Croitorie - sfaturi si idei(Capitolul 5)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

tonsis nu vreau sa fac acum ceva anume cu ei dar vroiam sa am in casa pt. cazul cand o sa fac ceva. Eu initial ma gandisem la capse, sa fac camasi cu capse si capse am vazut ca sunt pe aici pe la mercerii, pretul sincer nu-l stiu si nu stiu nici calitatea capselor. problema mea e ca nu gasesc cleste de pus capse. Am vazut o chestie la Practiker la 10 ron dar arata ca un cleste de spart nuci cu niste manere luuungi. Eu ma gandeam ca trebe sa arate ca un capsator ca parca asa am vazut intr-o poza pusa aici. Sunt prea incepatoare in chestiile astea, fara explicatiile voastre nu ma descurc deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Aura, clestele pt capse arata ca un patent, aprox. Am gasit si poza: http://www.fun2do.co.uk/cgi-bin/trolleyed_public.cgi?action=showprod_HPT001 Dupa aia in fiecare cutie cu accesorii(capse, ocheti) sunt diverse parti din plastic care se monteaza in cleste. Pare complicat dar au scheme pe pachete si iese. Am sa incerc maine sa ajung la reprezentanta Pfaff si va zic daca au acolo si ma uit si de preturi.
Tonia, merci mult de sfat. Inca nu ma apuc de ea. Si Elena mi-a zis de triplock... Cand te gandesti ca-l folosesti doar la surfilat, nu merita sa-ti iei dar am vazut atatea cusaturi decorative facute cu el si nu mai zic coaserea materialelor dificile.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ppisic spune:

piclurile sunt semnele de pe tipar care ajuta la imbinare.In engleza se numesc 'notch' . Si sunt foarte enervante mai ales cand faci gradarea pe linii curbe ...

-------------------
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Neata harnicutelor!

Alina foarte bine gandit sa faci din manecile gecii pantaloni pt. copil si ti-au si iesit! Cat despre triploc, sa stii ca sunt care trag cu 5 ate (sper sa zic bine, sa ma corecteze fetele care stiu mai bine) si alea cos materialele intre ele, chiar mi-a zis colega mea ca daca imi iau triploc, sa-mi iau si sa coasa, nu numai sa surfileze, e muuuult mai folositor. De-asta ma incanta tare si pe mine si mi-as lua, dar nu stiu cand.....

Lavinia bine ai venit, abia astept sa ne povestesti cum e la cursuri si daca chiar te invata ceva! Super ca s-a gandit cumnata sa-ti dea cadou o masina de cusut!

Kitty, nu te chinui cu hartie sa scoti tiparul ci cu nailon si marker, e mult mai usor.

Iulia foarte reusit hanoracul, ce mai, tu esti profesionista! ce ma mira pe mine este ca ai gasit materialul in comert, sau de unde l-ai luat? la mine in oras nu gasesti asa ceva si eu mai caut material de halat de casa, nici gand asa ceva!

Aura, Tonia, Tonsis, Sasha, Diana si nu in ultimul rand Vianne (mai da si tu un semn, ne e dor de tine si sa stim ca esti bine!) Va pup pe toate, scuze daca am uitat pe cineva,



pa si weekend placut!

Elena 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Elena, eu cred ca triplock-ul care face si cusatura de imbinare se numeste overlock(http://en.wikipedia.org/wiki/Serger). In cazul asta, ala de la Privileg e bun, coase cu 2 ace si 4 fire... Ma faci sa-mi doresc si eu. Sunt cu pana la 8 fire, dar cica nu prea se folosesc toate impreuna(http://www.sewingwithnancytv.com/ uita-te la Serge with confidence). Si cred ca Iuliana a facut hanoracul din polar(fleece). Daca vrei iti caut eu si-ti trimit, doar sa-mi spui culoarea. Am luat din Niro cu 8.50lei/m(anul trecut).
Pupici, week-end placut.


ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Alina aproximativ la fel arata si chestia aia care am vazut-o eu in Praktiker. Era de la Profi si era 10ron
Ceva de genulhttp://www.freewebs.com/total_tools/erbauneltescule.htm
Sincer vreau chestie din aia de pus capse pe haine.Imi zicea o tipa la mercerie ca ea a auzit pe cineva ca le batea cu ciocanul dar mi se pare aiurea rau.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Am uitat sa va spun ca sapt. care vine vreau sa imi fac huse la masina. Ce sfaturi imi dati? Orice parere e bine venita.
Dupa ce o sa iau masurile de la actualele huse o sa merg sa cumpar materialul, un fel de catifea si ma bate gandul ca in spatele scaunelor din fata sa pun piele ecologica, vinilin, ceva de genul asta ca acolo stau copii cu talpile si se sterge repede murdaria.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Buna fetele,

Alina, mersi frumos, eu ma gandeam ca triplokul o sa-mi fie foarte utilmai ales la lucrusoarele de bebe! vedem cum ne strecuram cu banutii, poate, poate.

Aura, super ca vrei sa-ti faci huse, si eu vreau dar intai astept masina (vreo 2 sapt) pana atunci poate le faci tu si imi dai si mie sfaturi! Si eu zic ca merge sa pui piele ecologica in spatele scaunelor din fata, acum mai conteaza si cum se coase toata treaba, oricum bia astept sa-ti faci, pe mine m-ar scuti de ceva banuti husele, mai ales ca alea originale sunt 400 E.

Si acum sa va arat si eu pantalonii din blugi pe care i-am facut sambata trecuta. Nu i-am mai strimtat pe lateral, dupa spalat se pare ca vin mult mai bine! sa-mi ziceti daca nu e asa!
Urmeaza vesta, dar in nici un caz saptamana asta ca e plina, poate sambata! si acum pozele promise:

pantaloni fata

pantaloni spate si nu in ultimul rand

cat am crescut noi

Va pupic fetele, o duminica seara frumoasa! si o saptamana usoara va doresc!

Elena 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Elena, super blugii. Esti priceputa!!! Ce material ai sus sus pana la urma? Si burtica e scumpa foc... La mai mare.Pantalonii sunt numai buni, cred ca ai sa-i mai tai putin la lungime, nu? In rest sunt ok ca nici nu vrei sa tipe pe tine plus ca mai pui un dres poate, daca vine viscolul.
Aura, o sa-ti spun eu ce stiu despre cusutul pielii ecologice la masina casnica. Doar ca sa-ti faci rost de niste mici bucati din materialele pe care le folosesti si sa incerci pe masina ta, daca trage. Ma cam tem ca n-o sa incapa sub piciorus 1-2 straturi de catifea si 1-2 straturi de piele(la imbinare). Oricum, vorbim.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Alina, mersi de aprecieri, sus am pus jerse a vrut masina sa-l coasa de data asta si chiar ma gandeam si eu ca ar trebui sa-i mai scurtez un pic (am zis ca mai inra si ei la apa), oricum asta se rezolva repede, mai greu erau de facut pe lateral ca trebuia desfacut si jerseul, etc...

Si am mai zis ca o sa-mi iau si o stofa putin mai grosuta tot pentru pantaloni sa ne mearga bine iarna asta. Am eu multe in cap, timp imi mai trebuie (problema mea este ca trebuie sa le termin inaceeasi zi, maxim a doua zi, ca tare nu-mi place sa ma intind, parca nu-mi mai vine sa le fac)

pupici

Elena 18+

Mergi la inceput