Croitorie - sfaturi si idei(Capitolul 5)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tomari spune:

Buna -telor,

Elena 18+ sa purtati sanatosi (tu si ) pantalonii; in starea ta ma mir de unde atata energie.Sunt foarte reusiti.

Am o nelamurire: overlock-ul surfileaza, taie marginea si face si cusatura de imbinare (adica executa si oper de coverlock)? ptr. ca eu stiam ca face numai cusatura de imbinare ca un lant. Daca face cele trei operatii atunci merita sacrificiul, deoarece oricat as surfila cate un fir cat o scama mai scapa si trebuie sa le ochesti bine ca sa le tai. Economisesti o gramada de timp si bineinteles aspectul este cu totul altul. Am vazut la Quelle ca difer de pret este de 100 lei intre cele doua pe cand la Brother daca nu ma insel este mai mare (intre coverlock si overlock). Deja chiar ca intru in ceata si nu mai inteleg.

Tonia



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittygreeneyed spune:

Fetelor, sunt un dezaaastruuuu!
Am stricat materialul! Nu mi-a iesit! Am vrut sa-mi fac pantaloni din Burda de pe noiembrie (cei cu dunga in fata): am scos tiparul (masura 48), am croit, dar...la cusut m-am impotmolit! Pe urma am si taiat aiurea din partea din fata (la buzunar)ca n-am inteles nimic din explicatii cu bentite de buzunar si a trebuit sa adaug iar, inapoi, materialul... Si cand sa cos lateralele, nu s-au potrivit la lungime si m-am blocat cu totul!
Mai ales cand vad ca Elena si-a facut o mandrete de pantaloni, imi vine sa mananc Burda cu totul!

Heeelp!

Kitty, mamica de Adi si Robi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Kitty draga, nu dispera, pentru prima pereche de pantaloni trebuia sa alegi unii simpli fara buzunare si slit, unii cu fermoar lateral sunt ideali pentru incepatori. Daca vrei am facut poze cu etapele de cusut la pantaloni, cei cu buzunar si slit, si te le trimit pe mail (mi-l dai pe PM te rog).
Eu respect cateva reguli la cusut:
1. Cosi pense, buzunare, pui fermoar (in fata)
2. Cusatura laterala, te uiti sa se imbine crestaturile de pe tipar, nu conteaza ca fata o sa fie cu 1-2cm mai lunga, si NEAPARAT trebuie cusut cu spatele pe transportator, altfel se suceste pe picior. Adica o data cosi de la betelie la tiv si o data de la tiv la betelie. pui fermoarul daca e lateral.
3. Cusatura de la fund si fata
4. Cusatura dintr-e picioare, unesti partile pantalonului.
5. gaicute (daca vrei)
6. Betelia
Cred ca nu am uitat nimic, oricum mai ma intrebi, nu dispera!

Cat despre triplock, overlock, coverlock eu nu ma pricep cum ii zice si ce face, eu stiu ca daca o sa-mi iau vreau sa si taie, sa surfileze si sa coasa, daca face asta e ok, o cumpar!

Va pupic si o saptamana usoara va doresc



Elena 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adina236 spune:

Dau de baut, mi-am luat masina de cusut!!!
Am vreo doi ani de cand va spionez si va admir din umbra, insa mi-a venit vremea!!!
Care sunt regulile pe care trebuie sa le respect la brother 2125, ce materiale trebuie sa evit, si mai presus de toate, de ce imi da voie sa aleg numai pasii de la 6 la 11, insa mai departe la zig-zag nu se mai roteste butonul?
Deocamdata...am cusut 3-4 flecusteti pt bucatarie sa ma acomodez cu ea, insa am planuri mari. Va pupacesc, si sper sa ma primiti in grupul vostru de harnicute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Fetelor imi vine sa urlu. Nu imi ies deoc husele alea. Cred ca am bulit materialul degeaba si mai e si o caruta de bani. Mama lor de scaune ca multe denivelari mai eu. Si am descusut si husele vechi(le-am stricat si pe alea, nu mai pot fi refacute) si am facut un c....
Imi vine sa mor. Azi sunt hotarata sa atac altfel problema. Ma duc sa ma inhesui in masina cu plasticul si markerul la mine si desenez fiecare particica in parte ca sa se aseze husa bine. Credeam ca le fac repede pe husele astea nenorocite dar se pare ca or sa imi manance sufletul pana le termin. Dar azi iar aloc vreo 5 ore procesului sper sa rezolv scaunele din fata, asta dupa ce merg sa mai iau material iar.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Adina sa te folosesti cu succes de noua achizitie, la cat mai multe lucruri frumoase.

Elena iti vin super pantalonii, mai ales pe burtica se aseaza asaaaaaaaaa biiiine.

Kitty ne luam amandoua de mana si incercam din nou pana ne atingem scopul. Pai la ce fete de fete suntem noi trebuie sa o scoatem la capat pana la urma. Hai fruntea in sus si spor la lucru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Aura, eu cand am facut husa pt scunul de birou, am masurat exact partea pe care vroiam sa o imbrac si am mai pus 2-3 cm in plus si apoi am adaugat si rezervele de cusaturi vreo 2cm. Ce sa zic,eu am facut doar la partea de jos dar tot se cam trage in spate ca e prinsa cu elastic. Aaa, si am pus elastic de jur imprejur(deci 3 laturi au un tub prin care am bagat elastic si cea din spatele scaunului e prinsa pe dupa spatar cu elastic). Uita-te la vreun vecin in masina la niste huse gata facute si inspira-te. Bafta!
Adina, eu am avut Brother Ls 2125. Eu am avut probleme cu materialele groase cu ea; pe de alta parte reprezentantul de la Brother mi-a zis ca cineva a cumparat masina asta sa coasa huse auto cu ea(Aura, ce coincidenta)... Butonul nu se invarte 360grade, deci ca sa ajungi de la 13-14 la cusatura de butoniera sau la 4-5 cusaturi zig-zag, trebuie sa dai inapoi. Deci 14-13-12- etc. pana la 1(butoniera). Intre cusatura dreapta si zig-zag trebuie invartit un pic mai tare ca sa treaca dintr-una intr-alta. Asta in cazul in care nu are masina ta vreo defectiune(eu sper ca nu).
Elena, trebuie sa ne dea Iuliana si Dana mai multe detalii ca ele au Privileg. Eu ma gandesc ca e inportant sa se poata anula cutitul ca sa poti face cusaturi decorative(in mijlocul materialului, fara sa taie). Si cusatura in lant, aia parca se face cu un ac, 2 ate, e ingusta, tot decorativa. Ma rog, fetele zic ca e bun si ma bate si pe mine gandul.Kitty, eu am inceput cu http://www.burdamode.com/City_Fashion,1270777-1463237-1508211-1508215-1508318,enEN.html
Mi-am facut bermude toamna, dar acest model era la curs ilustrat de croitorie si am inteles cam 100%. Nu au buzunare de nici un fel si nici gaici dar am invatat sa pun slitul, betelia, sa fac tivul indoit, butoniere, etc. A doua pereche(cei de piele) am folosit un model cu fermoarul lateral(sunt mega-simpli). Daca nu ai numarul cu bermudele pot sa-ti scanez cursul de croitorie sa citesti. Dar la buzunare nu ma bag, Elena are poze pas cu pas cu pantaloni barbatesti.
Tonia, diferenta intre cele 2 overlock-uri de la Quelle cred ca e in transportul diferential(nu stiu exact ce e dar e foarte important la un triplock). Gasisem pe net o comparatie intre cele 2 si reiesea clar ca cel putin mai scump trebuie luat. Cat despre Brother, face niste chestii... Cusaturi decorative cu duiumul si surfilarea e foarte buna dar costa 1450lei... Cam mult din pacate.
Va pupic, poate mesteresc si eu ceva azi ca m-am saturat de tiner si vopsele.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Adina, bine ai venit si sa folosesti cu mult spor noua achizitie! te asteptam cu creatii, sa-ti iei revista burda.

Aura, mersi de aprecieri, spor la noile huse, eu nu inteleg de ce nu au iesit daca le-ai avut pe celelalte ca tipar. Lasa ca or sa iasa astea sigur, doar din greseli inveti!

Kitty, ti-am trimis pozele de ieri.

Alina ai dreptate, eu chiar nu m-am gandit sa anulez si cutitul! Cat despre vopsit, cine are acum usile mai frumoase?

Eu am tot cautat pe net (nu mult, intr-adevar) o vestuta de gravida sa ma inspir, multe sunt pe material inchis si nu vad daca au platca sau nu.... fetele care ati avut vestuta, cum era a voastra? daca puteti pune si o poza ar fi mununat, daca nu ma inspir si din vorbe. Cum e la gat ma intereseaza(eu ma gandeam s-o fac rotund) si daca are platca si in fata si in spate.

Va pupic si mult spor la croit!


Elena 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittygreeneyed spune:

iulyp - multumesc de incurajari. Sa stii ca nu ma las! Imi trebuie pantaloni, deci VOI FACE PANTALONI!!! Respir doar vreo doua zile (ca oricum nu am timp acum de ei). Fa si tu ca mine: respira adanc si refa pas cu pas, cu mai muuuulta atentie si FARA GRABA!
Guguluff - daca esti asa draguta sa-mi trimiti si mie cursul acela ilustrat... Era si in Burda asta dar erau niste pantaloni marimi mai mici si nu am avut curajul sa ma apuc de modificat tipare (ca sa le modific, ar trebui intai sa stiu si eu cu ce se mananca.. ). Dupa masurile mele, ma incadrez cam la 46-48 la marimile din Burda...
midasnu - sa traiti! Poze salvate pe CD si in drum spre casa! MULTUMESC.

Sper ca avand atatea ajutoare sa fac si eu ceva purtabil...
Am fost ieri la biblioteca si am luat o carte mai veche de croitorie. Are instructiuni si tipare pentru sorturi, capot, fuste (dreapta, clos, semiclos etc), bluza gen cazaca si bluza gen iie. Plus niste pernite decorative (animalute) tare simpatice. Daca va intereseaza, spuneti, ca le-am scanat.

Kitty, mamica de Adi si Robi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Fetelor, mi-a fost dooor de voi Ce muuuuult ati scris....

Eu ma simt mult mai bine, slava Domnului.

Nu am mai mesterit nimic in ultima vreme dar va trebui sa ma apuc de lucru, am de facut 4 posete (din blugi) pana la sfarsit de noiembrie. Alina, ti-a iesit foarte fain poseta.

Elena si pantalonii tai imi plac si chiar voiam sa te intreb ceva. Pt ca nu am gasit nici un pantalon fain cu burtica, ma gandeam sa imi iau o pereche de jeansi si sa le tai partea de sus inlocuind=o cu un bumbac elastic. Ce zici? Ar merge?

Va pup pe toate, albinutzelor

Alina13+

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Mergi la inceput