LMA! Fulguleti de noiembrie - decembrie 2006 (107)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flore26 spune:

quote:
Originally posted by dianarus78

am si eu o dilema referitoare la culoarea ochilor lui marc :-)

ce culoare e asta?



Marc (17.12.06) si Ianis (14.09.04)

Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis


www.helpsonia.com/" target="_blank">Pentru Sonia


edit: in acelasi album il vedeti si dupa gratii, la spital, apropo de ce urla denis de asiza in patut...
nici marc n-a stat mai mult de 15 min, per total in 3 zile... pozele din spital le-am facut inainte de externare.



Zic si eu ca A_DEJU, verde-caprui...da frumos, frumos

FLORE ALESSIA LIANE (16-12-2006)
LUNA 11
IMPOTRIVA BANNARII AELITEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flore26 spune:

DONIA majoritatea activitatilor se desfasoara pe grupe...jocuri, intreceri, chiar si la masute sunt cate 5-6 copii, iar dupa fiecare activitate se desemneaza masuta fruntasa sau masuta care a colorat cel mai frumos ( intelegeti voi, nu masuta coloreaza )...lucrand in grup invata implicit sa imparta, cu toate ca unii nu sunt invatati acasa sa faca lucrul asta, si atunci e mai greu...

FLORE ALESSIA LIANE (16-12-2006)
LUNA 11


IMPOTRIVA BANNARII AELITEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flore26 spune:

Nu am precizat ca la gradinitele de stat sunt in general 25-30 de copii intr/o grupa, si nu prea ai alte optiuni...adica trebuie sa lucrezi pe grupe si colectiv.

FLORE ALESSIA LIANE (16-12-2006)
LUNA 11


IMPOTRIVA BANNARII AELITEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

quote:
Originally posted by Donia
dianarus, chifetelele fierte se fac exact ca si celelalte, doar ca dupa ce le dai forma le pui direct in apa clocotindo-fierbinte, ca pe perisoare, daca vrei.




da da da...aici se baga la greu, dupa ce le-ai fiert le arunci in sos de rosii si baga la ghiozdan...

quote:
Originally posted by Donia
Dbunny, cand eram in Ro pateam frecvent asta... plecam de la servici sa-mi vizitez pacientii la domiciliu si de mult ori o luam catre domiciliul propriu... Uneori eram in masina cu un medic, un prieten bun si ne apucam de palavre... si cand si cand ma intreba: "Scuza-ma ca te intrerup, dar tu stii unde mergi?"
Partea nasoala e ca asta indica lipsa de concentrare... adica iti sunt atat de familiare unele chestii la volan ca nu te mai gandesti la ele, si asta e explicatia pentru care cele mai multe accidente se petrec pana in 7 km de casa.
Deci poti sa te preocupi putin (asta cu preocup e adaptare din spaniola?)


na bine na, atunci am sa-mi fac griji, nu ma mai preocup Stiti ca sunteti singurele la care va scriu in romaneste? La lucru-s inconjurata numai si numai de britanici si acasa toti in spanioli, n-am pe nimeni roman in zona...asa ca...scuzoaiele mele


Dbunny cu bb Daniel(23.11.2006)
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel
www.dropshots.com/dbunny_28" target="_blank">Filmulete cu Prichindelu
An angel wrote...If someone betrays you once, it's their fault;If someone betrays you twice, it's your fault.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

in sprijinul aceleiasi teorii:

Care sunt caracteristicile modului de gândire ale unui copil mic?

Iata; patru dintre ele:
1. Gândirea lui este egocentrica;. Cu cât un copil este mai mic, cu atât este mai putin constient de tot ceea ce se afla în afara experientei lui imediate. Spre exemplu, la început, bebelusii nu sunt constienti de faptul ca mânutele si piciorutele lor le apartin, ca fac parte din corpul lor. De asemenea, ei nu realizeaza ca obiectele exista, chiar si atunci când ei nu le mai pot vedea. Gândirea egocentrica persista pe parcursul întregii perioade a primei copilarii si îl afecteaza pe copil în urmatoarele aspecte:
Nu îsi da seama ca toate gândurile si actiunile lui alcatuiesc o
parte din situatia în care este implicat.
Nu este în stare sa înteleaga situatiile, luând în considerare si
punctul de vedere al unei alte persoane.
Cu greu îsi poate imagina cum ar fi daca el însusi ar fi altcineva:
fratiorul, iepurasul etc.
Nu se poate privi prin ochii altcuiva.
Nu se poate preface ca este altcineva, si totusi sa fie el însusi.
E adevarat ca, punându-si la lucru fantezia, se poate juca de-a
altcineva, dar îi este dificil ca, în acelasi timp, sa-si integreze si propria persoana în imagine.
Priveste obiectele din jur ca fiind vii, întocmai cum el însusi este viu. Mai mult decât atât, copilul mic nu întelege ca adultii nu au cum sa-i spuna ce se întâmpla înauntrul sau. Daca aude un chiuit
în urechi, el crede ca si ceilalti îl pot auzi. Atunci când raspunde
la telefon si bunica întreaba, de la celalalt capat al firului: „Cine
este acolo?”, el raspunde: „Eu.” Dupa aceea, nu poate întelege
de ce bunica întreaba: „Care eu?”
2. Gândirea lui este dominata de perceptii. Copilul mic este foarte mult influentat de ceea ce vede, aude sau experimenteaza la un moment dat. Pentru el, „sa vada înseamna sa creada”. Rareori acorda atentie schimbarilor subtile dintr-o stare într-alta; mai degraba el priveste lucrurile ca fiind statice, ca ramânând neschimbate. Copiii mici nu-si folosesc experientele trecute ca baza de rationament si deductie Daca „vad” ceva întâmplându-se, chiar daca este posibil sa nu mai fi vazut niciodata mai înainte, ei cred ca este adevarat.

Acesta este motivul pentru care copiii mici cred ca un magician
poate cu adevarat sa gaseasca un iepure într-o palarie goala sau
insista sa sustina ca ceva este adevarat, pentru ca au vazut la televizor.
3. Gândirea lui merge mai degraba de la particular la particular,decât de la general la particular. Copilul mic trebuie sa creasca pâna va întelege ca evenimentele au o cauza si ca situatiile difera. El nu întelege ca, atunci când se întâmpla ceva, într-o anumita situatie,nu înseamna ca totul va decurge la fel în orice alta situatie. Un exemplu pentru acest tip de rationament este ilustrat atunci când copilul spune: „Billy a mers pe bicicleta. Eu de ce nu pot?” Copilul nu-si da seama ca, în ceea ce priveste situatia lui Billy, pot exista factori diferiti de cei existenti în propriul caz. Doar prin intermediul experientei personale începe copilul sa;-si dea seama ca, prin comportamentul sau, va determina în mare masura, modul în care va fi tratat de ceilalti.
4. Gândirea lui este relativ nesociabila. Pe masura ce cresc, copiii devin tot mai constienti de oamenii din jurul lor. Ei încep sa acorde mai multa atentie la ceea ce spun ceilalti si la modul în care gândesc. Cu toate acestea, copiii mici care, de obicei, sunt înca foarte egocentrici, acorda foarte putina atentie celor din jur. Ei considera; ca nu trebuie sa-si explice parerile în fata nimanui. Dimpotriva, ei cred ca toti ceilalti ar trebui sa stie ce gândesc ei cu privire la un lucru si cum au ajuns la o anumita concluzie. Si chiar daca încearca sa parcurga înca o data procesul gândirii, pentru a demonstra altcuiva cum au ajuns la o anumita decizie, lucrul acesta li se pare extrem de dificil, daca nu chiar imposibil. Acesta este motivul pentru care întrebarea: „De ce ai facut asa?” nu are pentru un copil, aproape nici o însemnatate. El poate sa raspunda foarte bine cu un sincer:
„Nu stiu”, cu „Pentru ca” sau cu o simpla ridicare din umeri. Pe
masura ce copilul devine tot mai constient ca are capacitatea de a
gândi si pe masura ce ajunge în stare sa se gândeasca în acelasi timp
la mai multe aspecte diferite ale aceleiasi situa#355;ii, va începe sa-si ajusteze sistemul de gândire dupa cel al altor oameni. Este nevoie de multi ani de interactiune cu alti oameni – discutii, argumentari,acorduri sau dezacorduri – înainte ca un copil sa învete regulile de baza, necesare unei gândiri logice.
(Intelege-ti copilul, Kay Kuzma)


Alina,mami de Mihnea-Octavian
varsta Octavian;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

Ruxandra-frumoasa povestea conului Grigore

Dianarus-eu ii vad verde inchis spre maro



BambolettadeAntonia-Gabriela(1 nov 2006)
Aniversare 1 An
luna 12
www.youngnutrition.net/member/tickers/61250/ticker4.png" target="_blank">varsta Antonia
www.smi.ro/fulguleti/" target="_blank">Fulguleti nov-dec 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

quote:
Originally posted by Donia
Partea nasoala e ca asta indica lipsa de concentrare... adica iti sunt atat de familiare unele chestii la volan ca nu te mai gandesti la ele, si asta e explicatia pentru care cele mai multe accidente se petrec pana in 7 km de casa.



Pai spune dom'le unde se petrec accidentele, si ma mut mai departe...

Dbunny cu bb Daniel(23.11.2006)
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel
www.dropshots.com/dbunny_28" target="_blank">Filmulete cu Prichindelu
An angel wrote...If someone betrays you once, it's their fault;If someone betrays you twice, it's your fault.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flore26 spune:

Exista la gradinita activ. EDUCATIE PENTRU SOCIETATE, in cadrul careia se invata: cum ne spalam, cum ne comportam in diferite situatii, cum ne comportam cu oamenii in varsta, cu animalele, cu fratii, surorile....Asta e singura activitate care nu e matematica sau pictura, sau dezvoltarea limbajului...

FLORE ALESSIA LIANE (16-12-2006)
LUNA 11


IMPOTRIVA BANNARII AELITEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acs spune:

Felicitari fulguletilor care au laut-o la pas: Crinuta, Darius si Serban!

Mirona, cum te putem scoate din butoi? Ia uita-te tu la bucuria ta, minunata Karina si nu te mai necaji de rautatile unora si altora! si hai sus!

Flore, am citit cu interes postarile tale referitoare la programa de la gradinita, si-n general, de cum decurg activitatile. Multumesc! Pot sa ma laud :) ca Maria mea, care este in grupa mare (5 ani) ar trece cu succes de evaluarea finala. E-adevarat ca nu e doar meritul gradintei, dar sunt totusi sunt multumita din punctul asta de vedere.
Daca mai ai timp sa ne povestesti cate ceva despre invatamant, eu te urmaresc cu placere. Sunt interesata si de schimbarile care se preconizeaza, referitor la invatamatul primar si gradinite, daca esti la curent.
Inca o data: multumesc!

Ruxandra_sb, frumoasa si emotionanta poveste! Sa-ti traiasca baietii!

Dianarus, ti-am admirat baietii! Culoarea ochilor: gri-verzui-caprui, cam ca ai Mariei mele :)



Manuela, Stefan si cele 3 minuni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

minunatili, va servesc cu albumele fulguletilor, la sfarsitul listei() de pe prima pagina (..nu am stiut unde sa le pun in alta parte..). feel free sa schimbati forma, font, culori, orice nu va convine, eu le-am "montat" doar ca sa stiti ca exista... aaa, si bineinteles, avem si primele poze

Deea, mami de www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=414b2893332a6a41d7c2a4&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Eric(15.12.2006)

www.helpsonia.com/" target="_blank">pentru sosonica


"outside of a dog, a book is man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)"

Mergi la inceput