nu vorbeste la 3 ani,ce sa fac cu el? - 2

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kiwwy spune:

buna,dragii mei,copilul meu este relativ,bine,vorbeste destul de bine,dar nu corect,insa eu sunt foarte multumita de evolutia lui,pt ca mi-am facut foarte multe probleme pt. el,a inceput la 4 ani jumate sa spuna cuvinte,a fost o perioada foarte grea..nu este un copil vorbaret,vorbeste doar cand e intrebat sau cand doreste ceva..iar la logoped nu il mai duc pt ca nu am gasit unul bun.
Are foarte multe de recuperat,dar deocamdata ma bucur ca pot sa ma inteleg cu el...in privinta scrisului,nu ii place deloc sa scrie,face mazgaleli,deseneaza o casa,coloreaza,dar nu cu placere...simt ca voiavea probleme la scoala din aceasta cauza...el in aprilie face 6 ani..si se comporta ca si un copil de 4..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamiha spune:

Cezara, ce ma bucur sa aud vesti bune despre voi.

uneori cand trec pe langa Tribunal ma gandesc la voi, imi amintesc ca ai zis ca stati in zona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani_ionescu spune:

dar , ai facut ceva ca sa vorbeasca in afara de encefabol , ati mai vreo terapie ceva , ai gasit un doctor bun ? te intreb pt ca si eu sunt ingrijorata pt Sebi al meu care are 3.1 ani si nu vorbeste si din cate imi aduc aminte ziceai ca nu ai gasit nici un doctor care sa-ti spuna ceva concret despre baietelul tau ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_chanel spune:

buna din nou! am o precizare de facut: in decembrie anul trecut am fost internata cu el la Elias cu pneumonie interstitiala si i s.a facut Cortizon, medicament ce l.a agitat foarte, foarte rau! era de nerecunoscut, dintr.un copil cuminte si dragastos se transformase total: era foarte agitat, plangea, nu suporta sa.l ating, ma lovea chiar!
Am chemat asistenta si m.a intrebat foarte nonsalant:-Dar, ce, acasa nu face la fel? Abia mai tarziu dp ce avenit dr. de garda ne.a lamurit ca este de la medicam si ca nu a avut alta solutie deoarece se putea sufoca! Dupa 2 zile de chin care mi s.au parut ani, ne.au dat drumul acasa cu tratament: Klacid si Biotics. Dupa 2 sapt si.a revenit complet. Pana at nu am avut cu el alte probleme, a fost un copil foarte sanatos!
Acum cand am fost la medicul de fam cu probl. ,,pipi,, si i.au iesit analizele bune la urina, ne.a trimis la Neurologie undeva pe Dorobanti, apartine de N. Grigorescu la dr E. Radulescu. Aici ne.a spus ca problema i se trage de atunci de cand a fost internat, ca s.a speriat si a facut o regresie psihologica si i.a prescris acel tratament!
Am inceput de 2 zile sa i.l dau si vad ca parca face progrese, med de familie mi.a spus sa ii dau Nitrazepam doar 5,6 zile si nu 30!
Acum sa vedem! Urmeaza sa mergem la logoped sa vedem ce zice!
Multumesc tuturor din suflet pentru sfaturi si multa sanatate va doresc voua si prichindeiilor vostrii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

tata nu a vorbit pana la 3 sau 4 ani. Niciun cuvant.
Iar la 3-4 ani s-a bagat sub masa, a iesit si i-a spus mamei lui "vaca batrana te tai si te fac sarmale".
Evident ca in loc sa-l certe pt ceea ce a spus, toata lumea a fost fericita ca a inceput copilul sa vorbeasca.
Si mai departe, a folosit direct propozitii, fraze, cuvintele aveau sensul pe care tb sa-l aiba etc. Deci chiar daca nu a vorbit, el a inteles si inregistrat tot.
Si va asigur ca este un om absolut normal, minunat si extraordinar, destept si ordonat, organizat, ca doar e tata!

Ingeras, mami de Maya
Maya va avea o surioara sau/si un fratior! cand va vrea Dumnezeu...
3 sarcini pierdute 5-8 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Citat:
citat din mesajul lui ingeras26a

Iar la 3-4 ani s-a bagat sub masa, a iesit si i-a spus mamei lui "vaca batrana te tai si te fac sarmale".



Foarte funny. :-)))

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet.

"Man, you can do anything for 30 seconds!" Tony Horton, P90X

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Dupa atatia ani pe forumul asta mai sunt care inca n-au inteles cat e de prost gust sa vii la un subiect asa serios sa dai asa exemple de X si Y care au vorbit la nu stiu ce varsta ???

Intereseaza sau ajuta pe cineva faptul ca tata lui Ingerasa a vorbit prima oara sub masa la 3 ani ? Mesajul ala trebuia scris la forumul "un ochi rade,a ltul e vanat", dar nu aici

Kiwwi chiar a revenit cu un mesaj si nu are doar vesti bune si unii mai au tupeu sa vina sa faca misto la topicul ei ... :-(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

sibylle, esti cam dura. mie nu mi se pare ca ingerasa a facut misto, nu a venit aici special ca sa spuna o gluma proasta, a spus cazul tatalui ei asa cum a fost, a mentionat ca omul a crescut normal ulterior si a relatat cum s-a intimplat cind a deschis gura prima oara; pe linga faptul ca a fost funny eu am retinut un aspect important: copilul avea cunostintele necesare dar nu dorea sa vorbeasca din moment ce atunci cind a facut-o a spus propozitie inteligibila (auzita la cineva, desigur)

daca bine imi aduc aminte unul dintre poetii nostri renumiti (Toparceanu, Arghezi, nu mai stiu care) nu a vorbit pina la 4 ani (sau 7? nu retin) dar asta nu a insemnat nimic grav

imi pare rau sa aud ca baietelul lui kiwwy are inca probleme dar macar face progrese...ultimul ei mesaj a fost destul de optimist. repet, cred ca exagerezi.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet.

"Man, you can do anything for 30 seconds!" Tony Horton, P90X

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Lucian Blaga a vorbit in jurul varstei de 4 ani, cand parintii incetasera sa mai spere.
Eu inca mai sper, desi Andrei implineste in curand 2 ani jumate si inca nu spune mama.
Astept ziua cand voi ajunge la cer de bucurie.

Edit: Allure, ptr noi mamele copilasilor cu dificultati, cand stii ca pui capul pe perna si numai asta ai in minte, cum sa faci sa..., orice spus lucru spus cu seninatate si usurinta, ajunge sa te doara.
Asa cum toata lumea imi spune, ca sa ma linisteasca, aaaa nici cutarica nu a vb pana la x ani. Da, dar ptr mine este mare diferenta daca, cutarica spunea 1, 2, 3 cuvinte, chiar si stalcite, sau nu spunea nimic, adica scotea doar sunete. Insa diferenta asta nu e perceputa de oricine.
Si repet, se intampla cand nu esti tu in cauza, si e normal poate sa fie asa.

Sanatate multa tuturor!

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!

"Nu-i nimic, ce daca... Tot ce-i rau o sa treaca!
Nu-i nimic.... Cad si mereu ma ridic!" Laura Stoica


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Allure, eu chiar cred ca pe forumul asta sunt destule alte topicuri unde va puteti rostogoli de ras ... chiar nu e nevoie sa intrati la subiecte despre copii cu probleme ca sa muriti de ras. Asta e parerea mea de mamica de copil cu probleme.

Si da, chiar nu ajuta pe nimeni cu nimic cand se trezeste unul sa aduca in discutie pe X si Y care au vorbit la nu stiu ce varsta, nu e relevant si nu ajuta cu nimic! PUNCT. Mai clar de atat nu pot spune.

Sibylle

http://aripicarecrescinnoi.blogspot.com/

Vladimir ***** ***** Anna

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">MULTUMIM PT CEEA CE ATI FACUT PT SONIA




www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank"> "Cine a vazut acel licurici nu-l va uita niciodata ... i-a intrat in suflet pentru vesnicie"

Mergi la inceput