Mamici de Ianuarie - Februarie 2008 (48)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

buna tuturor! eu am 10 zile superagitate la servici...seful cu draci, toata lumea stresata...incerc sa fiu calma dar se uita lumea la mine de parca as fi nesimtita...

in trafic e o nebunie de ma inchin de fiecare data cand parchez masina in fata casei...

eu am de facut ceva analize dar nu am cand...promit ca marti ma duc...sunt tare palida si la cum mananc mi-e teama de ceva anemie...pe neasteptate am iara stari de greata...nu pot manca decat mere, pere, gutui coapte...uneori pare ca-mi prieste mancarea dar la juma de ora am niste arsuri de ma scot din minti...

Ozi e cam prinsa de viroza asta care bantuie dar sotul a decis sa o duca in continuare la bazin...sper sa fie puternica si sa trecem peste asta fara febra...in 11 noiembrie are concurs si tre sa traga tare...ma uit la ea mititica...e tare aglomerata: lectii destule, de invatat la engleza, la germana, de facut portofolii, planshe...plus zilnic bazin...in vacanta o las sa doarma si ii fac program de muzee, cinema si teatru cu bunicii...fara engl si germ doar inot...

Tudor e un insomniac...ma tine treaza pana la 1 noaptea iar ziua sforaie de zapaceste...pe la sase seara s-a mai trezit (fuma lumea in jur si...e sensibil!)

Va pup!

25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Buna dimineata !
Azi am cazut din pat , dovada ora la care scriu .
Poftiti la o cafeluta calda

O zi excelenta !
Lala.

Fratele mai mare

Atat mai am pana ma nasc ! (bebe 2 ) AMR maxim 10 saptamani !]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

'Neatza, zuzici Io o astept pe tipa care-mi face masaj si vad ca intarzie
Laurici sar'na pt felicitari...sa dea Domnul sa fie cat mai la termen. Am vrut sa-ti spun de marti ca a fost luni ultimul episod din Joey Si nu l-am vazut, mor de ciuda!
Chiar asa: unde umblati, fetelor? Stiti voi care! Guguleeeee iar lipsesti nemotivat o perioada asa de lunga???
Sa avem o zi buna
Ufff, tot nu a venit fata asta!

30+ AMR 10 saptamani
Poze Laura
Puiul nostru drag
Sarcina 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

neata fetele!

gatta, si eu am pulsul de obicei in jur de 90, dar si mare-mare, sunt momente cand il simt cum creste brusc, stau si eu frumos pe canapea si ma uit la Discovery, si odata imi bate inima-n gat si am senzatia ca nu pot respira bine!! iau pulsul: peste suta bine, tensiunea 10 cu 6... am avut si 130, recunosc ca eram nervoasa atunci, dar am zis ca-mi iese inima prin gat... stat, calmat monica, si dup-aia revenit la normalul curent...
Extrasistole eu aveam de obicei, asa ca le simt oricum cand apar, dar le las in plata lor.
ce fac in schimb e sa ma dau jos d epe canapea si ma asez in fata ei, indrept spatele si imi prind coatele deasupra capului, asa usurez senzatia de sufocare, creste capacitatea pulmonara, ca pe canapea nu pot altfel si stau prea cocosata.

miri, sa inteleg ca in conditiile durerilor nasterii ar fi un lucru bun sa am prin preajma dusmani, ca apoi sa am circumstante atenuante... hmmmm... sa fac o lista de invitati!

Lala D, de obieci tu esti matinala, acuma chiar ca ai cazut din pat!! iti iertam atunci absenta asa, vreo ora pe la amiaza

fetele si o zi buna,

Monica 29+ cu Serban

Life's a beach
pisoi in lucru
www.flickr.com/photos/monicu/sets/" target="_blank"> poze de tot felu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginnette spune:

Neata fetelor!

Dareene,

Sa fie bine venit bebe in clubul voinicilor (si voinicelor ) - ti-a raspuns Lala, cat are bubulina mea (eu acasa am dial-up si mai greu cu netu').

Ceska,

Eu, una nu ma supar pe tine (de fapt, nimeni nu se supara, doar este un forum unde fiecare poate sa-si puna parerea).

Asa este, se creeaza precedent, dar eu am principiul ca, atata timp cat pot (si imi permit) si mai ales, consider ca merita, il rasplatesc. Prefer sa fiu cu sufletul impacat, ca m-am achitat de el, si ca si-a dat tot interesul, decat sa-si faca meseria,"ca asta a invatat"; e adevarat, din ce-am auzit Dr. Ion este exceptia care confirma regula: face meserie din pasiune, dar am intalnit si dr care,intr-un fel te trateaza cand le dai bani si cu totul altfel, cand te trateaza doar pt ca esti bolnav pe specialitatea lui.
Am spus toate astea fara suparare.

Acum, am fost la Tutunaru aseara; tipul destul de intelegator (e prima data cand merg la el; evident, nu m-am luat dupa parerile 'pro' si 'contra'). S-a uitat p eanalizele mele si m-a pus la ecograf - ne-a facut o surpriza si ne-a aratat-o pe bubuina in 3D - avea o fata dragalasa, ca ne cazuse ochii-n ecran si mie si lu' ta'su' .
Apoi a masurat IR-urile: 0.48 dreapta, 0.47 stanga si 0.53 - ombilicala - deci concluzia lui: totul este ok, ea se dezvolta normal.
Mi-a zis ca din experienta lui pe gravide cu dereglari de trombofilie, el nu a recomandat CLEXANE decat in cazuri grave (adik cand mamele au facut tromboza in sarcina); in rest el merge cu monitorizarea fatului (eco la 2 sapt.) si analize la mama (coagulograma tot la 2 sapt) + aspenter pana in sapt 36.

Mi-a zis ca riscul opririi din evolutie exista la orice gravida si la orice varsta a sarcinii; deci anomaliile de trombofilie nu sunt cauza principala a opririi sarcinii din evolutie; este adevarat ca in cazul meu, riscul s-ar datora tocmai acestei cauza, dar este doar o probabilitate sa se intample.
El are gravide la 35-36 sapt care au pb mea si merg cu aspenter si monitorizare si totul este ok.

Deci, m-am mai linistit; o sa fac eco la 2 sapt (macar o luna) si o sa vad apoi cum stau lucrurile.
Luni ma duc si la Insitutul de Hematologie , sa vedem ce zic si dr de acolo.

Oricum, sunt mult mai linistita.

Hai, ca v-am luat dedimineata cu polologhia mea!

Va pup si aveti grija de voi!

Roxana 29+

Abia astept sa ne intalnim !

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20749;30/st/20080106/dt/7/k/2fd1/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jelimoni spune:

gatta si eu am probl cu pulsul si extrasistorle...doc mi-a recomandat sa beau ceai de sunatoare si de pelin cate 3 cesti pe zi
sincer nu m-am prea tinut ca nu-mi plac ceaiurile de nici un fel

poze nunta, burtica si bebe Robert
http://www.flickr.com/photos/14883580@N05/
[ url= "http://www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?albumId=40412496"]
[ /url]
atat mai avem
http://bd.lilypie.com/0Sa9p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Felicia iti tin pumnii pt azi la eco! Abia astept sa ne povestesti cum e bubulina

30+ AMR 10 saptamani
Poze Laura
Puiul nostru drag
Sarcina 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

Ginnette, ma bucur sa aud ca te-ai linistit, sa faci ce e mai bine pentru puiutul tau, mai ales ca ai vazut-o cat de frumusica e...

Monica 29+ cu Serban

Life's a beach
pisoi in lucru
www.flickr.com/photos/monicu/sets/" target="_blank"> poze de tot felu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ereena spune:

Buna dimineata
Sper sa savurati "tema" mea pt astazi .Asta noapte nu am dormit aproape deloc, am visat toata noaptea( l-am visat chiar si pe ceausescu), pt ca am primit patul nou si e un chin pana ma obisnuiesc.De aici mi-a venit ideea sa va intreb pt ca sotul meu a vorbit cu bb toata noaptea.
Deci , cum va spuneam , m-am gandit daca vreti sa impartasiti poreclele si alintarile care vi s-au atribuit voua sau lui bb.
Am sa incep eu .... initial a fost ,ca la fiecare 2 in 1, kinder cu surprize (banal), apoi chiar mi s-a cerut parerea cand a mai crescut burtica ,daca imi place Willie sau Mobydick ,am ales Willie(suna aiurea? nu stiu , dar e spus cu toata dragostea).
Lui bb ii place sa se impinga cu capul (sau fundul)in partea mea dreapta si cand face asta ii spun viermisor. I se mai spune gaza sau gandacel si m ai nou , tati a facut derivat de la Mobydick in Mobebic.


http://community.webshots.com/user/Ereena80?vhost=community

http://bd.lilypie.com/HmLbp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginnette spune:

Ereena,

Super tema!

Si mie mi se spune "2 in 1" (asa imi spune tata) sau "superoferta" (sotul).
Iar pentru mandra "bubulina", "bobocica" (asta este de la bobocel) "buburuza", "pisicuta" sau "guritza" (asa ii spune mama).

Ce mai, asta este o adevarata distractie.

Roxana 29+

Abia astept sa ne intalnim !

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20749;30/st/20080106/dt/7/k/2fd1/preg.png

Mergi la inceput