Croitorie - sfaturi si idei(Capitolul 5)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kittygreeneyed spune:

quote:
Originally posted by iulyp

SAlutare salutare.
Alina eu oricum vroiam sa pun elastic la baza ca sa nu stea flu flu husa pe scaun.
Husele pt. scaune sunt aproape gata. Am recuperat maxim din material si sunt foarte fericita. Nefericirea consta in faptul ca nu mi-a venit idea cu folia de plastic de la inceput, faceam husele mai ergonomice. Soata ca sa ma incurajeze mi-a zis ca sa mai fac inca un rand de huse de rezerva si pe alea sa le fac cum nu mi-au reusit astea. E carcotash rau. Barem soacra-mea m-a comentat ca n-am ce face cu timpul, in loc sa ma duc sa cumpar ca sunt ieftine( i-am zis io ca-s ieftine doar alea de dacie, restul nu prea) imi fac de lucru aiurea.
Azi o sa ma apuc de husele pt. bancheta din spate, api 5 huse de tetiere si gaaaaaaaataaaaaaaaaaa.
Va pupic dulce.
Vroiam sa mai raspund la mesajele voastre dar am uitat la care

Aura, mamica Nicoletei(29.09.2004) si a lui Andrei(12.06.2006)




Si maica-mea m-a "admonestat" ca-mi pierd timpul si mai bine merg sa-mi cumpar pantaloni, mai ales ca nu stiu sa-i fac. Dar i-am zis: "Acum stiu cu cine seamana nepotu-tau (adica fiu-meu) la comentat!" Asa ca a luat-o mai pe gluma: "Pai, pentru ce exist daca nu sa comentez?" ==> maxima: "Comentez, deci exist!"

Guguluff - am vazut, le-am tot printat si pus la inimioara! Sper ca in week-end-ul asta sa ma apuc de pantaloni si sa ii si termin. O sa va arat si poze, ca oricum trebuie sa fac la ce am tricotat/crosetat pana acum. Daca nu, o sa va anunt ca iar am dat-o-n bara!


Kitty, mamica de Adi si Robi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

fetele, multumesc pentru urari!

eu am inceput cu wrapuri si vreau sa fac si perne de alaptat, fete de masa, asternuturi, ceva simplu.

acum am vazut pe site-ul de la brother ca fac si curs de instruire.as vrea sa merg si eu sa imi mai arate ce si cum.

Guguluf unde ai explicat despre materiale, la inceputul capitolului acesta sau la capitolul 1?sunt din bucuresti...am fost la sam in niro dar nu dadeau decat la sul mare sau cu un pret cam ca cel din magazin.vreun depozit cu materiale la kg, cred ca sunt mai ieftine...


Ile , mami de Victor ( 22 dec 2005) si Andrei ( 25 iulie 2007)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Buna fetele!

Tonia, frumoase creatiile tale sa le porti cu placere! Si ai si cliente, super.

Sasha, felicitari pentru achizitie! sa ai grija sa nu-ti bagi acul in deget (cum am facut eu prima data, ma rog, aveam 14ani).

Ilenuta, ma bucur mult pentru tine, foarte frumos cadou! Eu materialele mi le cumpar de la mercerie si cand mai gasesc la marfuri confiscate, la finante, dar nu sunt cine stie ce, depinde cum prinzi. Te rog frumos, eu nu am inteles un termen "wrapuri" si ma intereseaza cum arata pernele pentru alaptat . Multumesc mult.

Vivi, abia astept sa vad rochita de craciunita! si sa nu ne uiti daca te muti, poate mai treci pe la noi! In plus mie mi se pare ca esti fantastica daca te relaxezi calcand rufe! eu urasc sa calc rufe, dar trebuie, asa ca, asta e!

Vianne, ma bucur ca te simti mult mai bine si ca poti face de toate acum! si asteptam poze sa ne inspiram si noi, desi ne trebuie mai mult decat poze (si materie prima).

Aura, ce material ai luat pentru huse? si zica ca a fost mai bine ca ai scos tiparul pe plastic? vreau si eu sa stiu toata tehnica si m-ar interesa cat material ai cumparat pentru huse.

Alina, si masina mea are SS, eu o folosesc la "brodat" adica atunci cand dau pe SS si schimb cusatura A,B,C,D, etc, iese alta cusatura decorativa.

Fetele, azi a aparut nr.12/2007 din Burda, mie mi s-a parut foarte interesanta, oricum acum doar ma uit, dar o sa-mi revin eu (numai sa ma lase bebe sa fac minunatii).
Despre bebe ce sa mai zic, ieri am fost la doctora de familie si m-a suparat, nici nu o sa ma mai duc, ca nu am de ce, doar sa le fac lor treaba? Problema cu colul deschis i-am zis-o si foarte indignata de doctorul meu imi zice ca sapt viitoare (nu stiu cum va descurcati) va duceti la doctorul X (si imi zice ca n-are cum sa fie colul deschis la varsta asta?! a lui bebe sau a mea?). Ok zic eu, dar imi trebuie duphastonul sa mi-l da-ti compensat (trebuie sa-l iau pana zice dr. ginecolog stop,5-6luni) la care ea foarte....nu mai iei nimic! oricum m-a enervat, m-a cantarit si aveam 60Kg la ei, dar nu se cunoaste, unde le-oi fi pus, oricum burtica s-a marit , mie nu mi se pare ok sa-si dea ea cu parerea de doctorul ales de mine pt. bebe. imi venea sa-i zic ca o s-o schimb pe ea, plus ca ma cert cu toti mosii de la usa pana intru! si pentru ce, sa-mi fac griji toata noaptea! si bebe a fost agitat.
hai ca am deviat de la subiect, dar m-am descarcat si eu, mersi ca ma ascultati (cititi)

Va pupic fetele, noapte buna!
Sper ca maine sa-mi fac vestuta sa ma si eu ce sa va arat!

Spor in toate si weekend placut!

Elena 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Kitty, bafta la pantaloni. Eu zic sa nu te complici cu buzunare prima data, pune doar din alea aplicate la spate ca sunt usor de facut si utile. Tinem pumnii!
Ile, uite citatul: Daca ai drum prin magazinul Obor, acolo sunt ceva mai ieftine. Ar mai fi Cocorul la ultimul etaj, Textilandia pe Lipscani(acolo sunt mai multe magazine) si daca vreodata ai drum spre Europa-Niro, chiar la intrare e Sam Expo(un targ numai cu materiale textile si mercerii la preturi muuult mai mici decat in oras).
Eu nu stiu ce sa zic, stiu niste standuri care vand si la metru. Au preturi bune, totul sub 10 lei, ma rog, chestii uzuale: jerse elastic am luat la 8,5 lei/m, si chiar la 5.5 dar nu aveau decat negru; polar 8.5 lei, tafta creponata 7.5 lei, ma rog, stofe tot sub 10 lei si piele eco la 11.0 lei, din aia mai moale. Eu la kg nu stiu in Bucuresti, citisem ca era pe langa autogara Filaret dar cred ca s-a desfiintat.
Elena, wrap-ul e ceva cam asa: http://www.amazon.com/Moby-Wrap-Inc-Baby-Carrier-Moss/dp/B000JSYTQ4/ref=pd_lpo_k2_dp_k2a_2_img?pf_rd_p=304485601&pf_rd_s=lpo-top-stripe-2&pf_rd_t=201&pf_rd_i=B00009VE6W&pf_rd_m=ATVPDKIKX0DER&pf_rd_r=1XEMYM1Y9V87X5WEEMQV dar o las pe Ile sa ne explice, poate ne pune si poze. Sunt foarte comode si utile. Eu i-am facut Elizei un mei-tai asta primavara: http://i146.photobucket.com/albums/r243/Guguluff/Eli/IMG_5754.jpg
Stai linistita ca n-o sa dai banii pe marsupiu, te invatam noi ce si cum. Uite ca trebuia sa te intreb de masina cu SS-ul dar nu prea am folosit alea cu rosu inca. Burda e draguta, sper sa ma contacteze tipa de la abonamente luni.
Am facut si eu o fusta creata, de gipsy cu o jupa tot gipsy. Ma-m inspirat dupa http://www.burdamode.com/Kinder,1270777-1000019-1541254-1541266-1541518,deDE.html
Ce sa mai, am dat in mintea copiilor
Hai pup, week-end placut.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Buna, se pare ca imi face feste internetul,
Alina, mersi pentru informatii, chiar vreau sa-i fac si eu lui bebe un "transportator" asa ca al tau, chiar ii ziceam sotului ca imi plac mult, mai vad la mamici pe strada bebei la purtator!
Cat despre fusta gipsi, atata timp cat vine bine si ai facut-o fara tipar, felicitari, mie imi e greu sa lucrez fara tipar!
Azi am facut jumatate din vesta, si am bagat-o la apa sa se mai inmoaie un pic blugul ala, sa vad cum pica pe burtica, normal era sa fac asta de prima data, dar cum eu ma grabesc..... oricum pana luni sper sa se usuce si s-o termin. Pana acum arata bine, m-am inspirat dupa o bluza de gravida si am mai rascroit u pic la meneci. Va arat poza cand e gata

Va pupic, o seara minunata!


Elena 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittygreeneyed spune:

Am luat-o incetuc de data asta si, desi nu i-am terminat, pantalonii mei incep sa prinda contur! Mai am fermuarul si betelia (cred ca asa se cheama ) Uite aici in ce stadiu sunt: http://family.webshots.com/photo/2831560200102475384RcQQHQ
Imi cer scuze pentru materialul sifonat, dar i-am tinut gramada pana azi dimineata cand le-am facut poza.
Iar aici sunt pantalonasii ce i-am facut baiatului cel mic dintr-o bluza de-a mea: http://family.webshots.com/photo/2187887410102475384QAhJJp
Cred ca i-am pus in poza cu spatele, ca stau cam aiurea

Guguluff - a fost musai sa fac si buzunare, ca asa era tiparul...
Elena (midasnu) - numai la serviciu am internet, deci nu am putut lua legatura cu tine in week-end.

Oricum pantalonii sunt prea mari si largi(va trebui sa-i retusez putin), deci totusi nu ma incadrez in marimea 48 . Materialul este un fel de blug subtire - trebuia sa-mi aleg si un material care cere "mana sigura" !

Va mai tin la curent cu "noutatile" si multumesc mult de ajutor si sfaturi! - Ca numai asa m-am descurcat!

Kitty, mamica de Adi si Robi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriuta spune:

Fetelor, am citit putin din urma si spun....SUNTEI DE-EA DRPTUL EXTRAORDINARE. Mica eram fascinata si eu de croitorie, mama mea fiind croitoreasa de meserie (a doua meserie dupa ce-a de economista). Cum zicea ea o jumatate de viata am chiorat la ac :))Apoi a renuntat dupa 14 ani si a facut-o numai pt prieteni si familie. Descopar acest subiect si ma bucur enorm, mi-a placut de cand ma stiu si ea a evitat mereu sa ma invete de frica ca eu sa nu raman croitoreasa (cum visam, adica eu visam designer dar in mintiulica ei tot asta era). Ma alunga de langa masa cand croia ...vai ce de tipare avea de ziar, de carton...nu ca acum, hehe furau si ele modele din burda....Acum ii pare rau ca anii au trecut si crede ca e prea batrana sa ma invete. A invatat meserie zeci de fete... dar nu pe a ei.
Gata cu melancolia , vreau sa imi iau masina de cusut si daca aveti un sfat va rog. De asemenea "triplocul" sau masina "de facut curat marginile" este cam scumputza. Voi cum pocedati?
Guguluff imi place ff mult wrapul tau. Eu mi-am luat de gata dar nu este asa de vesel.
Am auzit ca dupa ce se invata in carrier sau wrap fac mofturi la stat in carut si am intanit mame care ziceau ca a fost groaznic sa i dezvete de carrier.
Astept sa imi spuneti ce masina recomadati voi si.... sa fie intr-un ceas bun.
Nmai bine si spor la cusut.

http://tickers.baby-gaga.com/p/dev061pf_.png[/image][/link]

26+ cu ADRIAN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Adriuta, ce sa zic... Te invidiez ca esti in State si vrei sa te apuci de croitorie. Daca e sa fie un motiv pt care regret ca am dat cu piciorul la green card e abundenta de produse pt craft-uri.
La capitolul Overlock(serger)iti recomand cu incredere modelul asta: http://www.amazon.com/Brother-1034D-Lay-Thread-Serger/dp/B0000CBK1L/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=home-garden&qid=1196150324&sr=1-1 Am vazut ce poate face, la reprezentanta(diferenta e ca la noi costa...590$ deci pretul la voi e f.f.f. bun). La capitolul masina de cusut poate asta: http://www.amazon.com/Brother-Computerized-Machine-Multiple-Functions/dp/B000JQM1DE/ref=pd_bbs_sr_3?ie=UTF8&s=home-garden&qid=1196151575&sr=8-3 Oricum iti recomand sa cauti un dealer in zona ta si sa mergi sa vezi mai multe firme. In State se gaseste si Baby Lock, Janome. Personal iti recomand sa te uiti si la Pfaff sa cauti o masina de cusut cu sistemul IDT(piciorusul de deplasare are un sistem unic care face sa cosi cu usurinta aproape orice fel de material). SI integistraza-te pe site-ul: http://sewing.patternreview.com/cgi-bin/sewingclasses/board.pl deoarece au review-uri ale masinilor de cusut, forum, etc.
Kitty, pantalonii tai arata promitator, sigur iti ies. Si le-ai pus si buzunare... Esti tare.
Elena, vrem vestuta de graviduta... Eu am vazut si mi-a placut dar abia astept sa o finisezi. Si apropo de carat bb-ei in marsupiu si alte chestii, eu zic ca rasfatul face copilul sa nu mai vrea in carucior. Stiu bb-ei care nu vor in carucior dar n-au fost tinuti in marsupii aproape deloc. Copii invatati in brate, adormiti prin leganare, luati din pat sau carucior la primul scancet, aceeia nu fac decat ce vor ei(adica nu in carucior). Trebuie lasati sa si planga, sa se si foiasca, le face bine in viata, invata ca nu tot ce zboara se mananca. Poate suna cam dur dar copilasii de mici stiu sa ne joace pe degete si trebuie sa stim sa imbinam severitatea cu dragostea, nici sa-i crestem spartan dar nici sa stea 2-3 adulti dupa un copilas si sa-l rasfete peste masura...
Si gata, sa revenim la croitorie. Am facut o draperie din tafta, lunga de 2 m si prezentata pe o coada de matura: http://i146.photobucket.com/albums/r243/Guguluff/Croitorie/IMG_3407.jpg
Fetele, in rest, ce faceti? Va pregatiti de 1 decembrie sau faceti curatenia de Craciun? Mai scrieti si voi 2-3 randuri din cand in cand.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Buna harnicutelor, nu mai e agitatie pe-aici!

Kitty, asteptam sa ne arati pantalonii, ca s-i mai inchizi, cel mai usor este pe lateral, si mie imi mai ies uneori mari, dar depinde de material, am patit la acelasi tipar unii au fost buni si unii mi-au iesit mari, oricum mai bine sa-i mai inchid, decat sa nu ma incapa! Sa ai spor!

Adriuta, ce sansa aveai sa inveti, dar sa stii ca multe mame gandesc asa, mai ales cand e vorba de croitorie. Cat despre masina de cusut, Alina ti-a dat sfaturi bune, ea oricum se pricepe, e informata, mai sunt si alte fete dar se pare ca sunt ocupate in ultimul timp. ]

Alina frumoasa draperia, ai avut ceva de munca la ea! am si eu una facuta, cu rejansa, dar a mea e pe sina si trebuie s-o desfac si sa-i pun din nou rejansa pentru ca am facut-o un pic cam scurta (5cm), iti dai seama ce distactie, mai ales acum ca ma urc mai greu pe "pereti"

Vesta mea acum este iar in apa, ca nu s-a inmuiat materialul cat as fi vrut, sper ca in doua zile sa va arat pozele si de-asemenea sa nu mai stea asa de batoasa. ma deranjeaza la cordonul din spate, ca fiind tare nu-l poti innoda usor si sta sculat. Daca nu merge nici spalata va trebui sa-i schimb cordonul si sa caut un material asemanator

Va pup harnicutelor!


Elena 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Mai fetele, ce-i cu voi? Ati plecat toate la munte, la ski? Sau munciti de zor si veniti toate odata sa postati creatiile?
Eu croitoresc de zor, am termintat 3 draperii, ma rog, aia postata era mai mare restul mai mici. Mai am o tafta simpla dar n-am dimensiunile de la geam. Mi-am mai scurtat la fusta gipsy jupele si acum vreau sa ma apuc de o fusta sau un sarafan sa vad ce ma apuca.
Elena, vreau sa fac si ciorapei pt Craciun, am 3 copii de cadorisit cu cadouri si vreau sa le fac si asa ceva. Am un bbc mai tare, rosu cu inimioare, romburi, chestii si sa ma gandesc cu ce fac partea dubla de sus.
Si ziceam eu odata de cusatura de la overlock dar fara taiere, deci cusatura in mijlocul materialului. Am aflat ca ii zice in engleza "flat lock" si se face impaturind materialul in 2 si ghidandu-l inspre stanga, mai departe de cutit. Este foarte bine explicat aici: http://singerco.com/pdf/resources/14T967/05_flatlock.pdf mai spre sfarsitul documentului. Am vazut body-uri pt copii facute numai cu cusatura asta. Deci, concluzionind, ma tot invart pe la Quelle, sa dau comanda, sa n-o dau... Ma mananca palma stanga. Si cu overlock-ul cica nu mai ai probleme cu materialele elastice, deloc.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput