Fulguleti de noiembrie-decembrie 2006 (100)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

quote:
Originally posted by dianocica

booon. atunci permiteti-mi sa va inoportunez cata atentie acordati felului in care va exprimati? aseara era sa si ia sexosu' cafteala.. mama in dormitor calca, d in sufragerie normal ca voia sa vada ce se intampla. si alex s a pus in drum, sa nu poata trece. si normal ca nu l a pacalit...fapt pt care d se tot maraia. si alex ii zice: degeaba plangi ca nu ajungi acolo. moooa, m am enervat asa rau...ce mesaj ii transmiti tu lui? poti sa urli, sa te dai cu fundul de pamant ca tot nu iese ca tine? bineinteles ca l am luat in brate, am mers in dormitor, i am explicat ca buni calca, fierul de calcat e f fierbinte si copiii nu au voie. e pericol de accidente grave. acum o lasam pe buni sa calce si noi luam o jucarie de aici si mergem si ne jucam in sufragerie cu mami si cu tati. a stat f atent (pot sa jur ca inteles tot) si apoi ne am jucat linistiti in sufr. cum isi amintea ii repetam povestea si gata. ne intorceam la ale noastre... pfiu ce baiat mare am..si ce mi place sa l laud...

Impotriva bannarii aelitei
diana si david 03.12.06


Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator



as vrea si eu sa am rabdarea ta uneori fac si eu ca sexosu dar ma stradui cat de mult pot sa-i explic ce si cum de ce nu are voie...

BambolettadeAntonia-Gabriela(1 nov 2006)
luna 12
www.youngnutrition.net/member/tickers/61250/ticker4.png" target="_blank">varsta Antonia
www.smi.ro/fulguleti/" target="_blank">Fulguleti nov-dec 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

la tema dianocicai: si al meu sot mai scapa din astea ... ieri m-a enervat ca a facut de 2 ori o chestie dupa ce i-am atras atentia- oana a apucat in mana ceva interzis/periculos pt ea (foarfeca, naiba stie unde a gasit-o) si sotul efectiv i-a smuls-o din mana ... pfuaiii, m-am enervat mai rau ca oana :))... i-am explicat frumos sa-i distraga atentia sprea altceva, sau sa-i dea ceva, sa o duca la geam la pasarele, etc si sa-i ia atunci foarfeca din mana, ca nu e nevoie sa procedeze asa... parea ca a priceput, si a doua oara a facut la fel ... mamaaaa ce m-am enervat .. si i-am promis ca o sa-i fac la fel, cu prima ocazie ii smug ceva din mana, ca sa vada cum e... si peste vreo 2 ore savura tacticos la o ciocolata si m-am dus si i-am smuls-o din mana si nu i-am mai dat-o, am mancat-o eu, in conditiile in care nu mai aveam nici urma de dulce in casa ... eu zic ca a percutat acuma, sper sa nu mai faca
revin ca mai am o poveste pe subiectul asta cu maica-mea


Dia de Oana 29.11.06

Impotriva bannarii aelitei

www.sonia.as.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!


"Da aripi unui copil, dar lasa-l sa invete singur sa zboare" Marquez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teutz spune:

La multi ani BEBINUTA! Sa fii sanatoasa si fericita alaturi de cei dragi!

La multe lunisoare sarbatoritilor zilei!
Octavian de P_onu
Tudor de Danita
Oana de Dia

Sunt si eud e acord cu ideea ca fiecare mamica, atunci cand bebe implineste un anisor, sa ne spuna povestea nasterii.




Teutz de Alexia Iarina (10.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teutz spune:

La mine iar merge calc ca naiba si trebuie sa trimit mesajul pe bucati.

Roana, felicitari lui Alex pentru primii pasi si pentru dintisori!
Sbogdana, multa sanatate Zarei!
Dia, foarte buna ideea cu legumele congelate! O sa incerc si eu sa-i dau.
Dianocica, m-ati omorat! Ati trecut deja la maselute, bre! Bravoooo! Felicitari! Referitor la intrebarea ta, mai incerc sa-mi controlez exprimarea cat de cat, sa-i explic de ce nu aia sau ailalta, dar uneori (cam des, recunosc) imi pierd rabdarea si fac la fel ca Alex.

Teutz de Alexia Iarina (10.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teutz spune:

Kokorina, multi pupici de la noi si un buchet maaaare de flori! Ai niste copii extraordinari! Sophia e o delicata si o scumpa, iar pascal e un smecher de smecher! Tu arati beton! Sa nu te mai aud ca te plangi, ca n-ai de ce, nene!
Asiza, un liliac????!!!! Maaaama, cred ca faceam infarct! Super pozele cu Denis, e dulce foc, foc!
Marani, pupam dulce frumoasa Bubamara! Sanatate multa!
Laura , smecherul Dani cu ochelari!
Dolores, taaare dulce e puiul tau de om!
Yagmur de-abia astept sa vad pozele!!!!
Donia, insanatosire grabnica!!!

Teutz de Alexia Iarina (10.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

am revenit
deci cu maica-mea treaba sta asa (noroc ca vine rar )
NU E VOIE asta e cuvant de ordine, desi i-am atras atentia de 1001 ori... si azi nu m-am abtinut si am monitorizat-o: in 10 minute i-a zis oanei de 23 ori 'nu e voie', in conditiile in care copilul era in spatiul ei si totul era safe
deci nu e voie la carti, nu e voie la tv, nu e voie pe parchet ca e frig, nu e voie sa te descalti, nu e voie sa plimbi pampersul de colo-colo, nu e voie la usa de la balcon, nu e voie sa lingi geamul etc
in conditiile in care oana umbla la tv numai cand e maica-mea cu ea, cu noi a umblat vreo 4-5 zile, i-am tot explicat frumos ce si cum (fara 'nu e voie') si n-a mai interesat-o .. tot asa, cu cartile din biblioteca a avut treaba vreo 2 sapt, le scotea de vreo 5 ori pe zi , si f frumos le puneam impreuna inapoi, dupa care n-au mai interesat-o ... dar maica-mea cum o vede langa biblioteca ii zice 'nu e voie' si atunci incepe sa le dea jos....
nu mai continui cu exemplele, ca ma enervez teribil iar
3asa ca azi i-am zis IAR ca dc nu invata sa nu mai foloseasca nu e voie, o sa-i zic eu ca 'nu e voie' la nepoata .. ori se temperaza si intelege ce si cum si imi respecta deciziile, ori o vede la craciun si la paste, ca oricum de ajutat nu ma ajuta, asa ca n-o sa-i duc dorul ... acum e afara cu Oana de jum de ora cobor si eu ca sa observ dc e voie la frunze, catei, roti, etc

Dia de Oana 29.11.06

Impotriva bannarii aelitei

www.sonia.as.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!


"Da aripi unui copil, dar lasa-l sa invete singur sa zboare" Marquez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

quote:
Originally posted by Dia1609

si peste vreo 2 ore savura tacticos la o ciocolata si m-am dus si i-am smuls-o din mana si nu i-am mai dat-o, am mancat-o eu, in conditiile in care nu mai aveam nici urma de dulce in casa ... eu zic ca a percutat acuma, sper sa nu mai faca
bine i ai facut

cu 'nu e voie'...m ai lovit si cu asta. alex la fel. nicaieri nu e voie. am stabilit de comun acord ca sunt locuri unde nu evoie, adica prizele. la restul...e voie dar supravegheat, stat langa si explicatbineinteles ca cateodata ii e lene sa se miste cand d e pe langa sertare, de ex, unde nu poate sta singur ca si prinde degetele pe acolo...si i zice ca nu e voie si iar avem meciuri.. nu poti sa l lasi azi si maine sa i zici ca nu e voie, si nu poate sa aiba 90% din chestiile pe care le vede interzise. pai io una as innebuni. ca sa nu mai zic de frustrari...

incerc din greu sa i explic ca viata noastra nu se mai deruleaza dupa programul nostru, ci dupa al lui d. ca daca vrei tv o faci dupa ce adoarme d, nu in timp ce te joci cu el , la calc la fel, iesitul ziua la un suc - in functie de somnul lui d, nu invers...in principiu intelege, dar si cand uita...

Impotriva bannarii aelitei
diana si david 03.12.06


Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

Bebinuta

Octavian de P_onu
Tudor de Danita
Oana de Dia

Dia-

avem poze noi

am primit cubul cantator de pe quelle ii place la nebunie il invarte pe toate partile ,cealalta jucarie inca nu a venit cica mai dureaza

BambolettadeAntonia-Gabriela(1 nov 2006)
luna 12
www.youngnutrition.net/member/tickers/61250/ticker4.png" target="_blank">varsta Antonia
www.smi.ro/fulguleti/" target="_blank">Fulguleti nov-dec 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danita spune:

multumim pt urari si uraturi ....

fetelor , ce ziceti de:"ne bate mama!!" , dar repetat si repetat ...... cre ca o bat eu pe ea pana uita sa zika ... ia ghiciti personajul!!

pupici
D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

quote:
Originally posted by dianocica

quote:
Originally posted by Dia1609

si peste vreo 2 ore savura tacticos la o ciocolata si m-am dus si i-am smuls-o din mana si nu i-am mai dat-o, am mancat-o eu, in conditiile in care nu mai aveam nici urma de dulce in casa ... eu zic ca a percutat acuma, sper sa nu mai faca
bine i ai facut

cu 'nu e voie'...m ai lovit si cu asta. alex la fel. nicaieri nu e voie. am stabilit de comun acord ca sunt locuri unde nu evoie, adica prizele. la restul...e voie dar supravegheat, stat langa si explicatbineinteles ca cateodata ii e lene sa se miste cand d e pe langa sertare, de ex, unde nu poate sta singur ca si prinde degetele pe acolo...si i zice ca nu e voie si iar avem meciuri.. nu poti sa l lasi azi si maine sa i zici ca nu e voie, si nu poate sa aiba 90% din chestiile pe care le vede interzise. pai io una as innebuni. ca sa nu mai zic de frustrari...

incerc din greu sa i explic ca viata noastra nu se mai deruleaza dupa programul nostru, ci dupa al lui d. ca daca vrei tv o faci dupa ce adoarme d, nu in timp ce te joci cu el , la calc la fel, iesitul ziua la un suc - in functie de somnul lui d, nu invers...in principiu intelege, dar si cand uita...

Impotriva bannarii aelitei
diana si david 03.12.06


Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator




EXACT EXACT EXACT!!!!! tot asa si cu florin, mai ales partea cusertarele si tv-ul. si el de obicei pricepe, dar mai are si scapari!
continuare
2. tot nu prea am inteles ce urmeaza de iesit, una lipsa si apoi masele? sus, jos? pe unde
3. am uitat....logic, las' ca imi vine......

Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti noiembrie-decembrie 2006

Mergi la inceput