Croitorie - sfaturi si idei(Capitolul 5)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tomari spune:

Buna -telor,

Ma bucur daca v-au placut "creatiile". Cat despre business ce sa spun; intr-un oras mic plin de magazine care vand in rate obiecte vestimentare, slabe sperante. Saptamana asta mi-a venit o fosta colega de serviciu cu 3 per. de pantaloni de modificat. Nu ma laud ca sunt perfectionista, dar multe defecte vizibile sunt trecute cu vederea atat de cei care vand cat si de cumparatori.

Sasha sa folosesti sanatoasa masina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomari spune:

Ilenutza si tie iti doresc sa ai noroc de masina.
In concluzie fetelor ungeti bine masinile de cusut!

Tonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shmily spune:

buna fetelor!
vaaai, dar cat ati mai scris de cand n-am mai dat pe-aici!!!
ma scuzati ca am inceput sa trec pe-aci mai rar, dar sunt ocupata pana peste cap! si de tica-tica am din ce in ce mai putin timp, inca nu mi-am gasit de lucru dar inca mai sper... oricum, acum nu-i asta urgenta... problema e ca de sarbatori o sa fiu plecata pe la munte iar dupa asta o sa ma mut... si o sa-mi ia ceva timp pana o sa am internet si acolo... io sper ca sa fie cat mai putin timpul asta pt ca sunt dependenta de internet...oricum, mai dau din cand in cand pe-aici(promit sa recuperez tot ce ati scris)dar nu pot sa scriu de fiecare data... toata ziua sunt pe la cumparaturi (unde ne mutam nu avem incalzire si camerele nu au fost folosite de ceva timp, asa ca trebuie ceva munca acolo)+ca m-am apucat deja de curatenie generala si impachetat lucruri pt mutat! si pitica imi ocupa mult timp asa ca totul merge mult mai greu decat planuiesc io... abia mai apuc seara sa mai ma relaxez si io facand lucruri care imi plac, gen: cusut,brodat (manual),tricotat, crosetat... ca-mi place la nebuinie sa fac din toate cate putin si dupa o zi de munca facand unul din lucrurile astea e singurul mod in care ma pot relaxa (a, sau calcand rufe...)
inca lucrez la rochita de craciunita, asa ca nu am poze sa va pun... dar sper s-o termin curand. A durat atat pt ca am desfacut-o ca nu-mi placea cum vine cu tul pe dedesubt, asa ca o las simpla... abia astept sa o termin
pana atunci va pup si o sa mai scriu cand mai am timp...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dionisia10 spune:

sasha, fa-ti ceva simplu, dar din material de efect, imi place topul acela gri, cu matasea/satin aceea/acela sub bust, sau chiar un tricou mai simplu dar cu niste aplicatii de efect, spor la treaba!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomari spune:

Shmily in loc de tul incearca sa-i faci un jupon din material de cos de perne (apretat are tinuat si mai buna), iar la tivul rochitei coase pe dedesubt banda care se pune la corset. Asa rochita va avea o tinuta mai ampla indiferent de lungimea ei. Sper sa-ti fie de folos si succes in continuare.

Vianne te pregatesti de Ziua Recunostintei? Te asteptam cu vesti si lucruri noi; ti-am rasfoit albumul iar colectia de genti si palarii e extra.
Elena noutati despre bebe?
Fetelor indiferent ce vor fi sa fie sanatosi.

Tonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittygreeneyed spune:

guguluff - ti-am trimis mesaj pe mail-ul tau, asa ca poti vedea adresa acolo. Multumesc.

Vianne - si eu ma gandesc foarte serios sa-mi fac vreo 2 posete de blugi. Am pus deoparte si pantalonii "ochiti" pentru asta . Dar deocamdata mi s-a pus pata pe croit/cusut o pereche de pantaloni. Asa ca posetutele mai asteapta putin. Dar tot din niste pantaloni vechi le-am facut baietilor niste rucsacele (e drept ca mai am sa le pun bretelutele ), iar partea de sus o sa o folosesc pentru o poseta pt. mine. O sa fim asortati!

Kitty, mamica de Adi si Robi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Servus fetele!

Kitty, abia astept sa iti vad posetele

Tonia, nici vorba de Ziua Recunostintei Noi tinem sarbatorile romanesti.

Azi vreau sa croitoresc, tricotez si sa gatesc asa ca am program incarcat

Va pupacesc!

Alina14+

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _sasha spune:

Guguluff..scuze de intarziere..la masina mea schimb programele din cel de-al doilea rand, cele de alta culoare, de la butonul de reglare al lungimii cusaturii. Butonul asta se poate regla de la 0 la 4, iar dupa 4, daca rotesc in sensul acelor de ceasornic gasesc un semn "ss" de alta culoare, el se numeste second stich, ceea ce inseamna ca in timp ce butonul de reglare al lungimii cusaturii e setat pe "ss" se pot executa cusaturile din randul secund, respectiv de la 12 la 21 la masina mea. Sper ca si masina ta sa aiba aceleasi setari :D
uite o poza, poate de aici se intelege mai bine, eu sunt cam agitata acum, nu stiu daca am fost explicita mai sus: http://s236.photobucket.com/albums/ff276/_sasha_album/IMG_0150.jpg
Cat despre ideile tale de "costumatie" la petrecerea de craciun sunt super, sarut mana..in weekend ma duc la vanatoare de materiale, pt ca in functie de ce gasesc ma voi decide ce sa fac..asta pt ca e foarte slaba oferta la noi pe piata..in fine..va pup, ma duc la somnic, maine am o zi grea

Spor la lucru!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

SAlutare salutare.
Alina eu oricum vroiam sa pun elastic la baza ca sa nu stea flu flu husa pe scaun.
Husele pt. scaune sunt aproape gata. Am recuperat maxim din material si sunt foarte fericita. Nefericirea consta in faptul ca nu mi-a venit idea cu folia de plastic de la inceput, faceam husele mai ergonomice. Soata ca sa ma incurajeze mi-a zis ca sa mai fac inca un rand de huse de rezerva si pe alea sa le fac cum nu mi-au reusit astea. E carcotash rau. Barem soacra-mea m-a comentat ca n-am ce face cu timpul, in loc sa ma duc sa cumpar ca sunt ieftine( i-am zis io ca-s ieftine doar alea de dacie, restul nu prea) imi fac de lucru aiurea.
Azi o sa ma apuc de husele pt. bancheta din spate, api 5 huse de tetiere si gaaaaaaaataaaaaaaaaaa.
Va pupic dulce.
Vroiam sa mai raspund la mesajele voastre dar am uitat la care

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Sasha... Saru-mana! Am si eu butonul de SS dar cine sa stie la ce e bun. Am sa incerc si-ti spun daca iese dar e exact asa, pe dreapta am butonul de la 0-4 si SS-ul. Sper sa-ti gasesti material azi. Daca ai drum prin magazinul Obor, acolo sunt ceva mai ieftine. Ar mai fi Cocorul la ultimul etaj, Textilandia pe Lipscani(acolo sunt mai multe) si daca vreodata ai drum spre Europa-Niro, chiar la intrare e Sam Expo(un targ numai cu materiale textile si mercerii la preturi muuult mai mici decat in oras).
Aura, ce bine ca-ti ies Sa ne pui poze sa ne inspiram si noi. Si lasa soacrele si restul lumii, alea ieftine din comert sunt oribile, se scamoseaza, stau urat, etc. Cainii latra, ursul merge...Asta e principiul meu in viata
Kitty, am trimis paginile cu explicatiile, sper sa-ti fie de folos.
Vivi sa ne arati rochita de craciunita ca poate ii fac si eu lui fi-mea. Ma gandeam ca ar merge din catifea rosie.
Tonia, asta e problema in orasele de provincie. Aici iti gaseai imediat de lucru in domeniu, e plin de anunturi in ziare sau puteai sa faci pe cont propriu, era mult mai bine.
Ilenutza, am avut si eu masina cum ai tu. Daca esti din Bucuresti vezi ca am explicat la inceputul mesajului unde gasesti materiale, daca nu, te ajuta fetele ca suntem aproape din toate colturile tarii. Bine ai venit in randul nostru.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput