Retete rapide - 2

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Delyutz spune:

Budinca cu branza:

Bateti cam 4 oua, le amestecati bine cu branza rasa. Peste ele se toarna pastele (prefer pene) bine scurse si se amesteca. Se mai adauga inca 2 linguri de smantana si zahar dupa gust. Se pune la cuptor si se lasa pana cand se face aurie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_myna spune:

Astazi am venit tarziu de la servici asa ca am pregatit ceva foarte rapid si delicios in acelasi timp si anume Spaghete Carbonara. Am apelat la acel plic de la maggi si l-am adaptat poftelor mele.

Ingrediente:
- 400 g spaghete
- 400 g sunca presata
- 500 ml lapte
- 100 g unt
- 3 linguri ulei masline
- 2 linguri smantana
- un plic Maggi- pofta de Spaghete Carbonara
- sare

Mod de preparare:
Se pune o cratita cu 2.5 kg apa si 3 lingurite sare la fiert. Cand fierbe apa se adauga spaghetele mestecand putin. Se fierb cam 8-10 minute.
Sunca se taie felii si se caleste cu untul si cu uleiul de masline.
Laptele se amesteca cu continutul pachetului Maggi si apoi se adauga in vasul cu sunca (care e pe foc potrivit).
Se fierbe amestecul pana se ingroasa mestecandu-se din cand in cand, se adauga smantana.
Pastele fierte se trec prin apa rece apoi se adauga peste mixul preparat mai sus.
Se mai fierb cateva minute, se adauga sare daca este necesar si ... sunt gata de servit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui camy_pus

Citat:
citat din mesajul lui dalina2x2

Supa de rosii:
Pui bulionul cu apa (depinde cat o vrei de groasa, eu pun jumi-juma). Cand fierbe iei spuma, daca face si adaugi radacina de patrunjel, radacina de telina, o ceapa intreaga si 1/2 ardei gras (optional). Fierbi 30-40 min. Intre timp, inainte cu 10 min de a opri, pui tascute sau fidea maruntita bine. Stingi focul presari putin patrunjel verde tocat (tot optional ), uleiul de masline si.. gata!

_
Dalina, mami de minuni gemenute Anita & Miriam (29.06.2006)
Albumele noastre
Suntem maricele


"Nu crede in miracole. Bazeaza-te pe ele!"




cat voiam sa aflu si eu cum se face supa de rosii.
multumesc frumos

Cami,mamica ingerasului Darius-Andrei
n: 15.07.2008
d: 16.08.2008

ingerasul Darius-Andrei

17+ Darius mi-a trimis de ziua mamei cel mai frumos cadou, un bebe!

bebe Flavius Cristian

POZE


Dupa modelul grescesc am adaugat la supa de rosii obisnuita, rosii copate pe plita, gratar. Le-am decojit, le-am maruntit am pus usturoi taiat marunt (cantitate din ochi, nu f mult) si le-am calit in un pic de ulei apoi le-am pus in supa. ii dau un gust mult mai bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andre78 spune:

Mmmm vreau paste acum. Eu dupa ce le scot de la fiert le pun putin unt, iau un gust f bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vincenzia spune:

Merluciu in sos tomat



timp preparare:10-15 minute
200g file merluciu
1 rosie felii
1 catel usturoi,
1 foaie dafin
1 lingura ulei masline
sare si pier dupa gust
patrunjel tocat


Se pune merluciul acoperit cu putina apa, intr-un vas larg.
Se adauga condimentele si feliutele de rosie. Se pune vasul acoperit la fiert la foc mediu. Se fierbe 10 minute. Se adauga patrunjelul si se ma fierbe 5 minute. Sosul rezultat nu trebuie sa fie foarte scazut, ci suculent.
Este foarte usor de preparat, sanatos si ieftin.


Pofta buna!

www.micapublicitate.com.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dry_votka spune:

O reteta destul de rapida pt un desert bun, slab caloric si care respecta regimul Montignac este al tortului cu ciocolata Montignac:

http://www.verze.ro/index.php/Gastronomie/Retete-culinare/tort-de-ciocolata-montignac.html

Scoateti eventualele spatii libere din link

http://verze.ro
Site-ul verzelor, fff.simpatic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Desirina spune:

Tortul de casa foarte rapid.
Foi de napoletana pentru tort.
Lapte condensat - 1 borc#259;nas (400 ml)
Unt moale- 200 gr.
Batem untul cu laptele condensat pina obtinem o crema omogena. Ungem blaturile. Putem presara cu nuca...Asteptam sa se imbibe..
Eu il fac des cind nu am timp. Laptele condensat il gasesc , de obicei, pe rafturile cu cafele, ceaiuri, lapte praf...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosminiq spune:

Salut fetele!
Am si eu o reteta super rapida si super gustoasa!!!Nu e buna pt cine tine cura de slabire..
Un piept de pui fiert (cu o ceapa si in morcov pt gust)+ un borcan de maioneza din comert(super light)+ o cutie de ananas bucati.Toata chestia se aseaza pe un pat de varza rosie.





Mihaela,mami de ingeras Cosminiq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosminiq spune:

Si alta tot super gustoasa:o telina se da pe razatoarea mica si se amesteca cu un borcan de maioneza(light de preferinta)+un praf de sare.Se serveste cu paine neagra sau integrala.Se mai poate adauga nuca macinata .Mie asa imi place mai mult!!

Nu stiu ce am azi cu maioneza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosminiq spune:

Hai ca mai zic una si gatama apuc de treaba
Se fac clatite(fara zahar) care se umplu cu branza de vaca +spanac fiert si tocat.Se dau la cuptor pe un pat de rosii iar deasupra se pun cateva cuburi de unt+suc de rosii(atentie suc de rosii nu bulion!!pt ca sucul de rosii nu lasa clatitele sa se usuce).Cine prefera se mai pune si putin cascaval deasupra .
La cuptor stau doar vreo 20 de minute.
Poate pare greuta dar e super gustoasa si se prepara in max.40 de minute
Pofta buna!

Mergi la inceput