Mamici de Ianuarie - Februarie 2008 (48)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns jelimoni spune:

salut zuze cu greu am reusit sa va citesc din urma si de scris n-am apucat mereu intervenea ceva....
ELENA felicitari pt nepotel e tare tare frumusel!!sa va traiasca si sa creasca mare sanatos ca de frumos e fff frumos!
vad ca ati tot discutat de cotizatii la doctori...eu habar n-am cat se da pe aici...cred c-o sa-l las pe tatic sa se preocupe de problema asta atunci..
cine trebuia sa nasca zilele astea???nu mai stiu!! oare BB Yasmi??a nascut?stiti ceva?


poze nunta, burtica si bebe Robert
http://www.flickr.com/photos/14883580@N05/
[ url= "http://www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?albumId=40412496"]
[ /url]
atat mai avem
http://bd.lilypie.com/0Sa9p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki_baby spune:

Ellenuta, si la mine misca Buburuza, de parca baut Redbull:)).
E zuza, ca maica-sa
Pup,

Miki29+ cu Buburuza simpatica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shose spune:

Chiar fetelor,BB Yasmi zicea ca marti sau miercuri e posibil sa scoata bblusa. Stie cineva daca s'a intamlat deja evenimentul?

Apropo de durerile voastre. Eu nu mai pot sa mananc. Abia iau cateva guri si ma umflu de ma doare burta, ma tzine la respiratzie, simt ca pleznesc.
Se mai intampla cuiva? Stie cineva un remediu?
all

24+

http://www.flickr.com/photos/10814074@N07/

http://image.lafemmebonita.com/c/p595247.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Shose,

Cam asa pateam si eu in perioada de sarcina in care esti tu acum. Simteam ca o sa-mi explodeze burta. Vestea buna este ca trece senzatia (desi pare ciudat ce spun). Acum nu mai am problema asta (au venit altele...dar trecem si peste ele).

Tu ai dreptate in ce spui, Monica. Nu e bine sa ne setam mintea ca va fi intr-un fel anume si atunci sa se intample altfel si sa fim foarte dezamagite. Numai ca mie imi trebuie o asemenea "iluzie" (ma rog sa nu fie iluzie) ca sa nu mi se faca fff frica. Am la activ o nastere f dificila si trebuie sa imi fac intr-un fel curaj. La prima sarcina am fost absolut extaziata si nu am avut nici cel mai mic sentiment de frica. Toti cei care ma intrebau si le spuneam ca nu-mi este frica....credeau ca fie mint fie sunt nebuna. Era adevarul. Acum este alta situatia.

Lui Bebe Yasmi i-au manat cezariana pentru inca o saptamana.

Pupici!

Alina 32+ (cu Ana Antonia) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

poze Luca nazdravan

poze Ana mica in burtica


AMR 8 saptamani!!!!

Haideti sa ajutam copilasii fara parinti: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=108098&whichpage=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Acum am reusit si eu sa stau un pic in fata calculatorului. Am avut o zi destul de plina dar, culmea, ma simt mult mai bine decat in zilele in care frec menta la birou 8 ore! Cred ca tine de starea de spirit pe care o ai cand faci ceva cu rezultat bun...

Laurici, vroiam sa te felicit si eu din suflet pentru AMR-ul ce a inceput sa curga si sa dea Dumnezeu sa curga cat mai aproape de cele 10 saptamani!!!!!

Alina, ma intereseaza si pe mine un covoras vesel pentru camera lui Dimitris si.. cine stie poate imi iau si niste carpetele noi sa le schim pe cele din dormitorul nostru.. Unde este acest complex comercial flipper?? Am stat 3 ani in drumul taberei dar nu am auzit de el pana acum....Cum stai cu curatenia? Te apropi de final? Gata mobila? Ai grija sa nu te obosesti prea rau !!!

Monica_doc... ai vorbit de frica de nastere si de durerea de la nastere vs. durerea de masea... Pe mine nu m-a apucat frica inca. Sper sa nu ma apuce deloc. Prima data am nascut - zic eu acum... - foarte usor. Am avut un travaliu de vreo 3 ore jumatate din care doar ultima ora jumate a fost cu dureri mari... (si am fost cea mai tare in decibeli scosi din acele zile... cred ca am intrecut o tigancusa ce a nascut in 30 de minute dar a sculat spitalul ...)
Acum, pot sa afirm ca mai tare au fost anumite dureri de masea dinviata mea decat durerea de la nastere... Asa ca... cine stie...?!

Ramona... eu fac exercitiile kegel cand imi amintesc. Si de obicei imi amintesc cand citesc pe forum despre ele... Asa ca propun... din cand in cand, cand va trece prin cap.. postati si voi doar un cuvant: KEGEL !! asa ne amintim cu toate si le vom face! Ce spuneti de propunerea mea?

Ellenuta, si eu am durerea aceea pe care o descrii tu. De fapt am avut-o vreo 2 saptamani. Acum, parca nu o mai simt. Adevarul este ca o corelam uneori cu o cantitate mai mare de mancare ingurgitata...Eu sunt obisnuita sa mananc putin si des si uneori, de pofta..., mai intrec masura...Asa cum spunea si alina... trece si durerea asta. Ia un nospa!

Irlandeza, ce mai faci? Parca trebuia sa faci ecografie sau gresesc eu ?

Laura 25+ beba Eleni si mami de Dimitrakis 25.04.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Ultima eco am facut-o la 25 sapt., alta nu mai vad. Au zis ca nu-i nevoie. Pe 8 noiembrie merg la control, o sa-mi faca o eco de vreo 5 min. maxim sa se asigure ca totul e bine, dar nu o mai masoara sau sa o cantareasca.

www.flickr.com/photos/10675576@N07/sets/" target="_blank">Noi 2 singurei

Cum creste motanica nostra

29+ bb PATRICIA ALEXIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

deci... seara buna!

incep cu honey, ca ma simtii vizata in calitatea-mi de "espert GSI" (glicemic scene investigation): de acord cu louiza. nu schimba nimic din ce mananci acu. ideea cu rezultatul testului este nu sa pacalesti un medic, ci sa stii daca lucrurile evolueaza bine sau nu. daca e vreo problema, primul pas va fi o monitorizare a ceea ce mananci si atunci te invata ei ce poti si cum poti manca. un singur sfat, daca vrei sa-ti degrevezi pancreasul de unele sarcini de "productie", mananca mancarea ce-o mananci (ce frumoasa repetitie) la o masa in doua mese (aliteratia e de vina). cantitatea d einsulina care trebuie produsa de pancreas va fi suficienta sa metabolizeze zaharimile din papica.

docdecap, io nush cum te durura pe tine maselele, dar stiu ca io, care rabd si rabd si rabd... cand fui in durerile facerii induse, imi veni sa tai felii pe toata lumea. eream viteaza d enuma, pana la primele contractii. mi-a pierit instant orice urma omeneasca de umanitate:))) si ce pacat ca n-am comis-o totusi atunci, aveam os cuza buna in instanta cand m-ar fi intrebat: de ce ti-ai sinucis soacra:))

irinouka... dureaza, dar e spre binele vostru. se poate convietui in 4. totul e sa eviti conflictele la sentiment. daca tot duci pisica la "verificari" roga medicul sa-ti spuna despre cum sa procedezi cu naravasha.

oare pe cine am citit ca a condus 7 ore cu 40 de min pauza? mai bine s anu-mi amintesc, ca scot toata colectia de shlapi.

lorena, e buna generatia asta de starac. duamne ce mi-am gadilat urechile. am vazut si concert cu gregory. raman la ideea ca da, bravo lui pt concerte, nu se vedea cat e de bolnav, dar ca stil... il prefer pe cyril de anul trecut:)

acu vesti despre diabetoloaga. ma doare capul numai cand ma gandesc; concluzia, ca s anu lungesc agonia mea la infinit: pe moment e ok. ne vedem peste o luna. m-a tras d eurechi. pt singura glicemie catastroficoasa dar pe care n-am vrut sa i-o comunic si pe care a scos-o pe calculator din aparatul meu. prea multa constiinciozitate pe capul meu. prin urmare, azi am mancat:PRAJITURA! de m-am saturat, fara cea mai mica remuscare. cu fructe si frisca de sa ma ling pe bot!

dar pe bune ca ma doare capul. poate-mi revin cand intra sotul pe usa:)

miri_mik
www.webshots.com/user/mirimik" target="_blank">bebe sacha si bruno

http://b2.lilypie.com/DjTMp2.png
http://bd.lilypie.com/25XKp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

Continui eu campania de strigari inceputa de Monica Doc....
Deci ...Guguuuuuu , Nemaryiiii , Anca.Dianaaaaaa...pe unde umblati zuzelor ? Mai da-ti si voi un semn de viata sa stim ca sunteti bine...

Ellenuta , ai dreptate cu lenjeria Feretti...la 320 RON probabil ca este cu pilota si perna. Eu o gasisem pe babyconfort cu 238 RON doar fata de pilota , fata de perna si aparatorile laterale.

In leg cu analizele ...VSH-ul mi-a iesit si mie marit ( dublu fata de normal ) si mi-a zis gine sa nu-mi fac griji , ca este normal sa fie asa . Eu eram contrariata ca nu-mi da sa fac analiza de secretie . Am facut inainte sa raman insarcinata culturile de col si-mi iesisera negative ureaplasma , mycoplasma si chlamidia . Mi-a zis ca doar astea au influenta negativa pe timpul sarcinii ...restul crocobaurilor (cum ar fi candida , streptococi , gardnerella , si altii de genul asta ) sunt inofensivi atata timp cat bebe sta in placenta insa pot fi periculosi la momentul nasterii , de aceea nu-mi da sa fac aceste analize decat in sapt. 34 , ca daca e ceva ...sa tratam atunci si sa ramana putin timp in care m-as putea reinfecta.

Eu vreau sa va intreb daca ati observat sa aveti modificari de puls ...eu mi-l masor zilnic odata cu tensiunea arteriala , si vad ca este in continua crestere ...daca acum 2 luni era pe undeva pe la 85 , acum nu scade sub 100-105 ...ceea ce mi se pare f. mare si chiar imi da stari nasoale , obosesc repede , am si extrasistole...nu stiu daca pot lua ceva ( aspacardin ) sau daca e cazul sa ma vada un cardiolog. Voi aveti asa probleme ?



29+ cu Sara - Eliza

vacanta 2007
Bebelina din burtica
Cununia civila
Nunta
Am mai crescut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns breaz spune:

Salutare fetele,

Tin sa va anunt ca la vineri implinesc si eu 30 de saptamini asa ca incepe si la mine AMR-ul. Deja incep sa am tot mai multe emotii cu nasterea, mai ales ca sint o fricoasa de numa. Am fost si noi in seara asta la eco si am vazut bebelusa la fata, are niste buze asa de groase, e tare simpatica, si dr a zis ia uite ce buze frumoase are. ce ma sperie este ca are la rinichi ceva dilatatii una de 3mm si la un rinichi de 3,9 mm, dr zice sa nu ma speriu ca e fiziologic din cauza hormonilor. sper sa fie ok nu stiu ce ar putea insemna asta.
Nici analizele mele nu sint stralucite, leucocite peste medie da nu mi-a zis nimeni ca ar fi vreun bai, mg sub limita, anemie, neutrofile mari, glicemie 74. in rest colul e ok, lung de 4 cm si inchis.
Am vazut ca discutati de concediu, eu stiu ca, concediu de odihna se da pt perioada efectiv lucrata(art 140 al.2 din Codul familiei). daca iti iei concediu de odihna dupa cele 126 zile inseamna ca renunti practic la indemnizatia de ingrijire copil. in timpul concediului de ingrijire a copilului pina la 2 ani practic contractul de munca e suspendat.

Va pupicesc pe toate si aveti grija de voi
Carmen 29+ Karla Alexia













Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NataliaS spune:

Salutare zuzelor!

Am fost si eu la medic si mi-am vazut bebelina...nu mi-a comunicat prea multe dimensiuni, doar ca e ceva mai mare , ca ar fi dezvoltata pentru sapt 32/33...deci marisoara.

Alte noutati : poate ma lasa sa incerc sa nasc natural...dar natural...m-am lins pe bot de epidurala daca vreau natural si cred ca vreau in continuare, doar ca mi-a pus o conditie - se poate numai in cazul in care copilul va fi considerabil mai mic decat anteriorul...Cu asta nu stiu cum va fi..statistic vb al doilea e mai mare decat primul...


Natalia 31+ sapt si Ana iubita 04.02.2005
Poze: http://www.flickr.com/photos/10220847@N05/
Acolo unde domneste iubirea, si imposibilul poate fi atins! (proverb indian)
http://bd.lilypie.com/oRqSp3.png
http://www.youtube.com/watch?v=0R-FPIHNFJw

Mergi la inceput