Mamici de Ianuarie - Februarie 2008 (48)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Elena shhh, taci, nici nu spune asa ceva, ca si io vreau sa trec de rev Sa speram ca stau cuminti minunile noastre, ca sa se nasca in Anul Nou In noaptea de rev (daca ajung pana atunci) voi sta in varful patului, nu fac efort nici pana la baie, ca sa nu-i vina idei
Bun venit noilor zuzici Danybv si Miki_baby V-am trecut pe listuta, dar depinde de voi sa scrieti repede cele 10 mesaje, ca sa treceti de moderare si sa puteti vb cu noi in timp real

30+ AMR 10 saptamani
Poze Laura
Puiul nostru drag
Sarcina 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matgravidut spune:

Monica Doc, prin Cta nu trec ... ca sunt prea departe, dar iti trimit niste pupicioi uriasi... asa virtual. Sper sa simti si tocaiala de rigoare.

Mai vrea cineva?


Monica-Matz 26+ cu Andreea Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



laurici ..

Doamne ajuta ... sa stea cuminti!! vorba lui tati .. lasa sa vina in 2008 ca sa aiba anul de inmatriculare mai nou .. ce idei si pe barbatul meu ... lol

si eu sa stii ca de la craciun nici nu mai ma dau jos din pat!! doar la pipi ..

pup

29+ BB EVA MARIA

http://www.flickr.com/photos/14096542@N05/

http://bd.lilypie.com/wA8ap3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raca spune:

Laura Ioana, de Dr. Monica Holicov nu stiu det din auzite, tot de pe forum, cum ca e o buna profesionista, dar de 3D sincer nu stiu daca are. Eu stiam ca in Iasi au numai Carauleanu si Grigore (cel putin asami-a spus dr. meu), poate doar daca lucreaza la unul din cabinetele astea...

25+

Vine Barza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Elena inseamna ca-s gand la gand cu sotzul tau SI eu tot de aia as vrea sa se nasca la anu'
Raca ms fain. Mi-a spus ca are 3D o prietena care-i pacienta ei si careia i-a spus ca, data viitoare cand merge, ii face la 3D. Si am inteles ca-i la cabinetul ei.

30+ AMR 10 saptamani
Poze Laura
Puiul nostru drag
Sarcina 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

ellenuta, poate fi durerea de la diafragma, se intampla si ne-gravidelor daca au o postura incorecta mai multa vreme -prea cocosata, stat pe scaun etc. cu atat mai mult cu cat caum organele se inghesuie toate care pe care, sa incapa!! Parerea mea

fetelor, cu teama de nastere. eu nu ma gandesc prea asiduu la epidurala, stiu ca oricum nu se poate daca nu ai anestezist atunci pe tura sau ajungi la spital cu dilatatia prea mare, n-as vrea sa ma pregatesc psihic ca sa am dezamagiri. dar infond, daca ajung cu dilatatie mare s-ar putea nici sa nu mai dureze mult!

in plus, eu stiu ca la viata mea am suferit dureri mari, numai cu maselele cat am tras... nopti de durere pana la depersonalizare, aveam impresia deja ca imi ies din corp si ma duc undeva, in alta parte...
deci inca o noapte mi-o asum. Plus, va povesteam de prietena mea cu nastere cam grea, 13 ore de travaliu, si lumina din ochii ei cand imi povestea ca a fost greu, dar ca e o decizie pe care ar lua-o din nou, e o implinire de a-i fi dat ea nastere 'comme il faut'. Problema mea de fapt nu sunt durerile -sau asta e viziunea mea acum- ca la alea ma astept si stiu ca o sa fie, ci sa nu ma lovesc de mizerie umana in jurul meu in momentele alea, mi-e ca imi pierd concentrarea la ce am de facut si fac varsare de sange...
Eu am reusit la un moment dat si o auto-hipnoza mica pe scaunul de dentist, imi lucra pe viu pe nerv, si am rezistat mai mult decat ma asteptam. Vedeti daca nu puteti lua legatura cu vreun hipno-terapeut care a mai facut asta si care va poate ajuta!!

gata, mi-a venit limbarnita la loc, va

EDIT: monica-matz, s-a primit!! cu zgomot cu tot

Monica 29+ cu Serban

Life's a beach
pisoi in lucru
www.flickr.com/photos/monicu/sets/" target="_blank"> poze de tot felu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki_baby spune:

Ellenuta, si eu simt dureri la diafragma...dar cred ca este asa cum a spus Docdecap, de la pozitia in care stam. Cateodata cand stau pe canapea si ma uit la tv trebuie sa-mi schimb poziti de multe ori..dar asta si este recomandat.
Pupici,

Miki 29+ cu Buburuza simpatica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki_baby spune:

Laura Ioana, multam ca m-ai trecut pe lista. Am fost asa mandra cand am vazut si ii arat sotului..."uite, sunt pe lista" si el se uita nedumerit la mine si-mi zice: " so? what list? what are you talking about?". Saracul nici nu mai stie cum sa reactioneze la starile mele...e asa simpatic:)



MIKI 29+ cu Buburuza simpatica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



miki,

welcome to the club!

deci nu sunt singura cu dureri la diafragma .. parca am febra musculara ...

PS: ce inot a bagat bebe pana acu .. se ondula burta

29+ BB EVA MARIA



http://www.flickr.com/photos/14096542@N05/

http://bd.lilypie.com/wA8ap3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Buna fetelor, nu am prea participat la discutii pt ca imi ia ceva timp sa ajung la zi cu cititul capitolelor din urma!!!!!!
Stiu ca in cap trecut a fost o stare putin tensionata legata de parerile privind "cotizatia" la medici in spital. Sper ca intre timp s-au racit ostilitatile si nu vreau sa reaprind valvataia. DAR...
Ginnette fara sa ma adresez neaparat tie personal, deci generic: nu inteleg cum de trebuie alergat dupa un doctor CARE NU IA BANI ca sa ii indesi ceva in buzunarul de la halat! Nu inteleg in general de ce trebuie "ingrasat" un aparat de genul asta. Stiu ca nu e mult ce castiga de la stat un medic. Dar au ales aceasta meserie! Daca au intrat in sistem TOCMAI pt ca se vine cu plicul atunci nu au ce cauta acolo! Daca nu o fac din vocatie sa se duca pe pustii.....
Poate Dr Ion in cauza -nu il cunosc- e un medic de vocatie. Care a inteles ca nu e rasplatit neaparat de sistem dar care a inteles asta si a acceptat faptul asta.
Sa spunem ca nu as fi total impotriva rasplatirii dr-lor. DAR.... cei care pot face acest lucru ar trebui sa se gandeasca ca ei creeaza standarde, precedente: un medic care asteapta de la toata lumea ceva si mai aceleasi sume ma gandesc ca isi conditioneaza prestatia in functie de valoarea si greutate plicului. Si asta nu ajuta sistemul. Vb aici de spitalele de stat. NU de clinici particulare unde iti asumi costurile. De ce o viitoare mamica fara posibilitati materiale sa aibe de suferit???? Sau de ce sa sufere copilul ei din fasa de nedreptate?????? NU mi se pare corect. Eu sper sa nu am dreptate dar stiu multe cazuri in care pacientii sunt tratati dupa starea materiala. Boala -e cinic ce spun aici- insa nu cunoaste stare materiala!!!!!!! Si medicii e adevarat trebuie ajutati sa ne mentina, sa ne recapete sanatatea DAR nu in acest fel! Banii ajung in buzunarul lor!!!!! NU sunt pt bunul general????!!!!!!!!!!!! Sa le vezi Mertanul din parcare iar pe hol sa nu arda becuri si in saloane sa pice tavanul pacientilor in cap????? Daca avem un surplus sa il folosim mai cu cap, asa as zice! Poate suntem niste egoisti fiecare din noi. Dar ..........E trist. E foarte trist.
Exista in afara sisteme mult mai corecte. Exemple din Finlanda, Germania.
Fetelor nu va suparati pe mine , ok?

Mergi la inceput