Croitorie - sfaturi si idei(Capitolul 5)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kittygreeneyed spune:

quote:
Originally posted by _sasha

Guguluff...am eu o carte care te invata sa faci niste tipare pentru copilasi, de la 1 pana la 12 ani. Spune-mi te rog cat de mare e fetita ta sa stiu ce capitol al cartii sa il scanez si ti-l trimit. Cartulia e editata in 1970, sper sa nu fie depasite modelele, dar sa stii ca arata tare simpatic in carte.



_sasha - Pot sa te rog si eu pentru tipare pt. baieti 5-6 ani? Tot caut niste tipare pentru pantaloni cu elastic (am niste material de blugi), ca nu indraznesc sa ma apuc de pantaloni cu fermoar...
Daca nu ti-e tare greu, te rooooog!

Kitty, mamica de Adi si Robi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _sasha spune:

Bine v-am regasit dragelor, harnicutelor!!

Ma bucur sa vad ce lucrusoare frumoase faceti, la un moment dat poate concurez si eu cu voi :D Kitty ma bucur ca te-ai alaturat incepatoarelor, avem de la cine invata!

Inca n-am luat masina, pt ca reprezentanta Brother inchide la 5 si n-am gasit timp sa fug de la serviciu mai devreme , sper insa ca ziua de maine sa fie cea norocoasa. Dupa ce o cumpar fac pozulici si vi le trimit, sa o "ud" alaturi de voi.
O sa scanez tiparele pentru cei mici abia diseara si le trimit; am gasit o cartulie si pe net, de la anticariatul la care m-am "abonat" http://www.alegecartea.net/imbracaminte-pentru-copii-p-4439.html , costa doar 3lei, iar daca sunteti din bucuresti puteti sa o ridicati direct de la sediul lor din piata obor ca sa scapati de taxa de curierat.
Va las acum, tipa al meu sef ca avem treaba..ufff pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Alina e super ce ai facut. Spune-mi te rog la pantalonii piticei ai mai modificat ceva la manecile descusute? la rascroitura, ca banuiesc ca le-ai mai taiat din umeri. Oricum au iesit super. SA porti vesta sanatoasa si pitica sa poarte pantalonii cu placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Sasha, hai ca am inceput si eu sa ma uit dupa anticariate. Am gasit ceva foarte interesant, sunt grupate toate la un loc, doar ca sunt foarte scumpe 20-30lei, chiar 75lei... Pt carti secondhttp://www.cartile.ro/?p=books&cat=Croitorie&limit=0,20&page=1
Aura, am folosit partea de jos a manecii, am luat lungimea dupa alti pantaloni si am adaugat cativa cm pt indoit cu elastic. Dar n-am taiat un dreptunghi ci am desenat J-ul dintre picioare cu florarul. La o pereche care ii vine bine, am bagat un crac in celalalt si am masurat pe florar curba dintre picioare. Am transcris-o pe material si am decupat adaugand rezervele. Ai grija sa fie o geaca cu manecile putin mai largi ca la mine ii sunt putin stramti pe solduri, era geaca mica si de mine. E util sa reconstruiesti din haine de adulti, pt copii. Ma rog, sa nu fie uzate dar in rest, merita.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonsis spune:

buna seara,fetelor! ce ati mai scris si mai ales ce ati mai croitorit!!!
alina....buna idee cu vesta si pantalonii,le-am vazut,felicitari.
eu umblu de cateva saptamani dupa materiale ,ma tot aprovizionez pentru craciun.
aaa....alina (guguluff) ...am gasit ocheti foarte ieftini ,ceva de genul 150.000 lei vechi o punga cu fooooarte multi...maine ma duc sa ii cumpar.daca mai ai nevoie iti donez si tie din ei,si am vorbit cu un tip care lucreaza pantofi si mi-a zis ca ma duce intr-un loc sa cumpar tot felul de scule,preducele ...etc pentru pus capse si ocheti.am si eu niste creatii noi in domeniu...niste corsete si brauri din piele,sunt acum la pus ochetii,dar parca imi pare rau ca nu am asteptat sa imi cumpar si sa ii pun singura...daca stiam ca sunt atat de ieftini....
fetele noi,...bine ati venit!midasnu si vianne....ce va fac burticile?
ppisic,sunt cu ochii pe tine si pe creatiile tale.(ca de obicei)
va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ppisic spune:

Fetelor va mai spun, doar ca nu intru des iar uneori sunt 'satula' de tipare...de ex. azi m-am 'certat' cu niste picluri de la manecile unei jachete...nu mai vreau aud de maneci si nici de jachete Cred ca de asta nici nu prea imi cos singura mai nimic... prefer sa fac bijuuri
Va pup si mai revin in weekend cu mai multe forte Planuiesc sa-mi fac o jacheta si daca reusesc va arat poze ( trebuie sa cumpar material, deci e inca 'plan') Dar nu promit ca am sa o cos eu doar ca idee de produs facut dupa tipar 'propriu' Oricum, deocamdata nu vreu sa mai aud de jachete



-------------------
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomari spune:

Buna seara -telor,
Vad ca sunteti foarte harnice si dati randament; Alina ideea si manopera este de nota 10 cu felicitari. Sa le purtati sanatoase ptr. adresa de carti.

Elena 17+ si Kitty va multumesc ptr. sfaturi ; pana la urma am reusit ca de'omu si la batranete tot mai invata.

In leg cu cartile; eu v-am scanat din cartea "Sa ne imbracam cu gust" si "Croitorie pe intelesul tuturor" pe care le-m primit de curand.In prima carte sunt tipare in f-ctie de tinuta corpului; la prima rasfoire nu pare foarte complicat daca iti place si putina matematica (geometrie). Ramane tema de casa ptr. duminica.
Am uitat sa va spun ca am facut la cineva in urma cu o luna o rochie de nunta stil gogosar pe care am sa o pun pe album. Nu stiu cat de bine se va vedea deoarece este pe verde inchis.
Tonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomari spune:

Revin cu o rugaminte ptr. Diana ; ne explici ce sunt "picluri" la maneci? cand ai timp ne mai poti traduce termeni de specialitate din domeniu ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Ma bucur sa vad ce harnicutze mamici am descoperit!
Nu stiu sa cos la masina, dar cumnata mea dragutza m-a cadorisit cu una.Soseste luna viitoare din Ungaria.
M-am inscris la curs de croitorie, si sper ca ma invata sa cos si sa croiesc, ca pe un incepator:))
E tare greu de cusut?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Tomalavinia bine ai venit in gasca. Nu e greu de cusut, si daca iti si place sigur te vei descuraca de minune. Tin minte cand mi-am cumparat masinuta mea nu stiam nici cum sa pun ata cu cartea in fata.
Alina merci pt explicatii. Ideea e ca fetita mea e lunga de acum in picioare si nu mai pot sa fac adaptari de genul asta iar la baiat am de la fetita( incerc sa cumpar culori si textile unisex). Dar mi-a placut ideea enorm.

Miset sper ca nu din cauza propunerii mele nu mai dai pe aici. Uita ce am scris, nu lua in calcul dar mai apari si tu. Mi-ar pare tare rau sa stiu ca din cauza mea ai disparut asa repede.

Mergi la inceput