Gravidute prin FIV (9)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns medamaya1 spune:

Lorelai si eu am singerat de 2 ori , la 8 si 10 saptamini. Prima oara am mers la spital , m-au internat ptr o zii , unde mi-au o perfuzie si dimineata mi-au dat drumul acasa. A doua oara am stat cit de linistita am putut acasa , la pat cu picioarele mai sus decit restul corpului + binenteles trat de sustinere. Dar prima oara stiu ca am vb cu Marinescu si mi-a zis sa merg la spital.
Ginger, , sa fie in continuare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Multumesc fetelor
Lorelai- si eu am avut sangerari puternice incepand din saptamana 6,8,10,12,15 si 18 .Nu au afectat sarcina.Sunt foarte multe femei care au sangerari in sarcina.Du-te la eco si daca este inimioara nu te preocupa ca pot fi sangerari din col.

+29 sufletelele mele

Atat mai avem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Lorelai , daca bhcg-ul e in crestere, inseamna ca sarcina e in evolutie, deci sangerarile pot fi de la implantare. Mult succes.

38s + Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Pussilina, eu am avut la viata mea 3 generale si o singura epidurala care a functionat perfect! nici n-am simtit si e mult mai interesabt sa fii treaza in sala de nasteri! anstezistul oricum iti regleaza doza in fc de cum te simti! si ma indoiesc ca ajungi tu la spital cu dilatatie 5 daca fugi acolo imediat ce ai contractii mai mari! de "generala" eu o sa zic pas! pe cat posibil pe restul vietii! pt mine a fost ingrozitor de fiecare data, mi-am revenit mult mai greu, dupa 2 zile, mi-am vomat matele vreo 24 ore de fiecare data, starea de rau si de ameteala s-a mentinut mai mult decat la epidurala. Deci- e naspa, mai ales a2a zi! si nici nu-ti dai seama c-ai nascut daca dormi, parerea mea, nu-l vezi pe puiul tau proaspat pus pe umar sa-l pupi, nu-l auzi cand plange prima data si nu-l vezi decat a2a zi!! sper ca te-am lamurit!

Mihuta, iti dau calmante si acasa; poti face si injectabil daca vrei; eu la spital am facut si-n perfuzie, ca in prima noapte m-a durut mai tare si anestezia din epidurala la un moment dat nu-si mai facea efectul total; acasa mi-au dat no-spa si Ketonal care a functionat f bine si n-are efecte daca alaptezi.

Lorelai, stai calma, ia-ti tratamentul de sustinere si stai in pat! cat mai mult posibil! statul in pat face minuni la sangerari! si 1 din 3 femei au sangerari in primul trimestru, inclusiv eu, pana la 12 sapt.! daca beta hcg-ul de dubleaza, inseamna ca e ok ! ai grija de tine si sanatate multa la burtik!



Andicu mami dewww.flickr.com/photos/9457501@N02/sets/72157600689970094/" target="_blank">Bebe Filip(27 iunie 2007)
Cum crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisis81 spune:

ciarli, aurel_cris, pussi, madalina28, delfi, kla78, lara20 va multumesc!
medamaya felicitari iubita! Ma bucur ca e totul ok
Ginger00 ma bucur ca esti pe mana unui medic bun. Ai incredere in Dumnezeu ca vor fi bine amandoi
Andicu sunt tare indrazneata daca te rog sa-mi faci si mie o programare la Luteasca? Pana in data de 19 ca in 19 plecam inapoi spre Szeged. Ma gandesc ca daca o cunosti pe asistenta....Daca se poate. Eu in weekend vin acasa
Si iti raspund aici. Zadori se bucura sa vada "copilasii lui" la eco si vreau sa ii vedem inimioara lu impreuna pentru prima oara.
Asaaaaaa ...valoarea mea de azi este 179, deci astept un

www.flickr.com/photos/11706357@N04/sets/72157602928535480" target="_blank">Ziua rezultatului, www.flickr.com/photos/11706357@N04/sets/72157602474079860" target="_blank">Gratar Szeged, www.flickr.com/photos/11706357@N04/sets/72157601536463995" target="_blank">Viena 2007, www.flickr.com/photos/11706357@N04" target="_blank">Spania 2007 , www.flickr.com/photos/11706357@N04/sets/72157601536268989" target="_blank">Nunta noastra, www.flickr.com/photos/11706357@N04/sets/72157602666367220" target="_blank">Botez finutzu, www.flickr.com/photos/11706357@N04/sets/72157602666343022" target="_blank">Animalutzele mele!, Multe poze

In asteptarea ingerasului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

fetelor maine dimineata ma internez cu preeclamsie... tensiune 150/110 si 140/100. Pt. noaptea asta am stabilizat-o pana acum. S-ar putea ca maine sa intru in cezariana... oricum fara mancare si baut de la ora 22! Fetele sunt ok ... puternice, Ana 2.100 gr. si Elena 2.300 gr.!
Ce e cert .. sau raman in spital pana nasc sau fac cezariana ... fara supraveghiere medicala e prea riscant pt. ele!
O sa va tina cineva la curent cu ce se intampla... cu rugamintea sa nu ma sunati .. ca nu vreau un stres suplimentar si nu se stie in ce momente ma prindeti( sper sa ma intelegeti) !
Sa ne tineti pumnii!
multa sanatate si voua si din burtici si de afara!



PUSSI 34+ SABINA ELENA & ANA NICOLETA

BURTICA ROZ

MAI AVEM 17 ZILE DE STAT IN BURTICA LA MAMI! SI VOM IESI MATURE!!!

DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dream1971 spune:

Pussi ma pentru tine si fetitele tale! Nastere usoara si sa va intoarceti toate trei sanatoase acasa! ma voi gandi la tine. . ca si Andicu si eu te sfatuiesc sa alegi epidurala. Eu am fost 2 zile sub epidurala dar totusi a fost mai usoara recuperarea decat la generala.

Crisis felicitari si sarcina usoara!

toate gravidutele mele dragi.

Ginger sper sa fie un final fericit dupa tot ce ai patimit si bebe sa fie sanatos

Cellu esti bine? Unde te-ai ascuns?




Dream

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flori76 spune:

Pussi:nastere usoara si refacere rapida!Doamne ajuta sa fie totul bine,sa-ti fie sanatoase Tustele si sa va intoarceti cu bine toate 3 acasa!!!

Flori

------------------------
Idealurile sunt ca stelele: s-ar putea sa nu le atingem,
dar ne pot calauzi in viata.


Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelai_lorelai spune:

Fetelor, vad ca nu mai este sange, e ceva maro acum. Mi/am luat concediu si o sa stau acasa cat este posibil.Am fost aseara la un medic de pe aici si mi/a ropus sa ma interneze sa/mi faca niste hemostatice. cred ca maine o sa ma internez.
Va multumesc mult pentru raspunsuri, va dati seama in ce situatie sunt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanacarmen spune:

Am facut aseara a 2 a eco morfo la dr Popa.
Saptamana trecuta la Iosup aveam colul inchis de 4,5, iar ieri la Popa mi-a gasit col lungime 3,2 cm-2,8 cu aspect de insuficienta cervico- istmica segment in U.
Am tras o portie zdravana de plans iar acum imi sta nodul in gat...
Nu inteleg cum intr-o saptamana s-a putut decshide si scurta in halul asta, avand in vedere ca nici macar n-am mai iesit din casa si nici efort n-am facut.
Mi-a zis ca vede contractii pe col si e posibil ca eu sa nu le simt.
Mi-a zis sa nu mut mobila prin casa si atat.
Eu acum ce trebuie sa fac? Ca la dr mea ajung de abia peste o saptamana si pana atunci o iau razna.
Eu stau cam 4-5 ore la calculator pe zi- la masa. In pat, marea majoritate a timpului mi-o petrec uitandu-ma la Tv, deci stau pe spate, nu in fund. Voi cum va petreceti timpul in pat, ca doar nu puteti sa va uitati non stop cu ochii pe pereti, pp ca va mai uitati si la tv sau mai cititi o carte, asa ca stati pe spate, nu?
Si sa-mi mai spuneti cum faceti cu dusul ca si acolo mi-e frica sa ma mai duc.
Oare o sa-mi dea tratament, ca eu contractii nu simt sa am, doar dureri ca de ciclu din cand in cand, care imi cuprind si spatele, zona rinichilor.



21+

Mergi la inceput