiu cum sa procedez
Bineinteles ca sunt ca nici din albumul meu nu am reusit.

Am plecat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Neata fetele,

Tonia frumoase pisicute, sa va bucurati de ele! eu sunt moarta dupa pisici, dintotdeauna am avut acasa la mama, dar acum nu maiam cum, in apartament, nu mai avem timp nici de noi dar de unca un suflet, s-ar simti tare singur asa ca mai bine fara, si in perioada asta de nici nu ating pisicile, doar le vorbesc de sus. Felicitari.

Cat despre printatul scanarilor, cred ca eu le-am facut mai complicat, incerc sa-ti explic....am salvat pagina, toata, pentru ca altfel nu mergea doar poza, pe urma am deschis pagina din calculator unde o aveam salvata si abia atunci ma lasa s-o salvez si mi-a iesit bine format .jpg Chiar i-am dat acum print si se vede clar,

pupici si mult spor

Elena 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Salutare salutare.
Diana spune mama tot ce sti ca nu ne plictisesti. Da toate explicatiile ca suntem multe care abia le asteptam si asta e valabil pt. toate fetele care au cunostinte de genul asta.
Spor la treaba cui are timp de croitoricit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Fetele vad ca va pasioneaza mult crearea de tipare. Foarte frumos. Abia astept sa vad ceva facut de la 0 de cineva; sa va vina ca turnata piesa aia vestimentara. E ideal.
Sasha, fi-mea are 1 an si 7 luni, eu stiu, poate capitoul pt 2 ani ar fi pt mine; sau daca e de un an jumatate si mai bine. Merci mult. Ce ai facut cu masinuta? Ai luat ceva sau inca te mai documentezi? Sunt curioasa rau sa vad ce-ti iei.
Diana, cand ai timp sa ne mai povestesti si noua din cunostintele tale. Multe suntem croitorese de hobby, altele au lucrat in ateliere dar putine stiu design vestimentar.
Tonia, sa-ti traiasca pisicile. Eu am o matza neagra, am lasat-o la ai mei cand m-am mutat de acolo. Are vreo 7 ani si ai mei s-au indragostit de ea. Am si o catelusha pechinez-chihuahua si am pasat-o bunicii mele cand am ramas gravi. Abia astept sa creasca fi-mea si sa-mi ceara un animalutz...
Eu am taiat ieri o geaca de toamna pe care n-o mai purtam si am facut-o vesta. Din maneci am facut pantaloni pt copila. E cam chinuiala cu matlasatul dar e calduros iarna. Incerc sa pun niste broderii libere pe vesta, sa vedem ce iese.
Vesta: http://i146.photobucket.com/albums/r243/Guguluff/Croitorie/IMG_3310.jpg
Pantaloni:http://i146.photobucket.com/albums/r243/Guguluff/Croitorie/IMG_3314.jpg

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittygreeneyed spune:

quote:
Originally posted by tomari

Fetelor care imi puteti explica cum pot printa scanarile cu explicatiile de la Iulyp? Am incercat direct n-am reusit, am incercat sa le copiez intr-un fisier dar s-au transferat foarte mici iar cand le-am marit nu mai erau clare. Nu mai stiu cum sa procedez
Bineinteles ca sunt ca nici din albumul meu nu am reusit.

Am plecat



Eu i-am dat intai FULL SIZE (undeva sus in dreapta) si apoi am putut-o salva cu click dreapta - save picture as...
Sau cel putin cred ca asa am facut...

Kitty, mamica de Adi si Robi

Mergi la inceput